دکتر محمد حسین نجفی

ایا گشادی دریچه قلب خطرناک است؟

گشادی یا پس زدن خون از دریچه ی های قلبی یا نارسایی قلبی از جمله مواردی است که در اکوکاردیوگرافی انجام شده از تعداد زیادی از بیماران توسط متخصص قلب گزارش می شود. دریچه میترال قلب میان دهلیز چپ و بطن چپ قرار گرفته‌ و شامل دو لت است. این دریچه به صورت مادرزادی و یا در اثر وارد شدن آسیب به ساختار آن دچار اختلالاتی از جمله: افتادگی (پرولاپس) دریچه میترال قلب، تنگی دریچه میترال قلب، شلی دریچه میترال و یا دیگر بیماری های دریچه شود.

گشادی دریچه ی قلب چیست؟

در واقع عبارت صحیح در مورد این بیماری نارسایی دریچه است. اتفاقی که در بیماری نارسایی دریچه ای می افتد این است که دریچه های قلبی به علت ضعف ساختاری، دچار شلی می شوند و توانایی هدایت جریان خون به طور مناسب و سالم را از دست می دهند. در نتیجه ی این اتفاق جریان خونی که باید رو به جلو باشد، دچار بازگشت به عقب و پس زدگی می شود (البته نه همه ی جریان خون بلکه تنها بخشی از آن). به چنین حالتی به طور کل نارسایی دریچه ای گفته می شود که در زبان ساده تر و عامیانه نیز از اصطلاحاتی نظیر گشادی، شلی و پس زدگی خون نیز استفاده می شود. 

علائم گشادی دریچه قلب

شدت گشادی دریچه قلب

بیماری نارسایی دریچه ای در تمامی 4 دریچه ی قلبی (دریچه های میترال، آئورت، تری کاسپید یا سه لتی، پولمونری یا ریوی) قابل رویت است. شدت این بیماری بر اساس میزان جریان خونی که برخلاف مسیر طبیعی خود به عقب پس زده می شود تعیین می گردد. سه درجه بندی شدت این بیماری شامل خفیف و متوسط و شدید می باشد. ارزیابی وجود یا عدم وجود نارسایی و هم چنین ارزیابی شدت این بیماری بر اساس نتایج اکوکاردیوگرافی انجام شده از دریچه های قلبی صورت می گیرد.

ایا گشادی دریچه قلب خطرناک است؟

به طور کلی خطرناک بودن یا نبودن این بیماری بستگی به شدت آن دارد. موارد خفیف این بیماری در دریچه های میترال و سه لتی بسیار شایع بوده و تقریبا هیچ خطری ندارند و تنها در موارد بسیار اندکی به سمت موارد شدیدتر پیش رفت می کنند. موارد متوسط و شدید اما نیازمند مراقبت های نزدیک تر و دقیق تر هستند. 

در موارد متوسط نیز تنها معاینات دوره ای با اکوکاردیوگرافی کفایت می کند و در برخی موارد می توان برای بهبود علایم ناشی از بیماری (نظیر تنگی نفس) از درمان های دارویی استفاده کرد. در موارد شدیدتر معمولا نیاز به بررسی خیلی دقیق وضعیت دریچه می باشد که عموما با کمک روش هایی نظیر اکوکاردیوگرافی از طریق مری صورت می گیرد.

درمان دارویی گشادی دریچه قلب ( نارسایی)

همان طور که گفتیم درمان این بیماری به طور کلی بستگی به شدت بروز بیماری دارد.

 • موارد خفیف: چکاپ های دوره ای در فواصل هر 2 تا 3 سال 
 • موارد متوسط: درمان دارویی 
 • موارد شدیدتر: ممکن است نیاز به استفاده از روش هایی نظیر عمل قلب باز باشد.

در موارد متوسط بیماری از مهم ترین علایمی که بسیاری از بیماران را رنج می دهد علایم مربوط به تنگی نفس های فعالیتی و یا تنگی نفس های در حالت درازکش است. برای درمان این دسته از بیماران معمولا توصیه به استفاده از برخی داروها می شود. از مهم ترین داروهایی که می تواند به بهبود علایم این بیماران کمک کند داروهای مدر و ادرار آور نظیر:

 • هیدروکلروتیازید  
 • فورزوماید (لازیکس) 

در این بیماران این داروها با کاهش فشار ریوی می توانند به بهبود علایم بیماران کمک کنند. هم چنین در برخی موارد که بیماران دچار علایمی نظیر تپش قلب شده اند نیز داروهای کاهنده ی ضربان قلب می تواند در تخفیف علایم کمک کننده باشد. نظیر:

 • متورال
 • پروپرانولول 
 • بیزوپرولول 
 • آتنولول 

در موارد شدید نارسایی نیز ممکن است در قدم اول پزشک درمانی نظیر داروهای ذکرشده در پاراگراف قبل را تجویز کند ولی در برخی موارد بیماری به خاطر اینکه بیماری قادر به آسیب زدن به قلب است بهتر است درمان جراحی باز و تعویض دریچه زودتر صورت بگیرد. معمولا به تعویق انداختن درمان جراحی به طور کل توصیه نمی شود زیرا قلب از جایی به بعد تحمل میزان شدید نارسایی را ندارد و ممکن است با عقب انداختن جراحی تنها آسیب وارد شده به حالت غیرقابل برگشت تبدیل شود.

درمان گشادی دریچه قلب

سوالات شایع گشادی دریچه قلب

1- با عرض سلام و خسته نباشید. پسری ۲۱ ساله هستم که از بچگی یه مقدار که استرس بهم وارد می شد، تپش قلب شدیدی می گرفتم. چند وقت پیش اکو از قلبم گرفتم معلوم شد که پرولاپس قلبم مادرزادی گشاد بوده و دچار گشادی دریچه میترال قلب هستم. دکتر قلب گفت که این مشکل شما تا آخر عمر باقی هست. پزشک قلب پرانول تجویز کرد وگفت به مدت سه الی چهار ماه روزی دو بار مصرف کن. آقای دکتر نجفی من به خاطر این تپش قلب اعتماد به نفسم رو تو زندگی از دست دادم چون یه ذره که استرس بهم وارد میشه تپش قلب می گیرم. آیا تپش قلب من قابل درمان است؟ اگه من این پرانول ها رو مصرف کنم بعد سه چهار ماه خوب میشم؟ خواهش می کنم راهنماییم کنید چون خیلی دارم اذیت میشم ضمنا وزنم ۵۳کیلو هستش و قدم ۱۷۰ آزمایش چکاپ کامل دادم هیچ مشکلی نداشتم. با تشکر

پاسخ دکتر نجفی متخصص قلب و عروق:

با سلام. نگران نباشید .مایلم اکوی شما را ببینم بخصوص تصاویر را برای من ارسال فرمایید تا میزان گشادی دریچه میترال قلب را مشاهده کنم.  توصیه می کنم فعلا مداوما پروپرانولول بیست م. گ. صبح و شب میل بفرمایید که هم در کنترل تپش و هم اضطراب شما موثر است. پرولاپس دریچه میترال قلب اغلب پیش آگهی خوبی دارد و بخوبی با ورزش و دارو می توان علایم آن را کنترل کرد.

2- با سلام خدمت دکتر قلب عزیز. خانمی هستم ۲۱ ساله حدود سه ماه قبل درد قفسه سینه ام شروع شده است بعلاوه گاهی دست چپم بخصوص انگشت کوچک و حلقه درد می کند. این دردها هم گاهی درد پشت و احساس درد در بازو همراه است. بعضی وقت ها هم نفسم تنگ می شود و تپش های بلندی مثل تالاپ بزرگ احساس می کنم که ناخوشایند است. بعد از مراجعه به پزشک قلب و انجام اکوکاردیوگرافی گشاد شدن دریچه میترال قلب و سه لتی را در بنده تشخیص دادند والان یک ماهه قرص پروپرانولول۱۰ مصرف می کنم ولی بازهم همین علایم را دارم دکتر قلب گفت این دردها منشا قلبی ندارد و بخاطر گشادی نیست. نوار قلبم خوب است. لطفا اگه می شه توضیح بدید. با تشکر فراوان

✅پاسخ دکتر نجفی متخصص قلب و عروق 

سلام. نوع درد سینه ای رو که بیان کرده اید بعید است مرتبط با گرفتگی عروق قلبی باشد. در مورد ضربان های شدید به احتمال زیاد ضربان های نابجا با منشا بطنی هستند برای درمان اول اینکه:

– از مصرف ادویه جات و سوسیس و کالباس اجتناب کنید.
– مصرف چای با قهوه را محدود کنید.
– میزان مصرف پروپرانولول رو به بیست میلی گرم صبح و شب افزایش بدهید.
– در صورت عدم بهبود طی یک هفته با منشی بنده تماس بگیرید.

3- با سلام و خدا قوت جناب آقای دکتر نجفی مادرم ۶۲ ساله دارای نارسایی دریچه میترال قلب می باشند و باید جراحی شوند و دریچه فلزی بگذارند. خانه ما ۳ طبقه است و آسانسور هم نداریم. آیا ایشان بعد از ترخیص از بیمارستان می توانند آهسته آهسته از پله ها بالا و پایین روند؟ با توجه به اینکه باید یک روز درمیان پی تی خون ایشان تعیین شود. با تشکر فراوان

پاسخ دکتر نجفی متخصص قلب و عروق

با سلام. بله می توانند فعالیت معمول زندگی را داشته باشند. حتی میزان فعالیت بیستری نسبت به قبل عمل، بدون ایجاد تنگی نفس خواهند داشت.
چک روزانه ای ان ار لازم نیست در ابتدا به صورت هفته ای یکبار این کار انجام شود پس از رسیدن به محدوده نرمال ماهی یکبار کافی است. برخی ازمایشگاه ها پرسنل خود را برای گرفتن نمونه به منزل می فرستند.

4- سلام دکتر قلب عزیز. مادرم برای نارسایی دریچه میترال قلب نصف قرص فروزماید ۴۰ را هر روز صبح می خورد. چند روز است که عضلات کمرشان دچار گرفتگی و اسپاسم شده آیا باید مصرف قرص را قطع کرد؟

پاسخ دکتر نجفی متخصص قلب و عروق

سلام. خیر فورزماید را قطع نکنید دچار تشدید تنگی نفس خواهند شد. احتمالا علت اسپاسم ها کم شدن پتاسیم خون است. در ابتدا از میوه جات حاوی پتاسیم بیشتر استفاده نمایند مانند موز و گوجه فرنگی، اگر بهبود حاصل نشد برخی داروهای مدرن هستند که با افزایش جذب پتاسیم نیز می توانند عارضه فوق را درمان نمایند(مثل تریامترتن و امیلورایدو اپلرنون و اسپیرونولاکتون)

در نهایت بهتر است برای تغییر دارو با پزشک خود مشورت نمایید.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

3.3/5 - (73 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ام دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  سلام ..ببخشید مزاحم وقتتون میشم... من‌با یک اقایی برای ازدواج اشناشدم .. که ایشون هم گشادیه دریچه میترال دارن هم سوراخیه بطن چپ... میخوام بدونم مشکل ساز هست یعنی امکان اینکه مدت کمی زنده بمونن هستش یا زیاد مشکل ساز نیست والا من‌نمیدونم‌چجوری باید سوالمو طرح کنم میشه درمورد این دوتا مشکل برا من یه کم‌توضیح بدین ازشون هیچ مدرکی ندارم براتون بفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   اگر شدت این مشکلات خفیف هستند هیچ موردی ندارد و در هفتاد درصد جمعیت چنین مسایلی دیده می شود ولی اگر شدت مشکلات شدید است باید تحت بررسی ببشتر قرار بگیرند و احتمالن نیاز به جراحی خواهد داشت
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام زهرا عباسی هستم ببخشید تپشم خیلی بیشتر شده و سردرد و سرگیجه دارم و با اینکه دارو استفاده میکنم اثری ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   دارو چه میخورید
  2. تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   آسپرین روزی یکی، تریامترن اچ روزی نصف قرص
  3. تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   آسپرین روزی یکی ،تریامترن اچ روزی نصف قرص
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   فشارهایتان چند است
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر قادری یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  سلام و عرص ادب .اقای دکتر عذر میخام من بخاطر گشادی دریچه میترال و فشار ریه هام نصف قرص متو پرالول میخورم .آسم خفیف دارم ولی دارویی برای آسم مصرف نمیکنم .مترپرالول برا آسم مشکلی پیش نمیاره چکار کنم.میشه راهنمایی کنیید .فشار ریه هم از چیه از گرفتگی عروقه یا از دریچه قلبمه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   اگر متورال الان اذیتتان نمیکند ادامه بدهید فشار ریه هم بخاطر دریچه است
 • تصویر کاربر آرمین شنبه ۲۷ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدگشادی دریچه قلب اگربازترشودچگونه درمان میشودآیااحتیاج به عمل دارد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   اگر خیلی شدید شود عمل میخواهد
 • تصویر کاربر ناصر پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب ، جناب دکتر من ۵۱ ساله هستم و همیشه ورزش میکنم از چهار ماه پیش صبح ها ساعت ۶ تا ۷.۳۰ ورزش سنگین با وزنه انجام دادم و حدود یک ماه قبل درد شدید روی قفسه سینه سمت چپ داشتم اکو کردم و دکتر فرمودن خیلی کم دریچه میترال گشاد شد و دیگه ورزش سنگین با وزنه انجام نده فقط ورزش هوای زی البته من فکر نمیکنم برای این دو سه ماه ورزش سنگین باشه شاید کم کم ایجاد شده ولی هیچگونه علائمی نداشتم جناب دکتر خیلی علاقه به ورزش مخصوصا بدن سازی با وزنه دارم امکان ورزش با وزن سبک رو دارم و قرص پروپانوال هم تجویض شده وقتی میخورم یکم بی حال میشم همینجوری سر حال تر هستم و راحت وزرش میکنم فقط وزنه سنگین میزنم اون هم جدیدا یک کم فقط روی سطح قلبم احساس درد دارم لطفا بفرمایید قرص مصرف کنم و میتونم ورزش سبک با وزنه انجام بدم با تشکر از حضرتعالی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   یک بار تست ورزش کنید
  2. تصویر کاربر ناصر پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   جناب دکتر تست ورزش هم دادم مشکلی نداشت
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   خب پس قلبتان سالم است برای ورزش منعی نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  سلام من 17 سالمه گاهی وقت ها نفس که می‌کشیدم
  از روی قفسه سینه ام دردی احساس میکردم و از پشت
  کتفم درد میکرد رفتم دکتر اینارو گفتم و اکو کرد گفت دریچه تو مادرزادی یه زره گشاده و هیچ مشکلی نیست میتونی به ورزش کردن ادامه بدی من میخواستم بدونم آیا تو بدن سازی وزنه سنگین زدن خطر داره یانه لطفاً بهم بگین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   اگر اکو سالم بوده هیچ خطری ندارد
 • تصویر کاربر خداپرست پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  با سلام
  بعلت درد و سوزش شدید در ناحیه قلب با دستور پزشک آنژیو شدم جواب دکتر این بود که حرکت خون در رگ ها بسیار کند هست و گشادی رگ را دارم و تجویزی که کردن فقط دارو دادند و فرمودند که تنها راه حل این مورد دارو درمانی هست .
  چند وقتی هست که با نخوردن دارو درد تشدید در ناحیه قلب و بین دو شانه می شود
  تشکر اگر راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   بله باید دارو را منظم استفاده کنید چون احتمال گرفتگی عروقی هست
 • تصویر کاربر حنا دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  آیا من ۱۴سالمه و پس و شانه سمت چپم درد می‌کنه وی بعضی وقت هم وقتی نفس عمیق میکشم قلبم درد می‌کنه مشکل چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   اینها علایم دردهای عضلانی است اگر خیلی ادامه دار شد یک نواربگیرید
 • تصویر کاربر زینب دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  سلام مدتی قبل یکدفعه دچار تپش قلب شدید شدم بطوری ک دگه نتونستم ب کارم‌ادامه بدم و نشستم روی زمین به دکتر مراجعه کردم اکو گرفتن گفتن یکی از دریچه های قلبت گشاده دارو ی پروپرانولول ۲۰ تجویز کردن ولی هیچ اثری نداره .الان چهل روز میگذره ومن هنوز خوب نشدم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   یک هولتر ضربان کنید و اگر استرس دارید سعی در درمانش بکنید
 • تصویر کاربر شاهرخ یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  باسلاموخسته نباشید. پسری 21ساله هستم گشادگی دریچه قلب و فشارخون دارم و کبد چرب گرید دو دارم از زمانی که شروع ب مصرف قرص های لوزارتان گاباپنتن للوکساید انزیپول کردم صورتم جوش میزنه ودر ضمن در رژیم کامل هستم ،چ کارکنم ؟؟ و اینکه اسپرینم باید مصرف کنم ؟؟ ممنون از سایت خوبتان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   نیازی به مصرف اسپرین نیست این جوشها بخاطر چربی خون است به مرور رفع می شود
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر