افتادگی دریچه میترال یا نرمی دریچه قلب

افتادگی دریچه میترال یا نرمی دریچه قلب

افتادگی دریچه میترال یا نرمی دریچه قلب

افتادگی دریچه میترال یا نرمی دریچه قلب یکی از بیماری های خوش خیم دریچه میترال است که می تواند علائمی از جمله:تنگی نفس و احساس خستگی را به همراه داشته باشد.

در این مقاله به صورت جامع علائم، روش های تشخیص و درمان افتادگی دریچه میترال و در نهایت چند فیلم کوتاه آموزشی با هدف بررسی عملکرد قلب در حالت طبیعی در مقایسه با افتادگی دریچه میترال یا همان شلی دریچه میترال و نارسایی دریچه میترال قرار داده شده است.

تعریف افتادگی دریچه میترال Mitral Valve Prolapse

دکتر قلب-پرولاپس میترال

هنگامی که پزشک بوسیله گوشی پزشکی به قلب شما گوش می کند، ابتدا یک صدای کلیک شنیده می شود که نامش از برآمده شدن دریچه به سمت دهلیز است سپس یک صدای اضافه می شنود که ناشی از ورود خون از طریق دریچه به دهلیز است این همان افتادگی دریچه میترال یا شلی دریچه میترال است. سایر اسامی افتادگی دریچه میترال میترال عبارتند از :

–  سندرم بارلو

– پرولاپس دریچه میترال

– شلی دریچه میترال

– نرمی دریچه میترال

– سندرم دریچه نرم

– دریچه میترال بالونی شکل

– دریچه میترال مگیزوماتو

– سندرم دریچه پرولاپس میترال شده

تشخیص افتادگی دریچه قلب با اکوکاردیوگرام

یک اکوکاردیوگراف مفید ترین آزمون غیر تهاجمی برای تشخیص MVP است. این روش در شناسایی وضعیت غیرطبیعی و افتادگی دریچه قلب موثر است. اکوکاردیوگرام ها در تعیین اندازه دهلیز چپ، اندازه و عملکرد بطن چپ نیز سودمند است. اکوکاردیوگرام در تعیین میزان پس زدن خون از میترال کمک میکند .

در بیماران مبتلا به MVP بدون علامت اکوکاردیوگرام های متوالی معمولاً ضروری نیست مگر در بیمارانی که نشانه های بالینی بدترشدن بیماری شان را نشان می دهند.

 تشخیص افتادگی دریچه قلب با الکتروکاردیوگرام

اگرچه در بیماران مبتلا به MVP الکتروکاریوگرام ممکن است اطلاعات نسبتاً ارزشمندی فراهم کند اما بیماران معمولاً ECG طبیعی دارند. الکتروکاردیوگرام ها ممکن است در اثبات آریتمی ها در بیمارانی که تپش قلبدارند سودمند باشد.

علائم شلی دریچه میترال

تنگی نفس-پرولاپس میترال

هنگامی که خون از طریق دریچه میترال به سمت دهلیز چپ رانده شود اصطلاحا نارسایی میترال گفته می شود. اگر حجم خون پس زده شده کم باشد هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما اگر حجم خون وارد شده به دهلیز چپ زیاد باشد علائمی مانند تنگی نفس و احساس خستگی و سیاهی رفتن چشم ها ایجاد می شود.

یک نام دیگر افتادگی دریچه میترال سندرم کلیک مرمر است.

افتادگی دریچه میترال چگونه رخ می دهد؟

در یک قلب سالم به هنگام انقباض بطن ها دریچه میترال بسته شده و مانع از ورود خون به دهلیز چپ می شود. اما در برخی افراد که دچار شلی دریچه میترال هستند یک یا هر دو لت دریچه میترال به علت بافت اضافه دچار کشیدگی به سمت دهلیز چپ شده و در هر انقباض بطن نمای شبیه چتر چتر بازان به سمت دهلیز چپ پیدا می کند. این برآمدگی به سمت دهلیز ممکن است مانع بسته شدن کارآمد دریچه شود.

 عوامل خطر یا ریسک فاکتورهای شلی دریچه میترال

اسکولیوز

 افتادگی میترال ممکن است یک بیماری خانوادگی باشد و ممکن است مربوط به بیماری مانند شرایط زیر باشد:

_ سندرم مارفان

-سندرم اِهلر دانلس

-ناهنجاری ابشتین

-دیستروفی عضلانی

-بیماری گریوز

– اسکولیوز

عوارض افتادگی دریچه میترال

اگر چه اغلب افراد مبتلا به شلی دریچه میترال هیچ مشکلی ندارند اما ممکن است عوارض شلی دریچه میترال در گروهی مشاهده شود. این عوارض عبارتند از:

– نارسایی دریچه میترال

شایعترین عارضه آنست که خون به داخل دهلیز چپ رانده شود(MR  یا نارسایی میترال ).

مردان و یا افراد دارای فشارخون بالا بیشتر در معرض ریسک نارسایی میترال هستند. اگر نارسایی میترال شدید باشد ممکن است بیمار نیازمند جراحی برای ترمیم یا تعویض دریچه میترال باشد تا از بروز عوارض نارسایی میترال از قبیل سکته مغزی جلوگیری شود.

– اختلال ریتم قلب (آرتیمی)

آریتمی

ریتم قلب غیر طبیعی در برخی بیماران دچار پرولاپس میترال مشاهده می شود. اغلب این آرتیمی ها در حفره های دهلیزی ایجاد می شوند و ممکن است باعث آزار بیمار گردد و اغلب تهدید کننده حیات نیستند. در بیماران دچار نارسائی شدید میترال و یا تغییر شدید شکل دریچه ها اغلب مستعد اشکال در ریتم قلب هستنند.

– عفونت دریچه (اندوکاردیت)

داخل قلب ۴ حفره و ۴ دریچه وجود دارد که توسط لایه ی نازک بنام اندوکارد پوشیده شده اند. عفونت این پرده  اصطلاحا اندوکاردیت نامیده می شود. در دریچه میترال غیر طبیعی شانس ابتلا به اندوکاردیت ناشی از باکتری که باعث تخریب این دریچه می شود زیاد است. این ریسک در مردان بیشتر از زنان است.

پزشکان توصیه می کنند افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال یا نارسایی میترال قبل از کشیدن دندان و یا برخی اعمال جراحی به منظور جلوگیری از اندوکاردیت دریچه آنتی بیوتیک مصرف نمایند.

ویزیت بیمار توسط متخصص قلب و عروق

اگر فکر می کنید دچارشلی دریچه میترال یا افتادگی دریچه میترال هستید، از متخصص قلب و عروق وقت ویزیت بگیرید.

به جهت دیگر مکن است از نظر زمان بودن داخل مطب .محدود باشید. لازم است  برای ویزیت آمادگی لازم را داشته باشید در ذیل برخی آمادگی های لازم جهت ویزیت ذکر شده اند.

برخی از مشکلاتی که ممکن است در ذهن شما باشد را از پزشک به راحتی سوال کنید مانند:

 • چه چیز باعث بدتر شدن علائم بیماری افتادگی دریچه میترال می شود؟
 • چه عمل دیگری علائم شلی دریچه میترال مانند تنگی نفس، سرگیجه و غیره را بوجود آورد؟
 • چه تست هایی برای من لازم است؟
 • آیا برای نرمی دریچه میترال نیازمند درمان هستم و چه درمانی؟
 • آیا هیچ محدودیتی در زندگی دارم؟
 • آیا مرتبا باید ویزیت شوم؟
 • اگر بیماری افتادگی دریچه میترال نیازمند جراحی است کدام جراحی را شما پیشنهاد می دهید؟
 • آیا انواع دارو غیر از آنچه به من برای درمان داده اید وجود دارد؟
 • کدام وب سایت را برای آگاهی بیشتر در زمینه شلی دریچه میترال من توصیه می کنید؟

 نحوه زندگی در افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال

اغلب افراد دچار شلی دریچه میترال نیاز به هیچ تغییری در نحوه زندگی خود نبوده و هیچ محدودیتی در مصرف غذا یا فعالیت بدنی ندارند. اگر شما مبتلا به نارسایی شدید میترال هستید، ممکن است پزشک به شما توصیه نماید از فعالیت بدنی شدید اجتناب نمائید.

جلوگیری از افتادگی دریچه میترال

هیچ راهی برای جلوگیری از شلی دریچه میترال وجود ندارد اما شما می توانید از ایجاد یا شدت یافتن عوارض افتادگی دریچه میترال با مصرف صحیح داروها اجتناب نمائید.

سوالات شایع افتادگی دریچه میترال یا شلی دریچه میترال

برای مشاهده سوالات بر روی سوالات شایع دریچه میترال قلب کلیک کنید تا با سوالات بیماران در رابطه با افتادگی دریچه میترال ، گشادی دریچه قلب ، تنگی دریچه میترال و غیره بیشتر آشنا شوید.

 

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امید دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام .دختر من ۱۲سالشه از هفت سالگی فهمیدیم که افتادگی دریچه ی میترال دارن .هرسال اکو انجام میدن دکترشون فرمودند سه سالی یکبار بیاریدش برای اکو .دو روز پیش خیلی شدید درد داشت که از دفعات قبل خیلی شدیدتر بود آیا لازمه اکو ببریم .یانه؟ باتوجه به اینکه یکسال و شش ماه پیش اکو انجام دادن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   درد در اطفال معمولا غیر قلبیه و افتادگی هم مهم نیست

   با این حال اگگر درد ادامه داشت مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مهسان دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با سلام
  من خانمی 32 ساله هستم،4 ساله که متوجه شدم نرمی دریچه قلب دارم،از دیروز درد خفیفی در قفسه ی سینه م احساس میکنم و از امروز صبح سرگیجه دارم و بی حالم،چند دقیقه به شدت گرمم میشه و عرق میکنم و بعد لرز میکنم،تنگی نفس هم دارم،آیا اینها علامت بیماری خاصی هستن؟
  از راهنمایی شما متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام

   احتمالا مشکل اضطرابیه

   ولی باید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر فرزانه چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام من نرمی دریچه دارم ایا برای عمل ماموپلاستی دچار مشکل خواهم شد و اینکه برای بی هوشی مشکل پیدا خواهم کرد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر

 • تصویر کاربر وحید جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده مدت زیادیه که تحت فشارهای عصبی زیاد هستم،مجرد هستم وبیکار،32 سالمه 176 سانت قدمه و 75 کیلو هم وزن دارم و دانشجوی کارشناسی ارشد هستم
  ،تا همین دوماه پیش از نظر قلبی هیچ مشکلی نداشتم ولی یه دوماهی هست که یه روی قفسه سینه ام سمت چپ در یه سطحی به پهنای دوتا بند انگشت احساس درد میکنم(البته تو این دوماه خیلی بیشتر از همیشه استرس داشتم)،وقتی پیاده روی میکنم و بیرون میرم چیزی احساس نمیکنم ولی ب محض اینکه ساکن میشم یه ذره درد میگیره،البته یه بیس روزی هم هست نفسهای عمیقی ک میکشم هم شدید تر شدن و هم تعدادشون بیشتر شده وقتی بیخواب میشم تعداد نفس های عمیقی که میکشم هم خیلی بیشتر میشه بطوری که اطرافیان متوجه میشن که غیر طبیعی نفس میکشم، اوایل یکی دو روز بعضی وقتا درده داخل دست چپم هم میومد بعضی وقتا پشت شونه هم خیلی خیلی کم درد احساس میکردم ولی الان نه،امروز رفتم نوار قلب گرفتم،پزشک فرمودن که خیلی خیلی کم نرمی دریچه قلب داری،میخواستم بپرسم ازتون که ممکنه این عارضه بخاطر استرس های عصبی باشه؟ چون تقریبا یک سال ونیم هست که به طور خیلی زیادی تحت فشارم واز نظر روحی ویرانم،
  و اگر واقعا نرمی دریچه داشته باشم آیا تکاپو و ورزش کردن برام ضرری نداره؟
  سپاس از مراحم شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   بايد فورا به روانپزشك مراجعه كنيد
   ورزش ضرري نداره و حتي مفيده
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب ميخواستم بپرسم من قبلا اكو شدم مشگل تپش قلب داشتم دريچه ميترال نرمال گزارش شده به فاصله زماني كمتر از يه ماه برا پيگيري علايم به پزشك ديگري مراجعه كردم اكو مجدد شدم در اگزارش اكو mpvnomr گزارش شده مجددا به فاصله كمتر از دو روز برا پيگيري بنا به توصيه دوست غير متخصص به مطب متخصص اكو فلوشيپ اكو رفتم در گزارش اين بار دريچه نرمال گزارش شده پرولاپس ميترال گزارش نشده فقط tirvialmrوtrivialtrگزارش شده وضعف دريچه قلب علت اين تعقيرات در گزارش اكو وسردرگمي بيمار كه متخصص قبلي ميگفت نارسايي ندارم ودر مورد اقدام دندانپزشكي مراقبت خاصي نياز نيست اين تعقيرات در تشخيص وسردر گمي بيمار چگونه توجيه ميشود ساير موارد اكو نرمال هست قبلا خدمت حضرت عالي ويزيت شدم در هولتر قلب در ٢٤ساعت ٤٣pacوصفر pvcونرمال گزارش شده دل اشوبه دارم داروي پراپرانول وگلردياز پكسايد وسرترالين تجويز كرديد و توصيه به ورزش وپياده روي كرديد ممنون ميشم در اين موردراهنمايي وارشاد فرماييد🙏🏻🙏🏻
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   همه اين موارد يعني شما مشكل مهم قلبي نداريد و مشكلتون اضطرابيه
   نه پرولاپس و نه نارسايي خفيف و نه pac مشكل نيست و هطر نداره
 • تصویر کاربر Sungirl جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما آقای دکتر عزیز
  من کلیپ اولی که گذاشتین رو نکاه کردم و متوجه شدم توی پرولاپس تعدادی از طنابهای نگهدارنده دریچه پاره شدن و باعث این اتفاق میشن
  اما من که گاهی فقط پرولاپس رو و واپس زنی خون رو احساس میکنم هم به دلیل همون پارکی طنابهایت یا ممکنه بخاطر شلی طنابها باشه؟
  و اینکه پارکی خطری نداره؟
  ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   پرولاپس خفيف ناشي از شلي هست و خطر نداره
 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من ۲۷ سال مرد هستم حدود سه سال قرص ترامادول مصرف کردم و بعد بصورت تدریجی ترک کردم بعد از یه ماه که از ترکم قلبم احساس کردم دیگه تپش نداره احساس فشردگی و درد شدید داشتم رفتم دکتر قلب اکو قلب انجام دادم گفتن فقط پرولاپس داری.و بعد از یه ماه دیگر بخاطر درد شدید قلبی اسکن هسته ای شدم اونجا هم گفتن نرماله.ولی الان بعد از گذشت نه ماه احساس میکنم میخوام غش کنم ضربان قلبم مثل دوحرکتی میزنه با تپش 60ضربان در دیقه و بدنم تکان میخورد سنگینی نفس میکنم نفسم بالا نمیاد با فعالیت احساس غش بیشتر میکنم ولی فشارخونم نرماله.فقط موقع نشستن ضربانم ۶۰و در حالت ایستاده ۱۳۰و تا نشینم زمین کم تر نمیشه. قرص کنکور و پرانول هم ک میخورم بیشتر احساس سنکوپ میکنم و همینطور چشمام قرمز و مگس پران زیادی پیدا کرده .میخواستم ببینم من هشت ماه پیش اسکن کردم ولی حالم خوب بود فقط درد داشتم ولی الان بیشتراحساس از حال رفتن دارم و درد سینه و پشت دارم.و قرصای ضد افسردگی ک میخورم بشدت ضربان قلبم رو بالا میبرد تا ۱۶۰ و 170 فقط قرص الپرازولام میخورم تقریبا یکم اروم میشم فقط درحالت ایستاده و نشستن روی صندلی تنگی نفس شدید دارم انگار ریه هام پره از هوا نمیتونم نفسمو بدم و بازدم کنم ولی در حالت دراز کمی راحتم نفسمو میدمو بازدم میکنم.نظر شما دکترجان چیه من باید چیکار کنم
  لطفا راهنمایی کنید با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   بايد به روانپزشك مراجعه كنيد و اگر بهتر مشديد جهت بررسي بيشتر مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام سی وپنج سال دارم یک سال است فهمیدم پرولاپس میترال دارم اکو انجام دادم دکتر گفتند مشکلی نیست فقط دو سال یه بار اکو انجام شود به تازگی باردار شدم دچار استرس وتپش قلب ودرد سینه شدم هفته یازده بارداری هستم میخوام بدونم میتونم پروپرانولول مصرف کنم یا نه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   بله ميتونيد
 • تصویر کاربر جعفر سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام ضمن عرض سلام وخسته نباشید پزشک محل خودمان مراجعه کردم اکو کردن گفت افتادگی میترال داریدوگشادی دریچه آئورت دارم دارو لوزارتان 25-ومتورال 50 -وآسپرین80/تجویزکردن زیاداهل دارونیستم آیاراههای دیگری برای درمان وجلوگیری ازپیشرفت بیماری وجوددارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   بستگي به شدت نارسايي داره
   بايد مدارك رو بفرستيد يا مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر aryan پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام حدودا ۴ ماهه که متوجه شدم که پرولاپس با نارسایی خفیف دریچه میترال دارم، دکترم بهم توضیح داد که این اصلا مهم نیست بیشتر افراد دارن، اون اوایل استرس داشتم ولی الان دیگه نه، با این حال هر روز درد در سمپ چپ قفسه سینم رخ میده و گهگاهی تیر میکشه، تست ورزش و نوار قلب هم خوب بوده ولی دیگه واقعا به ستوه اومدم از این درد قفسه سینه، من ورزش بدنسازی هم میکنم، میخوام از شما خواهش کنم راهنماییم کنین علت این درد قفسه سینه‌ام چیه؟
  عکس اکو هم پیوست میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   احتمالا دردتون قلبي نيست و اضطرابيه
   بهتره به روانپزشك مراجعه كنيد
  2. تصویر کاربر aryan چهارشنبه ۱۲ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام ممنون بابت پاسختون
   فقط یه سوال دیگه داشتم آقای دکتر، اینکه با توجه به این اکو هر چند وقت یکبار باید اکو بدم ؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   هر پنج سال
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
دارای مشکلات قلبی هستید و پزشک برای شما ازمایش اکوی قلب تجویز کرده است؟ نمی توانید به دلایل مختلف از جمله ویروس کرونا از…
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر