دکتر محمد حسین نجفی

ایا گشادی دریچه قلب خطرناک است؟

گشادی یا پس زدن خون از دریچه ی های قلبی یا نارسایی قلبی از جمله مواردی است که در اکوکاردیوگرافی انجام شده از تعداد زیادی از بیماران توسط متخصص قلب گزارش می شود. دریچه میترال قلب میان دهلیز چپ و بطن چپ قرار گرفته‌ و شامل دو لت است. این دریچه به صورت مادرزادی و یا در اثر وارد شدن آسیب به ساختار آن دچار اختلالاتی از جمله: افتادگی (پرولاپس) دریچه میترال قلب، تنگی دریچه میترال قلب، شلی دریچه میترال و یا دیگر بیماری های دریچه شود.

گشادی دریچه ی قلب چیست؟

در واقع عبارت صحیح در مورد این بیماری نارسایی دریچه است. اتفاقی که در بیماری نارسایی دریچه ای می افتد این است که دریچه های قلبی به علت ضعف ساختاری، دچار شلی می شوند و توانایی هدایت جریان خون به طور مناسب و سالم را از دست می دهند. در نتیجه ی این اتفاق جریان خونی که باید رو به جلو باشد، دچار بازگشت به عقب و پس زدگی می شود (البته نه همه ی جریان خون بلکه تنها بخشی از آن). به چنین حالتی به طور کل نارسایی دریچه ای گفته می شود که در زبان ساده تر و عامیانه نیز از اصطلاحاتی نظیر گشادی، شلی و پس زدگی خون نیز استفاده می شود. 

علائم گشادی دریچه قلب

شدت گشادی دریچه قلب

بیماری نارسایی دریچه ای در تمامی 4 دریچه ی قلبی (دریچه های میترال، آئورت، تری کاسپید یا سه لتی، پولمونری یا ریوی) قابل رویت است. شدت این بیماری بر اساس میزان جریان خونی که برخلاف مسیر طبیعی خود به عقب پس زده می شود تعیین می گردد. سه درجه بندی شدت این بیماری شامل خفیف و متوسط و شدید می باشد. ارزیابی وجود یا عدم وجود نارسایی و هم چنین ارزیابی شدت این بیماری بر اساس نتایج اکوکاردیوگرافی انجام شده از دریچه های قلبی صورت می گیرد.

ایا گشادی دریچه قلب خطرناک است؟

به طور کلی خطرناک بودن یا نبودن این بیماری بستگی به شدت آن دارد. موارد خفیف این بیماری در دریچه های میترال و سه لتی بسیار شایع بوده و تقریبا هیچ خطری ندارند و تنها در موارد بسیار اندکی به سمت موارد شدیدتر پیش رفت می کنند. موارد متوسط و شدید اما نیازمند مراقبت های نزدیک تر و دقیق تر هستند. 

در موارد متوسط نیز تنها معاینات دوره ای با اکوکاردیوگرافی کفایت می کند و در برخی موارد می توان برای بهبود علایم ناشی از بیماری (نظیر تنگی نفس) از درمان های دارویی استفاده کرد. در موارد شدیدتر معمولا نیاز به بررسی خیلی دقیق وضعیت دریچه می باشد که عموما با کمک روش هایی نظیر اکوکاردیوگرافی از طریق مری صورت می گیرد.

درمان دارویی گشادی دریچه قلب ( نارسایی)

همان طور که گفتیم درمان این بیماری به طور کلی بستگی به شدت بروز بیماری دارد.

 • موارد خفیف: چکاپ های دوره ای در فواصل هر 2 تا 3 سال 
 • موارد متوسط: درمان دارویی 
 • موارد شدیدتر: ممکن است نیاز به استفاده از روش هایی نظیر عمل قلب باز باشد.

در موارد متوسط بیماری از مهم ترین علایمی که بسیاری از بیماران را رنج می دهد علایم مربوط به تنگی نفس های فعالیتی و یا تنگی نفس های در حالت درازکش است. برای درمان این دسته از بیماران معمولا توصیه به استفاده از برخی داروها می شود. از مهم ترین داروهایی که می تواند به بهبود علایم این بیماران کمک کند داروهای مدر و ادرار آور نظیر:

 • هیدروکلروتیازید  
 • فورزوماید (لازیکس) 

در این بیماران این داروها با کاهش فشار ریوی می توانند به بهبود علایم بیماران کمک کنند. هم چنین در برخی موارد که بیماران دچار علایمی نظیر تپش قلب شده اند نیز داروهای کاهنده ی ضربان قلب می تواند در تخفیف علایم کمک کننده باشد. نظیر:

 • متورال
 • پروپرانولول 
 • بیزوپرولول 
 • آتنولول 

در موارد شدید نارسایی نیز ممکن است در قدم اول پزشک درمانی نظیر داروهای ذکرشده در پاراگراف قبل را تجویز کند ولی در برخی موارد بیماری به خاطر اینکه بیماری قادر به آسیب زدن به قلب است بهتر است درمان جراحی باز و تعویض دریچه زودتر صورت بگیرد. معمولا به تعویق انداختن درمان جراحی به طور کل توصیه نمی شود زیرا قلب از جایی به بعد تحمل میزان شدید نارسایی را ندارد و ممکن است با عقب انداختن جراحی تنها آسیب وارد شده به حالت غیرقابل برگشت تبدیل شود.

درمان گشادی دریچه قلب

سوالات شایع گشادی دریچه قلب

1- با عرض سلام و خسته نباشید. پسری ۲۱ ساله هستم که از بچگی یه مقدار که استرس بهم وارد می شد، تپش قلب شدیدی می گرفتم. چند وقت پیش اکو از قلبم گرفتم معلوم شد که پرولاپس قلبم مادرزادی گشاد بوده و دچار گشادی دریچه میترال قلب هستم. دکتر قلب گفت که این مشکل شما تا آخر عمر باقی هست. پزشک قلب پرانول تجویز کرد وگفت به مدت سه الی چهار ماه روزی دو بار مصرف کن. آقای دکتر نجفی من به خاطر این تپش قلب اعتماد به نفسم رو تو زندگی از دست دادم چون یه ذره که استرس بهم وارد میشه تپش قلب می گیرم. آیا تپش قلب من قابل درمان است؟ اگه من این پرانول ها رو مصرف کنم بعد سه چهار ماه خوب میشم؟ خواهش می کنم راهنماییم کنید چون خیلی دارم اذیت میشم ضمنا وزنم ۵۳کیلو هستش و قدم ۱۷۰ آزمایش چکاپ کامل دادم هیچ مشکلی نداشتم. با تشکر

پاسخ دکتر نجفی متخصص قلب و عروق:

با سلام. نگران نباشید .مایلم اکوی شما را ببینم بخصوص تصاویر را برای من ارسال فرمایید تا میزان گشادی دریچه میترال قلب را مشاهده کنم.  توصیه می کنم فعلا مداوما پروپرانولول بیست م. گ. صبح و شب میل بفرمایید که هم در کنترل تپش و هم اضطراب شما موثر است. پرولاپس دریچه میترال قلب اغلب پیش آگهی خوبی دارد و بخوبی با ورزش و دارو می توان علایم آن را کنترل کرد.

2- با سلام خدمت دکتر قلب عزیز. خانمی هستم ۲۱ ساله حدود سه ماه قبل درد قفسه سینه ام شروع شده است بعلاوه گاهی دست چپم بخصوص انگشت کوچک و حلقه درد می کند. این دردها هم گاهی درد پشت و احساس درد در بازو همراه است. بعضی وقت ها هم نفسم تنگ می شود و تپش های بلندی مثل تالاپ بزرگ احساس می کنم که ناخوشایند است. بعد از مراجعه به پزشک قلب و انجام اکوکاردیوگرافی گشاد شدن دریچه میترال قلب و سه لتی را در بنده تشخیص دادند والان یک ماهه قرص پروپرانولول۱۰ مصرف می کنم ولی بازهم همین علایم را دارم دکتر قلب گفت این دردها منشا قلبی ندارد و بخاطر گشادی نیست. نوار قلبم خوب است. لطفا اگه می شه توضیح بدید. با تشکر فراوان

✅پاسخ دکتر نجفی متخصص قلب و عروق 

سلام. نوع درد سینه ای رو که بیان کرده اید بعید است مرتبط با گرفتگی عروق قلبی باشد. در مورد ضربان های شدید به احتمال زیاد ضربان های نابجا با منشا بطنی هستند برای درمان اول اینکه:

– از مصرف ادویه جات و سوسیس و کالباس اجتناب کنید.
– مصرف چای با قهوه را محدود کنید.
– میزان مصرف پروپرانولول رو به بیست میلی گرم صبح و شب افزایش بدهید.
– در صورت عدم بهبود طی یک هفته با منشی بنده تماس بگیرید.

3- با سلام و خدا قوت جناب آقای دکتر نجفی مادرم ۶۲ ساله دارای نارسایی دریچه میترال قلب می باشند و باید جراحی شوند و دریچه فلزی بگذارند. خانه ما ۳ طبقه است و آسانسور هم نداریم. آیا ایشان بعد از ترخیص از بیمارستان می توانند آهسته آهسته از پله ها بالا و پایین روند؟ با توجه به اینکه باید یک روز درمیان پی تی خون ایشان تعیین شود. با تشکر فراوان

پاسخ دکتر نجفی متخصص قلب و عروق

با سلام. بله می توانند فعالیت معمول زندگی را داشته باشند. حتی میزان فعالیت بیستری نسبت به قبل عمل، بدون ایجاد تنگی نفس خواهند داشت.
چک روزانه ای ان ار لازم نیست در ابتدا به صورت هفته ای یکبار این کار انجام شود پس از رسیدن به محدوده نرمال ماهی یکبار کافی است. برخی ازمایشگاه ها پرسنل خود را برای گرفتن نمونه به منزل می فرستند.

4- سلام دکتر قلب عزیز. مادرم برای نارسایی دریچه میترال قلب نصف قرص فروزماید ۴۰ را هر روز صبح می خورد. چند روز است که عضلات کمرشان دچار گرفتگی و اسپاسم شده آیا باید مصرف قرص را قطع کرد؟

پاسخ دکتر نجفی متخصص قلب و عروق

سلام. خیر فورزماید را قطع نکنید دچار تشدید تنگی نفس خواهند شد. احتمالا علت اسپاسم ها کم شدن پتاسیم خون است. در ابتدا از میوه جات حاوی پتاسیم بیشتر استفاده نمایند مانند موز و گوجه فرنگی، اگر بهبود حاصل نشد برخی داروهای مدرن هستند که با افزایش جذب پتاسیم نیز می توانند عارضه فوق را درمان نمایند(مثل تریامترتن و امیلورایدو اپلرنون و اسپیرونولاکتون)

در نهایت بهتر است برای تغییر دارو با پزشک خود مشورت نمایید.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

3.3/5 - (73 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضایی جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یه دختر ۲۳ ساله هستم که به مدت ۱ ماهه قلب درد داشتم گه به پشتم و دست چپم میزد امروز اکو و نوارقلبی رفتم گفتن که دریچه میترالت شله ولی هیچ اطلاع دقیقی ندادن ممنون میشم اگ من نوار قلب و اکو رو براتون ارسال کنم تا از نگرانی دربیام
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   بله بفرمایید همینجا بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربر رضایی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   ممنونم‌بابت پاسخگوییتون و اینکه قلب دردهام طبیعی هست آقای دکتر با این اکو و نوار قلب هراز گاهی دردش میگیره (هرروز در زمان های مختلف) و دکتر گفت ریشه در بچگی داره من اصلا زمینه بیماری قلبی نداشتم دکتر خیلی نگرانم کرد
  3. تصویر کاربر رضایی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام آقای دکتر ممنون بابت پاسخگوییتون
   آا با این مدارک قلب دردهام طبیعی هست؟( هر روز در زمان های مختلف) و اینکه دکتر گفت از بچگی هست ولی من زمینه بیماری قلبی نداشتم اصلا
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   اکویتان کاملن سالم است نگران نباشید این دردها قلبی نیستند و منشا اضطرابی دارند
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر S. سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید
  من مادرم 50 سال سن داره، متاسفانه از یک ماه پیش تاهمین امروز سه بار افت فشارخون به همراه تپش شدید قلب داشته و لرزش بدن)(طوریکه احساس سرما اصلا نمیکرد، فقط بدنش خود به خود میلرزید و میگفت دست خودم نیست)، به گفته خودش انگار از قفسه سینه اش میخواد بزنه بیرون قلبش، همین یک هفته پیش هم نوار قلب گرفتیم بسیار خوب بود...
  ناگفته نمونه که از پارسال پیش دکتر متخصص قلب رفته که تپش قلب داشته اکو گرفته و دکتر گفته دریچه قلبت مقداری بازه
  بابت این موضوع خیلی نگرانم من،ممکنه از همین مشکل قلبی که داره باشه یا نه علتش قلبی نیست؟ لطف کنید بررسی کنید ????
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   به نظر نمی رسد علت این طپش ها به دریچه خیلی مربوط باشد ممکن است اریتمی باشد برای بررسی اریتمی یکی اینکه سعی کنید موقع طپش از ایشان یک نوارقلب بگیرید اگر ممکن نیست یک متخصص الکتروفیزیولوژی ببیندشان و در صورت صلاح دید هولتر بکنند
 • تصویر کاربر Amir جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من حدود دو سالی است بعضی شبا دچار تپش قلب میشدم و رفتم رکتر یک بسته پرانول۱۰ دادن گفتن شبی یک عدد الان این سه روزیه که قلبم خیلی شدید میزنه نگاه روی پوستم محل قرار گیری قلب میکنم بالاو پایین میکنه علت چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر Amir جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   اها دکتر یادم رفت بگم من ۱۸ سالمه و حدود ۲.۵ تا ۳ سالی هست دیابت نوع ۱ دارم ولی توی این مدتhba1cهمیشه بین ۵.۹تا۶ بوده و آزمایش هایی که توی این سه سال دکتر نوشته و انجام دادم مشکلی برای هیچ عضوی از بدنم پیش نیومده
  2. تصویر کاربر Amir جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   اقای دکتر یادم رفت بگم ۱۸ سالمه و ۲.۵ تا ۳ ساله دیابت نوع یک دارم و hba1cهمیشه بین ۵.۹ تا ۶ بوده
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   اگر طپشتان شدید است یک نوارقلب بگیرید ازمایش تیرویید هم بدهید ولی معمولن در سن شما این طپش ها بیشتر منشا اضطرابی دارند
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمزه جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  دکتر عزیز من ۲۱ سالمه و تپش قلب رو احساس میکنم بخصوص هنگام تازه بیدار شدن از خواب، دارم اذیت مشیم از تیر کشیدن و احساس درد قلب مراجعه کردم ب پزشک اکوگرافی گرفتم و گفتن که عادی هستش و هیچی هم تجویز نکردن برام حدود ۸ماه گذشته احساس میکنم درد و تیر کشیدن داره بیشتر میشه و حتی روی پهلو چپم نمیتونم دراز بکشم قلبم درد میگیره نمیدونم ک ورزش کنم خوبه یان درضمن کارای سنگین و فعالیت های زیادی رو نمیتونم انجام بدم سرگیجه میگیرم و نفس کشیدن سخت میشه
  راهنمایم کنید لطفا
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سن شما سن بیماری قلبی نیست این دردها هم احتمالن بیشتر منشا عصبی یا عضلانی دارد و خیلی نگران نباشید به خصوص اگر اکویتان سالم بوده که اصلن جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر سعیدی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  سلام . دختر 5ساله ام مدت یک ماه است که دچار درد در ناحیه قلب میشه. هر چند روز یکبار. و احساس میکنم خلقش تنگ میشه تو اون لحظات. در دریچه های قلبش مشکل گشادی وجود داره.14درصد و 18 دزصد. دکتر گفتند فعالیت عادی داشته باشه. ولی اذیت هست .چه باید کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   اگر اکویشان را دارید اینجا بفرستید تا ببینم
 • تصویر کاربر حسینی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  سلام
  مردی ۶۹ ساله هستم هفته گذشته تکیه داده بودم و به گوشی نگاه می کردم احساس کردم سرم گیج می رود دراز کشیدم دیدم سقف دور سرم می چرخید چشم هایم را باز و بسته کردم این حالت حدود پنج دقیقه ادامه داشت
  حالت ضعف داشتم و از سرتاپا عرق کردم فشارم ۱۷/۹ بود
  حالت تهوع داشتم ربع ساعت بعد بالا آوردم احساس کردم راحت شدم و بتدریج حالم بهتر شد
  البته درد سینه و تنگی نفس نداشتم
  شام پیتزا خورده بودم ولی هیچگونه احساس سنگینی معده و پرخوری نداشتم
  یک عدد قرص لوزارتان ۲۵ خوردم فشارم ۱۴ شد
  قندم چون صبحانه خورده بودم ۲۹ بود
  روزانه یک عدد قرص گلوریپا ۱۰
  متورال ۵۰ صبح و شب نصف قرص
  لوزارتان ۲۵ هرشب نصف قرص
  قرص نیتروگلیسیرین ۲/۶ روزانه یک عدد
  قرص آسپرین ۸۰ و آتورواستاتین ۲۰
  هرشب یک عدد مصرف می کنم
  ضمناً حدود ۱۰ سال است که قرص های فوق را مصرف میکنم چون اکو کردم نارسایی قلبی دارم
  ( گشادی دریچه میترال وآئورت ) ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که مشکل فوق در اثر مسمومیت بوده یا ناراحتی قلبی
  ضمناً از نظر گوش و حلق و بینی و مغز مشکلی ندارم
  موفق باشید????????
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   ممکن است بخاطر بالابودن فشارتان این اتفاق افتاده باشد ولی اگر این حالت یک بار تکرار شده خیلی اهمیتی ندارد اگر بیشتر و مکرر تکرار شد باید یک نوارقلب بگیرید و داروهای فشارتان تنظیم شود
 • تصویر کاربر نیکان پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  باسلام واحترام
  وقتتون بخیر.جسارتا پسرم 3 سالشه. از بدو تولد مشکل باز ماندن مجرای بیضی (pfo)داشت،سالی یکبار او کردم تا الان،مجرا کوچکتر شده اما هنوز هست،واینکه صدای اضافی مشهود در اکو شنیده میشه،واینکه الان فرمودند نرمی دریچه داره،خیلی نگرانشم،خودم از کادر درمانم(نه پزشک)،دوست دارم با توضیحات علمی بیشتر ارومم کنید.میخوام بیشتر بدونم.واینکه بدونم از من چه کاری بر میاد؟
  ممنون از شما.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   ببینید کاری که شما باید بکنید این است که به اکو دقت کنید، اگر اکوی اخرش را دارید برای من بفرستید
  2. تصویر کاربر نیکان چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   با سلام و احترام
   اکو های سال 96 و آخرین اکو مربوط به 11-08-99 ارسال کردم خدمتتون .
   ممنون میشم اگه بفرمائید وضعیت چگونه هست .
   سپاس از شما
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   ببینید بر اساس این اکوها اصلا نگران نباشید، کارکرد قلب مناسب است، سایز مجرا کوچک است در حدی که هیچ اهمیت بالینی ندارد. اندازه ی این سوراخ یک میلی متر گزارش شده! خودتان هم مایل بودید در مورد PFO مطالعه کنید. به طور کل این مشکلی است که بسیاری از افراد دارند ولی ان قدر کم خطر است که خیلی ها اصلا متوجهش نمی شوند. گشادی دریچه هم در حد ناچیز گزارش شده، یعنی درکل هیچ کدام از اینها مشکل خاصی نیستند
  4. تصویر کاربر نیکان پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سپاس از شما . خیلی ممنونم و الان خیالم راحت شد .همیشه موفق ، پیروز و سربلند باشید
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلامت باشید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۱۳ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقایی دکتر، 42ساله و مد هستم. وزن58 قد 170 ، گاهی اوقات با توجه به استرس های شغلی تپش قلب و ضربانم بالا می رود و احساس غش و ضعف به من دست می دهد و دلشوره می گیرم و فکر می کنم نفسم تنگ می شود. گاهی درد خفیفی روی قلب هم حس می کنم. یک نفر از افرادی که با طب سنتی سرو کار داشت با گرفتن نبض من گفت گشادی دریچه قلب داری.تاکنون اکو و نوار قلب هم نداده ام. تکلیف من چیست؟ راهنمایی بفرمایید .ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   ببینید با نبض هیچ تشخیصی نمی توان داد. علایم شما خیلی به نظر علایم حدی بیماری قلبی نمی رسد و بیشتر به علایم اضطرابی شبیه است ولی محض اطمینان یک نوارقلب و اکو بگیرید. اگر هم دریچه ای واقعا مشکل داشته باشد روش تشخیصش با اکوست
 • تصویر کاربر masii چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقای دکتر نجفی
  ایا مشکل گشادی دریچه میترال با عمل تعویض دریچه بهبود می یابد ؟ و امکان برگشت وجود ندارد؟
  ممکن است با توجه به این مشکل فرد با مرگ رو به رو شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   گشادی دریچه خودش عامل مرگ نیست ولی به مرور اگر درمان نشود قلب را ضعیف و گشاد میکند که این میتواند عامل مرگ و میر شود درمان اصلی گشادی عمل جراحی است. احتمال بازگشت همیشه وجود دارد و هیچ وقت صفر نیست ولی به ندرت نیاز به عمل مجدد پیدا میکند، عموم کسانی که هم عمل می کنند بدون مشکل خاصی به زندگی شان ادامه می دهند و راحت هستند
 • تصویر کاربر شقایق جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  سلام من۲۲ سالمه دوسال پیش دچار تنگی نفس شدید همراه باتپش قلب و سرگیجه شدم اکو ک انجام دادم دکترگفتن که افتادگی دریچه میترال دارم ولی زیادنیست پارسال ک انجام دادم گفتن افتادگی دریچه میترال بیشترشده.
  من الان نزدیک به۲سال هستش ک دچارتپش قلب و تنگی نفس میشم و حتی ضربان قبلم هم بالا میره الان چندماهی هستش که بیشتر شده یهوموقع نفس کشیدن میگیره سمت چپ من هم دچار درد شدید میشه تاجایی که فلج میشه حتی بدون اینکه فعالیتی داشته باشم یااسترس این اتفاق میوفته جدیداهم همراه تپش قلب تهوع و سرگیجه هم میگیرم.
  ممنون میشم منو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام یک اکوی فوق تخصصی کمک کننده است، چنانچه تهران هستین باذمطبرجهت اکو‌توسط خانم دکتر خسروی وقت بگیرین، بر اساس شدت مشکلات قلبی اقدام بعدی توصیه میشود
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر