منو

افتادگی دریچه میترال یا شلی دریچه قلب

افتادگی دریچه میترال یا شلی دریچه میترال و یا حتی نرمی دریچه قلب یکی از بیماری های خوش خیم دریچه میترال است که می تواند علائمی از جمله تنگی نفس و احساس خستگی را به همراه داشته باشد.

در این مقاله به صورت جامع علائم، روش های تشخیص و درمان افتادگی دریچه میترال و در نهایت بررسی عملکرد قلب در حالت طبیعی در مقایسه با افتادگی دریچه میترال و نارسایی دریچه میترال قرار داده شده است.

افتادگی یا شلی دریچه میترال Mitral Valve Prolapse

در افتادگی یا شلی دریچه میترال هنگامی که پزشک بوسیله گوشی به قلب شما گوش می کند، صدایی مانند صدای کلیک شنیده می شود که ناشی از ورود خون از طریق دریچه میترال به دهلیز است این همان افتادگی دریچه میترال یا شلی دریچه میترال است.

شلی دریچه قلب

عوارض افتادگی دریچه میترال

اگر چه اغلب افراد مبتلا به شلی دریچه میترال هیچ مشکلی ندارند اما ممکن است عوارض شلی دریچه میترال گاها مشاهده شود. این عوارض عبارتند از:

۱_ نارسایی دریچه میترال

شایعترین عارضه آنست که خون به داخل دهلیز چپ رانده شود(MR  یا نارسایی میترال ).

مردان و یا افراد دارای فشارخون بالا بیشتر در معرض ریسک نارسایی میترال هستند. اگر نارسایی میترال شدید باشد ممکن است بیمار نیازمند جراحی برای ترمیم یا تعویض دریچه میترال باشد تا از بروز عوارض نارسایی میترال از قبیل سکته مغزی جلوگیری شود.

۲- اختلال ریتم قلب (آرتیمی)

ریتم قلب غیر طبیعی در برخی بیماران دچار پرولاپس میترال مشاهده می شود. اغلب این آرتیمی ها در حفره های دهلیزی ایجاد می شوند و ممکن است باعث آزار بیمار گردد و اغلب تهدید کننده حیات نیستند. در بیماران دچار نارسائی شدید میترال و یا تغییر شدید شکل دریچه ها اغلب مستعد اشکال در ریتم قلب هستنند.

۳- عفونت دریچه (اندوکاردیت)

داخل قلب ۴ حفره و ۴ دریچه وجود دارد که توسط لایه ی نازک بنام اندوکارد پوشیده شده اند. عفونت این پرده  اصطلاحا اندوکاردیت نامیده می شود. در دریچه میترال غیر طبیعی شانس ابتلا به اندوکاردیت ناشی از باکتری که باعث تخریب این دریچه می شود زیاد است. این ریسک در مردان بیشتر از زنان است.

پزشکان توصیه می کنند افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال یا نارسایی میترال قبل از کشیدن دندان و یا برخی اعمال جراحی به منظور جلوگیری از اندوکاردیت دریچه آنتی بیوتیک مصرف نمایند.

آریتمی

 

سایر اسامی افتادگی دریچه میترال میترال عبارتند از :

–  سندرم بارلو

– پرولاپس دریچه میترال

– شلی دریچه میترال

 

– نرمی دریچه میترال

– سندرم دریچه نرم

– دریچه میترال بالونی شکل

– دریچه میترال مگیزوماتو

– سندرم دریچه پرولاپس میترال شده

تشخیص افتادگی دریچه قلب با اکوکاردیوگرام

یک اکوکاردیوگراف مفید ترین آزمون غیر تهاجمی برای تشخیص MVP است. این روش در شناسایی وضعیت غیرطبیعی و افتادگی دریچه قلب موثر است. اکوکاردیوگرام ها در تعیین اندازه دهلیز چپ، اندازه و عملکرد بطن چپ نیز سودمند است. اکوکاردیوگرام در تعیین میزان پس زدن خون از میترال کمک میکند .

در بیماران مبتلا به MVP بدون علامت اکوکاردیوگرا

 

م های متوالی معمولاً ضروری نیست مگر در بیمارانی که نشانه های بالینی بدترشدن بیماری شان را نشان می دهند.

اگرچه در بیماران مبتلا به MVP الکتروکاریوگرام ممکن است اطلاعات نسبتاً ارزشمندی فراهم کند اما بیماران معمولاً ECG طبیعی دارند. الکتروکاردیوگرام ها ممکن است در اثبات آریتمی ها در بیمارانی که تپش قلبدارند سودمند باشد.

علائم شلی دریچه میترال

هنگامی که خون از طریق دریچه میترال به سمت دهلیز چپ رانده شود اصطلاحا نارسایی میترال گفته می شود. اگر حجم خون پس زده شده کم باشد هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما اگر حجم خون وارد شده به دهلیز چپ زیاد باشد علائمی مانند تنگی نفس و احساس خستگی و سیاهی رفتن چشم ها ایجاد می شود.

یک نام دیگر افتادگی دریچه میترال سندرم کلیک مرمر است.

تنگی نفس-پرولاپس میترال

افتادگی دریچه میترال چگونه رخ می دهد؟

در یک قلب سالم به هنگام انقباض بطن ها دریچه میترال بسته شده و مانع از ورود خون به دهلیز چپ می شود. اما در برخی افراد که دچار شلی دریچه میترال هستند یک یا هر دو لت دریچه میترال به علت بافت اضافه دچار کشیدگی به سمت دهلیز چپ شده و در هر انقباض بطن نمای شبیه چتر چتر بازان به سمت دهلیز چپ پیدا می کند. این برآمدگی به سمت دهلیز ممکن است مانع بسته شدن کارآمد دریچه شود.

 عوامل خطر یا ریسک فاکتورهای شلی دریچه میترال

پرولاپس میترال

 افتادگی میترال ممکن است یک بیماری خانوادگی باشد و ممکن است مربوط به بیماری مانند شرایط زیر باشد:

_ سندرم مارفان

-سندرم اِهلر دانلس

-ناهنجاری ابشتین

-دیستروفی عضلانی

-بیماری گریوز

– اسکولیوز

ویزیت بیمار توسط متخصص قلب و عروق

اگر فکر می کنید دچارشلی دریچه میترال یا افتادگی دریچه میترال هستید، از متخصص قلب و عروق وقت ویزیت بگیرید.

به جهت دیگر مکن است از نظر زمان بودن داخل مطب .محدود باشید. لازم است  برای ویزیت آمادگی لازم را داشته باشید در ذیل برخی آمادگی های لازم جهت ویزیت ذکر شده اند.

برخی از مشکلاتی که ممکن است در ذهن شما باشد را از پزشک به راحتی سوال کنید مانند:

 • چه چیز باعث بدتر شدن علائم بیماری افتادگی دریچه میترال می شود؟
 • چه عمل دیگری علائم شلی دریچه میترال مانند تنگی نفس، سرگیجه و غیره را بوجود آورد؟
 • چه تست هایی برای من لازم است؟
 • آیا برای نرمی دریچه میترال نیازمند درمان هستم و چه درمانی؟
 • آیا هیچ محدودیتی در زندگی دارم؟
 • آیا مرتبا باید ویزیت شوم؟
 • اگر بیماری افتادگی دریچه میترال نیازمند جراحی است کدام جراحی را شما پیشنهاد می دهید؟
 • آیا انواع دارو غیر از آنچه به من برای درمان داده اید وجود دارد؟
 • کدام وب سایت را برای آگاهی بیشتر در زمینه شلی دریچه میترال من توصیه می کنید؟

نحوه زندگی در افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال

اغلب افراد دچار شلی دریچه میترال نیاز به هیچ تغییری در نحوه زندگی خود نبوده و هیچ محدودیتی در مصرف غذا یا فعالیت بدنی ندارند. اگر شما مبتلا به نارسایی شدید میترال هستید، ممکن است پزشک به شما توصیه نماید از فعالیت بدنی شدید اجتناب نمائید.

جلوگیری از افتادگی دریچه میترال

هیچ راهی برای جلوگیری از شلی دریچه میترال وجود ندارد اما شما می توانید از ایجاد یا شدت یافتن عوارض افتادگی دریچه میترال با مصرف صحیح داروها اجتناب نمائید.

سوالات شایع افتادگی دریچه میترال یا شلی دریچه میترال

برای مشاهده سوالات بر روی سوالات شایع دریچه میترال قلب کلیک کنید تا با سوالات بیماران در رابطه با افتادگی دریچه میترال ، گشادی دریچه قلب ، تنگی دریچه میترال و غیره بیشتر آشنا شوید.

 

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ملک جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  من افتادگی دریچه میترال دارم چن روزه قفسه سینه ام بدجور درد میکنه و قلبم انگار مثل عضله میگیره...ایا امکانش هست از گرفتن روزه باشه؟؟ روزه گرفتن ضرر داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر پروین چهارشنبه ۱۷ خرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید. من 21سالمه یه مدتی بود دچار تپش قلب بودم یه ماه قبل رفتم پیش متخصص و اکو قلب گشادی دریچه میترال تشخیص داد ...الان چند روزه صبح ها بازوی چپم درد شدید حس میکنم دردی که با استراحت خوب نمیشه و خیلی آزاردهنده هست همچنین تازگیا همراه تپش قلب درد قفسه سینه هم دارم...لطفا راهنماییم کنین درد بازوم میتونه علت قلبی داشته باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۷ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مصطفى یکشنبه ۷ خرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب خدمت استاد محترم
  بنده هميشه ترس دارم
  مشكلم ميترال هست كه شما فرموديد نرماله ولى توى نست من اولش زديد پروپلاس ميترال
  واقعا نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۷ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر عبادی چهارشنبه ۳ خرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام .اقای دکتر یه سوال داشتم .من تازه فارغ تحصیل رشته پرستاری شدم . تقریبا از اواسط زمستان بود تپش قلب و درد قفسه سینه انگار که قلبم بزرگ شده وبه قفسه سینم فشار وارد میکنه (اول گفتم شاید بخاطر اضطراب چون دارم واسه ازمون ارشد درس میخونم ) این همین طور ادامه داشت که زیاد طاقت فرسا نبود وتحملش میکردم ولی بعد عید نوروز درد شدید تر شد و به شانه چپ کشیده شد ترسیدم رفتم یه نوار گرفتم .نوار قلبم سالم بود و چیزی نشون نمیداد خودم تشخیص دادم احتمالا پرولاپس دارم و شروع کردم به مصرف ایندرال 20و لیبریوم 5 که جواب داد وحالم خوب شد اما بعد یه مدت لیبریوم توم شد و فقط ایندرال مصرف میکردم حالم خوب بود که دیروز فشار قفسه سینم شدید شد .امروز و دیروز دردم زیاد شده الان ایندرال کردم 40میلی اما افاقه نمیکنه .چکار کنم اقای دکتر .(واسه این به متخصص مراجعه نکردم از زمستان که درسم تموم شده برگشتم شهرستان واسه درس خوندن برای ارشد واینجا فقط یه بهداری داره به نظرتون چکار کنم *) با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهران یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر من همونی هستم که پرسیده بودم قلبم نا منظم میزنه میخواستم بگم که تو هر دقیقه 45 تا 50 بار یا بعضی وقتا زیر 40 بار میزنه بعد زیر سینم هم احساس میکردم موقعی که باشگاه بدنسازی میرفتم حالت سر میشد و موقع استادن یه موقع هایی نا منظم میزد قلبم دو روزه باشگاه نرفتم دیگه سیگارم هم کمش کردم ترک میکنم ان شاالله
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر رضاسلیمانی جمعه ۸ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید.. پسری 21ساله هستم.. حدود 4ماه پیش فنجانی قهوه خوردم و باعث مسمومیتم شد..تپش قلب و استرس شدید ایجاد شد.. بعداز آن احساس تپش کوبنده داشتم و استرس ناگهانی سراغم میامد.و همچنین درد قفسه سینه داشتم .که این درد به پشت کمر سمت چپ هم انتقال پیدا میکرد. تا به اکنون تعداد خیلی زیادی نوار قلب دادم هیچ گونه مشکلی نداشتند.دوبار اکو دادم و هر دوبار پرولاپس خفیف تشخیص داده شد.. الان روزی نصف قرص کونکور و سیتالوپرام میخورم.. آیا این علاعم رفع خواهد شد؟؟ اگر مشکل بنده جدی هست راهنمایی ام کنید سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۸ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام
  من مدتی دچار درد در قفسه سینه بودم با مراجعه به دکتر و با انجام اکو گفتن شلی دریچه داری و قرص پرانول ۲۰ ب مدت ۲ بار در روز رو برای من تجویز کردن بعد کنار گذاشتن دارو مدتی گذشت ک من دچار تپش قلب شدم و با مراجعه به دکتری دیگر و انجام اکوی مجدد گفتن که هچ مشکلی نداری و نیاز ب مصرف دارو هم نیست ...بعد الان بعضی اوقات از پله که بالا میام و بعضی اوقات که ترس شدید داشته باشم صدای قلبم رو میشنوم نیاز هست بازم دکتر مراجعه کنم
  اقای دکتر فرد نسبتا حساسی هستم و نسبت به کوچکترین درد بدنی ام حساس میشم
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام
   خير
   نياز نيست
 • تصویر کاربر مجید پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام..این جواب اکوی بنده هستش..اگه میشه بگید که دقیقا مشکل بنده چی هستش..خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام
   افتادگي با پرولاپس ميترال
   به سايت بنده مراجعه نماييد
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۵ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  در مورد صدای اضافی در قلبم هست
  1. تصویر کاربر زهرا شنبه ۲ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
   ح
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فتانه یکشنبه ۲۷ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  آیا افتادگی دریچه میترال جز بیماری های دریچه ای محسوب میشه؟ و اینکه خطر ابتلا به ایست قلبی در این بیماری وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۷ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر