دکتر محمد حسین نجفی

افتادگی دریچه میترال یا شلی دریچه قلب

افتادگی دریچه میترال یا شلی دریچه میترال و یا حتی نرمی دریچه قلب یکی از بیماری های خوش خیم دریچه میترال است که می تواند علائمی از جمله تنگی نفس و احساس خستگی را به همراه داشته باشد.

در این مقاله به صورت جامع علائم، روش های تشخیص و درمان افتادگی دریچه میترال و در نهایت بررسی عملکرد قلب در حالت طبیعی در مقایسه با افتادگی دریچه میترال و نارسایی دریچه میترال قرار داده شده است.

افتادگی یا شلی دریچه میترال Mitral Valve Prolapse

در افتادگی یا شلی دریچه میترال هنگامی که پزشک بوسیله گوشی به قلب شما گوش می کند، صدایی مانند صدای کلیک شنیده می شود که ناشی از ورود خون از طریق دریچه میترال به دهلیز است این همان افتادگی دریچه میترال یا شلی دریچه میترال است.

علائم شلی دریچه میترال

هنگامی که خون از طریق دریچه میترال به سمت دهلیز چپ رانده شود اصطلاحا نارسایی میترال گفته می شود. اگر حجم خون پس زده شده کم باشد هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما اگر حجم خون وارد شده به دهلیز چپ زیاد باشد علائمی مانند تنگی نفس و احساس خستگی و سیاهی رفتن چشم ها ایجاد می شود.

یک نام دیگر افتادگی دریچه میترال سندرم کلیک مرمر است.

شلی دریچه قلب

عوارض افتادگی دریچه میترال

اگر چه اغلب افراد مبتلا به شلی دریچه میترال هیچ مشکلی ندارند اما ممکن است عوارض شلی دریچه میترال گاها مشاهده شود. این عوارض عبارتند از:

۱_ نارسایی دریچه میترال

شایعترین عارضه آنست که خون به داخل دهلیز چپ رانده شود(MR  یا نارسایی میترال ).

مردان و یا افراد دارای فشارخون بالا بیشتر در معرض ریسک نارسایی میترال هستند. اگر نارسایی میترال شدید باشد ممکن است بیمار نیازمند جراحی برای ترمیم یا تعویض دریچه میترال باشد تا از بروز عوارض نارسایی میترال از قبیل سکته مغزی جلوگیری شود.

۲- اختلال ریتم قلب (آرتیمی)

ریتم قلب غیر طبیعی در برخی بیماران دچار پرولاپس میترال مشاهده می شود. اغلب این آرتیمی ها در حفره های دهلیزی ایجاد می شوند و ممکن است باعث آزار بیمار گردد و اغلب تهدید کننده حیات نیستند. در بیماران دچار نارسائی شدید میترال و یا تغییر شدید شکل دریچه ها اغلب مستعد اشکال در ریتم قلب هستنند.

۳- عفونت دریچه (اندوکاردیت)

داخل قلب ۴ حفره و ۴ دریچه وجود دارد که توسط لایه ی نازک بنام اندوکارد پوشیده شده اند. عفونت این پرده  اصطلاحا اندوکاردیت نامیده می شود. در دریچه میترال غیر طبیعی شانس ابتلا به اندوکاردیت ناشی از باکتری که باعث تخریب این دریچه می شود زیاد است. این ریسک در مردان بیشتر از زنان است.

پزشکان توصیه می کنند افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال یا نارسایی میترال قبل از کشیدن دندان و یا برخی اعمال جراحی به منظور جلوگیری از اندوکاردیت دریچه آنتی بیوتیک مصرف نمایند.

آریتمی

 

سایر اسامی افتادگی دریچه میترال میترال عبارتند از :

–  سندرم بارلو

– پرولاپس دریچه میترال

– شلی دریچه میترال

 

– نرمی دریچه میترال

– سندرم دریچه نرم

– دریچه میترال بالونی شکل

– دریچه میترال مگیزوماتو

– سندرم دریچه پرولاپس میترال شده

تشخیص افتادگی دریچه قلب با اکوکاردیوگرام

یک اکوکاردیوگراف مفید ترین آزمون غیر تهاجمی برای تشخیص MVP است. این روش در شناسایی وضعیت غیرطبیعی و افتادگی دریچه قلب موثر است. اکوکاردیوگرام ها در تعیین اندازه دهلیز چپ، اندازه و عملکرد بطن چپ نیز سودمند است. اکوکاردیوگرام در تعیین میزان پس زدن خون از میترال کمک میکند .

در بیماران مبتلا به MVP بدون علامت اکوکاردیوگرا

 

م های متوالی معمولاً ضروری نیست مگر در بیمارانی که نشانه های بالینی بدترشدن بیماری شان را نشان می دهند.

اگرچه در بیماران مبتلا به MVP الکتروکاریوگرام ممکن است اطلاعات نسبتاً ارزشمندی فراهم کند اما بیماران معمولاً ECG طبیعی دارند. الکتروکاردیوگرام ها ممکن است در اثبات آریتمی ها در بیمارانی که تپش قلبدارند سودمند باشد.

تنگی نفس-پرولاپس میترال

افتادگی دریچه میترال چگونه رخ می دهد؟

در یک قلب سالم به هنگام انقباض بطن ها دریچه میترال بسته شده و مانع از ورود خون به دهلیز چپ می شود. اما در برخی افراد که دچار شلی دریچه میترال هستند یک یا هر دو لت دریچه میترال به علت بافت اضافه دچار کشیدگی به سمت دهلیز چپ شده و در هر انقباض بطن نمای شبیه چتر چتر بازان به سمت دهلیز چپ پیدا می کند. این برآمدگی به سمت دهلیز ممکن است مانع بسته شدن کارآمد دریچه شود.

 عوامل خطر یا ریسک فاکتورهای شلی دریچه میترال

پرولاپس میترال

 افتادگی میترال ممکن است یک بیماری خانوادگی باشد و ممکن است مربوط به بیماری مانند شرایط زیر باشد:

_ سندرم مارفان

-سندرم اِهلر دانلس

-ناهنجاری ابشتین

-دیستروفی عضلانی

-بیماری گریوز

– اسکولیوز

ویزیت بیمار توسط متخصص قلب و عروق

اگر فکر می کنید دچارشلی دریچه میترال یا افتادگی دریچه میترال هستید، از متخصص قلب و عروق وقت ویزیت بگیرید.

به جهت دیگر مکن است از نظر زمان بودن داخل مطب .محدود باشید. لازم است  برای ویزیت آمادگی لازم را داشته باشید در ذیل برخی آمادگی های لازم جهت ویزیت ذکر شده اند.

برخی از مشکلاتی که ممکن است در ذهن شما باشد را از پزشک به راحتی سوال کنید مانند:

 • چه چیز باعث بدتر شدن علائم بیماری افتادگی دریچه میترال می شود؟
 • چه عمل دیگری علائم شلی دریچه میترال مانند تنگی نفس، سرگیجه و غیره را بوجود آورد؟
 • چه تست هایی برای من لازم است؟
 • آیا برای نرمی دریچه میترال نیازمند درمان هستم و چه درمانی؟
 • آیا هیچ محدودیتی در زندگی دارم؟
 • آیا مرتبا باید ویزیت شوم؟
 • اگر بیماری افتادگی دریچه میترال نیازمند جراحی است کدام جراحی را شما پیشنهاد می دهید؟
 • آیا انواع دارو غیر از آنچه به من برای درمان داده اید وجود دارد؟
 • کدام وب سایت را برای آگاهی بیشتر در زمینه شلی دریچه میترال من توصیه می کنید؟

نحوه زندگی در افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال

اغلب افراد دچار شلی دریچه میترال نیاز به هیچ تغییری در نحوه زندگی خود نبوده و هیچ محدودیتی در مصرف غذا یا فعالیت بدنی ندارند. اگر شما مبتلا به نارسایی شدید میترال هستید، ممکن است پزشک به شما توصیه نماید از فعالیت بدنی شدید اجتناب نمائید.

جلوگیری از افتادگی دریچه میترال

هیچ راهی برای جلوگیری از شلی دریچه میترال وجود ندارد اما شما می توانید از ایجاد یا شدت یافتن عوارض افتادگی دریچه میترال با مصرف صحیح داروها اجتناب نمائید.

سوالات شایع افتادگی دریچه میترال یا شلی دریچه میترال

برای مشاهده سوالات بر روی سوالات شایع دریچه میترال قلب کلیک کنید تا با سوالات بیماران در رابطه با افتادگی دریچه میترال ، گشادی دریچه قلب ، تنگی دریچه میترال و غیره بیشتر آشنا شوید.

 

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

۳.۶/۵ - (۱۴ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر وفا سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سلام بنده 46 سال سن دارم – مرد هستم – قد 164 وزن 60 کیلو- فشار خون من اکثر 13 روی 8.5 است تقریباً در هفته 3 بار هر بار 45 دقیقه پیاده روی دارم هیچ دارویی مصرف نمی کنم .گاهی درد ملایم و قابل تحملی در قلبم مشاهده می کنم. مصرف نمک و سرخ کردنی ها را خیلی کم کرده ام . تری گلیسریدم بالا ست حدود 250 اما کلسترولم مناسب است . مقداری استرس و هیجان دارم . پدرم در سن 55 سالگی بر اثر سکته قلبی فوت نمودند. دو سه باری پیش دکتر رفتم تست ورزش و اکو ازم گرفتند گفتند بجز افتادگی دریچه مشکل خاصی نداری ، قرص متورال و سیتالوپرام برام نوشتند مدتی مصرف کردم (حدود 3 ماه) بسیار موثر بودند . اما از ترس وابستگی به این داروها مصرف را ادامه ندادم . حال عمومی خوبی دارم ولی بواسطه این دو سه مورد و فوت یکی از عموزاده هایم در سن51 سالگی بسیار نگرانم لطفاً راهنمای بفر مائید.
  ایمیل بنده : Feizian1352@gmail.com
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بهتره داروی ضد اصطراب مصرف کنید و هر ۶ ماه تا یکسال برای اطمینان توسط متخصص قلب ویزیت شوید

 • تصویر کاربر مونا یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید ۳۵ سالمه افتادگی دریچه میترال دارم چند ماه پیش اکو انجام دادم دکتر برای درد وتپش وتنگی نفس پرانول دادن وبرای استرسم هم یک قرصی.وتجویزکردن که من البته نخوردم ولی پرانولو یک ماه مرتب خوردم بعد از اکو تیر خیلی بدی کشید که احساس کردم تمام بدنم داغ شد انگار خون توی بدنم جاری بشه وتا چند روز تمام دستم وشونه ام درد میکرد لازم هست اکو مجدد بدم؟ ومیخواستم اکو رو ببینید پرولاپسم خفیفه یا شدیده ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خفیفه

   احتمالا اضطراب دارید

 • تصویر کاربر رز شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  با سلام و خدا قوت به دکتر عزیز .آقای دکتر من ۲۱سالمه و بعد از فوت پدرم دچار اضطراب شدید و پانیک شدم که با مراجعه به دکتر قلب و روانپزشک درمان شدم .حالا بعد از گذشت یک سال دیگه دارویی مصرف نمی کنم ولی گاهی حس لرزش قلب دارم به خصوص شبا قبل از خواب که قابل تحمله برام .می خواستم بدونم این تپش قلب باعث آسیب به قلب نمیشه یعنی آسیبی به بطن و دهلیز قلب وارد نمی کنه؟آخه دفعه قبل که به دکتر قلب مراجعه کردم گفت فقط پرولاپس خفیف داری و قرص پروپرانول و پوکساید داد وگفتش قرص آرام بخش برای تو بهتره تا پرانولول حالا به نظر شما لازمه که دوباره اکو بشم برای لرزش قلب یا نه؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر اسیبی ایجاد نمیکنه

   به نطر مشکل قلبی نیست و نیاز به اکو نیست و بهتره به روانپزشک مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر رز سه شنبه ۲۱ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   ممنونم و امیدوارم همیشه سلامت باشید و حال دلتون خوب باشه.
  3. تصویر کاربر رز سه شنبه ۲۱ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   ممنونم و امیدوارم همیشه سلامت باشید و حال دلتون خوب باشه
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   ممنون

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Fatemeh یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر..بنده22سالمه چن ماه پیش درحالت نشسته بودم یهو احساس کردم قلبم تپشش تند از حالت عادی شد و یه لحظه دستم بی حس شد و وضع عمومیم یکم کرخت و بی حس شدم .رگ گردنم هم بعد اون درد داشت فشارمو گرفتم 14بود..رفتم دکتر گفت نرمی دریچه میترال داری و برام قرص کاردیلول 6.25 و قرص کلسیم بهمراه امپول ویتامین Dتجویز کردن ..اما من بازم نگرانم و اون حس قبلی هرازگاهی میاد سراغم ...خواهش میکنم بفرمایین مشکلم جدیه یا نه؟؟ چون دکتر بهم گف تا چند مدت نمیتونی بچه دار بشی احساس میکنم مشکل جدی تری دارم...
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اگر اضطراب دارید درمان شوید

   اگر بهتر نشدید با مدارک مراجعه کنید

   بر اساس این شرح حال نمیشه گفت حق بارداری دارید یا خیر

 • تصویر کاربر اشکان جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  با سلام
  پسری ۲۶ ساله هستم که مرتب ورزش میکنم حدود ۱ ماه از درد قفسه سینه داشتن درد طوری بود که قابل تحمل بود و آزاردهنده نبود چون زمان دار شد به پزشک مراجعه کردم و پس از انجام اکو فهمیدم که شُلی دریچه میترال رو دارم آیا این درد قفسه سینه ناشی از شُلی دریچه است؟ و اینکه پرانول ۲۰ بهم داد و گفتند که در مواقع استرس و درد مصرف کنم همچنین دکتر گفتند که سنت بالاتر بره این شُل بودن درست میشه آیا همچین چیزی صحیح است؟
  هیچ سابقه ای در این زمینه ندارم و در روحیاتم تاثیر منفی داشته آیا اکو رو در پیش پزشک دیگری انجام بدم یا خیر؟
  ممنونم از پاسخگویی تون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   افتادگی مهم نیست و درد نمیده و جای نگرانی نداره

   تست ورزش انجام دهید تا مشکل قلبی بررسی بشه

   و برای اضطراب به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر امید دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام .دختر من ۱۲سالشه از هفت سالگی فهمیدیم که افتادگی دریچه ی میترال دارن .هرسال اکو انجام میدن دکترشون فرمودند سه سالی یکبار بیاریدش برای اکو .دو روز پیش خیلی شدید درد داشت که از دفعات قبل خیلی شدیدتر بود آیا لازمه اکو ببریم .یانه؟ باتوجه به اینکه یکسال و شش ماه پیش اکو انجام دادن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   درد در اطفال معمولا غیر قلبیه و افتادگی هم مهم نیست

   با این حال اگگر درد ادامه داشت مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مهسان دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  با سلام
  من خانمی 32 ساله هستم،4 ساله که متوجه شدم نرمی دریچه قلب دارم،از دیروز درد خفیفی در قفسه ی سینه م احساس میکنم و از امروز صبح سرگیجه دارم و بی حالم،چند دقیقه به شدت گرمم میشه و عرق میکنم و بعد لرز میکنم،تنگی نفس هم دارم،آیا اینها علامت بیماری خاصی هستن؟
  از راهنمایی شما متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 3 سال پیش)

   سلام

   احتمالا مشکل اضطرابیه

   ولی باید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر فرزانه چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام من نرمی دریچه دارم ایا برای عمل ماموپلاستی دچار مشکل خواهم شد و اینکه برای بی هوشی مشکل پیدا خواهم کرد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 3 سال پیش)

   سلام

   خیر

 • تصویر کاربر وحید جمعه ۵ بهمن ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده مدت زیادیه که تحت فشارهای عصبی زیاد هستم،مجرد هستم وبیکار،32 سالمه 176 سانت قدمه و 75 کیلو هم وزن دارم و دانشجوی کارشناسی ارشد هستم
  ،تا همین دوماه پیش از نظر قلبی هیچ مشکلی نداشتم ولی یه دوماهی هست که یه روی قفسه سینه ام سمت چپ در یه سطحی به پهنای دوتا بند انگشت احساس درد میکنم(البته تو این دوماه خیلی بیشتر از همیشه استرس داشتم)،وقتی پیاده روی میکنم و بیرون میرم چیزی احساس نمیکنم ولی ب محض اینکه ساکن میشم یه ذره درد میگیره،البته یه بیس روزی هم هست نفسهای عمیقی ک میکشم هم شدید تر شدن و هم تعدادشون بیشتر شده وقتی بیخواب میشم تعداد نفس های عمیقی که میکشم هم خیلی بیشتر میشه بطوری که اطرافیان متوجه میشن که غیر طبیعی نفس میکشم، اوایل یکی دو روز بعضی وقتا درده داخل دست چپم هم میومد بعضی وقتا پشت شونه هم خیلی خیلی کم درد احساس میکردم ولی الان نه،امروز رفتم نوار قلب گرفتم،پزشک فرمودن که خیلی خیلی کم نرمی دریچه قلب داری،میخواستم بپرسم ازتون که ممکنه این عارضه بخاطر استرس های عصبی باشه؟ چون تقریبا یک سال ونیم هست که به طور خیلی زیادی تحت فشارم واز نظر روحی ویرانم،
  و اگر واقعا نرمی دریچه داشته باشم آیا تکاپو و ورزش کردن برام ضرری نداره؟
  سپاس از مراحم شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   بايد فورا به روانپزشك مراجعه كنيد
   ورزش ضرري نداره و حتي مفيده
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۵ بهمن ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب ميخواستم بپرسم من قبلا اكو شدم مشگل تپش قلب داشتم دريچه ميترال نرمال گزارش شده به فاصله زماني كمتر از يه ماه برا پيگيري علايم به پزشك ديگري مراجعه كردم اكو مجدد شدم در اگزارش اكو mpvnomr گزارش شده مجددا به فاصله كمتر از دو روز برا پيگيري بنا به توصيه دوست غير متخصص به مطب متخصص اكو فلوشيپ اكو رفتم در گزارش اين بار دريچه نرمال گزارش شده پرولاپس ميترال گزارش نشده فقط tirvialmrوtrivialtrگزارش شده وضعف دريچه قلب علت اين تعقيرات در گزارش اكو وسردرگمي بيمار كه متخصص قبلي ميگفت نارسايي ندارم ودر مورد اقدام دندانپزشكي مراقبت خاصي نياز نيست اين تعقيرات در تشخيص وسردر گمي بيمار چگونه توجيه ميشود ساير موارد اكو نرمال هست قبلا خدمت حضرت عالي ويزيت شدم در هولتر قلب در ٢٤ساعت ٤٣pacوصفر pvcونرمال گزارش شده دل اشوبه دارم داروي پراپرانول وگلردياز پكسايد وسرترالين تجويز كرديد و توصيه به ورزش وپياده روي كرديد ممنون ميشم در اين موردراهنمايي وارشاد فرماييد????????????????
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   همه اين موارد يعني شما مشكل مهم قلبي نداريد و مشكلتون اضطرابيه
   نه پرولاپس و نه نارسايي خفيف و نه pac مشكل نيست و هطر نداره
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر