دکتر محمد حسین نجفی

افتادگی دریچه میترال یا شلی دریچه قلب

افتادگی دریچه میترال یا شلی دریچه میترال و یا حتی نرمی دریچه قلب یکی از بیماری های خوش خیم دریچه میترال است که می تواند علائمی از جمله تنگی نفس و احساس خستگی را به همراه داشته باشد.

در این مقاله به صورت جامع علائم، روش های تشخیص و درمان افتادگی دریچه میترال و در نهایت بررسی عملکرد قلب در حالت طبیعی در مقایسه با افتادگی دریچه میترال و نارسایی دریچه میترال قرار داده شده است.

افتادگی یا شلی دریچه میترال Mitral Valve Prolapse

در افتادگی یا شلی دریچه میترال هنگامی که پزشک بوسیله گوشی به قلب شما گوش می کند، صدایی مانند صدای کلیک شنیده می شود که ناشی از ورود خون از طریق دریچه میترال به دهلیز است این همان افتادگی دریچه میترال یا شلی دریچه میترال است.

علائم شلی دریچه میترال

هنگامی که خون از طریق دریچه میترال به سمت دهلیز چپ رانده شود اصطلاحا نارسایی میترال گفته می شود. اگر حجم خون پس زده شده کم باشد هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما اگر حجم خون وارد شده به دهلیز چپ زیاد باشد علائمی مانند تنگی نفس و احساس خستگی و سیاهی رفتن چشم ها ایجاد می شود.

یک نام دیگر افتادگی دریچه میترال سندرم کلیک مرمر است.

شلی دریچه قلب

عوارض افتادگی دریچه میترال

اگر چه اغلب افراد مبتلا به شلی دریچه میترال هیچ مشکلی ندارند اما ممکن است عوارض شلی دریچه میترال گاها مشاهده شود. این عوارض عبارتند از:

۱_ نارسایی دریچه میترال

شایعترین عارضه آنست که خون به داخل دهلیز چپ رانده شود(MR  یا نارسایی میترال ).

مردان و یا افراد دارای فشارخون بالا بیشتر در معرض ریسک نارسایی میترال هستند. اگر نارسایی میترال شدید باشد ممکن است بیمار نیازمند جراحی برای ترمیم یا تعویض دریچه میترال باشد تا از بروز عوارض نارسایی میترال از قبیل سکته مغزی جلوگیری شود.

۲- اختلال ریتم قلب (آرتیمی)

ریتم قلب غیر طبیعی در برخی بیماران دچار پرولاپس میترال مشاهده می شود. اغلب این آرتیمی ها در حفره های دهلیزی ایجاد می شوند و ممکن است باعث آزار بیمار گردد و اغلب تهدید کننده حیات نیستند. در بیماران دچار نارسائی شدید میترال و یا تغییر شدید شکل دریچه ها اغلب مستعد اشکال در ریتم قلب هستنند.

۳- عفونت دریچه (اندوکاردیت)

داخل قلب ۴ حفره و ۴ دریچه وجود دارد که توسط لایه ی نازک بنام اندوکارد پوشیده شده اند. عفونت این پرده  اصطلاحا اندوکاردیت نامیده می شود. در دریچه میترال غیر طبیعی شانس ابتلا به اندوکاردیت ناشی از باکتری که باعث تخریب این دریچه می شود زیاد است. این ریسک در مردان بیشتر از زنان است.

پزشکان توصیه می کنند افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال یا نارسایی میترال قبل از کشیدن دندان و یا برخی اعمال جراحی به منظور جلوگیری از اندوکاردیت دریچه آنتی بیوتیک مصرف نمایند.

آریتمی

 

سایر اسامی افتادگی دریچه میترال میترال عبارتند از :

–  سندرم بارلو

– پرولاپس دریچه میترال

– شلی دریچه میترال

 

– نرمی دریچه میترال

– سندرم دریچه نرم

– دریچه میترال بالونی شکل

– دریچه میترال مگیزوماتو

– سندرم دریچه پرولاپس میترال شده

تشخیص افتادگی دریچه قلب با اکوکاردیوگرام

یک اکوکاردیوگراف مفید ترین آزمون غیر تهاجمی برای تشخیص MVP است. این روش در شناسایی وضعیت غیرطبیعی و افتادگی دریچه قلب موثر است. اکوکاردیوگرام ها در تعیین اندازه دهلیز چپ، اندازه و عملکرد بطن چپ نیز سودمند است. اکوکاردیوگرام در تعیین میزان پس زدن خون از میترال کمک میکند .

در بیماران مبتلا به MVP بدون علامت اکوکاردیوگرا

 

م های متوالی معمولاً ضروری نیست مگر در بیمارانی که نشانه های بالینی بدترشدن بیماری شان را نشان می دهند.

اگرچه در بیماران مبتلا به MVP الکتروکاریوگرام ممکن است اطلاعات نسبتاً ارزشمندی فراهم کند اما بیماران معمولاً ECG طبیعی دارند. الکتروکاردیوگرام ها ممکن است در اثبات آریتمی ها در بیمارانی که تپش قلبدارند سودمند باشد.

تنگی نفس-پرولاپس میترال

افتادگی دریچه میترال چگونه رخ می دهد؟

در یک قلب سالم به هنگام انقباض بطن ها دریچه میترال بسته شده و مانع از ورود خون به دهلیز چپ می شود. اما در برخی افراد که دچار شلی دریچه میترال هستند یک یا هر دو لت دریچه میترال به علت بافت اضافه دچار کشیدگی به سمت دهلیز چپ شده و در هر انقباض بطن نمای شبیه چتر چتر بازان به سمت دهلیز چپ پیدا می کند. این برآمدگی به سمت دهلیز ممکن است مانع بسته شدن کارآمد دریچه شود.

 عوامل خطر یا ریسک فاکتورهای شلی دریچه میترال

پرولاپس میترال

 افتادگی میترال ممکن است یک بیماری خانوادگی باشد و ممکن است مربوط به بیماری مانند شرایط زیر باشد:

_ سندرم مارفان

-سندرم اِهلر دانلس

-ناهنجاری ابشتین

-دیستروفی عضلانی

-بیماری گریوز

– اسکولیوز

ویزیت بیمار توسط متخصص قلب و عروق

اگر فکر می کنید دچارشلی دریچه میترال یا افتادگی دریچه میترال هستید، از متخصص قلب و عروق وقت ویزیت بگیرید.

به جهت دیگر مکن است از نظر زمان بودن داخل مطب .محدود باشید. لازم است  برای ویزیت آمادگی لازم را داشته باشید در ذیل برخی آمادگی های لازم جهت ویزیت ذکر شده اند.

برخی از مشکلاتی که ممکن است در ذهن شما باشد را از پزشک به راحتی سوال کنید مانند:

 • چه چیز باعث بدتر شدن علائم بیماری افتادگی دریچه میترال می شود؟
 • چه عمل دیگری علائم شلی دریچه میترال مانند تنگی نفس، سرگیجه و غیره را بوجود آورد؟
 • چه تست هایی برای من لازم است؟
 • آیا برای نرمی دریچه میترال نیازمند درمان هستم و چه درمانی؟
 • آیا هیچ محدودیتی در زندگی دارم؟
 • آیا مرتبا باید ویزیت شوم؟
 • اگر بیماری افتادگی دریچه میترال نیازمند جراحی است کدام جراحی را شما پیشنهاد می دهید؟
 • آیا انواع دارو غیر از آنچه به من برای درمان داده اید وجود دارد؟
 • کدام وب سایت را برای آگاهی بیشتر در زمینه شلی دریچه میترال من توصیه می کنید؟

نحوه زندگی در افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال

اغلب افراد دچار شلی دریچه میترال نیاز به هیچ تغییری در نحوه زندگی خود نبوده و هیچ محدودیتی در مصرف غذا یا فعالیت بدنی ندارند. اگر شما مبتلا به نارسایی شدید میترال هستید، ممکن است پزشک به شما توصیه نماید از فعالیت بدنی شدید اجتناب نمائید.

جلوگیری از افتادگی دریچه میترال

هیچ راهی برای جلوگیری از شلی دریچه میترال وجود ندارد اما شما می توانید از ایجاد یا شدت یافتن عوارض افتادگی دریچه میترال با مصرف صحیح داروها اجتناب نمائید.

سوالات شایع افتادگی دریچه میترال یا شلی دریچه میترال

برای مشاهده سوالات بر روی سوالات شایع دریچه میترال قلب کلیک کنید تا با سوالات بیماران در رابطه با افتادگی دریچه میترال ، گشادی دریچه قلب ، تنگی دریچه میترال و غیره بیشتر آشنا شوید.

 

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

۳.۶/۵ - (۱۴ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حميد جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد خدمت شما ... من 20 سالمه حدودا يه 6 7 سالي هست موقع استرس و درگيري ذهن دچار تنگي نفس ميشم (انگار نفس هام نصف و نيمه مياد) 3 روز پيش رفتم دكتر و بعد از اكو و نوار گفتن افتادگي دريچه داري ... من كوهنوردي و دوچرخه سواري نسبتا سنگيني انجام ميدن ( اكثرا تو ارتفاعات بالا ) خواستم ببينم نياز هست به متخصص بهتري مراجعه كنم و پيگيرش بشم يا كلا نياز نيست ... ممنون ميشم راهنماييم كنيد ( عكس نوار و اكو رو قرار ميدم )
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   اصلن نگران نباشید مساله ی مهمی نیست و جای نگرانی ندارد فکرش را هم نکنید و ورزش را مثل قبل ادامه بدهید.
 • تصویر کاربر فریده چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  اخیرا رفتم دکتر پس از انجام اکو نوار قلب و بستن هولتر فشار 24 ساعت مشخص شد بخاطر افتادگی دریچه میترال دچار فشار خون میشم برام قرص پر پرانل 10 نوشته روزی دوتا بخورم یه دونه قرص لوزار 25 نوشته روزی یه دونه بخورم ممنون میشم نظر جناب عالی رو در این خصوص بدونم خدا خیرت بده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   اگر در معاینه و اکو این تشخیص مطرح شده داروی خوبی تجویز کرده اند، توصیه می شود داروها را سرموقع و منظم استفاده کنید، رژیم غذایی کم نمک کم چرب داشته باشید و روزانه حداقل نیم ساعت پیاده روی کنید
 • تصویر کاربر فریبرز سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام. من راستش مدتی تپش قلب دارم و حمله پانیک هم داشتم. اکوی قلب دادم که تصاویرشو براتون فرستادم . دکترای قبلیم میگفتن به احتمال زیاد به خاطر استرس هست. ولی تست قلب هم بده. میخواستم بدونم تشخیص شما از اکوی من چیه ؟ آیا مشکلی در قلب وجود داره یا نه ؟ ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   اکوی شما سالم است و هیچ مشکلی را نشان نمی دهد، دکتر برای اطمینان خاطر از شما تست خواسته است
 • تصویر کاربر نسترن شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید،من خانومی 38 ساله هستم که حدود چندماه پیش بعداز بیماری شبیه کرونا دچار تپش قلب شدم احساس خستگی و سرگیجه نوار و اکو گفت مشکلی نداره فقط ضربان بالا داشتم طوری که یکم فعالیت میکنم تپش قلبم بیشتر میشه گاهی حتی توی خوابم دچار تپش میشم که بدنم شروع به لرزش میکنه سرگیجه میگیرم بعدش دچار گیجی میشم الان قرص متوپرولول 47 روزی نصف میخورم ضربانم پایین میاد ولی احساس تپش وکوبش قلب هنوز دارم و کمی درد قفسه سینه وسمت چپ واحساس لرزش قلب آیا من مشکل افتادگی دریچه دارم یا علت دیگه ای داره احتیاج به بررسی بیشتر دارم درضمن احساس تب هم همیشه دارم ممنون عکس اکو و نوار قلب هم فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   لطفا یک بار دیگر عکس اکو را بفرستید. تنها عکس نوارقلب قابل دیدن است. ولی به طور کل به نظر نمی رسد مشکل خیلی جدی برای شما مطرح باشد بنابراین نگران نباشید. این طور مشکلات در خانم های سن شما نسبتا شایع و بیش تر منشا اضطرابی دارد
 • تصویر کاربر فرشاد جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر همسر بنده 37 ساله میباشد و بخاطر تپش قلب به متخصص قلب مراجعه کرده نوار قلب تست ورزش و اکو داده دکتر فرمودن خطرناک نیست با گذشت زمان و بالا رفتن سن مشکل برطرف میشه ولی ایشان همچنان درد درد در قفسه سینه دارند و با دارو آرام میشوند به نظر شما اقدام تخصصی نیاز نیست
  1. تصویر کاربر فرشاد چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   ؟؟
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اگر تست ورزش کاملا نرمال است منشا درد قلبی نیست، ممکن است مساله کوارش با مشکلات دیگر باشد فعلا موقتا داروهایی مانند امپرازول استفاده کنن
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ن جمعه ۷ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  با سلام .خانمی ۴۰ ساله هستم که هر ار گاهی بین دو سینه یا در گلویم تک ضربانی رو احساس میکنم که بابقیه ضربانهای قلبم هماهنگ نیست انگار بلندتره.گاهی خییییلللییی خفیفه گاهی شدیدتر .وقتی شدیده حس میکنم بعدش دلم هری میریزه وهمه تنم خستگی میشه.همش بیقرارم.ومنتطر صربان بعدی هستم که ببینم کی میاد وبا چه شدتی.مرتب پیش دکتر قلب میرم آزمایشات واکوم خوب بودن .دکتر میگه افتادگی میترال دارم.این تپشها به صورت دوره ای هستن یعنی ده پانزده روز هستن بعد خود به خود میرن تا یه مدت نیستن دوباره میان.بعضی وقتها وقتی ضربان شدیده همه دست وپاهام مور مور میشن یا داغ میشم بعدش یخ میکنم .اون موقع حس میکنم دارم سکته میکنم یا میمیرم.من خیلی لاغرم تو این سن وزنم۵۴ کیلوه.هیچ وقت هیچ دارویی استفاده نکردم.خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید چکار کنم.میشه واسه همیشه از این مشکل خلاص بشم.آیا این بیماری ممکنه بعدا موجب بیماریبدتری در قلبم بشه.این تصویر آخرین اکوییه که بهمن پارسال انجام دادم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۷ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام این تپشها پی وی سی هست و مصرف قهوه و نسکافه و سوسیس و‌کالباس و اضطراب شدید ترش میکنه درمان فعلا با پرانول ۱۰ صبح ها سروع بشه
  2. تصویر کاربر ن جمعه ۷ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   آقای دکتر پی وی سی چیه.میشه توضیح بدید واسم.درضمن من به هیچ‌عنوان هیچ کدام از این نوشیدنیها وغذاهایی که فرمودید رو مصرف نمیکنم.فقط گاهی چای کم‌رنگ کم شیرین‌میخورم.اکویی که واستون ارسال کردم مشکلی نداره؟خواهش میکنم‌واضح واسم توضیح بدید.من اینجوری بیشتر نگران شدم.چندوقت پیش که با یک دکتر صحبت کردم گفت هیچ مشکلی ندارم .گفتم از شما راهنمایی بخوام که خیالم راحت بشه.تاکی باید پرانول مصرف کنم وچه مقدار؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۷ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   اكو نرمال هست
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۷ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   نگران نباشيد اين ريتم نامنظم بي اهميت هست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سهيلا یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام من افتادكى دريچه ميتران دارم تقريبا ٦ ماه هست .الان خيلى دچار بى حسى دست ها و سوزن سوزن شدن نوك دست هاو انگشتان پا ميشوم.سر گيجه هم دارم امكان دارد كه از علايم سكته باشد؟؟؟يا دليلش چيه؟ممنون ميشم جوابمو بدين
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام به خیچ عنوان علایم سکته نیست
 • تصویر کاربر پورآدینه شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام من دارای کودکی 9 ساله پسر هستم در اکو انجام شده پزشک قلب تشخیص fhoppy mitral valve - TR رو دادن ولی به من گفتن نگران نباشید با بزرگترشدن کودک عضله قلب ترمیم میکنه به نظر شما نیاز به اقدام خاصی دارم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام این مشکلاتی که در اکو ذکر شده چیز مهمی نیست و جای نگرانی نداره

 • تصویر کاربر ناشناس شنبه ۲۸ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ببخشید دوباره مزاحم شدم میشه بگیدوقتی دریچه میترال گشاد چه دردایی روحس میکنیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۷ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   نارسایی درد نداره

   اگر شدید باشه و باعث نارسایی بسه تنگی نفس ایجاد میشه

  2. تصویر کاربر ناشناس جمعه ۲۷ دی ۹۸( 2 سال پیش)
   اقای دکتر شما کانال ندارید من عکس اکو نوار قلبمو براتون ارسال کنم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   همینجا ارسال کنید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  پسر ا6 ماهش میگن یه صدای از قلبش میاد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   در صورت صدای اضافه بیمار باید اکو شود

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر