حمله قلبی چیست؟

حمله قلبی چیست؟

حمله قلبی یا سکته قلبی یا انفارکتوس قلبی (Myocardial infarection) اصطلاحی است که به آسیب عضله قلب در زمینه انسداد عروق خونرسان کرونر قلب پیش می آید.

این حالت عموما بصورت حاد اتفاق افتاده و در عروق کرونری که معمولا قبلا یک تنگی متوسط یا گاها شدید داشته و بدلیل تجمع پلاکت ها و ایجاد لخته بطور کامل انسداد می یابد بروز می کند بعد از انسداد رگ و نرسیدن خون به عضله قلب بیمار دچار علایمی می شود که ناشی از ایسکمی یا عدم خونرسانی به عضله می باشد. عمده علایم بالینی بصورت زیر است:

⛔ درد فشارنده و یا سوزشی پشت جناغ قفسه سینه که به نیم سینه چپ گاها هر دو نیم سینه و یا راست انتشارمی یابد عموما بیمار احساس فشردگی سینه یا سنگینی سینه و یا کمبود هوا و خفگی دارد این درد می تواند به بازوی چپ و گردن و فک تحتانی نیز منتشر شود.

⛔ تنگی نفس ناگهانی توام با احساس خفگی و سنگینی سینه که می تواند به همراه تعریق تپش قلب و حالت تهوع نیز باشد.

⛔ یکسری تظاهرات غیر شایع نیز در انفارکتوس قلبی دیده می شوند که عمدتا در بیماران دیابتی یا مسن بروز می کنند که به اصطلاح انفارکتوس خاموش یا بی صدا ( Silent MI ) گفته می شود که بصورت تعریق سرد ناگهانی بدون توجیه، سرگیجه ناگهانی، تهوع، تپش قلب ناگهانی، ضعف ناگهانی بدون توجیه می باشد که هرچند این موارد از شیوع بسیار کمی برخورد دارند ولی می بایست مورد توجه قرار گیرند.

علایم ذکر شده در بالا دربیماران با سکته قلبی عموما بیشتر از چند دقیقه ( حدود ۲۰ دقیقه ) طول می کشد ولی در موارد آنژین قلبی ( به اصطلاح عوام سکته ناقص ) کمتر از ۲۰ دقیقه طول کشیده و خود بخود یا با مصرف قرص زیر زبانی بر طرف می شود که با مشاهده این علایم بیمار می بایست به اولین مرکز درمانی مراجعه نماید.

اقدامات ضروری در بروز حمله قلبی یا سکته قلبی

درد قفسه سینه هنگام تنفس

– با اورژانس تماس بگیرید.
– حتی الامکان بیمار را بی حرکت در حالت درازکش به پشت بخوابانید و از حرکات اضافی پرهیز نمایید ( مالیدن پشت بیمار و راه رفتن هیچ کمکی به بیمار نمی کند ).
-در صورت وجود اکسیژن در محل ماسک اکسیژن بگذارید و از ازدحام اطراف بیمار خودداری کنید.
– سعی در آرامش بیمار داشته باشند از هرگونه اضطرابی پرهیز نمایید.
-چنانچه فشارسنج در دسترس دارید بعد از گرفتن فشارخون بیمار قرص زیر زبانی یا اسپری زیر زبانی نیتروگلیسیرین به بیمار بدهید.
– در صورتی که بیمار سابقه خونریزی گوارشی و مغزی اخیر نداشته باشند قرص آسپرین جویدنی ۳۰۰ گرم (۳ قرص ) به بیمار بدهید تا آرام بجود.
– در صورت عدم بهبود درد تا ۵ دقیقه می توان مجددا در صورت نرمال بودن فشار خون دومین قرص زیر زبانی را استفاده نمود.
-بهترین جا برای ادامه درمان نزدیکترین بیمارستان یا کلینیک می باشد.

یک حمله قلبی (سکته قلبی) زمانی رخ می دهد که یک منطقه از عضله قلب به علت نرسیدن اکسیژن کافی به آن محل دچار صدمه دائمی یا مرگ شود.

علل حمله قلبی

بیشتر حملات قلبی توسط یک لخته که یکی از رگهای کرونر را مسدود می کند (رگهای خونی که خون و اکسیژن را به عضله قلب می رسانند) ایجاد می شوند.لخته معمولاًدر یک رگ کرونر که قبلاً بعلت تغییرات آترواسکلروز باریک شده، تشکیل می شود. پلاک آترواسکلروزی داخل دیواره رگ گاهی ترک بر می دارد و این امر تشکیل لخته را که ترومبوز نیز نامیده می شود،شروع می کند.

لخته درون رگ کرونری جریان خون و اکسیژنرسانی به عضله قلبی را مختل می کند،که سبب مرگ سلولهای قلبی در آن ناحیه می شود.ماهیچه قلبی آسیب دیده توانایی خود برای انقباض را از دست می دهد و عضله قلبی باقیمانده برای جبران منطقه آسیب دیده واردعمل خواهد شد.

گاهی، استرس شدید ناگهانی می تواند یک حمله قلبی را شروع کند. تخمین دقیق شیوع حملات قلبی دشوار است زیرا حدود ۲۰۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ بیمار هر ساله در آمریکا قبل از رسیدن به خدمات پزشکی می میرند.تخمین زده می شود که تقریباً ۱ میلیون بیمار هر ساله با حمله قلبی به بیمارستان مراجعه می کنند.

عوامل خطر حمله قلبی

علایم حمله قلبی

درد سینه پشت جناق (استخوان وسط سینه) یک علامت عمدۀ حملۀ قلبی است ولی در بسیاری افراد، بخصوص در افراد مسن و بیماران دیابتی درد ممکن است ناچیز یا حتی اصلاً وجود نداشته باشد (بنام “حملۀ قلبی خاموش”). اغلب درد از ناحیه سینۀ شما به بازوها یا شانه؛ گردن؛ دندان ها؛ فک؛ شکم یا پشت انتشار می یابد. گاهی اوقات درد تنها در یکی از این نواحی احساس می شود.
درد بطور معمول بیش از ۲۰ دقیقه طول می کشد و کاملاً با استراحت یا نیتروگلیسرین برطرف نمی شود، در حالیکه درد آنژین با هردو برطرف می شود.

تشخیص حمله قلبی (سکته)

برای تشخیص حمله قلبی از روش های مختلفی استفاده می شود از جمله:

۱-تست نوار قلب(ECG)— یک عدد یا مکرر در عرض چند ساعت
۲- اکوکاردیوگرافی
۳- آنژیوگرافی قلب
۴- ونتریکولوگرافی هسته ای

تست های زیر فرآورده های ناشی از آسیب قلب و فاکتورهای مبین خطر بالای حمله قلبی را نشان دهند:

# تروپونین آی و تروپونین تی(پروتئین های درگیر در انقباض عضلانی)
# CPK و CPK-MB
# میوگلوبین سرم

درمان دارویی در حمله قلبی یا سکته

آسپرین و کلوپیدوگرل
بتابلوکرها.
مهار کننده‌های سیستم رنین- آنژیوتنسین- آلدوسترون (RAAS):
ترکیبات نیترات
استاتین ها
آنتاگونیست‌های کانال کلسیم:
دیورتیک‌ها
ملین ها
و …….

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زینب یکشنبه ۳ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام.خانمی ۲۱ ساله هستم...مدتی هست که بالای سینه ی سمت چپم میسوزه و تیر میکشه...درد تا زیر بغلم میره..مثل گرفتگی میمونه...دست چپم هم درد میکرد تا سه سال پیش...مشکل از کجاست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر مرضیه یکشنبه ۲۷ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  من 28 سال سن دارم از زمان راهنمایی هنگام دویدن سوزش قلب دارم و الان میخواهم برای بار دوم بار دار بشوم اولین بارداریم با موفقیت بود اولین سوال ایا مشکل من جدی است >؟ ایا میتونم باردار بشوم و مشکلی پیش نیاد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۷ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر مرضیه جمعه ۱۸ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر .26 ساله حدود 1 سال گاهی دچار درد در قفسه سینه میشوم . سرفه های شدید هم داشتم با نفس تنگی تپش قلب که 8 روز بستری شدم که الان سرفه ام کمتر شده ولی هنوز هست. قرص پرانول با اسپری سرتاید مصرف میکنم ولی سوزش قلب درد دست چپم هنوز تمام نشده .قبلا دیلتیازم میخوردم. قرص پنتوپرازول20 وکلردیازپوکسایدم مصرف میکنم که تا حالا هیچ کدام تاثیری روی من نداشتم در اکو هم مشکل دریچه میترال شلی یا نارسایی تشخیص دادند. آیا با این اوصاف درمان ادامه بدهم یا نه؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر شیلا سه شنبه ۱۵ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  تیر کشیدن و سوزش قلب
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۵ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   نوار قلب
   معاينه
 • تصویر کاربر احسان یکشنبه ۱۳ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید من 17 سال سن دارم قد 190 وزن 94 تقریبا 2 روز است که در سینه سمت چپ احساس سوزش و تیرکشیدگی میکنم شدید هم زیاد نیست که جلوگیری کنه از انجام کارهام بعضی اوقات هم دچار استرس و اضتراب شدم در این 2 روز به خاطر احساس سوزش سابقه ی بیماری قلبی هم در خانواده نداریم وقتی هم که دراز میکشم روی تخت سوزش و تیر کشیدن بیشتر میشود لازم به ذکر هم هست که بگم سیگار و قلیان هم میکشیدم که الان 2 روز هست که نکشیدم و 3 بار هم ماریجوانا یا گیاه شادانه در 3 روز پیش مصرف کردم به نظر شما علت چییه؟ ممکنه از قلب باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۳ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۲۵ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر میخواستم بگم که من بعضی موقع ها ناحیه قلبم یکهو درد میگیره مثلا موقعی که دارم راه میرم یا خوابیدم بعضی مواقع چند سانیه طول میکشه و بعضی مواقع به یک ساعت هم میرسه درست مثل اینکه یک سوزن دارن وارد قلبم میکنند و اگه اون لحظه بخوام نفس عمیق بکشم درد بیشتر میشه و اصلا نمیتونم به خوبی نفس بکشم و جدا از این درد ها اگه کمی کار سنگین انجام بدم تپش قلب خیلی شدیدی میگیرم لطفا به من سریع پاسخ دهید و منو از نگرانی در بیارید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۹ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته باشید خدمت دکتر نجفی!پدر بنده حدودا ی هفته پیش عمل قلب باز انجام داده است و سه روز پیش ترخیص شده است والان کمی سرفه وتیر کشیدن ناحیه عمل وگاهی نیز تنگی نفس دارد وهنگام سرفه کمی صورتش زرد می شود واین موضوع ما را نگران کرده است.ازشما ممنون میشویم اگر به ما دراین ضمینه کمک کنید!باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۹ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر مانی یکشنبه ۱۵ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام دکتر دنباله ی سوال قبلی میپرسم که نیاز به نوار قلب و چک کردن ریه نیست؟ چه مراقبت هایی لازمه؟ ایا بعد 40 روز هنوز درد و سوزش قلب و پهلو داشته باشن مشکلی هست؟ ( میشه بگین نیاز به چک کردن هست چون خودشون میخوان حرفاتون و گوش بدن بگین باید رعایت کنه ببخشیدااا) سلامت وعاقبت به خیر باشین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۵ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر سامان سه شنبه ۱۰ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من راننده تاکسی هستم 29 سالمه وازنظر انعطاف بدنی بدن خشکی دارم 5ماه پیش یک هفته کار ساختمانی کردم چند روز بعد هین کار کردن توقسمت پایین کمرم بین (کمر وباسن) درد شدیدی داشتم پیش دکتر رفتم گفتن عکس ام آر آی باید بگیری وقتی گرفتم دکتر وفزیوتراپ گفتن دیسکت پاره نشده وخوب میشی ولی الان بعد از 5ماه هنوز قسمت باسن پای چپ ورم( چسبیده به لگن )داره سنو گرافی هم دادم گفتن چیزی مشخص نیست چند وقته که قلبم همدرد میکنه اکو گرفتن گفتن مشکلی نیست خواستم اگه لطف کنید راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر راضیه دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام من از پنج سالگی بطن چپ قلبم سوراخ داشته میخواستم بدونم خوب میشم البته چند وقت پیش ضربان قلبم تا 124 رفت
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام
   بايد ساليانه اكو انجام ميدادين تا معلوم بشود ايا سوراخ ميان دو بطن بسته شده و يا خير.
   در صورت بسته نشدن ميزان فشار ريوي بسيار مهم است.
   بيتفاوت نباشيد و براي اكوي مجدد به متخصص قلب مراجعه نماييد
  2. تصویر کاربر راضیه چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش)
   انجام دادم ولی بسته نشده چی کار باید بکنم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش)
   فشار ريه چه ميزان است ؟
   قطر سوراخ چقدر است؟
  4. تصویر کاربر راضیه پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش)
   فشار ریه رو نمیدونم ولی قطر سوراخ 3 سانتی است
  5. تصویر کاربر راضیه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش)
   جواب من چی شد
  6. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام
   لطفا آخرين اكوي خودتون رو ارسال بفرمايين
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
یکی از داروهایی که در سراسر دنیا بیش ترین استفاده را دارد داروی آسپرین است که احتمالا یا خودتان از این دارو استفاده می…
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر