دکتر محمد حسین نجفی

آنژیوپلاستی عروق کرونر (Angioplasty)

آنژیوپلاستی قلب یا استنت گذاری روشی است که طی آن در حین آنژیوگرافی، در صورت وجود گرفتگی و صلاح دید پزشک جهت باز کردن مسیر رگ و جلوگیری از گرفتگی مجدد با جایگذاری فنر یا استنت صورت میگیرد.  برخی استنت ها با لایه ای از دارو پوشیده شده اند تا به باز ماندن رگ کمک کنند (استنت های دارویی) و برخی دیگر فاقد پوشش دارویی هستند (استنت های فلزی خالص).

آنژیو پلاستی عروق کرونر می تواند برخی از علائم گرفتگی عروق مثل درد قفسه سینه و تنگی نفس را بهبود بخشد. آنژیو پلاستی همچنین می تواند طی حمله قلبی به منظور باز کردن سریع رگ و کاهش میزان آسیب به قلب به کار گرفته شود.

چرا باید آنژیوپلاستی قلب انجام داد؟

این سوال خیلی از افراد می باشد. آنژیوپلاستی عروق کرونر به منظور درمان نوعی بیماری قلبی به نام آترواسکلروز مورد استفاده قرار می گیرد. آترواسکلروز در واقع همان شکل گیری تدریجی پلاک های چربی در رگ های خونی قلب است. هنگامی که درمان دارویی یا تغییر شیوه زندگی برای بهبود سلامت قلب کفایت نکند یا در صورت وقوع سکته قلبی، درد صدری وخیم شونده (آنژین صدری) و یا علائم دیگر، پزشک ممکن است آنژیوپلاستی را به عنوان انتخاب درمانی پیشنهاد کند.

زندگی بعد از آنژیوپلاستی

در چه صورت آنژیوپلاستی درمان مناسبی نیست؟

آنژیوپلاستی عروق کرونر نمی تواند در همه موارد مورد استفاده قرار گیرد. اگر شریان اصلی تغذیه کننده بخش چپ قلب تنگ شده باشد یا در صورت ضعیف بودن عضلات قلبی و یا کوچک بودن رگ خونی گرفته شده،احتمالا جراحی باز عروق کرونر انتخاب بهتری برای درمان است. در جراحی باز عروق کرونر از طریق پیوند رگ از بخش دیگر بدن به بخش مسدود شده، یک مسیر فرعی ایجاد می کنند.

به علاوه در صورت ابتلا به دیابت یا وجود انسدادهای رگی متعدد نیز پزشک جراحی باز قلب را پیشنهاد می کند. تصمیم برای انجام آنژیوپلاستی یا جراحی باز به وسعت بیماری قلبی و شرایط کلی سلامتی بستگی دارد.

بالن بهتر است یا استنت گذاری؟

پیش از هر چیز باید بدانیم که هم بالن زدن و هم استنت گذاری هر دو روش های مداخله ای بسته برای گشودن عروق کرونری مسدود شده توسط پلاک های چربی هستند. فرق این دو روش در این است که در روش بالن ابزار مخصوصی وارد عروق کرونر می شود و سپس در محل تنگی باد می شود و با کنار زدن پلاک های چربی عروق را باز می کند. در این روش ابزاری داخل عروق قلبی نمی ماند.

اما در روش استنت گذاری وسیله ای شبیه به شکل وارد عروق شده و در همانجا باز می ماند و به بخشی از جداره ی رگ تبدیل می شود. به طور کل استنت گذاری روشی نوین است و امروزه مگر در موارد بسیار خاص از بالن زدن استفاده نمی شود.

⭕به طور کل عوارض استنت گذاری کمتر و اثربخشی آن بیش تر می باشد.

آنژیوپلاستی یا استنت گذازی

فیلم آنژیوپلاستی توسط دکتر نجفی فوق تخصص آنژیوپلاستی

مراحل انجام انژیو پلاستی

هیچ قسمتی از بدن شما بریده یا باز نمی شود به جز بریدگی کوچکی در کشاله ران، بازو یا مچ دست که به منظور ورود کاتتر برای انجام عمل ایجاد می شود. بسته به اینکه چند انسداد رگی وجود داشته باشد یا میزان پیچیدگی عمل، آنژیوپلاستی ممکن است بین ۳۰ دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

⬅️آنژیو پلاستی عروق کرونر توسط متخصص قلب و عروق (کاردیولوژیست) و تیمی از تکنسین ها و پرستاران ویژه کار قلب و عروق و معمولا در اتاقی به نام بخش آنژیوگرافی و کاتتریسم قلب انجام می گیرد.

⬅️آنژیوپلاستی عروق کرونر معمولا از طریق شریان کشاله ران ( شریان فمورال ) انجام می گیرد. گاهی هم ممکن است از طریق شریانی در بازو یا مچ دست انجام گیرد. قبل از عمل موضع مورد نظر با محلول ضدعفونی و گاز استریل پاک می شود. یک بی حس کننده موضعی به کشاله ران تزریق می شود تا موضع را بی حس کند.یک گیرنده الکترود روی قفسه سینه قرار می گیرد تا ضربان و ریتم قلب را طی عمل پایش کند.

از آنجا که در این عمل نیازی به بیهوشی عمومی نیست بیمار طی عمل بیدار خواهد بود و از طریق کاتتر درون وریدی مایعات و دارو دریافت خواهد نمود. بیمار جهت کاهش لخته شدن خون داروهای رقیق کننده خون(آنتی کواگولانت)دریافت خواهد کرد و سپس عمل به شرح زیر آغاز خواهد شد:

⬅️ پس از بی حس شدن ناحیه مورد نظر برای ایجاد برش،از یک سوزن کوچک برای دستیابی به شریان پا یا بازو استفاده می شود و یک برش کوچک در پوست ایجاد می شود.

⬅️ سپس پزشک کاتترمتصل به یک سیم راهنما را از ناحیه بریدگی وارد شریان می کند تا به سمت انسداد موجود در قلب هدایت کند.

⬅️ ممکن است بیمارحین انجام این کار در ناحیه کشاله احساس فشار کند اما به آن صورت دردی حس نمی شود و در صورت وجود درد باید به پزشک اطلاع داد. همچنین وجود کاتتر در بدن احساس نمی شود. مقدار کمی ماده حاجب از طریق کاتتر تزریق می شود تا به پزشک کمک کند از طریق تصویر اشعه ایکس به نام انسداد را مشاهده کند.

عوارض آنژیوپلاستی چیست؟

باید توجه داشت که در دستان پزشک توانمند و ماهر انجام آنژیوپلاستی با کمترین میزان عوارض همراه است. از جمله ی این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خونریزی از محل ورود ابزار (کشاله ی ران یا ساعد)

درد محل انجام آنژیوپلاستی

درد قفسه ی سینه حین انجام فرآیند

پارگی عروق کرونر

آریتمی ها

البته همان طور که گفتیم خطر بروز این عوارض اندک هستند و تنها در موارد بسیار نادری رخ می دهند و بسیاری از این عوارض هم خطرناک نیستند و قابل درمان و برطرف کردن هستند.

داروهای آنژیوپلاستی

مبحث داروهایی که باید بعد از آنژیوپلاستی استفاده شوند بسیار مهم و حیاتی می باشند. در واقع با عدم مصرف درست دارو پس از آنژیوپلاستی این فرآیند هیچ فایده ای برای بیمار نخواهد داشت. دو داروی بسیار مهم که در تمامی این بیماران باید استفاده شود و تنها در صورت دستور پزشک بیمار مجاز به قطع آنهاست:

 1. آسپرین
 2. و پلاویکس (زیلت/اسویکس)

هستند. این دو دارو از بروز لخته داخل استنت جلوگیری می کنند و قطع نابجای آنها ممکن است باعث گرفتگی استنت شود. هم چنین توصیه می شود که داروهای دسته ی استاتین (کاهنده ی چربی) نیز در تمامی بیماران به صورت بلند مدت استفاده شوند. هم چنین در برخی بیماران نیز ممکن است پزشک صلاح به استفاده از داروهای نظیر:

 • داروهای کاهنده ی فشارخون (مثل لوزارتان)
 • و کاهنده ی ضربان قلب (مثل متورال)

ببیند که این داروها نیز باید سر ساعت استفاده شوند. به طور کل با توجه به حساسیت عملیات آنژیوپلاستی هیچ دارویی جز با نظر پزشک نباید در دوره ی بعد از تعبیه ی استنت قطع شود.

زندگی بعد از آنژیوپلاستی

بسیاری از بیماران از این هراس دارند که بعد از انجام آنژیوپلاستی زندگی عادی برای آنها مقدور نباشد. اولین نکته این است که روزانه در همین کشور خودمان هزاران بیمار تحت آنژیوپلاستی قرار می گیرند و درصد بسیار زیادی از آنها پس از این موضوع به زندگی عادی خود ادامه می دهند و شکایت خاصی هم ندارند. بعد از آنژیوپلاستی به جز دوره ی کوتاهی که دوره ی حساسی محسوب می شود بیمار می تواند به زندگی عادی برگردد. ورزش کردن و پیاده روی در بیماران با استنت نه تنها جایز، بلکه یک ضرورت است. هم چنین رسیدگی به امور زندگی روزمره نیز هیچ تداخلی با آنژیوپلاستی ندارد. فعالیت های جنسی نیز در تمامی بیماران پس از سپری شدن دوره ی یکی دو هفته ای پس از استنت گذاری می تواند از سرگرفته شود.

بالون زدن قلب

یک بالون کوچک که در انتهای کاتتر نصب شده باد می شود تا شریان مسدود شده را عریض کند. بالون باد شده قبل از خالی شدن و خارج شدن از بدن تا چند دقیقه در ناحیه انسداد باقی می ماند تا موجب متسع شدن شریان شود. پزشک ممکن است بالون را پیش از خارج نمودن چند بار باد و خالی کند تا هر بار شریان را بیشتر متسع کند.

آنژیو پلاستیاز آنجا که بالون به طور موقت مسیرجریان خون قسمتی از قلب را سد می کند، ممکن است حین استفاده از آن در قفسه سینه درد احساس شود. اگر تعداد انسداد ها زیاد باشد ممکن است این عمل در ناحیه هر انسداد تکرار شود.

استنت گذاری قلبی چیست؟

در بیشتر افرادی که انژیو پلاستی عروق کرونر انجام می دهند،در محل انسداد، استنت یا فنر نیز گذاشته می شود. استنت معمولا در شریانی که توسط بالون گشاد شده است، قرار می گیرد. استنت دیواره شریان را از تنگ شدن مجدد پس از آنژیوپلاستی محافظت می کند. استنت شبیه یک فنر توری سیمی ریز است.

جایگذاری استنت یا استنت گذاری قلب

فنر فشرده،حول بالونی که به سر کاتتر متصل است قرار می گیرد و به سمت انسداد شریان هدایت می شود. در ناحیه انسداد،بالون باد شده و استنت فنری شکل متسع می شود و با دیواره شریان فشرده می شود. استنت به طور دائم در شریان باقی می ماند تا آنرا باز نگه دارد و جریان خون قلب را بهبود بخشد. هنگامی که استنت در محل قرار گرفت کاتتر بالون خارج می شود و عکس های بیشتری (آنژیوگرام)برای اطلاع از برقراری جریان خون مناسب در شریان تازه باز شده گرفته می شود. در نهایت با خارج نمودن کاتتر راهنما، عمل به پایان می رسد.

پس از استنت گذاری،احتمالا لازم است به مدت طولانی داروهای آنتی پلاکت مصرف شود تا احتمال تشکیل لخته در استنت کاهش یابد.

آنژیوپلاستی از دست

مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی عروق کرونر

احتمالا پس از انجام عمل آنژیوپلاستی عروق کرونر باید یک روز بستری بمانید و قلبتان پایش شود. مادامی که در بیمارستان هستید معمولا پزشک داروی ضد انعقاد خون جهت پیشگیری از تشکیل لخته و داروهایی جهت آرام نمودن شریان ها و اسپاسم های کرونری که ممکن است موجب حمله قلبی شوند، تجویزمی کند. شما احتمالا می توانید پس از یک هفته از انجام آنژیوپلاستی به کار و برنامه های عادی خود بپردازید.

چه زمان باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کرد؟

در صورت وجود خونریزی و تورم در محل ورود کاتتر

در صورت احساس درد فزاینده و ناراحتی در محل ورود کاتتر

وجود علائم عفونت مثل قرمزی،تورم،ترشح یا تب

در صورت تغییر در درجه حرارت یا رنگ پا یا بازویی که مورد عمل قرار گرفته است

احساس از بیحالی و یا ضعف مفرط

وجود درد سینه یا تنگی نفس

رقیق کننده های خون

رعایت دقیق توصیه های دکتر قلب در مورد درمان با داروهای رقیق کننده خون مثل آسپیرین،کلوپیدوگرل و داروهای مشابه بسیار مهم است.

بیشتر افرادی که آنژیوپلاستی انجام داده اند،چه استنت گذاشته باشند چه نه، باید مادام العمر آسپیرین مصرف کنند. در برخی موارد افرادی که استنت گذاشته اند.

باید به مدت یک سال یا بیشتر از داروهای رقیق کننده خون مثل کلوپیدوگرل استفاده کنند. در صورت لزوم انجام جراحی هایی غیر از جراحی قلب یا داشتن هر سوالی،پیش از متوقف نمودن مصرف داروهای قلبتان با متخصص قلبتان مشورت کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

۴.۱/۵ - (۱۰ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر س جمعه ۱۰ فروردین ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  با سلام وعرض ادب
  جناب اقای دکتر نجفی:حدود 3 هفته میباشد که آنژیو پلاستی روی قلب من انجام گرفته و در رگ سوم قلبم در دو جا فنر گذشتند ، سئوال بنده این است که چون قبل از این عمل کوهنوردی میکردم آیا باز هم میتوانم ادامه دهم یا خیر و اگر میتوانم از چه زمانی و یا چه ورزشهایی میتوانم انجام دهم .
  سن من 71 سال میباشد.

  آرزوی توفیق روزافزون برای شما دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ فروردین ۹۷( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ فروردین ۹۷( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۸ فروردین ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  درود پدر من چند ماه پیش توی 44 سالگی توی فوتبال متاسفانه سکته قلبی کردند و تقریبا از لحظه شروع درد خفیف تا رسیدن به بیمارستان 40 دقیقه طول کشیده و دو روز بعد آنژیوپلاستی انجام دادند و 1 رگ ایشون رو استنت گذاشتن(اگر اشتباه کنم رگ RCA) و برون ده قلبشون بعد از سکته و قلب از بالون زدن 45 تا 50 بود و بعد از آنژیوپلاستی 55 % بود حالا من میخوام بدونم چطوری میشه فهمید که چقدر از بافت قلبشون آسیب دیده و الان سلامت قلبشون در چه حد هستش؟ یعنی وسیع بوده یا خفیف بوده؟با انجام چه تستی میشه فهمید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ فروردین ۹۷( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ فروردین ۹۷( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Mina چهارشنبه ۲۳ اسفند ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام دختر من 21ساله هستند و به علت درد قفسه سینه و تنگی نفس و فشارهای قلبی به علت فشار عصبی و استرس بسیار زیاد دچار تنگی عروق کرونر شده است و پزشک تشخیص به آنژیوپلاستی داده است و تست ورزش و اکو و نوار قلب و عکس رنگی هم انجام داده و آیا به صلاح هست در سن کم انجام دهد چون سن زیادی برای این بیماری نداره و منو نگران کرده . ممنون میشم راهنمایی بفرمائید. دکتر میگه تا آخر هفته باید انجام بده چند روز بعد میتونه به فعالیت های عادی روزانه ادامه بده؟ آیا میتونه یکی دو روز بعد سفر پروازی داشته باشه؟ و 3یا4ساعت طولانی مدت یکجا بشینه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۳ اسفند ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر یوسف چهارشنبه ۹ اسفند ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما اقای دکتر بنده 42 سالمه در شهرستان سبزوار استان خراسان رضوی هستم حدود یک سال است که دردهای قفسه سینه داشتم و پارسال بیمارستان رضوی مشهد اکو استرس انجام دادم که دکتر درگاهی گفت گرفتگی عروق زیاد نیست و با مراقبت مشکلی پیش نمیاد امسال ولی مشکل بنده کمتر نشد که بیشتر هم شد حتی در راه رفتن عادی هم مشکل داشتم و در فعالیت های عادی هم سر و کله ام خیلی خیلی عرق می کرد و نفس کم میاوردم یک ماه پیش با دکتر مهدی ساجدی فوق تخصص قلب در سبزوار مشورت کردم و ایشان نوبت انژیو داد و سه تا رگ گرفتگی داشت که دو از آنها استند و بالن زده شد و یکی هم گفتند باشه سال آینده در حال حاضر روزانه یک عدد از قرص های پلاویکس و لیپوفیکس و آسپرین و آدوان مصرف می کنم ولی چند روز است گوشه دو تا چشمم قرمز و لکه خونی است و در هنگام راه رفتن و حرکت کردن گاهی اوقات سرگیجه و تارشدن و عدم کنترل وزن دارم و البته گاهی اوقات هم درد قفسه سینه دارم
  اشتها به غذا نسبت به قبل از عمل آنژیو نصف شده است و رنگ ادرارم هم از زمان مصرف داروها پررنگ است و البته بنده مایعات به حد کافی مصرف می کنم
  به نظر شما این مشکلات عادی و عوارض مصرف دارو است و یا اینکه بهتر است پیگیری کنم
  البته بنده قبل از آنژیو پلاستی غلظت خونم بالا بود و فشارم عموما شانزده روی نه یا ده بود و کبد چرب هم داشتم ولی بعد انژیو جدیدا ازمایش نگرفتم
  البته دکتر ساجدی به اندازه سه ماه دارو داده و گفت بعد سه ماه مراجعه کن
  حالا نظر شما چیه دکتر جان اگر لازم میدونید حضوری تهران مطب خدمت برسم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۹ اسفند ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۹ اسفند ۹۶( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدی یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید اقای دگتر مادر من 1 ماهه انژیو کرده از پاش اصلا نمیتونه راه بره جای انژیوش یه فیستول مانند سفت شده که با راه رفتن تیر میکشه به تمام پاش سونو رفت گفتن خوبه سونوش عصب سیاتیکش بره ستون فقرات ولی قبل عملش این مشکل و نداشته لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فائزه یکشنبه ۱۵ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب وقتی استنت در داخل رگ توسط بالن باز می شود و به همان شکل می ماند به این معنی است که قابلیت ارتجاع شبیه کش یا فنر ندارد.در اینصورت چنانچه مثلأ ضربه ای به ناحیه سینه در محل قلب وارد شود آیا خطر له یا کج شدن استنت و در نتیجه بسته شدن آن وجود دارد؟قبلأ از پاسخ جنابعالی سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۵ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۵ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۳ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  اینجانب به علت DVT پا و آمبولی ریه،پارسال در بیمارستان مرکز قلب تهران به مدت یک هفته بستری شدم که به بنده هپارین تجویز کردند، و به اینجانب گفتند که باید 6 ماه وارفارین مصرف کنید،بعد از 6 ماه مصرف وارفارین، فشار ریه ام روی 47 مانده بود،بعد از چندین و چند بار اکوکاردیوگرافی قلب، فشار ریه ام به 55 رسید و سمت راست قلبم کمی نارسایی پیدا کرد و دکتر اینجانب، گفتند که آنژیوگرافی شریان های ریه لازم می باشد،آنژیوگرافی کردند و گفتند یکی از رگ های ریه ات، به طور کامل بسته است (total occlusion) ، و قرصم را عوض کردند و گفتند تا 6 ماه ریوارکسابان بخور....بعد به بنده گفتند که در سه مرحله با کاتتر به لخته ضربه می زنیم و سپس بالن می زنیم....من با مراجعه به چندین دکتر نارسایی قلب،گفتند که تا 10 15 سال آینده فشار ریه ی شما خیلی بالا می رودو موجب نارسایی شدید سمت راست قلب شما می شود، و اکنون قطعا با جراحی می توان لخته را برداشت و کاملا خوب می شوید، حال چه کار کنم؟ منتظر بالن زدن شرایین ریوی بمانم؟؟ یا سراغ جراحی بروم؟؟ البته این موضوع را نیز خدمتتان عرض کنم که پزشک اینجانب در مرکز قلب (دکتر زینعلی و دکتر جناب) گفتند که احتمال بهبودی شما با بالن تا 70 درصد می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۳ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  با اهداء سلام
  از این که اطلاعات جامعی را در اینترنت قرار دادید تشکر می کنم،جناب دکتر نجفی بنده ساکن شهرستان و دانشجوی مقطع phd حقوق هستم بنابراین اطلاعات پزشکی زیادی ندارم،استدعا دارم تا بنده را راهنمایی کنید و اطلاعات خودتان را در اختیارم قرار دهید.
  پدربنده اخیرا حدود 1هفته است که آنژیو کردند و اکنون در منزل هستند،بزرگواری کنید بنده را راهنمایی کنید چه نکاتی را در منزل رعایت کنم،ایشان از سردی پا،درد در دنده ها و سرفه های شدید نالان هستند ،حقیقتش بسیار غمگین هستم از این که پدرم سالم بود و هیچ سابقه بیماری نداشت و لب به سیگار و..هم نمی زد اما کار قلب ایشان به آنژیو رسیده است و پزشکشان هم گفته است قلب ضعیف شده است و همانند اول نمی شود.هرچند که خدا را شاکرم که بدتر از این وضعیت رقم نخورد اما خواهشمندم راهنمایی کنید از اکنون به بعد چه نکاتی را رعایت کنند و چه اقدامی انجام شود تا سلامتی ایشان تضمین گردد،مادرم هم فشارشان جابه جا می شود و بالا می رود با قرص زیرزبانی کنترل می شود اما انژیو نشدند،چه نکاتی را برای مادر و پدرم مد نظر قرار دهم؟صلاح شما چیست..
  هم چنین چنانچه لایق می دانید پیشنهاد دهید به کدام یک از همکاران شریف حضرت عالی در شهر مشهد مراجعه کنیم،امکان سفر به مشهد را داریم اما به تهران خیر،همان گونه که ابتداء عرض کردم بنده اطلاعات پزشکی ندارم اما فقط همین را متوجه شده ام که اطبء قلب هریک در زمینه خاصی تخصص و تبحر دارند،ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید.
  با احترام و اهداء سلام و سلامتی مجدد
  مانا و برقرار باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر خ جمعه ۶ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  Mahtab B:
  باسلام وتشکر خدمت آقای دکتر.ببخشید با اوصافی که از آنژیو مادرم گفتم ..آیا تا کی باید غذاهایش بی نمک باشد؟؟چون میگه خیلی بدون نمک بیمزه هست..
  واینکه تا چه مدت نباید دورو برش شلوغ باشد وصحبت نکند؟؟ مادرم یه رگش رو دوتافنر گذاشته.وقلبش هم ضعیف هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر توکلی پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  پدرم انژیوگرافی کردسه رگش بسته بودابتدایه رگشوانژیوپلاستی کردن بعدازیک هفته حالت تهوع گرفت پزشکش دیدن گفتن ضربان پایین اومده ونوبت انژیوپلاستی برای دورگ دیگررو جلوانداختن الان به مدت یک هفته است انژیوپلاستی کرد بعدانژیوپلاستی محلی که لوله گذاشتن در ران پاش ورم کرد بعددست وپاش ورم کرد ودردمیکند علت چیست ودرمانش چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر