منو

افتادگی دریچه میترال یا شلی دریچه قلب

افتادگی دریچه میترال یا شلی دریچه میترال و یا حتی نرمی دریچه قلب یکی از بیماری های خوش خیم دریچه میترال است که می تواند علائمی از جمله تنگی نفس و احساس خستگی را به همراه داشته باشد.

در این مقاله به صورت جامع علائم، روش های تشخیص و درمان افتادگی دریچه میترال و در نهایت بررسی عملکرد قلب در حالت طبیعی در مقایسه با افتادگی دریچه میترال و نارسایی دریچه میترال قرار داده شده است.

افتادگی یا شلی دریچه میترال Mitral Valve Prolapse

در افتادگی یا شلی دریچه میترال هنگامی که پزشک بوسیله گوشی به قلب شما گوش می کند، صدایی مانند صدای کلیک شنیده می شود که ناشی از ورود خون از طریق دریچه میترال به دهلیز است این همان افتادگی دریچه میترال یا شلی دریچه میترال است.

شلی دریچه قلب

عوارض افتادگی دریچه میترال

اگر چه اغلب افراد مبتلا به شلی دریچه میترال هیچ مشکلی ندارند اما ممکن است عوارض شلی دریچه میترال گاها مشاهده شود. این عوارض عبارتند از:

۱_ نارسایی دریچه میترال

شایعترین عارضه آنست که خون به داخل دهلیز چپ رانده شود(MR  یا نارسایی میترال ).

مردان و یا افراد دارای فشارخون بالا بیشتر در معرض ریسک نارسایی میترال هستند. اگر نارسایی میترال شدید باشد ممکن است بیمار نیازمند جراحی برای ترمیم یا تعویض دریچه میترال باشد تا از بروز عوارض نارسایی میترال از قبیل سکته مغزی جلوگیری شود.

۲- اختلال ریتم قلب (آرتیمی)

ریتم قلب غیر طبیعی در برخی بیماران دچار پرولاپس میترال مشاهده می شود. اغلب این آرتیمی ها در حفره های دهلیزی ایجاد می شوند و ممکن است باعث آزار بیمار گردد و اغلب تهدید کننده حیات نیستند. در بیماران دچار نارسائی شدید میترال و یا تغییر شدید شکل دریچه ها اغلب مستعد اشکال در ریتم قلب هستنند.

۳- عفونت دریچه (اندوکاردیت)

داخل قلب ۴ حفره و ۴ دریچه وجود دارد که توسط لایه ی نازک بنام اندوکارد پوشیده شده اند. عفونت این پرده  اصطلاحا اندوکاردیت نامیده می شود. در دریچه میترال غیر طبیعی شانس ابتلا به اندوکاردیت ناشی از باکتری که باعث تخریب این دریچه می شود زیاد است. این ریسک در مردان بیشتر از زنان است.

پزشکان توصیه می کنند افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال یا نارسایی میترال قبل از کشیدن دندان و یا برخی اعمال جراحی به منظور جلوگیری از اندوکاردیت دریچه آنتی بیوتیک مصرف نمایند.

آریتمی

 

سایر اسامی افتادگی دریچه میترال میترال عبارتند از :

–  سندرم بارلو

– پرولاپس دریچه میترال

– شلی دریچه میترال

 

– نرمی دریچه میترال

– سندرم دریچه نرم

– دریچه میترال بالونی شکل

– دریچه میترال مگیزوماتو

– سندرم دریچه پرولاپس میترال شده

تشخیص افتادگی دریچه قلب با اکوکاردیوگرام

یک اکوکاردیوگراف مفید ترین آزمون غیر تهاجمی برای تشخیص MVP است. این روش در شناسایی وضعیت غیرطبیعی و افتادگی دریچه قلب موثر است. اکوکاردیوگرام ها در تعیین اندازه دهلیز چپ، اندازه و عملکرد بطن چپ نیز سودمند است. اکوکاردیوگرام در تعیین میزان پس زدن خون از میترال کمک میکند .

در بیماران مبتلا به MVP بدون علامت اکوکاردیوگرا

 

م های متوالی معمولاً ضروری نیست مگر در بیمارانی که نشانه های بالینی بدترشدن بیماری شان را نشان می دهند.

اگرچه در بیماران مبتلا به MVP الکتروکاریوگرام ممکن است اطلاعات نسبتاً ارزشمندی فراهم کند اما بیماران معمولاً ECG طبیعی دارند. الکتروکاردیوگرام ها ممکن است در اثبات آریتمی ها در بیمارانی که تپش قلبدارند سودمند باشد.

علائم شلی دریچه میترال

هنگامی که خون از طریق دریچه میترال به سمت دهلیز چپ رانده شود اصطلاحا نارسایی میترال گفته می شود. اگر حجم خون پس زده شده کم باشد هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما اگر حجم خون وارد شده به دهلیز چپ زیاد باشد علائمی مانند تنگی نفس و احساس خستگی و سیاهی رفتن چشم ها ایجاد می شود.

یک نام دیگر افتادگی دریچه میترال سندرم کلیک مرمر است.

تنگی نفس-پرولاپس میترال

افتادگی دریچه میترال چگونه رخ می دهد؟

در یک قلب سالم به هنگام انقباض بطن ها دریچه میترال بسته شده و مانع از ورود خون به دهلیز چپ می شود. اما در برخی افراد که دچار شلی دریچه میترال هستند یک یا هر دو لت دریچه میترال به علت بافت اضافه دچار کشیدگی به سمت دهلیز چپ شده و در هر انقباض بطن نمای شبیه چتر چتر بازان به سمت دهلیز چپ پیدا می کند. این برآمدگی به سمت دهلیز ممکن است مانع بسته شدن کارآمد دریچه شود.

 عوامل خطر یا ریسک فاکتورهای شلی دریچه میترال

پرولاپس میترال

 افتادگی میترال ممکن است یک بیماری خانوادگی باشد و ممکن است مربوط به بیماری مانند شرایط زیر باشد:

_ سندرم مارفان

-سندرم اِهلر دانلس

-ناهنجاری ابشتین

-دیستروفی عضلانی

-بیماری گریوز

– اسکولیوز

ویزیت بیمار توسط متخصص قلب و عروق

اگر فکر می کنید دچارشلی دریچه میترال یا افتادگی دریچه میترال هستید، از متخصص قلب و عروق وقت ویزیت بگیرید.

به جهت دیگر مکن است از نظر زمان بودن داخل مطب .محدود باشید. لازم است  برای ویزیت آمادگی لازم را داشته باشید در ذیل برخی آمادگی های لازم جهت ویزیت ذکر شده اند.

برخی از مشکلاتی که ممکن است در ذهن شما باشد را از پزشک به راحتی سوال کنید مانند:

 • چه چیز باعث بدتر شدن علائم بیماری افتادگی دریچه میترال می شود؟
 • چه عمل دیگری علائم شلی دریچه میترال مانند تنگی نفس، سرگیجه و غیره را بوجود آورد؟
 • چه تست هایی برای من لازم است؟
 • آیا برای نرمی دریچه میترال نیازمند درمان هستم و چه درمانی؟
 • آیا هیچ محدودیتی در زندگی دارم؟
 • آیا مرتبا باید ویزیت شوم؟
 • اگر بیماری افتادگی دریچه میترال نیازمند جراحی است کدام جراحی را شما پیشنهاد می دهید؟
 • آیا انواع دارو غیر از آنچه به من برای درمان داده اید وجود دارد؟
 • کدام وب سایت را برای آگاهی بیشتر در زمینه شلی دریچه میترال من توصیه می کنید؟

نحوه زندگی در افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال

اغلب افراد دچار شلی دریچه میترال نیاز به هیچ تغییری در نحوه زندگی خود نبوده و هیچ محدودیتی در مصرف غذا یا فعالیت بدنی ندارند. اگر شما مبتلا به نارسایی شدید میترال هستید، ممکن است پزشک به شما توصیه نماید از فعالیت بدنی شدید اجتناب نمائید.

جلوگیری از افتادگی دریچه میترال

هیچ راهی برای جلوگیری از شلی دریچه میترال وجود ندارد اما شما می توانید از ایجاد یا شدت یافتن عوارض افتادگی دریچه میترال با مصرف صحیح داروها اجتناب نمائید.

سوالات شایع افتادگی دریچه میترال یا شلی دریچه میترال

برای مشاهده سوالات بر روی سوالات شایع دریچه میترال قلب کلیک کنید تا با سوالات بیماران در رابطه با افتادگی دریچه میترال ، گشادی دریچه قلب ، تنگی دریچه میترال و غیره بیشتر آشنا شوید.

 

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رهاصافی دوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  اقای دکتر پراپرانول دکتر بم داد گفت تاوقتی استرس داری بخور ولی میخوام خیالمم از نظرشما راحت بشه مشکلی ندارم یعنی؟ چون تو اکو همه نرمال بود فقط پرولاپس نوشت بود که اونم خودم خوندم دکتر چیزی درموردش نگفت تروخدا خیالمو راحت کنید امشب خواستگارم میاد حالشو ندارم برم جلوش افسرده شدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر Mohammad یکشنبه ۳ دی ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پسری هستم ۱۹ ساله من حدود ۸ ماهه پیش دچار علایمی شدم اولش تو خواب میلرزیدم نمیدونسستم چیه بعد از چند روز به استخر رفتم و بعد جکوزی پریدم داخل اب سرد که بعد نیم ساعت دچار تپش شدم و روز بعدش خیلی حالم بد شد .وقتی به دکتر مراجعه کردم بعد انجام نوار و اکو گفتن افتادگی دریچه داری خیلی خفیف که چیزه مهمی نیست و هولتر ۲۴ ساعته هم انجام دادم که ضربان ۴۰ داشتم تا ۱۲۰ که در ۲۴ ساعت بالا و پایین میشد اما تست ورزش رو انجام ندادم و هنوزم همینجوریم ولی من همچنان این علایم تپش ،لرزش،درد،را دارم و بعد یه ورزش کوچیک حالت تهوع و سرگیجه زیاد دارم جوری که بالا میارم _۱ سال قبل این ماجرا ، من شروع به ورزش های سنگینی کردم بدنسازی همراه بوکس و دویدن تو پارک میخواستم بدونم ایا میتونه بخاطر این ورزش ها باشه که اینجوری شدم؟ چیکار کنم که خوب شم ؟میتونم ورزش سنگین رو ادامه بدم ؟ پروپرانول هم ۱ ماه هست که مصرف میکنمو چنان تغییری تو حالم ایجاد نکرد دکترا میگن که مشکل عصبیه ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ دی ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر علي دوشنبه ۲۷ آذر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  مشكل قلب من با توجه به اكو چيست آقاي دكتر ؟
  آيا نوار قلب بنده ايراد داره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۷ آذر ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر ساحل پنجشنبه ۱۸ آبان ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  دارای افتادگی دریچه میترال تشخیص داده شده هستم.اکو هم انجام شده.یک ماه داروی متوهگزال مصرف کردم و درد برطرف شد و دیگر به دکتر مراجعه نکردم. حالا بعد از 8 ماه دوباره دردهای موزی در قلبم احساس میکنم. ایا دوباره قرص متوهگزال را شروع کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ آبان ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ آبان ۹۶( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۴ آبان ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر
  اگه کسی پروپلاس میترال داشته باشه و تبدیل به نارسایی بشه و نارساییش زیاد پیشرفت نکرده باشه ، تو سایت ها نوشتن معمولا تعویض دریچه صورت میگیره ، خواستم بدونم بعد تعویض دریچه بازم مشکلی مثل سکته ، تهدید میکنه ادمو ؟ چه مشکلاتی ممکنه بعد تعویض دریچه ادمو تهدید کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ آبان ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ آبان ۹۶( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ابراهیمی یکشنبه ۱۴ آبان ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر ، مشکل من افتادگی دریچه میترال هست که خدمتتون مراجعه کردم گفتید مشکلی نیست و ورزش کن الان میخواستم بدونم برای افزایش وزن که به دکتر تغذیه مراجعه کردم مکمل کربو پروتئین دادن مشکلی نیست استفاده کنم چون ضربانم بالاست خواستم ببینم تاثیر میگذاره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۲ آبان ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۲ آبان ۹۶( 4 سال پیش)
  3. تصویر کاربر ابراهیمی جمعه ۱۲ آبان ۹۶( 4 سال پیش)
   جناب دکتر بی حسی و گزگز در کتف چپ که تا قلب ادامه پیدا میکند ممکنه برا افتادگی باشد یا برای جراحی اسکولیوز هست و اینکه دلیل افتادگی ممکنه استرس باشه یا مادرزادی؟باتشکر
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ آبان ۹۶( 4 سال پیش)
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۵ آبان ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  وقت بخیر
  جوونی هستم 21 ساله سابقه بیماری قلبی در خانواده نداریم...
  سه سال پیش استرسی شدم و از همون موقع تا دو سال احساس ریزش قلب داشتم خیلی بد بود .... پیش متخصص قلب رفتم نزدیک یه سال میشه .... سه بار رفتم پیش شون یه سری دارو های ارام بخش مثل زاناکس دادن ازون حالت ریزش قلب خارج شدم...بهم گفته پروپلاس دریچه میترال داری ک بین 65 تا 70 درصد قلبت کارایی داره...گفته هر یه سال باید بازدید بشی ک تبدیل به نارسایی نشه ... اخرین بار برج 6 پیش شون رفتم .... الان مشکلی ک دارم اینه بعضی اوقات حس میکنم قلبم بد پمپاژ میکنه و یه ضربه محکم میزنه ... گاهی اوقات هم سر گیجه دارم
  مثلا شاید روزی یه بار
  این مشکل ها جدیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ آبان ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ آبان ۹۶( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۶ آبان ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  دوسال پیش اکوی قلب انجام دادم و گفتن افتادگی خفیف دریچه قلب دارم ،4ماه قبل دست چپم از مچ تا ارنج کاملا بی حس شد با مصرف دارو و ...بهتر شدم الان دوباره از دست چپم اذیت میشم احساس سردی و گزگز استخوان میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۶ آبان ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۶ آبان ۹۶( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Fasihi جمعه ۲۸ مهر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، همسرم حدود پنج سال قبل بدلیل تپش قلب اکو دادند که مشخص شد افتادگی دریچه قلب دارند و به تازگی سمت چپ قفسه سینه شان تیر می کشد ، میخواستم بدونم آیا نیاز به ویزیت دارند یا خیر؟ 31 سالشان هست و هیچگونه قرصی نیز مصرف نمی کنند. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۸ مهر ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۸ مهر ۹۶( 4 سال پیش)
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۸ مهر ۹۶( 4 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر پیله جمعه ۲۱ مهر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  پرویز پیله چی:
  پرویز پیله چی:
  باسلام و خسته نباشید . پدر من شش ماه پیش به خاطر نارسایی دریچه میترال و ائورت عمل قلب باز شد که در عمل دریچه تئورت ترمیم شد و دریچه میترال تعویض شد و درچه میترال رو فلزی نزاشتن دریچه بیولوژیک یا گوشتی گذاشتن بعد ازعمل اکو انجام شد و ترمیم دریچه ائورت رضایت بخش نبود زیاد ولی میترال خوب بود حالا بعد از شش ماه از گذشت عمل دکتر در اکوی مجدد میگه دریچه میترال هم تنگ شده و نارسایی داره . لطفا راهنمایی کنین باید چکار کنیم . سن پدرم 72 سال میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۱ مهر ۹۶( 4 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر