دکتر محمد حسین نجفی

آنژیوپلاستی عروق کرونر (Angioplasty)

آنژیوپلاستی قلب یا استنت گذاری روشی است که طی آن در حین آنژیوگرافی، در صورت وجود گرفتگی و صلاح دید پزشک جهت باز کردن مسیر رگ و جلوگیری از گرفتگی مجدد با جایگذاری فنر یا استنت صورت میگیرد.  برخی استنت ها با لایه ای از دارو پوشیده شده اند تا به باز ماندن رگ کمک کنند (استنت های دارویی) و برخی دیگر فاقد پوشش دارویی هستند (استنت های فلزی خالص).

آنژیو پلاستی عروق کرونر می تواند برخی از علائم گرفتگی عروق مثل درد قفسه سینه و تنگی نفس را بهبود بخشد. آنژیو پلاستی همچنین می تواند طی حمله قلبی به منظور باز کردن سریع رگ و کاهش میزان آسیب به قلب به کار گرفته شود.

چرا باید آنژیوپلاستی قلب انجام داد؟

این سوال خیلی از افراد می باشد. آنژیوپلاستی عروق کرونر به منظور درمان نوعی بیماری قلبی به نام آترواسکلروز مورد استفاده قرار می گیرد. آترواسکلروز در واقع همان شکل گیری تدریجی پلاک های چربی در رگ های خونی قلب است. هنگامی که درمان دارویی یا تغییر شیوه زندگی برای بهبود سلامت قلب کفایت نکند یا در صورت وقوع سکته قلبی، درد صدری وخیم شونده (آنژین صدری) و یا علائم دیگر، پزشک ممکن است آنژیوپلاستی را به عنوان انتخاب درمانی پیشنهاد کند.

زندگی بعد از آنژیوپلاستی

در چه صورت آنژیوپلاستی درمان مناسبی نیست؟

آنژیوپلاستی عروق کرونر نمی تواند در همه موارد مورد استفاده قرار گیرد. اگر شریان اصلی تغذیه کننده بخش چپ قلب تنگ شده باشد یا در صورت ضعیف بودن عضلات قلبی و یا کوچک بودن رگ خونی گرفته شده،احتمالا جراحی باز عروق کرونر انتخاب بهتری برای درمان است. در جراحی باز عروق کرونر از طریق پیوند رگ از بخش دیگر بدن به بخش مسدود شده، یک مسیر فرعی ایجاد می کنند.

به علاوه در صورت ابتلا به دیابت یا وجود انسدادهای رگی متعدد نیز پزشک جراحی باز قلب را پیشنهاد می کند. تصمیم برای انجام آنژیوپلاستی یا جراحی باز به وسعت بیماری قلبی و شرایط کلی سلامتی بستگی دارد.

بالن بهتر است یا استنت گذاری؟

پیش از هر چیز باید بدانیم که هم بالن زدن و هم استنت گذاری هر دو روش های مداخله ای بسته برای گشودن عروق کرونری مسدود شده توسط پلاک های چربی هستند. فرق این دو روش در این است که در روش بالن ابزار مخصوصی وارد عروق کرونر می شود و سپس در محل تنگی باد می شود و با کنار زدن پلاک های چربی عروق را باز می کند. در این روش ابزاری داخل عروق قلبی نمی ماند.

اما در روش استنت گذاری وسیله ای شبیه به شکل وارد عروق شده و در همانجا باز می ماند و به بخشی از جداره ی رگ تبدیل می شود. به طور کل استنت گذاری روشی نوین است و امروزه مگر در موارد بسیار خاص از بالن زدن استفاده نمی شود.

⭕به طور کل عوارض استنت گذاری کمتر و اثربخشی آن بیش تر می باشد.

آنژیوپلاستی یا استنت گذازی

فیلم آنژیوپلاستی توسط دکتر نجفی فوق تخصص آنژیوپلاستی

مراحل انجام انژیو پلاستی

هیچ قسمتی از بدن شما بریده یا باز نمی شود به جز بریدگی کوچکی در کشاله ران، بازو یا مچ دست که به منظور ورود کاتتر برای انجام عمل ایجاد می شود. بسته به اینکه چند انسداد رگی وجود داشته باشد یا میزان پیچیدگی عمل، آنژیوپلاستی ممکن است بین ۳۰ دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

⬅️آنژیو پلاستی عروق کرونر توسط متخصص قلب و عروق (کاردیولوژیست) و تیمی از تکنسین ها و پرستاران ویژه کار قلب و عروق و معمولا در اتاقی به نام بخش آنژیوگرافی و کاتتریسم قلب انجام می گیرد.

⬅️آنژیوپلاستی عروق کرونر معمولا از طریق شریان کشاله ران ( شریان فمورال ) انجام می گیرد. گاهی هم ممکن است از طریق شریانی در بازو یا مچ دست انجام گیرد. قبل از عمل موضع مورد نظر با محلول ضدعفونی و گاز استریل پاک می شود. یک بی حس کننده موضعی به کشاله ران تزریق می شود تا موضع را بی حس کند.یک گیرنده الکترود روی قفسه سینه قرار می گیرد تا ضربان و ریتم قلب را طی عمل پایش کند.

از آنجا که در این عمل نیازی به بیهوشی عمومی نیست بیمار طی عمل بیدار خواهد بود و از طریق کاتتر درون وریدی مایعات و دارو دریافت خواهد نمود. بیمار جهت کاهش لخته شدن خون داروهای رقیق کننده خون(آنتی کواگولانت)دریافت خواهد کرد و سپس عمل به شرح زیر آغاز خواهد شد:

⬅️ پس از بی حس شدن ناحیه مورد نظر برای ایجاد برش،از یک سوزن کوچک برای دستیابی به شریان پا یا بازو استفاده می شود و یک برش کوچک در پوست ایجاد می شود.

⬅️ سپس پزشک کاتترمتصل به یک سیم راهنما را از ناحیه بریدگی وارد شریان می کند تا به سمت انسداد موجود در قلب هدایت کند.

⬅️ ممکن است بیمارحین انجام این کار در ناحیه کشاله احساس فشار کند اما به آن صورت دردی حس نمی شود و در صورت وجود درد باید به پزشک اطلاع داد. همچنین وجود کاتتر در بدن احساس نمی شود. مقدار کمی ماده حاجب از طریق کاتتر تزریق می شود تا به پزشک کمک کند از طریق تصویر اشعه ایکس به نام انسداد را مشاهده کند.

عوارض آنژیوپلاستی چیست؟

باید توجه داشت که در دستان پزشک توانمند و ماهر انجام آنژیوپلاستی با کمترین میزان عوارض همراه است. از جمله ی این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خونریزی از محل ورود ابزار (کشاله ی ران یا ساعد)

درد محل انجام آنژیوپلاستی

درد قفسه ی سینه حین انجام فرآیند

پارگی عروق کرونر

آریتمی ها

البته همان طور که گفتیم خطر بروز این عوارض اندک هستند و تنها در موارد بسیار نادری رخ می دهند و بسیاری از این عوارض هم خطرناک نیستند و قابل درمان و برطرف کردن هستند.

داروهای آنژیوپلاستی

مبحث داروهایی که باید بعد از آنژیوپلاستی استفاده شوند بسیار مهم و حیاتی می باشند. در واقع با عدم مصرف درست دارو پس از آنژیوپلاستی این فرآیند هیچ فایده ای برای بیمار نخواهد داشت. دو داروی بسیار مهم که در تمامی این بیماران باید استفاده شود و تنها در صورت دستور پزشک بیمار مجاز به قطع آنهاست:

 1. آسپرین
 2. و پلاویکس (زیلت/اسویکس)

هستند. این دو دارو از بروز لخته داخل استنت جلوگیری می کنند و قطع نابجای آنها ممکن است باعث گرفتگی استنت شود. هم چنین توصیه می شود که داروهای دسته ی استاتین (کاهنده ی چربی) نیز در تمامی بیماران به صورت بلند مدت استفاده شوند. هم چنین در برخی بیماران نیز ممکن است پزشک صلاح به استفاده از داروهای نظیر:

 • داروهای کاهنده ی فشارخون (مثل لوزارتان)
 • و کاهنده ی ضربان قلب (مثل متورال)

ببیند که این داروها نیز باید سر ساعت استفاده شوند. به طور کل با توجه به حساسیت عملیات آنژیوپلاستی هیچ دارویی جز با نظر پزشک نباید در دوره ی بعد از تعبیه ی استنت قطع شود.

زندگی بعد از آنژیوپلاستی

بسیاری از بیماران از این هراس دارند که بعد از انجام آنژیوپلاستی زندگی عادی برای آنها مقدور نباشد. اولین نکته این است که روزانه در همین کشور خودمان هزاران بیمار تحت آنژیوپلاستی قرار می گیرند و درصد بسیار زیادی از آنها پس از این موضوع به زندگی عادی خود ادامه می دهند و شکایت خاصی هم ندارند. بعد از آنژیوپلاستی به جز دوره ی کوتاهی که دوره ی حساسی محسوب می شود بیمار می تواند به زندگی عادی برگردد. ورزش کردن و پیاده روی در بیماران با استنت نه تنها جایز، بلکه یک ضرورت است. هم چنین رسیدگی به امور زندگی روزمره نیز هیچ تداخلی با آنژیوپلاستی ندارد. فعالیت های جنسی نیز در تمامی بیماران پس از سپری شدن دوره ی یکی دو هفته ای پس از استنت گذاری می تواند از سرگرفته شود.

بالون زدن قلب

یک بالون کوچک که در انتهای کاتتر نصب شده باد می شود تا شریان مسدود شده را عریض کند. بالون باد شده قبل از خالی شدن و خارج شدن از بدن تا چند دقیقه در ناحیه انسداد باقی می ماند تا موجب متسع شدن شریان شود. پزشک ممکن است بالون را پیش از خارج نمودن چند بار باد و خالی کند تا هر بار شریان را بیشتر متسع کند.

آنژیو پلاستیاز آنجا که بالون به طور موقت مسیرجریان خون قسمتی از قلب را سد می کند، ممکن است حین استفاده از آن در قفسه سینه درد احساس شود. اگر تعداد انسداد ها زیاد باشد ممکن است این عمل در ناحیه هر انسداد تکرار شود.

استنت گذاری قلبی چیست؟

در بیشتر افرادی که انژیو پلاستی عروق کرونر انجام می دهند،در محل انسداد، استنت یا فنر نیز گذاشته می شود. استنت معمولا در شریانی که توسط بالون گشاد شده است، قرار می گیرد. استنت دیواره شریان را از تنگ شدن مجدد پس از آنژیوپلاستی محافظت می کند. استنت شبیه یک فنر توری سیمی ریز است.

جایگذاری استنت یا استنت گذاری قلب

فنر فشرده،حول بالونی که به سر کاتتر متصل است قرار می گیرد و به سمت انسداد شریان هدایت می شود. در ناحیه انسداد،بالون باد شده و استنت فنری شکل متسع می شود و با دیواره شریان فشرده می شود. استنت به طور دائم در شریان باقی می ماند تا آنرا باز نگه دارد و جریان خون قلب را بهبود بخشد. هنگامی که استنت در محل قرار گرفت کاتتر بالون خارج می شود و عکس های بیشتری (آنژیوگرام)برای اطلاع از برقراری جریان خون مناسب در شریان تازه باز شده گرفته می شود. در نهایت با خارج نمودن کاتتر راهنما، عمل به پایان می رسد.

پس از استنت گذاری،احتمالا لازم است به مدت طولانی داروهای آنتی پلاکت مصرف شود تا احتمال تشکیل لخته در استنت کاهش یابد.

آنژیوپلاستی از دست

مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی عروق کرونر

احتمالا پس از انجام عمل آنژیوپلاستی عروق کرونر باید یک روز بستری بمانید و قلبتان پایش شود. مادامی که در بیمارستان هستید معمولا پزشک داروی ضد انعقاد خون جهت پیشگیری از تشکیل لخته و داروهایی جهت آرام نمودن شریان ها و اسپاسم های کرونری که ممکن است موجب حمله قلبی شوند، تجویزمی کند. شما احتمالا می توانید پس از یک هفته از انجام آنژیوپلاستی به کار و برنامه های عادی خود بپردازید.

چه زمان باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کرد؟

در صورت وجود خونریزی و تورم در محل ورود کاتتر

در صورت احساس درد فزاینده و ناراحتی در محل ورود کاتتر

وجود علائم عفونت مثل قرمزی،تورم،ترشح یا تب

در صورت تغییر در درجه حرارت یا رنگ پا یا بازویی که مورد عمل قرار گرفته است

احساس از بیحالی و یا ضعف مفرط

وجود درد سینه یا تنگی نفس

رقیق کننده های خون

رعایت دقیق توصیه های دکتر قلب در مورد درمان با داروهای رقیق کننده خون مثل آسپیرین،کلوپیدوگرل و داروهای مشابه بسیار مهم است.

بیشتر افرادی که آنژیوپلاستی انجام داده اند،چه استنت گذاشته باشند چه نه، باید مادام العمر آسپیرین مصرف کنند. در برخی موارد افرادی که استنت گذاشته اند.

باید به مدت یک سال یا بیشتر از داروهای رقیق کننده خون مثل کلوپیدوگرل استفاده کنند. در صورت لزوم انجام جراحی هایی غیر از جراحی قلب یا داشتن هر سوالی،پیش از متوقف نمودن مصرف داروهای قلبتان با متخصص قلبتان مشورت کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

۴.۱/۵ - (۱۰ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بشرزاد شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  با درود و احترام
  در تاریخ ۱۱ خرداد سال جاری انژیو پلاستی سه رگ اصلی رو انجام دادم منتها در حدود چهار روز است که از ناحیه پشت سر درد شدید و ممتدی رو احساس می کنم دلیل این درد به نظر شما چیه ضمن اینکه گرفتگی شدیدی درحدود ۲۰ سال در یکی از عروق پشت سرم دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   پاسخ شما داده شد
 • تصویر کاربر اسماء شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام مادر من بعداز بیست روز ازگذاشتن فنر هنوز بی حالی وکسالت داره وفشارش بااینکه قبل از عمل بالابود ولی الان پایین میره درضمن مادرم قندهم داره ممکنه که فنر قلب تکون خورده باشه یا اکسیژن به قلب ومغزش کم برسه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   استنت تكون نميخوره
   ولي بايد براي بررسي علت حتما سريعا به پزشكتون مراجعه منيد
 • تصویر کاربر واردکردم یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  چهارروزپیش پدرم آنژیوشددوتارگ بسته بودفنرگذاشتن ازامروز صبح یکبارنفسش تنگ شدقرص زیرزبانی گذاشتم بعدازدوساعت بهترشدامشب هم بعدشام دوباره همین حالت بهش دست دادلطفاراهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   حتما بلافاصله به پزشكشون مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر اروس شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب خدمت جناب اقای دکتر نجفی عزیز .
  تقریبا نزدک به یکماه پیش مادرم رابرای بالن به بیمارستان بردم که بعداز استنت گذاری توسط دکتر بهزاد کیا دراصفهان ،مدتیه که از دردقفسه سینه درسمت چپ همراه با مورمور شدن سرانگشتهای دستش شکایت داره ,خواستم بدونم که ایا این درد بعداز بالن طبیعی است ویا باید به پزشک مراجعه کنم ،باسپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   حتما به پزشك مراجعه كنيد ولي احتمالا قلبي نيست
 • تصویر کاربر فرشیدفر جمعه ۱۱ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر پدر بنده یک سال پیش یکی از عروق اصلی کرونری ایشان استند گذاری شد که طبق گفته پزشک 90 درصد انسداد داشت و همچنین چند رگ فرعی که عکس هارو خدمتتون ارسال کردم استند مورد نظر نیز از نوع دارویی بود داروهایی که پدر بنده مصرف می کنن آسپرین نیتروکاردین زیلت لوزار آترواستاتین و متورال هستش شش ماه قبل یعنی شش ماه بعد از جراحی دکترشون گفتن دارو هارو ادامه بدن و تغییری ندادن گفتن برای 6 ماه بعد مجدد پدر برن برای نوبت گرفتن که حالا 9 ماه بعد بهشون نوبت دادن یعنی با این احتساب یک سال و نیم باید این دارو ها مصرف بشن و طبق نظر منشی این زمان مشخص شده سوال بنده این هستش که آیا مصرف تمام این دارو ها در این مدت طولانی و عدم تغییر در میزان و عدم مصرف جایز هست یا خیر سن پدرم 62 سال هستش با تشکر ممنون از پاسخگویی شما بزرگوار
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   داروها رو تا رماني كه پزشكشون دستورشو تغيير نداده به روال قبل مصرف كنن
 • تصویر کاربر mf دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر اینجانب در تاریخهای 96/11/26 و 96/12/24 دوبار آنژیو پلا سی شدم در حال حاظر برای روزه شب همزمان قرص پلاویکس و آس آ را مصرف می کنم می خواستم ببینم اشکالی ندارد ، در ضمن آیا روزه برای من ضرر ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر صالحه پنجشنبه ۳ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  سلام. خانمی 54 ساله هستم که سیتی آنژیو و آنژیوگرافی انجام داده ام و تشخیص فیستول مادرزادی قلب را داده‌اند. با مراجعه به متخصص قلب پیشنهاد شده توسط دکتر رای در بیمارستان کرمانشاه بسته شود.
  نتیجه‌ی آنژیوگرافی به شرح زیر است:
  selective coronary angiography showed:
  LM : was normal.
  LAD & RCA : was patent and had long fistula to PA with good run off.
  LCX : was patent.

  LVEF by echo was 50{6157bf75ecc2c982827f82a309b5e7b175ddccd6e6a9d2e16838ba8931e7df2e}

  Diag: long fistula LAD —RCA to PA

  Rec: occluded fistula with coils

  پیشنهاد شما چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   درسته و بايد بسته بشه
 • تصویر کاربر داود جمعه ۲۴ فروردین ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  تریگلیسرید خونم در ازمایش 830 بود چیکار کنم بیاد پایین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۴ فروردین ۹۷( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر عیدیان پنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  قلبم دیگه خون رو پمپاژ نمی کنه آب در پاوشکمم جمع میشه وورم میکنه دارو هم استفاده میکنم ولی فایده‌ای ندارد لطفا منو راهنمایی کنید که چکار کنم من از نارسایی قلبی از نوع پیشرفته هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  قبلا بیماری قبل نداشتم یکدفعه درد شدید قفسه سینه تا پشت کتف داشتم با پیگیری و انژیو پلاستی دو رگ گرفته یکیش باز شده ولی یکی دیگه رگ تنگ بوده نتونستن باز کنن و یه لخته دیده شده رد نشده الان قسمتی که انژیو شدم کنار ران به طور خیلی وسیع و غیر طبیعی سیاه شده و پلاکت خونم از 12 به 9 رسیده و مرخص نشدم به این خاطر چه باید بکنم و در ضمن من چندین ساله میگرن دارم و فشار خون و قرص زیادی میخورم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 4 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر