دکتر محمد حسین نجفی

علت درد قفسه سینه

درد قفسه سینه دومین دلیل اصلی مراجعه ی افراد به اورژانس (ER) در ایالات متحده است، به طوری که سالانه 8 میلیون نفر به این علت به ER مراجعه می کنند. 

در این مطلب به بسیاری از علت های احتمالی درد قفسه ی سینه  از جمله آنژین، حمله قلبی، مشکل معده، مشکلات عضانی و…. پرداخته شده است.

1- کشیدگی عضله

التهاب عضله و تاندون های اطراف دنده می تواند باعث درد مداوم قفسه سینه شود. زمانی که این درد با کار و فعالیت بیشتر شود ممکن است نشانه ی کشیدگی عضلانی باشد.

2- دنده ی آسیب دیده از دلایل درد سینه

آسیب هایی که به دنده وارد می شود از قبیل کبودی، شکستگی و مو برداشتن و ترک خوردن دنده ها می تواند علت بروز درد در قفسه ی سینه باشد. در صورت شکستگی دنده، ممکن است شخص هنگام آسیب صدای تق و شکستگی بشنود یا درد بسیار شدیدی را احساس کند.

3- زخم معده

زخم معده یا همان زخم دیواره های معده، معمولاً موجب درد شدید نمی شود؛ با این حال می تواند دردهای مکرری در معده ایجاد کند.

به طور معمول مصرف آنتی اسید ها می تواند باعث تسکین درد ناشی از زخم معده شود. آنتی اسیدها هم به صورت آنلاین و هم در داروخانه ها قابل تهیه هستند.

زخم معده

4- رفلاکس معده یکی از دلایل درد قفسه سینه

رفلاکس معده به حالتی اطلاق می شود که محتویات معده به سمت گلو بر می گردند. این مشکل می تواند باعث احساس سوزش در قفسه ی سینه ی و ترش کردن شود.

5- آسم

آسم یک اختلال تنفسی شایع است که به التهاب مجاری تنفسی ارتباط دارد و می تواند منجر به درد قفسه سینه شود. علائم دیگر آن تنگی نفس، سرفه و خس خس سینه است.

6- فروپاشی ریه (هواجنبی)

زمانی که هوا در فاصله ی بین ریه و دنده ها جمع شود، امکان فروپاشی ریه وجود دارد که باعث درد ناگهانی قفسه ی سینه هنگام تنفس می شود. اگر شخصی به هواجنبی مبتلا باشد؛ تنگی نفس، خستگی و ضربان قلب تند را نیز تجربه خواهد کرد.

7- کوستوکندریت

کوستوکندریت، التهاب غضروف قفسه ی سینه است. این بیماری می تواند منجر به درد قفسه ی سینه شود. درد کوستوکندریت ممکن است هنگام نشستن یا ایستادن در وضعیت های خاصی و همچنین هنگام انجام هر فعالیت جسمی شدیدتر شود.

8- اختلالات انقباض مری

اختلالات انقباض مری، اسپاسم یا انقباض هایی در لوله ی گوارش هستند. این اختلالات نیز می توانند باعث ایجاد درد قفسه ی سینه بشوند.

اختلالات مری از دلایل درد قفسه سینه

9- حساسیت شدید مری

تغییر در فشار درون لوله ی گوارشی (مری) یا وجود اسید می تواند گاهی منجر به درد شدید شود. در حال حاضر، متخصصان مطمئن نیستند علت این حساسیت چیست.

10- پارگی مری

سوراخ شدن لوله ی مری باعث ایجاد درد شدید و ناگهانی می شود. پارگی مری ممکن است بعد از استفراغ زیاد یا جراحی مربوط به مری رخ دهد.

11- فتق هیاتال

فتق هیاتال زمانی است که قسمتی از معده به قفسه ی سینه فشار می آورد. این نوع فتق بسیار رایج است و ممکن است علائمی نداشته باشد. با این حال اگر بعد از غذا خوردن، قسمت فوقانی معده به قسمت زیرین قفسه ی سینه  فشار وارد کند، می تواند باعث بروز علائم رفلاکس معده (GERD) مانند سوزش معده و درد قفسه ی سینه شود.

12- کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک نوعی بیماری است که در آن عضله ی قلب به دلیل عوامل ژنتیکی ضخیم می‌شود (هایپرتروفیک می ‌شود). ضخیم شدن قلب مانع از آن می شود که خون به درستی از قلب جریان پیدا کند و در عمل پمپاژ خون نیز سخت خواهد شد.

علائم کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک شامل درد قفسه سینه، تپش قلب، تنگی نفس، سرگیجه، سبکی سر و غش کردن است.

همچنین حمله ی اضطرابی می تواند به سرعت ضربان قلب فرد را افزایش داده و باعث درد قفسه سینه شود.

کاردیومیوپاتی

13- سل

رشد باکتری در ریه ها می تواند باعث بروز علائمی همچون سرفه ی شدید، سرفه ی خونی یا خلط دار یا درد قفسه سینه شود.

14- افتادگی دریچه ی میترال

درد قفسه ی سینه، تپش قلب و سرگیجه همه از علائم افتادگی دریچه میترال هستند؛ این وضعیت زمانی رخ می دهد که دریچه ی قلب قادر به بسته شدن کامل نیست. در موارد خفیف این بیماری ممکن است هیچ علائم مشخصی نداشته باشد.

15- حمله ی عصبی (پانیک)

حمله ی عصبی (Panic Attack) می تواند علاوه بر حالت تهوع، سرگیجه، تعرق، ضربان تند قلب و ترس، موجب درد قفسه ی سینه نیز شود.

16- پریکاردیت از دلایل درد قفسه سینه

پریکاردیت، التهاب کیسه ی غشایی اطراف قلب است. این بیماری می تواند موجب درد شدید قفسه ی سینه شود که با تنفس یا دراز کشیدن هم بدتر می شود.

پریکاردیت

17- پلوریت

پلوریت یا پلوریس، التهاب در غشایی است که ریه ها را می ‌پوشاند. این اتفاق می‌ تواند منجر به درد شدید قفسه ی سینه هنگام تنفس عمیق شود.

18- ذات الریه

عفونت های ریوی مانند ذات الریه می تواند منجر به درد شدید یا تیر کشیدن در قفسه ی سینه شود. سایر علائم ذات الریه شامل تب، لرز و سرفه ی خلط دار است.

19- آمبولی ریه

آمبولی ریه زمانی رخ می دهد که یک لخته ی خون در شریان تأمین کننده ی خون ریه ها گیر کند. این وضعیت می تواند باعث درد قفسه ی سینه، سخت شدن تنفس و سرفه ی خونی شود. اگر آمبولی ریه به موقع و فوری درمان نشود، می تواند کشنده باشد.

هر فردی که دچار درد ناگهانی قفسه ی سینه شود، باید به پزشک مراجعه کند.

20- حمله ی قلبی از مهمترین دلایل درد قفسه سینه

درد قفسه ی سینه یکی از پنج علائم اصلی حمله ی قلبی است. علائم دیگر عبارتند از:

  • درد در فک، گردن یا کمر
  • منگی یا ضعف
  • درد در بازو یا شانه ها
  • تنگی نفس

زنانی که دچار حمله ی قلبی می شوند؛ احتمالاً خستگی ناگهانی، حالت تهوع و استفراغ را نیز تجربه می کنند.

اگر کسی احتمال دهد دچار حمله ی قلبی شده است، باید به دنبال کمک فوری پزشکی باشد. هرچه فرد سریع تر به اورژانس مراجعه کند، درمان نیز سریع تر آغاز می شود. درمان سریع، شانس زنده ماندن فرد را افزایش داده و به طور بالقوه از شدت آسیب به قلب می کاهد.

حمله قلبی از دلایل مهم درد قفسه سینه

21- میوکاردیت

میوکاردیت زمانی رخ می دهد که قلب دچار التهاب شده و علائمی شبیه به حمله ی قلبی بروز می دهد؛ از جمله:

  • درد قفسه ی سینه
  • تب
  • مشکل در تنفس
  • خستگی
  • ضربان قلب سریع

22- آنژین یکی از دلایل درد قفسه سینه

آنژین حسی هم چون درد یا فشار بر قفسه ی سینه دارد. این اتفاق زمانی می افتد که خون کافی به قلب نرسد. همچنین ممکن است فرد از ناحیه ی شانه، کمر، گردن، بازوها یا فک احساس درد کند.

آنژین نشانه ی بیماری عروق کرونری است.

آنژین قلبی از دلایل درد قفسه سینه

23- پارگی آئورت

آئورت، شریانی اصلی است که به قلب منتهی می شود؛ وقتی بین لایه های داخلی آئورت انفصال به وجود بیاید، با این اتفاق تجمع خون می تواند باعث پارگی شریان شود. پارگی آئورت خطرناک و کشنده است؛ بنابراین نیاز به کمک فوری پزشکی دارد.

24- پارگی شریان کرونر

درد شدید ناگهانی که به شکل پارگی در قفسه ی سینه، گردن، کمر یا شکم ظاهر می شود، می تواند نشانه ای از پارگی شریان کرونری باشد. این وضعیت نادر اما جدی زمانی رخ می دهد که شریان کرونری پاره شود.

25- پانکراتیت

یکی از علائم نادر پانکراتیت درد در قسمت پایین سینه است که با صاف دراز کشیدن بدتر می ‌شود.

26- فشار خون ریوی

فشار خون ریوی یا پر فشاری ریه، فشار خون بالا در شریان هایی است که خون را به ریه ها می رسانند. در برخی موارد، این بیماری می تواند باعث درد قفسه ی سینه شود.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فشار خون

5/5 - (3 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر