دکتر محمد حسین نجفی

سوالی که بسیاری از بیماران می پرسند این است که فشار خون دیاستولی یا مینیمم فشار خون چیست؟ در این مقاله به این موضوع پرداخته شده است.

فشار خون دیاستولی چیست؟

شاید دقت کرده باشید که زمانی که پزشک فشار خون شما را اندازه می گیرد، دو عدد را اعلام می کند. این دو عدد فشار خون سیستولی و دیاستولی نام دارند. عدد اول (عدد بالاتر) همان فشار سیستولی شما و عدد دوم (عدد پایین تر) فشار خون دیاستولی است. 

فشار خون سیستولی نشان دهنده ی حداکثر فشاری است که خون شما در هنگام ضربان قلب به دیواره ی شریان ها (سرخرگ ها) وارد کرده و فشار خون دیاستولی بیانگر حداقل فشاری است که خون شما در هنگام استراحت قلب به دیواره ی شریان ها وارد می کند.

فشار خون دیاستولیک بالا نشانه چیست؟

قلب بین ضربان ها استراحت می کند تا بتواند دوباره  خون را پمپاژ بکند. مکث بین ضربان ها “دیاستول” نامیده می شود. فشار خون دیاستولیک طبیعی در هنگام استراحت  کمتر از 80 میلی متر جیوه است. فشار خون دیاستولیک زمانی که 60 میلی متر جیوه یا کمتر باشد به طور خطرناکی پایین و زمانی که 110 میلی متر جیوه یا بیشتر باشد به طور خطرناکی بالا در نظر گرفته می شود. اگر چندین بار فشار خون خود را چک کردید و هر بار با عدد متفاوتی رو به رو شدید که اختلاف این اعداد باهم زیاد بود حتما با پزشک خود تماس بگیرید. فشار دیاستولیک پایین ممکن است همراه با کم آبی یا خونریزی شدید دیده شود.درفشار خون بالا کدام قسمت سر درد می‌کند؟ ممکن است شقیقه ها یا جلوی سر درد بگیرد.

فشار خون دیساتولی بالا نشان دهنده ی این است که قلب در زمان استراحت به درستی کار نمیکند.همچنین ممکن است در صورت شل شدن و گشاد شدن شریان ها اتفاق بیفتد. همچنین مراحل متعددی برای فشار خون دیاستولیک بالا وجود دارد:فشار خون دیاستولیک 80-89 مرحله 1 فشار خون بالا است که ممکن است با داروها و/یا تغییرات سبک زندگی موقتی معکوس شود. فشار خون دیاستولیک 90 یا بالاتر، مرحله 2 فشار خون بالا است، که می تواند خطر سکته مغزی یا حمله قلبی را به شدت افزایش دهد و ممکن است نیاز به یک رژیم طولانی مدت دارو داشته باشد. BP دیاستولیک 120 یا بالاتر به این معنی است که شما در بحران فشار خون بالا هستید و باید فوراً به دنبال درمان باشید.

فشار خون دیاستولیک باید چند باشد؟

پزشکان فشار خون دیاستولیک بالای 80 میلی متر جیوه در افرادی که فشار خون سیستولی نرمال دارند را «فشار خون دیاستولی بالا» تعریف می کنند.

در این مقاله ما به بررسی علل رایج فشار خون دیاستولیک بالا و خطرهای مرتبط با آن می پردازیم. همچنین نحوه ی پیشگیری و گزینه های درمانی این بیماری را مورد بحث قرار خواهیم داد.

فشار خون دیاستولی بالا چیست؟

علل فشار خون دیاستولی بالا

افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند، معمولاً فشار خون سیستولیک و دیاستولیک آنها بالاتر از حد نرمال است.

 پایین اوردن فشار بالا یا فشار خون دیاستولیک بالا با عنوان «فشار خون دیاستولیک بالای ایزوله» یا IDH شناخته می شود. پزشکان فشار خون دیاستولیک ایزوله را به صورت زیر طبقه بندی می کنند:

فشار خون دیاستولی بالا ( فشار دیاستولیک خطرناک ) یا IDH کمتر شایع بوده و معمولاً زیر 20 درصد افراد مبتلا به فشار خون به این بیماری مبتلا هستند.

علت دقیق ابتلا به فشار خون دیاستولی مشخص نیست. اما پزشکان بر این باورند که تنگ شدن شریان ها به دلیل برخی از هورمون های بدن ممکن است علت ایجاد این مشکل باشد.

علل شایع فشار خون دیاستولیک (IDH) عبارتند از:

یکی از تحقیقات نشان داده است که آپنه خواب شدید می تواند با فشار خون دیاستولی بالا در ارتباط باشد. با این وجود، بر اساس مطالعات انجام شده برخی از دلایل احتمالی و قابل پیشگیری IDH شامل موارد زیر می شود:

نشخیص فشار خون دیاستولی بالا

1- چاقی (اضافه وزن)

پزشکان معتقدند که فشار خون بالا به میزان زیادی با اضافه وزن در ارتباط است. همچنین، تحقیقات نشان داده است که اضافه وزن و چاقی می تواند سبب بروز فشار خون دیاستولیک بالا (IDH) در افراد شود.

برای کاهش خطر ابتلا به IDH بهتر است با داشتن یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، وزن نرمال خود را حفظ کنید. اگر مبتلا به اضافه وزن هستید و نمی توانید وزن خود را کاهش دهید بهتر است با یک پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

2- مصرف الکل

برخی از مطالعات نشان داده اند که مصرف الکل باعث ابتلا به فشار خون دیاستولی می شود.

انجمن قلب آمریکا (AHA) توصیه می کند که برای پیشگیری از ابتلا به فشار خون دیاستولیک بالا بهتر است افراد به خصوص مردان مصرف الکل  را به طور جدی کاهش داده و یا حتی قطع کنند.

3- سیگار کشیدن

تحقیقات نشان داده است که سیگار کشیدن نیز فرد را در معرض خطر ابتلا به فشار خون دیاستولیک قرار می دهد. به عنوان مثال، بر اساس مطالعه ای که در کشور چین انجام شد، فشار خون دیاستولی بالا در افراد بالای 90 سالی که در حال حاضر یا قبلاً سیگاری بوده اند مشاهده شده است.

یکی دیگر از علت های احتمالی ابتلا به فشار خون دیاستولی، بالا بودن تری گلیسیرید یا چربی خون است. بالا بودن چربی خون به معنای کاهش کلسترول خوب (HDL) می باشد. افرادی که سطح تری گلیسیرید و کلسترول بد (HDL) خون آنها بالاست، به میزان بیشتری در معرض خطر بیماری های قلبی و سکته قرار دارند.

شما می توانید با اندکی تغییر در رژیم غذایی، چربی خون خود را کاهش دهید. به عنوان مثال، داشتن یک رژیم غذایی مدیترانه ای که سرشار از ماهی، میوه ها، سبزیجات و غلات کامل است می تواند به کاهش تری گلیسیرید و فشار خون دیاستولی شما کمک کند.

ارتباط سیگار و فشار خون دیاستولی بالا

عوامل خطر فشار خون دیاستولی چیست؟

برخی از عوامل خطرزا برای فشار خون دیاستولی وجود دارد که شما قادر به کنترل آنها نیستید. این موارد عبارتند از:

1- سن: فشار خون دیاستولیک اغلب در افراد زیر 50 سال رایج است. این بیماری در افراد مسن به ندرت اتفاق می افتد.

2- سابقه خانوادگی: افرادی که دارای سابقه ی خانوادگی فشار خون بالا هستند، بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به فشار خون دیاستولیک قرار دارند.

3- آسیب های قلبی-عروقی: اگر شما دچار حادثه ای شده اید که به عضله ی قلب شما آسیب رسانده است، خطر ابتلا IDH در شما بالاتر می باشد.

4- دیابت: احتمال ابتلا به IDH در افراد مبتلا به دیابت بیشتر است.

5- کم کاری تیروئید: حدود 30% از افراد مبتلا به کم کاری تیروئید دچار IDH نیز می شوند.

6- بیماری کلیوی: افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی به میزان بیشتری در خطر ابتلا به IDH قرار دارند.

7- جنسیت: بر اساس مطالعه ی گسترده و معتبری که در سال 2019 روی 5/2 میلیون نفر انجام شد، محققین دریافتند که مردان بیشتر از زنان به فشار خون دیاستولیک مبتلا می شوند.

دیابت یکی از دلایلی ابتلا به فشار خون بالا

علائم فشار خون دیاستولی بالا

در اغلب موارد، فشار خون دیاستولی بالا علائم خاصی ندارد.

بر اساس نتایج یکی از مطالعات گسترده ای که در سال 2019 انجام شد، بیشتر افراد مبتلا به فشار خون دیاستولی بالا از بیماری خود اطلاعی نداشتند. در این مطالعه، از میان 2351035 نفر شرکت کننده حدود 2/3% مبتلا به IDH بوده اند؛ که در این بین، بیش از 86 درصد آنها هیچ اقدامی برای درمان انجام نداده و تنها 3/10 درصدشان از وجود این بیماری باخبر بودند.

به گفته ی انجمن قلب آمریکا اینکه اغلب مردم فکر می کنند که علائم فشار خون بالا شامل تعریق، قرمزی صورت یا عصبی شدن می شود که یک باور کاملاً غلط است.

در صورت مشاهده ی علائم زیر باید فوراً به اورژانس مراجعه کنید. زیرا علائم زیر ممکن است نشان دهنده ی عوارض جدی IDH مانند حمله قلبی یا سکته باشد:

از دست دادن هوشیاری یکی از علائم فشار خون دیاستولی بالا

درمان دارویی فشار خون دیاستولیک بالا

کاهش بیش از حد فشار خون دیاستولی (مخصوصاً در جوانانی که فشار خون سیستولی نرمال دارند) ممکن است باعث مشکلات قلبی شود؛ بنابراین ممکن است پزشکان برای بیماران جوان عدم درمان را پیشنهاد دهند.

همانطور که گفتیم IDH در افراد مسن به ندرت اتفاق می افتد. در صورت ابتلای افراد مسن به این بیماری، پزشک ممکن است یک روش غیر جراحی را برای درمان فشار خون دیاستولیک توصیه کند. بهترین رویکرد درمانی برای افراد مسن مبتلا به IDH این است که پزشک با توجه به بیماری های زمینه ای و قلبی-عروقی فرد، روش درمانی مناسب را انتخاب کند.

گزینه های دارویی برای IDH عبارتند از:

برای دستیابی به اطلاعات بیشتر در رابطه با بهترین قرص فشار خون می توانید مقاله ی زیر را مطالعه کنید.

بهترین قرص های فشار خون

درمان دارویی فشار خون دیاستولی بالا

پزشک همچنین ممکن است به افراد مبتلا به فشار خون دیاستولی تغییر در سبک زندگی را توصیه می کند. این تغییرات عبارتند از:

پیشگیری از فشار خون دیاستولی

بسیاری از افراد می توانند با پرهیز از مصرف دخانیات و الکل، کاهش چربی خون و حفظ وزن مناسب از ابتلا به فشار خون دیاستولی بالا پیشگیری کنند. اما همانطور که پیش از این اشاره کردیم، در موارد دیگر عوامل غیر قابل کنترلی نقش دارند که شما قادر به پیشگیری از آن نیستید؛ مثل جنسیت، سابقه خانوادگی و دیابت.

برای ارتباط با دکتر فشار خون کلیک کنید.

منبع:  

https://www.medicalnewstoday.com/articles/high-diastolic-pressure#prevention

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فشار خون

 

4.5/5 - (73 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر چادردوزان یکشنبه ۹ مهر ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  من مدتها درد صدری موقع خواب داشتم سال89انژیو کردم مشخص شد یکی از رگهای قلب از درون عضله قلب عبور میکند نام بیماری مادر زادی را نمیدانم
  از آن موقع چون علت درد را فهمیدم روی شانه چپ نمی خوابم و بندرت شبها درد دارم مگر بعلت پر خوری
  اخیرا با دستگاه دیجیتال فشار خون را ثبت میکنم فشار دیاستولی مرتبا بالای 85است
  بنده هیچ کدام از علل چربی، الکل و دخانیات را ندارم
  لیسانس پرستاری سال 72 گرفتم تجربه کار ندارم
  شغلم دندانسازی است راهنمایی بفرمایید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۹ مهر ۲( 6 ماه پیش)
   مکرر فشار نگیرید فعلا نیاز به اقدامی نیست
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۲ مهر ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  خانمی هستم ۴۲ ساله چند ماهی هست که فشار خونم اکثرا۱۳۰ روی ۹۸ هستش بیشتر مواقع هم تا ۱۵ روی۱۱۰هم میرسه، داروی هیدروکاروتیازید ۲۵ صبحها مصرف میکنم ولی نمیدونم چرا فشار خون دیاستولکم پایین نمیاد اکو انجام دادم مشکلی ندارم البته خیلی استرسی هستم ممکنه دلیل فشار خون بالام این باشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲ مهر ۲( 6 ماه پیش)
   آملودیپین نصف قرص به داروها اضافه کنید
 • تصویر کاربر آرام یکشنبه ۲ مهر ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  ۴۳ سال سن دارم، ورزش میکنم،غذای سالم ومناسب مصرف می کنم دیاستولیک ۹ و سیستولیک ۱۱ یا ۱۲ نشون میده
  اسپیرولاکتین ۲۵ میخورم،تنظیم میشه
  متخصص زنان میگه نباید بخوری ضرر داره
  بدنم به شدت آب جمع میکنه
  تنبلی تخمدان هم دارم
  آقای دکتر بفرمایید چه باید کنم
  ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲ مهر ۲( 7 ماه پیش)
   پمعی ندارد
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲ مهر ۲( 7 ماه پیش)
   منعی
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر منصور یکشنبه ۲ مهر ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  با سلام. فشار خون همسر بنده که 44سال دارد 18بر روی 13است.. از رفتن به دکتر امتناع می‌کند. و با ورزش و گیاه خواری خود درمانی می‌کند. آیا نتیجه دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲ مهر ۲( 7 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۷ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بنده روزی دو عدد لوزار ۲۵ میخورم و فشارم کنترل شده بوده ولی چند روزی میشه فشار دیاستولیکم بین ۹ تا ده میشه ولی فشار سیستولیکم بین ۱۲تا ۱۳ هستش ودچار سردرد و کلافگی میشم در ضمن چربی تری گلیسیرید هم دارم لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۷ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   با سلام نیاز به تنظیم مجدد دارو...پرهیز از گرفتن مکرر فشار خون...تاز مان مراجعه لوزارتان روزی ۳ عدد مصرف شود
 • تصویر کاربر روشا سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  من ٥١ ساله هستم و دو سال كه يائسه شدم و ١٠ ساله كه ازدواج كردم و بچه هم ندارم ، مدتيه كه پاراتيروئيدم خوب كار نميكنه البته با مصرف ويتامين دي تا حدودي كنترل شده و فشار دياستوليكم بالاي ٩٠ و استيج دو ميزنه دستگاه قلب و عروق از طريق اكو و آزمايش و هولتر ٧٢ ساعته و تست ورزش ، چك شده اما همچنان فشار خون دوم من بالاس و به من دارو نميدن بتازگي دستگاه فشار خون ٢٤ ساعته رو هم امتحان كردن اما همچنان معتقدن فشار خون من خوبه من كانادا زندگي ميكنم و اينجا خيلي با دارو موافق نيستن اما من همچنان گاهي فشاري رو تو سرم احساس ميكنم و حالم دگرگون ميشه و البته گر گرفتگي مربوط به منوپاز هم دارم ممكنه مسائل مزيوط به هورمون هم بي تاثير نباشه ، اگر ممكنه بنده رو راهنمايي بفرمايين , ممنونم از لطف و محبتتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   بسته به فشارها در هولتر می توانید دارو شروع کنید ولی اگر فشار مینیموم در هولتر مناسب است نیازی به دارو نیست...مدام فشار را چک نکنید
 • تصویر کاربر لیلا جمعه ۱۰ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.من ازجمعه والزومیکس ۸۰خوردم روزی دوتا کتف درددارم وپشتم دردمیکنه نوارواکوقلبم خوب بوده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   توصیه به تست‌ورزش
 • تصویر کاربر موسوی پنجشنبه ۲ شهریور ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام،وقتتون بخیر.من 30 سالمه از 17 سالگی دفع پروتئن دارم.اواخر بارداری اولم فشار خونم تا16 روی 14 رفت.الان که7 ماهه باردارم،با کوچکترین استرس یا عصبانیت دیاستولیک فشار خونم فوری بالا میره و چند روز طول میکشه دوباره به حالت نرمال بگرده.دیلتیازم60 و امگا3 هم روزانه مصرف میکنم.ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲ شهریور ۲( 8 ماه پیش)
   توصیه به ویزیت و مصرف یک داروی دیگر در صورت بالا بودن فشارها
 • تصویر کاربر ایمان دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر ۴۱ ساله از دزفول هستم،وزن ۸۵ قد ۱۷۰.تقریبا یک ماه پیش بعداز غذا سردردمیگرفتم پیش دکتررفتم فشارم ۱۴ روی ۹ بود.قرص آمیلدیپین ۵ دادن شبی نصف،منتها گرگرفتگی و سوزش سینه و گردن و تیر کشیدن سینه بالای معده زیر قلب گرفتم.رفتم اکوو نوار قلب نرمال بود،منتها تست ورزش نگرفتن.ولی خانم دکتر گفت برای خیال راحت تر عکس هسته ای بده ولی من به مواد تزریقی و حاجب حساسیت دارم و ریسک نکردم و زیاد عکس سی تی بابت سینوزیت گرفتم جهت اشعه.قرص رو دکتربا لوزارتان ۲۵ روزی دوبار عوض کردن منتها فشارم ۱۳ روی ۹ اومده نمی‌دونم چراعدد ۹ خوب نشده.الان سردرد خفیف و خارش زیر بغل و بی حسی دست چپ و سینه چپ دارم و کمی سرگیجه گاها داغی سینه و گردن.امروز بعد سی دقیقه پیاده روی سریع و کمی دویدن دچار درد خفیف عضله سینه چپ وکلا دست چپ شدم و زبانم خشک بود.حدود یک ساعت طول کشید ولی کل شب دست چپ و زیر بغلم گزگز و کم حسی داشت.
  بنده کمی مشکل معده و استرسی هستم و بخاطر عمل فتق اینگوینال چند ماهی بی تحرک بودم ،جهت اطلاع.عکس هارو فرستادم خدمت شما.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 8 ماه پیش)
 • تصویر کاربر کاوه دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  مدت یک سال است مینیموم فشار خونم ۹ است، قلب و کلیه ها را چک کردم، سالم بودند، دکتر برایم قرص آملودیپین ۵ تجویز کرده، می خواهم درمانم را بدون دارو انجام دهم، چه کار می توانم بکنم؟
  ضمنا شب ها حس می کنم به سرم فشاری وارد می شود و از خواب میپرم و پس از چند دقیقه دوباره به خواب می روم، ممکن است دچار آپنه خواب شده باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 8 ماه پیش)
   با سلام...توصیه به ادامه دارو در کنار کاهش مصرف نمک و افزایش مصرف سبزیجات و پیاده روی روزانه و کاهش وزن در صورت اضافه وزن
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر