دکتر محمد حسین نجفی

درد ناگهانی قلب

علت درد ناگهانی قلب چیست؟ درد قفسه ی سینه اغلب نشان دهنده ی یک مشکل قلبی زمینه ای است. در این مطلب، به علل مختلف درد ناگهانی قلب می پردازیم. درد قفسه سینه ای که به طور ناگهانی هنگام استراحت یا در حین پیاده روی و ورزش به شما وارد می شود را نادیده نگیرید.

احساس فشرده شدن، له شدن یا فشار روی قفسه سینه، می تواند نشان دهنده ی چیزهای زیادی (از استرس «بی ضرر» و سوء هاضمه گرفته تا مواردی جدی مانند حمله ی قلبی یا آنژین قریب الوقوع) باشد. آنژین درد مداوم قفسه ی سینه است که معمولاً نشانه ی بیماری عروق کرونر است.

درد ناگهانی قلب

در صورتی که درد قفسه ی سینه بیش از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در حالت استراحت طول بکشد یا با تهوع، تعریق، تنگی نفس یا از دست دادن هوشیاری همراه باشد، از اورژانس کمک بگیرید.

گاهی اوقات تعیین علت درد قفسه ی سینه دشوار است اما در برخی بیماران پر ریسک، درد ناگهانی و بدون علت قفسه ی سینه، اغلب نشان دهنده ی مشکلات قلبی زمینه ای است.

شناسایی انواع درد قفسه ی سینه

۱- درد آنژین

آنژین صدری، دردی در قفسه ی سینه است که از زیر جناغ سینه به وجود آمده و به دلیل کاهش جریان خون به قلب و انسداد عروق کرونر اصلی، ایجاد می شود. درد آنژین معمولاً نشانه ی هشداردهنده ی بیماری عروق کرونر است.

علائم آنژین:

  • درد قفسه ی سینه؛ احساس سنگینی، تنگی یا فشار له کننده زیر جناغ سینه.
  • بین ۲ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد.
  • عوامل محرک آن شامل استرس عاطفی، ورزش شدید و بلند کردن اجسام سنگین است.

انواع آنژین:

شدت آنژین با توجه به نوع درد آنژین صدری متفاوت است.

آنژین پایدار، شایع ترین درد آنژین صدری است که تنها چند دقیقه طول می کشد و به طور قابل پیش بینی در طول اعمال فشار فیزیکی مانند بالا رفتن از پله ها یا در طول استرس روانی یا عاطفی رخ می دهد. علائم بلافاصله با استراحت یا مصرف دارو برطرف می شوند. آنژین پایدار نشان دهنده ی حمله ی قلبی قریب الوقوع نیست.

علائم آنژین

آنژین ناپایدار، جدی تر از آنژین پایدار است و حتی در حالت استراحت هم می تواند اتفاق بیافتد. درد قفسه ی سینه ممکن است تا ۳۰ دقیقه طول بکشد و با استراحت یا دارو از بین نرود. همچنین احتمال دارد هنگامی که انسداد کامل شریان کرونری رخ می دهد، به حمله ی قلبی منجر شود.

حملات جدید آنژین پایدار یا افزایش دفعات آن (به ویژه با کار کمتر) نیز به عنوان آنژین ناپایدار طبقه بندی می شود. آنژین ناپایدار نشان دهنده ی پیشرفت ناگهانی انسداد شریان به دلیل شکستگی در تنگ شدن (پارگی پلاک) است که منجر به تشکیل لخته (ترومبوز) می شود.

آنژین متغیر (واریانت)، به دلیل اسپاسم در شریان ‌های قلب به وجود می ‌آید و جریان خون را کاهش می‌ دهد. در این آنژین درد قفسه ی سینه شدید است، هنگام استراحت رخ می دهد و معمولاً خود به خود برطرف می شود اما اگر اسپاسم کنترل نشود، می تواند به حمله ی قلبی بیانجامد. دارو می تواند فوراً درد را تسکین دهد.

۲- درد قفسه ی سینه ناشی از حمله ی قلبی

درد قفسه ی سینه مرتبط با حمله ی قلبی قریب الوقوع شدیدتر از درد آنژین است، بیشتر از ۱۵ دقیقه طول می کشد و استراحت کردن درد آن را تسکین نمی دهد.

سایر علائم و نشانه های مرتبط عبارتند از:

عوارض التهاب پرده قلب

۳. درد دیواره ی قفسه ی سینه

درد دیواره ی قفسه ی سینه عموماً بی ضرر است و به صورت درد شدید یا حساسیت در استخوان ها، غضروف ها یا ماهیچه هایی که دیواره ی قفسه ی سینه را تشکیل می دهند، احساس می شود.

علل احتمالی آن عبارتند از: آسیب دیدگی، سرفه های طولانی مدت، کشیدگی عضلات قفسه ی سینه، التهاب غضروف قفسه ی سینه (کوستوکندریت) و درد ناشی از دستگاه گوارش (مانند ریفلاکس معده یا بیماری زخم معده).

۴- آمبولی ریه

لخته شدن خون در شریان ریه (آمبولی ریه) نیز می تواند باعث درد ناگهانی و شدید قفسه ی سینه شود. این عارضه با بی حرکت شدن پاها در مدت طولانی (مثلاً هنگام طی کردن مسافت طولانی با اتوبوس یا هواپیما) همراه است. لخته های خون در رگ های پا شکل می گیرند و به شریان های ریه منتقل می شوند.

این وضعیت موجب کاهش یافتن جریان خون به ریه ها و در نتیجه کاهش اکسیژن رسانی خون می شود. دردهای قفسه ی سینه اغلب با تنگی نفس و ضربان قلب سریع همراه هستند و هنگام سرفه یا نفس عمیق بدتر می شوند. همچنین، آمبولی ریه یک وضعیت اورژانسی پزشکی است.

۵- دایسکشن آئورت

این امر به دلیل جدا شدن لایه ی دیواره ی آئورت (دایسکشن)، شریان اصلی بدن است و معمولاً به فشار خون بسیار بالا مربوط می شود. درد آن در بیشتر اوقات به صورت احساس پارگی در قفسه ی سینه است و تا کمر گسترش می یابد. این پارگی ممکن است تا منشاء آئورت امتداد یابد، یک یا چند شریان کرونری را مسدود کرده و به یک حمله ی قلبی منجر شود. ایسکشن آئورت نیز یک وضعیت اورژانسی پزشکی است.

دردهای قفسه ی سینه علل زمینه ای زیادی دارند. هر گونه درد ناگهانی، شدید و مکرر قفسه ی سینه که با استراحت تسکین نمی یابد را تحت عنوان فوریت پزشکی، درمان نمایید.

۵/۵ - (۲۳ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر