دکتر محمد حسین نجفی

گشادی یا پس زدن خون از دریچه ی های قلبی یا نارسایی قلبی از جمله مواردی است که در اکوکاردیوگرافی انجام شده از تعداد زیادی از بیماران توسط متخصص قلب گزارش می شود. دریچه میترال قلب میان دهلیز چپ و بطن چپ قرار گرفته‌ و شامل دو لت است. این دریچه به صورت مادرزادی و یا در اثر وارد شدن آسیب به ساختار آن دچار اختلالاتی از جمله: افتادگی (پرولاپس) دریچه میترال قلب، تنگی دریچه میترال قلب، شلی دریچه میترال و یا دیگر بیماری های دریچه شود.

گشادی دریچه ی قلب چیست؟

در واقع عبارت صحیح در مورد این بیماری نارسایی دریچه است. اتفاقی که در بیماری نارسایی دریچه ای می افتد این است که دریچه های قلبی به علت ضعف ساختاری، دچار شلی می شوند و توانایی هدایت جریان خون به طور مناسب و سالم را از دست می دهند. در نتیجه ی این اتفاق جریان خونی که باید رو به جلو باشد، دچار بازگشت به عقب و پس زدگی می شود (البته نه همه ی جریان خون بلکه تنها بخشی از آن). به چنین حالتی به طور کل نارسایی دریچه ای گفته می شود که در زبان ساده تر و عامیانه نیز از اصطلاحاتی نظیر گشادی، شلی و پس زدگی خون نیز استفاده می شود. 

علائم گشادی دریچه قلب

شدت گشادی دریچه قلب

بیماری نارسایی دریچه ای در تمامی 4 دریچه ی قلبی (دریچه های میترال، آئورت، تری کاسپید یا سه لتی، پولمونری یا ریوی) قابل رویت است. شدت این بیماری بر اساس میزان جریان خونی که برخلاف مسیر طبیعی خود به عقب پس زده می شود تعیین می گردد. سه درجه بندی شدت این بیماری شامل خفیف و متوسط و شدید می باشد. ارزیابی وجود یا عدم وجود نارسایی و هم چنین ارزیابی شدت این بیماری بر اساس نتایج اکوکاردیوگرافی انجام شده از دریچه های قلبی صورت می گیرد.

ایا گشادی دریچه قلب خطرناک است؟

به طور کلی خطرناک بودن یا نبودن این بیماری بستگی به شدت آن دارد. موارد خفیف این بیماری در دریچه های میترال و سه لتی بسیار شایع بوده و تقریبا هیچ خطری ندارند و تنها در موارد بسیار اندکی به سمت موارد شدیدتر پیش رفت می کنند. موارد متوسط و شدید اما نیازمند مراقبت های نزدیک تر و دقیق تر هستند. 

در موارد متوسط نیز تنها معاینات دوره ای با اکوکاردیوگرافی کفایت می کند و در برخی موارد می توان برای بهبود علایم ناشی از بیماری (نظیر تنگی نفس) از درمان های دارویی استفاده کرد. در موارد شدیدتر معمولا نیاز به بررسی خیلی دقیق وضعیت دریچه می باشد که عموما با کمک روش هایی نظیر اکوکاردیوگرافی از طریق مری صورت می گیرد.

درمان دارویی گشادی دریچه قلب ( نارسایی)

همان طور که گفتیم درمان این بیماری به طور کلی بستگی به شدت بروز بیماری دارد.

 • موارد خفیف: چکاپ های دوره ای در فواصل هر 2 تا 3 سال 
 • موارد متوسط: درمان دارویی 
 • موارد شدیدتر: ممکن است نیاز به استفاده از روش هایی نظیر عمل قلب باز باشد.

در موارد متوسط بیماری از مهم ترین علایمی که بسیاری از بیماران را رنج می دهد علایم مربوط به تنگی نفس های فعالیتی و یا تنگی نفس های در حالت درازکش است. برای درمان این دسته از بیماران معمولا توصیه به استفاده از برخی داروها می شود. از مهم ترین داروهایی که می تواند به بهبود علایم این بیماران کمک کند داروهای مدر و ادرار آور نظیر:

 • هیدروکلروتیازید  
 • فورزوماید (لازیکس) 

در این بیماران این داروها با کاهش فشار ریوی می توانند به بهبود علایم بیماران کمک کنند. هم چنین در برخی موارد که بیماران دچار علایمی نظیر تپش قلب شده اند نیز داروهای کاهنده ی ضربان قلب می تواند در تخفیف علایم کمک کننده باشد. نظیر:

 • متورال
 • پروپرانولول 
 • بیزوپرولول 
 • آتنولول 

در موارد شدید نارسایی نیز ممکن است در قدم اول پزشک درمانی نظیر داروهای ذکرشده در پاراگراف قبل را تجویز کند ولی در برخی موارد بیماری به خاطر اینکه بیماری قادر به آسیب زدن به قلب است بهتر است درمان جراحی باز و تعویض دریچه زودتر صورت بگیرد. معمولا به تعویق انداختن درمان جراحی به طور کل توصیه نمی شود زیرا قلب از جایی به بعد تحمل میزان شدید نارسایی را ندارد و ممکن است با عقب انداختن جراحی تنها آسیب وارد شده به حالت غیرقابل برگشت تبدیل شود.

درمان گشادی دریچه قلب

سوالات شایع گشادی دریچه قلب

1- با عرض سلام و خسته نباشید. پسری ۲۱ ساله هستم که از بچگی یه مقدار که استرس بهم وارد می شد، تپش قلب شدیدی می گرفتم. چند وقت پیش اکو از قلبم گرفتم معلوم شد که پرولاپس قلبم مادرزادی گشاد بوده و دچار گشادی دریچه میترال قلب هستم. دکتر قلب گفت که این مشکل شما تا آخر عمر باقی هست. پزشک قلب پرانول تجویز کرد وگفت به مدت سه الی چهار ماه روزی دو بار مصرف کن. آقای دکتر نجفی من به خاطر این تپش قلب اعتماد به نفسم رو تو زندگی از دست دادم چون یه ذره که استرس بهم وارد میشه تپش قلب می گیرم. آیا تپش قلب من قابل درمان است؟ اگه من این پرانول ها رو مصرف کنم بعد سه چهار ماه خوب میشم؟ خواهش می کنم راهنماییم کنید چون خیلی دارم اذیت میشم ضمنا وزنم ۵۳کیلو هستش و قدم ۱۷۰ آزمایش چکاپ کامل دادم هیچ مشکلی نداشتم. با تشکر

پاسخ دکتر نجفی متخصص قلب و عروق:

با سلام. نگران نباشید .مایلم اکوی شما را ببینم بخصوص تصاویر را برای من ارسال فرمایید تا میزان گشادی دریچه میترال قلب را مشاهده کنم.  توصیه می کنم فعلا مداوما پروپرانولول بیست م. گ. صبح و شب میل بفرمایید که هم در کنترل تپش و هم اضطراب شما موثر است. پرولاپس دریچه میترال قلب اغلب پیش آگهی خوبی دارد و بخوبی با ورزش و دارو می توان علایم آن را کنترل کرد.

2- با سلام خدمت دکتر قلب عزیز. خانمی هستم ۲۱ ساله حدود سه ماه قبل درد قفسه سینه ام شروع شده است بعلاوه گاهی دست چپم بخصوص انگشت کوچک و حلقه درد می کند. این دردها هم گاهی درد پشت و احساس درد در بازو همراه است. بعضی وقت ها هم نفسم تنگ می شود و تپش های بلندی مثل تالاپ بزرگ احساس می کنم که ناخوشایند است. بعد از مراجعه به پزشک قلب و انجام اکوکاردیوگرافی گشاد شدن دریچه میترال قلب و سه لتی را در بنده تشخیص دادند والان یک ماهه قرص پروپرانولول۱۰ مصرف می کنم ولی بازهم همین علایم را دارم دکتر قلب گفت این دردها منشا قلبی ندارد و بخاطر گشادی نیست. نوار قلبم خوب است. لطفا اگه می شه توضیح بدید. با تشکر فراوان

✅پاسخ دکتر نجفی متخصص قلب و عروق 

سلام. نوع درد سینه ای رو که بیان کرده اید بعید است مرتبط با گرفتگی عروق قلبی باشد. در مورد ضربان های شدید به احتمال زیاد ضربان های نابجا با منشا بطنی هستند برای درمان اول اینکه:

– از مصرف ادویه جات و سوسیس و کالباس اجتناب کنید.
– مصرف چای با قهوه را محدود کنید.
– میزان مصرف پروپرانولول رو به بیست میلی گرم صبح و شب افزایش بدهید.
– در صورت عدم بهبود طی یک هفته با منشی بنده تماس بگیرید.

3- با سلام و خدا قوت جناب آقای دکتر نجفی مادرم ۶۲ ساله دارای نارسایی دریچه میترال قلب می باشند و باید جراحی شوند و دریچه فلزی بگذارند. خانه ما ۳ طبقه است و آسانسور هم نداریم. آیا ایشان بعد از ترخیص از بیمارستان می توانند آهسته آهسته از پله ها بالا و پایین روند؟ با توجه به اینکه باید یک روز درمیان پی تی خون ایشان تعیین شود. با تشکر فراوان

پاسخ دکتر نجفی متخصص قلب و عروق

با سلام. بله می توانند فعالیت معمول زندگی را داشته باشند. حتی میزان فعالیت بیستری نسبت به قبل عمل، بدون ایجاد تنگی نفس خواهند داشت.
چک روزانه ای ان ار لازم نیست در ابتدا به صورت هفته ای یکبار این کار انجام شود پس از رسیدن به محدوده نرمال ماهی یکبار کافی است. برخی ازمایشگاه ها پرسنل خود را برای گرفتن نمونه به منزل می فرستند.

4- سلام دکتر قلب عزیز. مادرم برای نارسایی دریچه میترال قلب نصف قرص فروزماید ۴۰ را هر روز صبح می خورد. چند روز است که عضلات کمرشان دچار گرفتگی و اسپاسم شده آیا باید مصرف قرص را قطع کرد؟

پاسخ دکتر نجفی متخصص قلب و عروق

سلام. خیر فورزماید را قطع نکنید دچار تشدید تنگی نفس خواهند شد. احتمالا علت اسپاسم ها کم شدن پتاسیم خون است. در ابتدا از میوه جات حاوی پتاسیم بیشتر استفاده نمایند مانند موز و گوجه فرنگی، اگر بهبود حاصل نشد برخی داروهای مدرن هستند که با افزایش جذب پتاسیم نیز می توانند عارضه فوق را درمان نمایند(مثل تریامترتن و امیلورایدو اپلرنون و اسپیرونولاکتون)

در نهایت بهتر است برای تغییر دارو با پزشک خود مشورت نمایید.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

3.4/5 - (81 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پیمان جمعه ۲۸ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ۲۶سالمه و نسبتا هفته ای ۲بار فوتبال بازی میکنم و یخرده هم سیگار میکشم البته میدونم اشتباهه الان ی هفتس سمت چپ دست و قفسه سینم و پشتم درد میگیره ک رفتم دکتر که گفتن دریچه قلب گشاد شده رو به بالاست ی قرص زیر زبونی بهم دادن و ی قرص دیگ ک اسمشو‌ یادم رفته صورتی و کوچیکه
  الان چندروزه این قرصو هر ۱۲ساعت میخورم ولی هنوز درد قفسه سینه دارم و پشتمم درد داره بنظرتو‌ن مشکلش چیه ؟؟و میتونم فوتبال بازی کنم ؟؟
  مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۸ آبان ۰( 2 سال پیش)
   یک بار تست ورزش کنید ولی احتمال زیاد مشکل قلبی نیست و مشکلی برای فوتبال هم نخواهد داشت
 • تصویر کاربر ایناز پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  باسلام دخترم هشت سالشه و چندروزه قلبش تیر میکشه و اکو گرفتن فهمیدیم گشادی دریچه میترال ومادرزادیچون سنش کمه گفتن دارو نمیدن بعد خیلی استرس دارم چون پدرشون توسن سی وشش سالگی با مشکل کلودیومیوپاتی ازدنیا رفت حالا ک این موضوعرو فهنیدم خیلی دچار شوک شدم دکترشون هم فقط ی اکوکردن و گفتن برید سال اینده بیاید درصورتیکه دخترم هرز گاهی قلبش تیر میکشه میخام بدونم دراینده مشکلی پیش نمیاد بااین شرایط لطفن هرچیزی هست راهنمایی کنیدباتشکر از زحماتتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   اگر بررسی فعلی سالم بوده خطری ندارد ولی برای اینکه سابقه ی فامیلی دارند هر یک تا دوسال زیر نظر باشند نیاز به نگرانی خاصی به طور کلی نیست
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  آقای دکتر پسر پسر خاله ام ۱۲سال داشته به خاطر عوارضی از جمله سرفه،و ضنش ۴۸ کیلو بود که ۴۴کیلو شده بود طی یک ماه،عرق میکرد ولی غذای آن خوب بود زیاد می خورد،....با این علائم پدرش برد پیش دکتر ریه اصفهان دکتر گفته بود ببره پیش دکتر قلب وقتی آنجا میبره میگه اکو ببرش جواب اکو این بوده که دریچه قلبش گشاده قرص میده میگه ببرش یک ماه دیگه بیارش بعد از غذا قرص میخوره مرتب تا روز دهم شب تو خواب نفسش میگیره بلندش میکنند چشماش بر میگرده النفس انگاری نمیتوانست بکشه بعد از چند ثانیه استفراغ میکنه و....غش بعد ۲۰ دقیقه یا۳۰ دقیقه میبرند اورژانس هرچه کمک نفس میدند فایده نداشته واو فوت میکند.....جناب خواهش من این است که علت مرگش چی بوده مادر و پدر رضایت به کالبد شکافی ندادند....سپاس فراوان اگر جوابم را بدهد.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   ببینید این طور اظهار نظر کردن بدون رویت مدارک تقریبا غیرممکن است ولی احتمال دارد بیماری های مادرزادی ریوی یا قلبی مطرح باشند
 • تصویر کاربر هادی جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 374 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.امروز برای درد قفسه سینه رفتم دکتر،اکو گرفتن گفتن دریچه ی قلب گشاد شده.برای مواقع درد هم قرص بیزوپرولول تجویز کرد.عکس اکو هم براتون پیوست کردم.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 سال پیش)
   مورد خطرناکی نیست خفیف است همین دارو را ادامه بدهید
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام برادرم ۱۴ سالشه حرفه های فوتبال بازی میکنه و برای مسابقات باید میبردیم تست قلب ک گفتن مادرزادی دریچه قلبش گشاده و نباید دیگه حرفه ای بازی کنه و درمانی هم نداره...دکتر یعنی دیگه نمیتونه هیچ وقت بازی کنه؟؟!! و در اینده میتونه خطرناک باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۳ تیر ۰( 2 سال پیش)
   باید اگو و مدارکشان را ببینیم همینجا بفرستید
  2. تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 2 سال پیش)
   نوار قلب هس اگه احتیاج بود بگید بفرستم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 2 سال پیش)
   گزارش اکو را بفرستید عکسش را نه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۹ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 299 مشاهده پرسش
  سلام پسری 2۳ساله هستم چند وقتیه که احساس درد در قفسه سینه همراه با تنگی نفس داشتم . که حدود یک ماهه این درد شدیدتر شده...رفتم متخصص قلب ازم اکو گرفت و تشخیص داد ک دریچه سمت چپ دچار گشادی شده و دارو تجویز کرد الان بیست روزی شده ک دارو مصرف میکنم ولی فایده ای نداره داروهایی که تجوز کرده(مدکسیب۱۰۰@گاباپنتین۱۰۰@ویتامین ب۱۰۰@متورال ۵۰@)
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۹ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   این علایم به قلب ربطی ندارد گشادی دریچه هم مورد خطرناکی نیست اصلا نگرانش نباشید
 • تصویر کاربر روژا دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  سلام من خانمی ۳۲ ساله متاهل هستم در مهر ۹۹ کرونا گرفتم همون موقع در قفسه سینه م درد داشتم ولی چون زیاد نبود پیگیر نشدم بعداز بهبودی از کرونا علائم تهوع و استفراغ و تب و گلو درد و گوش درد از بین رفت . دو هفته بعدش دچار تپش قلب شدید و خستگی از فعالیت روز مره شدم دکتر مراجعه کردم که بهم دارو داد و گفتند دریچه سمت چپ قلب تون بزرگ شدن . و بعداز یک ماه و نیم حالم بهتر شد . بعداز ۶ ماه دیشب دچار درد در قلب و پشت دقیقا همون جا و مورچه مورچه کردن چانه داشتم آیا امکان داره ربطی به دریچه قلب م داشته باشه برای درد چکار کنم .فشار خون ۱۴/۹ و ضربان قلبم ۱۱۱و اکسیژن ۹۸.دکتر عمومی اورژانس بیمارستان بهم قرض پرانول داده چطور مصرفش کنم و چکار کنم ؟ آیا این درد و این بیماری برای من خطری ایجاد می کنه ؟ مدام العمر باهام هس۰ت یا نه ؟ میتونم باردار بشم یا نه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   نه به دریچه ی قلبتان ربطی ندارد پرانول را صبح و شب بخورید هیچ مشکلی هم برای بارداری ندارید
 • تصویر کاربر ثامر شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب خدمت جناب دکترنجفی
  خانمم ۵۰سالشه. بعدازآنژیوپلاست ونصب فنراوائل حالش تقریباخوب شدولی کم کم همون علائم قبل ازعمل دوباره برگشتن وحالاکه ۷ماه ازعملش میگذره دکترش میگه نارسائی دریچه داره.وخانمم بااین حرف دکترش کاملاروحیشوباخت.اگه ممکنه لطفاراهنمائی بفرمایین این نظردکترمون چنددرصدمیتونه صحت داشته باشه.واگه واقعامشکل دریچه داره چکاربایدکنم؟یکدنیاممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   اکویشان را بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربر ثامر پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   سلام دکترجان
   لطفابفرمائیددریچه اش تنگه یاگشاده؟
   وکدوم دریچه اش مشکل داره؟
   وزندگی درمنطقه گرم یاسرد تاثیری دربهبودش داره؟
  3. تصویر کاربر ثامر پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   این روزهاهم دردش بیشترشده
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   گشادی خفیف است که خطری ندارد به محل زندگی هم خیلی مربوط نیست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر بتول سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  خانمی ۳۸ساله
  نزدیک ۱ ماهه دچار درد شدید قفسه سینه و پشت کمر و دو دست که نوار قلب مشکل نداشت ولی اکو به گفته دکتر ۳تا از دریچه ها قلب گشادن حالا تکلیف چیه؟آیا نیاز به جراحی دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   بستگی به شدت گشادی دارد اگر شدید باشد عمل می خواهد اگر خفیف باشد هیچ کاری نمی خواهد یگ عکس از گزارش اکو بفرستید
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر من پسر ۱۶ساله دارم،که از دوسال پیش علائمی مثل سوزن سوزن شدن درسینه ودرد وهمچنین بعضی وقتها درد در دست چپ داره بطوری که وقتی درد میگیره دستش رو قدرت نداره مشت کنه.اولین بار که بردم دکتر گفتن که مساله مهمی نیست وجزئی هست وگشادی دریچه میترال مادرزادی داره.قرص پروپرانول ۱۰ دادندو گفتند فقط موقع درد مصرف کنه.اما چند وقتی میشه درد وسوزن سوزن شدن سینه ش با قرص هم برطرف نمیشد. امروز بردم پیش متخصص قلب اکو ونوار قلب برداشت وگفت نسبت به قبل کمی افتادگی دریچه بیشتر شده قرص بیزوپرولول ۵ میلی گرم روزی دو باردادند و گفتند با ورزش بهتر میشه.ولی من خیلی نگران هستم واسترس دارم از شما خواهش میکنم شما هم یه بررسی بکنید عکس نوار قلب و اکو را برای شما میفرستم.ممنون شما میشم اگه من رو از نگرانی در بیارید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   اینها مورد خطرناکی ندارند و توصیه هایی که شده درست هستند هیچ خطری ندارد و به ورزش ادامه دهند
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟