دکتر محمد حسین نجفی

گشادی یا پس زدن خون از دریچه ی های قلبی یا نارسایی قلبی از جمله مواردی است که در اکوکاردیوگرافی انجام شده از تعداد زیادی از بیماران توسط متخصص قلب گزارش می شود. دریچه میترال قلب میان دهلیز چپ و بطن چپ قرار گرفته‌ و شامل دو لت است. این دریچه به صورت مادرزادی و یا در اثر وارد شدن آسیب به ساختار آن دچار اختلالاتی از جمله: افتادگی (پرولاپس) دریچه میترال قلب، تنگی دریچه میترال قلب، شلی دریچه میترال و یا دیگر بیماری های دریچه شود.

گشادی دریچه ی قلب چیست؟

در واقع عبارت صحیح در مورد این بیماری نارسایی دریچه است. اتفاقی که در بیماری نارسایی دریچه ای می افتد این است که دریچه های قلبی به علت ضعف ساختاری، دچار شلی می شوند و توانایی هدایت جریان خون به طور مناسب و سالم را از دست می دهند. در نتیجه ی این اتفاق جریان خونی که باید رو به جلو باشد، دچار بازگشت به عقب و پس زدگی می شود (البته نه همه ی جریان خون بلکه تنها بخشی از آن). به چنین حالتی به طور کل نارسایی دریچه ای گفته می شود که در زبان ساده تر و عامیانه نیز از اصطلاحاتی نظیر گشادی، شلی و پس زدگی خون نیز استفاده می شود. 

علائم گشادی دریچه قلب

شدت گشادی دریچه قلب

بیماری نارسایی دریچه ای در تمامی 4 دریچه ی قلبی (دریچه های میترال، آئورت، تری کاسپید یا سه لتی، پولمونری یا ریوی) قابل رویت است. شدت این بیماری بر اساس میزان جریان خونی که برخلاف مسیر طبیعی خود به عقب پس زده می شود تعیین می گردد. سه درجه بندی شدت این بیماری شامل خفیف و متوسط و شدید می باشد. ارزیابی وجود یا عدم وجود نارسایی و هم چنین ارزیابی شدت این بیماری بر اساس نتایج اکوکاردیوگرافی انجام شده از دریچه های قلبی صورت می گیرد.

ایا گشادی دریچه قلب خطرناک است؟

به طور کلی خطرناک بودن یا نبودن این بیماری بستگی به شدت آن دارد. موارد خفیف این بیماری در دریچه های میترال و سه لتی بسیار شایع بوده و تقریبا هیچ خطری ندارند و تنها در موارد بسیار اندکی به سمت موارد شدیدتر پیش رفت می کنند. موارد متوسط و شدید اما نیازمند مراقبت های نزدیک تر و دقیق تر هستند. 

در موارد متوسط نیز تنها معاینات دوره ای با اکوکاردیوگرافی کفایت می کند و در برخی موارد می توان برای بهبود علایم ناشی از بیماری (نظیر تنگی نفس) از درمان های دارویی استفاده کرد. در موارد شدیدتر معمولا نیاز به بررسی خیلی دقیق وضعیت دریچه می باشد که عموما با کمک روش هایی نظیر اکوکاردیوگرافی از طریق مری صورت می گیرد.

درمان دارویی گشادی دریچه قلب ( نارسایی)

همان طور که گفتیم درمان این بیماری به طور کلی بستگی به شدت بروز بیماری دارد.

 • موارد خفیف: چکاپ های دوره ای در فواصل هر 2 تا 3 سال 
 • موارد متوسط: درمان دارویی 
 • موارد شدیدتر: ممکن است نیاز به استفاده از روش هایی نظیر عمل قلب باز باشد.

در موارد متوسط بیماری از مهم ترین علایمی که بسیاری از بیماران را رنج می دهد علایم مربوط به تنگی نفس های فعالیتی و یا تنگی نفس های در حالت درازکش است. برای درمان این دسته از بیماران معمولا توصیه به استفاده از برخی داروها می شود. از مهم ترین داروهایی که می تواند به بهبود علایم این بیماران کمک کند داروهای مدر و ادرار آور نظیر:

 • هیدروکلروتیازید  
 • فورزوماید (لازیکس) 

در این بیماران این داروها با کاهش فشار ریوی می توانند به بهبود علایم بیماران کمک کنند. هم چنین در برخی موارد که بیماران دچار علایمی نظیر تپش قلب شده اند نیز داروهای کاهنده ی ضربان قلب می تواند در تخفیف علایم کمک کننده باشد. نظیر:

 • متورال
 • پروپرانولول 
 • بیزوپرولول 
 • آتنولول 

در موارد شدید نارسایی نیز ممکن است در قدم اول پزشک درمانی نظیر داروهای ذکرشده در پاراگراف قبل را تجویز کند ولی در برخی موارد بیماری به خاطر اینکه بیماری قادر به آسیب زدن به قلب است بهتر است درمان جراحی باز و تعویض دریچه زودتر صورت بگیرد. معمولا به تعویق انداختن درمان جراحی به طور کل توصیه نمی شود زیرا قلب از جایی به بعد تحمل میزان شدید نارسایی را ندارد و ممکن است با عقب انداختن جراحی تنها آسیب وارد شده به حالت غیرقابل برگشت تبدیل شود.

درمان گشادی دریچه قلب

سوالات شایع گشادی دریچه قلب

1- با عرض سلام و خسته نباشید. پسری ۲۱ ساله هستم که از بچگی یه مقدار که استرس بهم وارد می شد، تپش قلب شدیدی می گرفتم. چند وقت پیش اکو از قلبم گرفتم معلوم شد که پرولاپس قلبم مادرزادی گشاد بوده و دچار گشادی دریچه میترال قلب هستم. دکتر قلب گفت که این مشکل شما تا آخر عمر باقی هست. پزشک قلب پرانول تجویز کرد وگفت به مدت سه الی چهار ماه روزی دو بار مصرف کن. آقای دکتر نجفی من به خاطر این تپش قلب اعتماد به نفسم رو تو زندگی از دست دادم چون یه ذره که استرس بهم وارد میشه تپش قلب می گیرم. آیا تپش قلب من قابل درمان است؟ اگه من این پرانول ها رو مصرف کنم بعد سه چهار ماه خوب میشم؟ خواهش می کنم راهنماییم کنید چون خیلی دارم اذیت میشم ضمنا وزنم ۵۳کیلو هستش و قدم ۱۷۰ آزمایش چکاپ کامل دادم هیچ مشکلی نداشتم. با تشکر

پاسخ دکتر نجفی متخصص قلب و عروق:

با سلام. نگران نباشید .مایلم اکوی شما را ببینم بخصوص تصاویر را برای من ارسال فرمایید تا میزان گشادی دریچه میترال قلب را مشاهده کنم.  توصیه می کنم فعلا مداوما پروپرانولول بیست م. گ. صبح و شب میل بفرمایید که هم در کنترل تپش و هم اضطراب شما موثر است. پرولاپس دریچه میترال قلب اغلب پیش آگهی خوبی دارد و بخوبی با ورزش و دارو می توان علایم آن را کنترل کرد.

2- با سلام خدمت دکتر قلب عزیز. خانمی هستم ۲۱ ساله حدود سه ماه قبل درد قفسه سینه ام شروع شده است بعلاوه گاهی دست چپم بخصوص انگشت کوچک و حلقه درد می کند. این دردها هم گاهی درد پشت و احساس درد در بازو همراه است. بعضی وقت ها هم نفسم تنگ می شود و تپش های بلندی مثل تالاپ بزرگ احساس می کنم که ناخوشایند است. بعد از مراجعه به پزشک قلب و انجام اکوکاردیوگرافی گشاد شدن دریچه میترال قلب و سه لتی را در بنده تشخیص دادند والان یک ماهه قرص پروپرانولول۱۰ مصرف می کنم ولی بازهم همین علایم را دارم دکتر قلب گفت این دردها منشا قلبی ندارد و بخاطر گشادی نیست. نوار قلبم خوب است. لطفا اگه می شه توضیح بدید. با تشکر فراوان

✅پاسخ دکتر نجفی متخصص قلب و عروق 

سلام. نوع درد سینه ای رو که بیان کرده اید بعید است مرتبط با گرفتگی عروق قلبی باشد. در مورد ضربان های شدید به احتمال زیاد ضربان های نابجا با منشا بطنی هستند برای درمان اول اینکه:

– از مصرف ادویه جات و سوسیس و کالباس اجتناب کنید.
– مصرف چای با قهوه را محدود کنید.
– میزان مصرف پروپرانولول رو به بیست میلی گرم صبح و شب افزایش بدهید.
– در صورت عدم بهبود طی یک هفته با منشی بنده تماس بگیرید.

3- با سلام و خدا قوت جناب آقای دکتر نجفی مادرم ۶۲ ساله دارای نارسایی دریچه میترال قلب می باشند و باید جراحی شوند و دریچه فلزی بگذارند. خانه ما ۳ طبقه است و آسانسور هم نداریم. آیا ایشان بعد از ترخیص از بیمارستان می توانند آهسته آهسته از پله ها بالا و پایین روند؟ با توجه به اینکه باید یک روز درمیان پی تی خون ایشان تعیین شود. با تشکر فراوان

پاسخ دکتر نجفی متخصص قلب و عروق

با سلام. بله می توانند فعالیت معمول زندگی را داشته باشند. حتی میزان فعالیت بیستری نسبت به قبل عمل، بدون ایجاد تنگی نفس خواهند داشت.
چک روزانه ای ان ار لازم نیست در ابتدا به صورت هفته ای یکبار این کار انجام شود پس از رسیدن به محدوده نرمال ماهی یکبار کافی است. برخی ازمایشگاه ها پرسنل خود را برای گرفتن نمونه به منزل می فرستند.

4- سلام دکتر قلب عزیز. مادرم برای نارسایی دریچه میترال قلب نصف قرص فروزماید ۴۰ را هر روز صبح می خورد. چند روز است که عضلات کمرشان دچار گرفتگی و اسپاسم شده آیا باید مصرف قرص را قطع کرد؟

پاسخ دکتر نجفی متخصص قلب و عروق

سلام. خیر فورزماید را قطع نکنید دچار تشدید تنگی نفس خواهند شد. احتمالا علت اسپاسم ها کم شدن پتاسیم خون است. در ابتدا از میوه جات حاوی پتاسیم بیشتر استفاده نمایند مانند موز و گوجه فرنگی، اگر بهبود حاصل نشد برخی داروهای مدرن هستند که با افزایش جذب پتاسیم نیز می توانند عارضه فوق را درمان نمایند(مثل تریامترتن و امیلورایدو اپلرنون و اسپیرونولاکتون)

در نهایت بهتر است برای تغییر دارو با پزشک خود مشورت نمایید.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

3.4/5 - (81 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نیما سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب جناب دکتر
  من ۳۴ سالمه بیماری تالاسمی ماژور دارم و از ۶ ماهگی تزریق خون انجام دادم
  طبق روال درمان این بیماری سالی یک بار چکاپ قلب میشیم توی نوجوانی بود که دکتر قلب asd مادرزادی برام تشخیص داد (از طریق اکو مری) دکتر قلب گفتن خفیفه مشکل خاصی نیست من از بچگی ورزش هوازی و مشخصات فوتبال زیاد انجام دادم چند سال گذشت تا اینکه چند سال پیش دکتر قلب از طریق اکو تشخیص گشادی خفیف دریچه قلب تشخیص دادن و گفتن اون مشکله asd ظاهراً برطرف شده!!!قرص کارودیلول ۶.۲۵ هم تجویز کردن که چند ساله هر شب قبل از خواب میخورم در طول چند سال گذشته گهگاهی دچار تنگی نفس خفیف میشم که با چندتا نفس عمیق برطرف میشه
  یکی دو ماهه توی سمت چپ قفسه سینه ام احساس درد دارم که یک نقطه خاص نیست و مدام تغییر میکنه بعضی وقت سمت چپ مایل به وسط قفسه سینه بعضی وقتها منتها علیه سمت چپ بالا بعضی وقتها سمت چپ پایین بعضی وقتها هم سمت چپ پایین
  میخواستم بدونم این درد می‌تونه از چی باشه ضمن اینکه چند ماهیه متاهل شدم روابط جنسی می‌تونه تاثیر داشته باشه ورزشم هم کماکان ادامه میدم
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   ایا تا به حال تست ورزش داده اید؟ برای مسایل جنسی خیر خطری ندارد
 • تصویر کاربر هادیان پنجشنبه ۹ تیر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر، وقتتون بخیر، سوالی ازخدمتتون دارم، مادرم چهارسال پبش استندگذاشتن وچکاپ می شدن هرازگاهی وهیچ مشکل جدی نداشتن، هفتادسالشونه وفعالیت کافی هم دارن برخلاف هم سناشون، امروزبامراجعه به پزشک شون وانجام کاردیوگرافی دکترشون گفتن گشادی دریچه دارن وشایدنیازبه جراحی داشته باشن، اکویمری تجوز کردن، میخواستممحبت بفرماییدبه اکوشون یه نگاهی بفرماییدونظرخودتونوبفرمایید، واقعانگرانم، ایشون ازنظرجسمی ضعیفن آیاامکان داره باداروتحت کنترل باشن؟ ممنون میشم راهنماییم بفرمایید🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ تیر ۱( 1 سال پیش)
   اگر این اکو درست باشد شدت نارسایی زیاد است و باعث اسیب به قدرت ماهیچه ی قلب شده ، به نظرم اول اکو مری را انجام دهید، اگر این یافته ها تایید شد ان وقت باید در مورد جراحی تصمیم گیری شود
 • تصویر کاربر الهام پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  با سلام و. عرض ادب خدمت شما. من الان حدود دو روزه ک متوجه شدم گشادی دریچه میترال دارم و. دکتر گفتن باید عمل کنم ولی فعلا قرص کنکور رو برام. تجویز کردن و. گفتن. که این قرص فقط زمان.عمل رو به تاخیر میندازه. و باعث. خوب شدن نمیشه. خواستم ببینم نظر شما چیه؟! و ااینکه عمل گشادی دریچه میترال چقدر خطرناکه؟!
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   جواب اکو را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر اکرم پنجشنبه ۲۵ فروردین ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشیدمن37ساله هستم بخاطر رماتیسم قلبی دچارتنگی دریچه میترال شدم قبلا سال۹۰بالن زدم وچندسال قرص وارفارین پرانوال 10ودیگوکسین وتریامترن اچ مصرف میکردم چون داروها تحریم شدن من دیگه مصرف نکردم بعداز ۶سال یعنی یک ماه مونده به عیدامسال موقع پریودیم احساس تنگی نفس وبیحالی واسترس ودلپیچه ودلهره شدیدگرفتم من بیمارستان بردن بعددکترگفت تنگی دریچه میترال داری وگشادی هم داری بمن گفتن بایدتعویض دریچه انجام بدم من نمیخام باحرف یک دکترقلب عمل کنم زنجان هستم آیا برای من بدون عمل باز امکان تعویض دریچه هست مثلاً تاوی یا. . . تهران بیام یامشهدبرم نمیدونم چکاربایدکنم الانم که دکتر دارو داده نمیدونم ازمصرف اوناست شکمم ومعده ام دردمیکنه وحالت تهوع که میگیرم بدنم داغ میشه ودست و پاهام میلرزه واسترس که میگیرم انگاردیگه میخام بمیرم توروخدا جواب بدید. من وزنم ۵۰ قد156 لاغر ضعیف هستم. متاهل
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ فروردین ۱( 1 سال پیش)
   ببینید برای شما امکان عمل بسته هست ولی باید یک بار قبلش اکوی مری کنید پیشنهاد من این است در تهران یک بار متخصص اکو ببیند و اکوی مری کند اگر نتیجه قابل قبول باشد می شود عمل بسته برای تنگی میترال کرد
  2. تصویر کاربر اکرم شنبه ۲۰ فروردین ۱( 1 سال پیش)
   سلام وخسته نباشیددرتهران پیش کدام دکترقلب بیام؟ ویه سوال دیگه اینکه باخوردن قرصها میشه ادامه دادیاامکانش نیست وحتمابایدعمل بشم؟
  3. تصویر کاربر اکرم شنبه ۲۰ فروردین ۱( 1 سال پیش)
   واینکه تاوی برای چه کسانی انجام میشه وچرا؟ وسوال دیگه اینکه جراحی که زیر سینه انجام میشه اندازه ۵سانت و. . . برای منم میشه انشالله.
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ فروردین ۱( 1 سال پیش)
   تاوی برای دریچه ی آئورت است. اسن عمل دریچه ی میترال ptmc است که از کشاله ی ران انجام می شود ولی باید قبلش اکوی مری انجام شود که معلوم شود شدنی هست یا نه تهران پیش ما می توانید بییایید و بیمارستان رجایی و مرکز قلب هم می توانید بروید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر آرزو شنبه ۲۰ فروردین ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  امروز دکترقلب بهم گفتن دریچه قلبت یکم گشاد شده وافتادگی داره وکمی دور قلبت آب آورده ک نگران کننده نیست چندسالی دست چپ م درد میکنه دوماه میشه قلبم تپش شدید میگره وقتی استرس وعصبی میشم.دکتر گفت کمی ام تیروویید داری میتونم بااین وضعیت روزه بگیرم؟دکتر گف درد دستت ممکنه از کشیدگی عضله واسترس وغیزه باشه وهم کمرم دردمیکنه هم پام بیشتر سمت چپ ام درد داره هورمون پرو لاکتینمم خیلی بالا رفته ک دارو میخورم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ فروردین ۱( 1 سال پیش)
   چیزهایی که گفته اند خفیف هستند و جای نگرانی ندارد بهتر است روزه را بگیرید و ورزش منظم کنید و از بابت قلب نگران نباشید
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۷ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر خانمی ۴۰ساله گشادی دریچه میترال و ائورت دارم موقع خواب ی دفعه وسط قسینه سینم برای دوسه ثانیه درد می‌کنه درد میگیره ول می‌کنه وبه دنبالش تپش قلب میگیرم اکو قلب سال ۹۷ انجام دادم گشادی ۳/۴ امسال انجام داد ۴/۴ شده از نوع خیفیف یا متوسط دکتر برام هیچ داروی ننوشتن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۷ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   اینها چیز خطرناکی نیست و به نظر بیشتر مشکلات استرسی است توصیه میکنم یک بار تست ورزش کنید
 • تصویر کاربر سمیه پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  با سلام و خداقوت.من خانمی ۴۰ ساله هستم.چند سالی هست که دچار تپش قلب و درد در قسمت چپ بدن هستم.دکتر افتادگی دریچه میترال تشخیص دادند.۸ ماه پیش سقط جنین داشتم که یک ماه و یک هفته در شکمم مرده بود.از بعد از آن دچار سرگیجه و ضعف زیاد در پاها و سوزش قلب شدم.بعضی مواقع فکرمی کنم می خواهم غش کنم،مخصوصا موقعی که از پله بالا می روم. نوار قلب و اکو دادم.دکتر تشخيص گشادگی دو تا از دریچه های قلب دادند.الان پروپرانول ۱۰ روزی ۲ عدد و قرص لوزارتان ۲۵ شبی نصف می خورم.اما هنوز اضطراب زیاد و کمی تنگی نفس دارم.می خواستم نظر شما را بدانم و اینکه آیا این حالات من برای قلبم است یا برای اعصابم. متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 2 سال پیش)
   بیشتر برای اعصاب است قرص کاردیازپوکساید ۵ بخورید نگران هم نباشید
 • تصویر کاربر رامین پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  سلام
  من مدتی استرس خیلی زیاد برای کار داشتم بعد از یک هفته از اون موقع درد خیلی کمی داشتم در ناحیه قلب و کمی پایین تر . بعد از دوسال هم ورزش سنگین کردم و فوتبال کامل بازی کردم. نوار و اکو دادم گفتن خوبه همه چی ولی درچه میترال و یکی دیگه مادرزادی خفیف گشاد هست . برای کنترل استرس پراپرانول اگه اشتباه نکنم تجویز کردن . با توجه به عکس اکو لازمه اقدامی کنم ؟ شب ها قرص پراپرانول میخودم که ضربان قلب رو حدود ۵۰ میاره . من دوباره به دکتری مراجعه باید کنم ؟ عکس اکو ارسال شد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 2 سال پیش)
   نه هیچ کار بیشتری لازم نیست همین داروها را ادامه بدهید خطری هم ندارد
 • تصویر کاربر علی شنبه ۴ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  خانم بنده 32ساله و شاغل در کارخانه هستن.یکی دو سال قبل بعضی اوقات دچار تنگی نفس می شد دکتر تشخیص افتادگی دریچه میترال داد و با دارو درمان شد.امسال بدلیل شرایط اضطرابی بیماری من یک شب بعد شام بشدت احساس سنگینگی روی قفسه سینه و تنگی نفس شدید شد وبه بیمارستان منتقلش کردیم نوار قلب و آزمایش خون گرفتن مشکلی نداشت.قرص زیرزبانی دادن کم‌کم حالش بهتر شد ولی تا چندین روز درد و تنگی نفس رو در ساعتهایی از شبانه‌روز داشت.البته معلوم سد چند روز قبل هم دچار همین حالت ولی کمی خفیف‌تر شده.متخصص قلب رفتیم با اکو تشخیص افتادگی دریچه میترال و خیلی خفیف گشتدی دریچه‌ی قلب داد وگفت بخاطر استرس زیادی هست‌.تجویز دارو وکنترل استرس کردن.الان بهتر شده.
  اول اینکه این دو تشخیص افتادگی میترال و گشادی خفیف دریچه خطرناک هستن یانه و آیا با گذر زمان شدیدتر میشن یانه ودرمان گشادی دریچه الان نیازه؟چون همین باعث ترس‌شون شده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۴ دی ۰( 2 سال پیش)
   این تشخیص هایی که می فرمایید هیچکدام خطرناک نیستند و اصلا نیاز به نگرانی ندارد بر اساس توضیح شما من هم با تشخیص استرس زیاد موافق هستم و علت این علایم را استرس میدانم. این بیماری پیش رفت نمیکند و هیچ خطری ندارد
 • تصویر کاربر reyhane جمعه ۵ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید . ببخشید خواهر من 18 سالشه و ناراحتی قلبی داره و جدیدا هم هر شب ثابت تنگی نفس و سوزش قلب میگیره . دکترش قرص داده و گفته اگه تاثیر نزاشت باید عمل کنه و مشکلش هم اینه که دریچه میترالش خون رو پس میزنه . میخواستم بدونم عملش خطری و ریسک داره ؟ و اگه عمل کنه بعدش باید چیکار کنه که به مشکل نخوره ؟ خیلی ممنون .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ آذر ۰( 2 سال پیش)
   بدون دیدن مدارگ نظر دادن سخت است ولی اگر شدت نارسایی دریچه زیاد باشد بهترین کار جراحی است چون در صورت عدم جراحی به موقع بیماری پیشرعت می کند و اسیبهای غیرقابل جبرانی به فلب وارد می شوند
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر