افتادگی دریچه میترال یا نرمی دریچه قلب

افتادگی دریچه میترال یا نرمی دریچه قلب

افتادگی دریچه میترال یا نرمی دریچه قلب

افتادگی دریچه میترال یا نرمی دریچه قلب یکی از بیماری های خوش خیم دریچه میترال است که می تواند علائمی از جمله:تنگی نفس و احساس خستگی را به همراه داشته باشد.

در این مقاله به صورت جامع علائم، روش های تشخیص و درمان افتادگی دریچه میترال و در نهایت چند فیلم کوتاه آموزشی با هدف بررسی عملکرد قلب در حالت طبیعی در مقایسه با افتادگی دریچه میترال یا همان شلی دریچه میترال و نارسایی دریچه میترال قرار داده شده است.

تعریف افتادگی دریچه میترال Mitral Valve Prolapse

دکتر قلب-پرولاپس میترال

هنگامی که پزشک بوسیله گوشی پزشکی به قلب شما گوش می کند، ابتدا یک صدای کلیک شنیده می شود که نامش از برآمده شدن دریچه به سمت دهلیز است سپس یک صدای اضافه می شنود که ناشی از ورود خون از طریق دریچه به دهلیز است این همان افتادگی دریچه میترال یا شلی دریچه میترال است. سایر اسامی افتادگی دریچه میترال میترال عبارتند از :

–  سندرم بارلو

– پرولاپس دریچه میترال

– شلی دریچه میترال

– نرمی دریچه میترال

– سندرم دریچه نرم

– دریچه میترال بالونی شکل

– دریچه میترال مگیزوماتو

– سندرم دریچه پرولاپس میترال شده

تشخیص افتادگی دریچه قلب با اکوکاردیوگرام

یک اکوکاردیوگراف مفید ترین آزمون غیر تهاجمی برای تشخیص MVP است. این روش در شناسایی وضعیت غیرطبیعی و افتادگی دریچه قلب موثر است. اکوکاردیوگرام ها در تعیین اندازه دهلیز چپ، اندازه و عملکرد بطن چپ نیز سودمند است. اکوکاردیوگرام در تعیین میزان پس زدن خون از میترال کمک میکند .

در بیماران مبتلا به MVP بدون علامت اکوکاردیوگرام های متوالی معمولاً ضروری نیست مگر در بیمارانی که نشانه های بالینی بدترشدن بیماری شان را نشان می دهند.

 تشخیص افتادگی دریچه قلب با الکتروکاردیوگرام

اگرچه در بیماران مبتلا به MVP الکتروکاریوگرام ممکن است اطلاعات نسبتاً ارزشمندی فراهم کند اما بیماران معمولاً ECG طبیعی دارند. الکتروکاردیوگرام ها ممکن است در اثبات آریتمی ها در بیمارانی که تپش قلبدارند سودمند باشد.

علائم شلی دریچه میترال

تنگی نفس-پرولاپس میترال

هنگامی که خون از طریق دریچه میترال به سمت دهلیز چپ رانده شود اصطلاحا نارسایی میترال گفته می شود. اگر حجم خون پس زده شده کم باشد هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما اگر حجم خون وارد شده به دهلیز چپ زیاد باشد علائمی مانند تنگی نفس و احساس خستگی و سیاهی رفتن چشم ها ایجاد می شود.

یک نام دیگر افتادگی دریچه میترال سندرم کلیک مرمر است.

افتادگی دریچه میترال چگونه رخ می دهد؟

در یک قلب سالم به هنگام انقباض بطن ها دریچه میترال بسته شده و مانع از ورود خون به دهلیز چپ می شود. اما در برخی افراد که دچار شلی دریچه میترال هستند یک یا هر دو لت دریچه میترال به علت بافت اضافه دچار کشیدگی به سمت دهلیز چپ شده و در هر انقباض بطن نمای شبیه چتر چتر بازان به سمت دهلیز چپ پیدا می کند. این برآمدگی به سمت دهلیز ممکن است مانع بسته شدن کارآمد دریچه شود.

 عوامل خطر یا ریسک فاکتورهای شلی دریچه میترال

اسکولیوز

 افتادگی میترال ممکن است یک بیماری خانوادگی باشد و ممکن است مربوط به بیماری مانند شرایط زیر باشد:

_ سندرم مارفان

-سندرم اِهلر دانلس

-ناهنجاری ابشتین

-دیستروفی عضلانی

-بیماری گریوز

– اسکولیوز

عوارض افتادگی دریچه میترال

اگر چه اغلب افراد مبتلا به شلی دریچه میترال هیچ مشکلی ندارند اما ممکن است عوارض شلی دریچه میترال در گروهی مشاهده شود. این عوارض عبارتند از:

– نارسایی دریچه میترال

شایعترین عارضه آنست که خون به داخل دهلیز چپ رانده شود(MR  یا نارسایی میترال ).

مردان و یا افراد دارای فشارخون بالا بیشتر در معرض ریسک نارسایی میترال هستند. اگر نارسایی میترال شدید باشد ممکن است بیمار نیازمند جراحی برای ترمیم یا تعویض دریچه میترال باشد تا از بروز عوارض نارسایی میترال از قبیل سکته مغزی جلوگیری شود.

– اختلال ریتم قلب (آرتیمی)

آریتمی

ریتم قلب غیر طبیعی در برخی بیماران دچار پرولاپس میترال مشاهده می شود. اغلب این آرتیمی ها در حفره های دهلیزی ایجاد می شوند و ممکن است باعث آزار بیمار گردد و اغلب تهدید کننده حیات نیستند. در بیماران دچار نارسائی شدید میترال و یا تغییر شدید شکل دریچه ها اغلب مستعد اشکال در ریتم قلب هستنند.

– عفونت دریچه (اندوکاردیت)

داخل قلب ۴ حفره و ۴ دریچه وجود دارد که توسط لایه ی نازک بنام اندوکارد پوشیده شده اند. عفونت این پرده  اصطلاحا اندوکاردیت نامیده می شود. در دریچه میترال غیر طبیعی شانس ابتلا به اندوکاردیت ناشی از باکتری که باعث تخریب این دریچه می شود زیاد است. این ریسک در مردان بیشتر از زنان است.

پزشکان توصیه می کنند افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال یا نارسایی میترال قبل از کشیدن دندان و یا برخی اعمال جراحی به منظور جلوگیری از اندوکاردیت دریچه آنتی بیوتیک مصرف نمایند.

ویزیت بیمار توسط متخصص قلب و عروق

اگر فکر می کنید دچارشلی دریچه میترال یا افتادگی دریچه میترال هستید، از متخصص قلب و عروق وقت ویزیت بگیرید.

به جهت دیگر مکن است از نظر زمان بودن داخل مطب .محدود باشید. لازم است  برای ویزیت آمادگی لازم را داشته باشید در ذیل برخی آمادگی های لازم جهت ویزیت ذکر شده اند.

برخی از مشکلاتی که ممکن است در ذهن شما باشد را از پزشک به راحتی سوال کنید مانند:

 • چه چیز باعث بدتر شدن علائم بیماری افتادگی دریچه میترال می شود؟
 • چه عمل دیگری علائم شلی دریچه میترال مانند تنگی نفس، سرگیجه و غیره را بوجود آورد؟
 • چه تست هایی برای من لازم است؟
 • آیا برای نرمی دریچه میترال نیازمند درمان هستم و چه درمانی؟
 • آیا هیچ محدودیتی در زندگی دارم؟
 • آیا مرتبا باید ویزیت شوم؟
 • اگر بیماری افتادگی دریچه میترال نیازمند جراحی است کدام جراحی را شما پیشنهاد می دهید؟
 • آیا انواع دارو غیر از آنچه به من برای درمان داده اید وجود دارد؟
 • کدام وب سایت را برای آگاهی بیشتر در زمینه شلی دریچه میترال من توصیه می کنید؟

 نحوه زندگی در افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال

اغلب افراد دچار شلی دریچه میترال نیاز به هیچ تغییری در نحوه زندگی خود نبوده و هیچ محدودیتی در مصرف غذا یا فعالیت بدنی ندارند. اگر شما مبتلا به نارسایی شدید میترال هستید، ممکن است پزشک به شما توصیه نماید از فعالیت بدنی شدید اجتناب نمائید.

جلوگیری از افتادگی دریچه میترال

هیچ راهی برای جلوگیری از شلی دریچه میترال وجود ندارد اما شما می توانید از ایجاد یا شدت یافتن عوارض افتادگی دریچه میترال با مصرف صحیح داروها اجتناب نمائید.

سوالات شایع افتادگی دریچه میترال یا شلی دریچه میترال

برای مشاهده سوالات بر روی سوالات شایع دریچه میترال قلب کلیک کنید تا با سوالات بیماران در رابطه با افتادگی دریچه میترال ، گشادی دریچه قلب ، تنگی دریچه میترال و غیره بیشتر آشنا شوید.

 

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر تدین دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۵ساله هستم و بهم گفتن شلی دریچه ی میترال دارم دکتر گفت فشار خون خیلی پایینی دارم و فلودروکورتیزون و کورالان۵میل دادن
  کورالان داروی گرونی هست ایا جایگزینی داره
  ایا داروی خوبی از نظر تاثیرگذاری هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   به ۶یچ وجه این دهرو ها رو مصرف نکنید و با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر ⁦^_^⁩ دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  آیا مشکل نرمی دریچه میترال با افزایش سن رفع می شود ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر

   ولی اصلا مهم نیست و جای نگرانی نداره

 • تصویر کاربر ⁦^_^⁩ دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۱۵ سالمه و حدوداً از یک ماه پیش تپش قلب و تنگی نفس من شروع شد ، بی دلیل دچار استرس و اضطراب می شدم ، مثلاً یک شب از خواب پریدم و تپش قلب شدید داشتم و نفسم بالا نمی آمد ، اول پیش یه متخصص قلب و فلوشیپ رفتم و
  نوار قلب و اکو انجام دادم ، و اون دکتر گفت به دلیل استرس زیاده و تپش قلب شدیدی داری (به من نگفت مشکل نرمی دریچه میترال دارم)
  فقط قرص پرانول ۱۰ (هر ۱۲ساعت ) و قرص مولتی ویتامین (روزی یک عدد) تجویز کرد و آزمایش نوشت ( کم خونی ، آهن ، تیروئید و ویتامین دی و کلسیم و ..... ) ، هنوز جواب آزمایش رو نگرفتم . ۲ بار حالت تهوع به من دست داد یکی (در روز اول مصرف پرانول ۱۰) و دیگری در ۲ روز بعد
  سر درد ناگهانی هم در طول روز دارم ، مشکل من چیه ؟

  الان رفتم پیش یه دکتر که متخصص قلب و عروق و اطفال هست و این دکتر گفتن پرانول ۱۰ برای وزن من (۴۴,۴۵kg) کم هست ، بخاطر همین پروپرانولول ۲۰ (هر ۱۲ساعت یک عدد) و سیتالوپرام ۲۰( قبل از خواب نصفه) تجویز کرد ، و گفت که زیاد به این مشکل فکر نکنم و استرس نداشته باشم و گفت یک هفته بعد (۹۸/۴/۲۳) دوباره مراجعه کنم و وضعیتم رو چک می کنن .


  معده درد شدید هم گرفتم(درد دور ناف و معده)
  احساس سفت بودن معده و درد شدید داشتم
  و به اورژانس رفتم که قرص مرازول ( صبح و شب نیم ساعت قبل از غذا) تجویز کرد ، و فردا ی آن روز به فوق تخصص گوارش مراجعه کردم که اون هم قرص ایمی پرامین ۱۰ (وسط شام یک عدد) تجویز کرد ، الآن ۵ قرص (مرازول۱۰، سیتالوپرام۲۰، ایمی پرامین ۱۰ ، مولتی ویتامین ،پروپرانول۲۰) رو مصرف می کنم ، این مشکل در خانواده ی ما هست و من یک خواهر دوقلو دارم ، احتمال داره خواهرم هم این مشکل رو داشته باشه ؟

  در حال حاضر بهتر شدم اما الآن بالای قلبم (بیشتر سمت چپ رو به پایین و پشت کتف ) احساس گرفتگی می کنم و گاهی سوزش قلب هم دارم ، که این درد گاهی اوقات تا سمت راست قفسه سینه ام کشیده می شود و دو بار هم پشت کمرم (قسمت قلب) درد شدید گرفت (مثل اینکه سوزن فرو می کردن ) و در دست چپم هم احساس گرفتگی و گز گز سر انگشتان (گاهی اوقات) دارم ، پشت دست چپم (قسمت مچ دست ) یک کیست گانگلوین دارم .
  مشکل من چیه ؟ 😭

  آیا این موارد ☝نگران کننده هستند ؟!😢
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   شما مشکل نگران کننده ای ندارید

   باید به روانپزشک جهت کنترل اضطراب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر ⁦^_^⁩ دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۱۵ سالمه و این مشکل رو دارم ، معده هم بدجوری درد گرفت ، به دکتر رفتم قرص پروپرانولول ۲۰ و یه قرص هم واسه استرس تجویز کردن ، این مشکل تو خانواده ی ما شایعه ، برای معده درد هم دکتر گوارش رفتم دو قرص معده تجویز کردن .
  در قسمت بالایی قلبم احساس گرفتگی می کنم و گاهی اوقات یک ضربان محکم و درد آور هم احساس می کنم ، گاهی اوقات سوزش قلب هم دارم ، مشکل من چیه؟ 😭😢
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   این دردها قلبی نیست

   ممکنه ضربان اضافه داشته باشید

   اینها معمولا مهم نیست و در زمینه اضطرابه

   بهتره به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر افشار دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر بزرگواردکتر جان من هرویین مصرف میکنم بعضی مواقع ک مصرف میکنم دچار اضطراب ترس تپش قلب میشم بعضی مواقع هم ن تا ی روز حالم بد شد رفتم دکتر گفت افتادگی دریچه دارم حالا میخاستم بدونم ایا خطری داره اگه مصرف کنم یا باید بزارم کنار بعدشم میخاستم نظر شمارو بدونم ک مبتلا شدم یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   پرولاپس چیز مهمی نیست و جای نگرانی نداره

   شما به نظر اضطراب دارید

   به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر وفا سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام بنده 46 سال سن دارم – مرد هستم – قد 164 وزن 60 کیلو- فشار خون من اکثر 13 روی 8.5 است تقریباً در هفته 3 بار هر بار 45 دقیقه پیاده روی دارم هیچ دارویی مصرف نمی کنم .گاهی درد ملایم و قابل تحملی در قلبم مشاهده می کنم. مصرف نمک و سرخ کردنی ها را خیلی کم کرده ام . تری گلیسریدم بالا ست حدود 250 اما کلسترولم مناسب است . مقداری استرس و هیجان دارم . پدرم در سن 55 سالگی بر اثر سکته قلبی فوت نمودند. دو سه باری پیش دکتر رفتم تست ورزش و اکو ازم گرفتند گفتند بجز افتادگی دریچه مشکل خاصی نداری ، قرص متورال و سیتالوپرام برام نوشتند مدتی مصرف کردم (حدود 3 ماه) بسیار موثر بودند . اما از ترس وابستگی به این داروها مصرف را ادامه ندادم . حال عمومی خوبی دارم ولی بواسطه این دو سه مورد و فوت یکی از عموزاده هایم در سن51 سالگی بسیار نگرانم لطفاً راهنمای بفر مائید.
  ایمیل بنده : [email protected]
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بهتره داروی ضد اصطراب مصرف کنید و هر ۶ ماه تا یکسال برای اطمینان توسط متخصص قلب ویزیت شوید

 • تصویر کاربر مونا یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید ۳۵ سالمه افتادگی دریچه میترال دارم چند ماه پیش اکو انجام دادم دکتر برای درد وتپش وتنگی نفس پرانول دادن وبرای استرسم هم یک قرصی.وتجویزکردن که من البته نخوردم ولی پرانولو یک ماه مرتب خوردم بعد از اکو تیر خیلی بدی کشید که احساس کردم تمام بدنم داغ شد انگار خون توی بدنم جاری بشه وتا چند روز تمام دستم وشونه ام درد میکرد لازم هست اکو مجدد بدم؟ ومیخواستم اکو رو ببینید پرولاپسم خفیفه یا شدیده ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خفیفه

   احتمالا اضطراب دارید

 • تصویر کاربر رز شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با سلام و خدا قوت به دکتر عزیز .آقای دکتر من ۲۱سالمه و بعد از فوت پدرم دچار اضطراب شدید و پانیک شدم که با مراجعه به دکتر قلب و روانپزشک درمان شدم .حالا بعد از گذشت یک سال دیگه دارویی مصرف نمی کنم ولی گاهی حس لرزش قلب دارم به خصوص شبا قبل از خواب که قابل تحمله برام .می خواستم بدونم این تپش قلب باعث آسیب به قلب نمیشه یعنی آسیبی به بطن و دهلیز قلب وارد نمی کنه؟آخه دفعه قبل که به دکتر قلب مراجعه کردم گفت فقط پرولاپس خفیف داری و قرص پروپرانول و پوکساید داد وگفتش قرص آرام بخش برای تو بهتره تا پرانولول حالا به نظر شما لازمه که دوباره اکو بشم برای لرزش قلب یا نه؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر اسیبی ایجاد نمیکنه

   به نطر مشکل قلبی نیست و نیاز به اکو نیست و بهتره به روانپزشک مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر رز سه شنبه ۲۱ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   ممنونم و امیدوارم همیشه سلامت باشید و حال دلتون خوب باشه.
  3. تصویر کاربر رز سه شنبه ۲۱ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   ممنونم و امیدوارم همیشه سلامت باشید و حال دلتون خوب باشه
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   ممنون

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Fatemeh یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر..بنده22سالمه چن ماه پیش درحالت نشسته بودم یهو احساس کردم قلبم تپشش تند از حالت عادی شد و یه لحظه دستم بی حس شد و وضع عمومیم یکم کرخت و بی حس شدم .رگ گردنم هم بعد اون درد داشت فشارمو گرفتم 14بود..رفتم دکتر گفت نرمی دریچه میترال داری و برام قرص کاردیلول 6.25 و قرص کلسیم بهمراه امپول ویتامین Dتجویز کردن ..اما من بازم نگرانم و اون حس قبلی هرازگاهی میاد سراغم ...خواهش میکنم بفرمایین مشکلم جدیه یا نه؟؟ چون دکتر بهم گف تا چند مدت نمیتونی بچه دار بشی احساس میکنم مشکل جدی تری دارم...
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اگر اضطراب دارید درمان شوید

   اگر بهتر نشدید با مدارک مراجعه کنید

   بر اساس این شرح حال نمیشه گفت حق بارداری دارید یا خیر

 • تصویر کاربر اشکان جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با سلام
  پسری ۲۶ ساله هستم که مرتب ورزش میکنم حدود ۱ ماه از درد قفسه سینه داشتن درد طوری بود که قابل تحمل بود و آزاردهنده نبود چون زمان دار شد به پزشک مراجعه کردم و پس از انجام اکو فهمیدم که شُلی دریچه میترال رو دارم آیا این درد قفسه سینه ناشی از شُلی دریچه است؟ و اینکه پرانول ۲۰ بهم داد و گفتند که در مواقع استرس و درد مصرف کنم همچنین دکتر گفتند که سنت بالاتر بره این شُل بودن درست میشه آیا همچین چیزی صحیح است؟
  هیچ سابقه ای در این زمینه ندارم و در روحیاتم تاثیر منفی داشته آیا اکو رو در پیش پزشک دیگری انجام بدم یا خیر؟
  ممنونم از پاسخگویی تون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   افتادگی مهم نیست و درد نمیده و جای نگرانی نداره

   تست ورزش انجام دهید تا مشکل قلبی بررسی بشه

   و برای اضطراب به روانپزشک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
دارای مشکلات قلبی هستید و پزشک برای شما ازمایش اکوی قلب تجویز کرده است؟ نمی توانید به دلایل مختلف از جمله ویروس کرونا از…
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر