دکتر محمد حسین نجفی

آنژیوپلاستی عروق کرونر (Angioplasty)

آنژیوپلاستی قلب یا استنت گذاری روشی است که طی آن در حین آنژیوگرافی، در صورت وجود گرفتگی و صلاح دید پزشک جهت باز کردن مسیر رگ و جلوگیری از گرفتگی مجدد با جایگذاری فنر یا استنت صورت میگیرد.  برخی استنت ها با لایه ای از دارو پوشیده شده اند تا به باز ماندن رگ کمک کنند (استنت های دارویی) و برخی دیگر فاقد پوشش دارویی هستند (استنت های فلزی خالص).

آنژیو پلاستی عروق کرونر می تواند برخی از علائم گرفتگی عروق مثل درد قفسه سینه و تنگی نفس را بهبود بخشد. آنژیو پلاستی همچنین می تواند طی حمله قلبی به منظور باز کردن سریع رگ و کاهش میزان آسیب به قلب به کار گرفته شود.

چرا باید آنژیوپلاستی قلب انجام داد؟

این سوال خیلی از افراد می باشد. آنژیوپلاستی عروق کرونر به منظور درمان نوعی بیماری قلبی به نام آترواسکلروز مورد استفاده قرار می گیرد. آترواسکلروز در واقع همان شکل گیری تدریجی پلاک های چربی در رگ های خونی قلب است. هنگامی که درمان دارویی یا تغییر شیوه زندگی برای بهبود سلامت قلب کفایت نکند یا در صورت وقوع سکته قلبی، درد صدری وخیم شونده (آنژین صدری) و یا علائم دیگر، پزشک ممکن است آنژیوپلاستی را به عنوان انتخاب درمانی پیشنهاد کند.

زندگی بعد از آنژیوپلاستی

در چه صورت آنژیوپلاستی درمان مناسبی نیست؟

آنژیوپلاستی عروق کرونر نمی تواند در همه موارد مورد استفاده قرار گیرد. اگر شریان اصلی تغذیه کننده بخش چپ قلب تنگ شده باشد یا در صورت ضعیف بودن عضلات قلبی و یا کوچک بودن رگ خونی گرفته شده،احتمالا جراحی باز عروق کرونر انتخاب بهتری برای درمان است. در جراحی باز عروق کرونر از طریق پیوند رگ از بخش دیگر بدن به بخش مسدود شده، یک مسیر فرعی ایجاد می کنند.

به علاوه در صورت ابتلا به دیابت یا وجود انسدادهای رگی متعدد نیز پزشک جراحی باز قلب را پیشنهاد می کند. تصمیم برای انجام آنژیوپلاستی یا جراحی باز به وسعت بیماری قلبی و شرایط کلی سلامتی بستگی دارد.

بالن بهتر است یا استنت گذاری؟

پیش از هر چیز باید بدانیم که هم بالن زدن و هم استنت گذاری هر دو روش های مداخله ای بسته برای گشودن عروق کرونری مسدود شده توسط پلاک های چربی هستند. فرق این دو روش در این است که در روش بالن ابزار مخصوصی وارد عروق کرونر می شود و سپس در محل تنگی باد می شود و با کنار زدن پلاک های چربی عروق را باز می کند. در این روش ابزاری داخل عروق قلبی نمی ماند.

اما در روش استنت گذاری وسیله ای شبیه به شکل وارد عروق شده و در همانجا باز می ماند و به بخشی از جداره ی رگ تبدیل می شود. به طور کل استنت گذاری روشی نوین است و امروزه مگر در موارد بسیار خاص از بالن زدن استفاده نمی شود.

⭕به طور کل عوارض استنت گذاری کمتر و اثربخشی آن بیش تر می باشد.

آنژیوپلاستی یا استنت گذازی

فیلم آنژیوپلاستی توسط دکتر نجفی فوق تخصص آنژیوپلاستی

مراحل انجام انژیو پلاستی

هیچ قسمتی از بدن شما بریده یا باز نمی شود به جز بریدگی کوچکی در کشاله ران، بازو یا مچ دست که به منظور ورود کاتتر برای انجام عمل ایجاد می شود. بسته به اینکه چند انسداد رگی وجود داشته باشد یا میزان پیچیدگی عمل، آنژیوپلاستی ممکن است بین ۳۰ دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

⬅️آنژیو پلاستی عروق کرونر توسط متخصص قلب و عروق (کاردیولوژیست) و تیمی از تکنسین ها و پرستاران ویژه کار قلب و عروق و معمولا در اتاقی به نام بخش آنژیوگرافی و کاتتریسم قلب انجام می گیرد.

⬅️آنژیوپلاستی عروق کرونر معمولا از طریق شریان کشاله ران ( شریان فمورال ) انجام می گیرد. گاهی هم ممکن است از طریق شریانی در بازو یا مچ دست انجام گیرد. قبل از عمل موضع مورد نظر با محلول ضدعفونی و گاز استریل پاک می شود. یک بی حس کننده موضعی به کشاله ران تزریق می شود تا موضع را بی حس کند.یک گیرنده الکترود روی قفسه سینه قرار می گیرد تا ضربان و ریتم قلب را طی عمل پایش کند.

از آنجا که در این عمل نیازی به بیهوشی عمومی نیست بیمار طی عمل بیدار خواهد بود و از طریق کاتتر درون وریدی مایعات و دارو دریافت خواهد نمود. بیمار جهت کاهش لخته شدن خون داروهای رقیق کننده خون(آنتی کواگولانت)دریافت خواهد کرد و سپس عمل به شرح زیر آغاز خواهد شد:

⬅️ پس از بی حس شدن ناحیه مورد نظر برای ایجاد برش،از یک سوزن کوچک برای دستیابی به شریان پا یا بازو استفاده می شود و یک برش کوچک در پوست ایجاد می شود.

⬅️ سپس پزشک کاتترمتصل به یک سیم راهنما را از ناحیه بریدگی وارد شریان می کند تا به سمت انسداد موجود در قلب هدایت کند.

⬅️ ممکن است بیمارحین انجام این کار در ناحیه کشاله احساس فشار کند اما به آن صورت دردی حس نمی شود و در صورت وجود درد باید به پزشک اطلاع داد. همچنین وجود کاتتر در بدن احساس نمی شود. مقدار کمی ماده حاجب از طریق کاتتر تزریق می شود تا به پزشک کمک کند از طریق تصویر اشعه ایکس به نام انسداد را مشاهده کند.

عوارض آنژیوپلاستی چیست؟

باید توجه داشت که در دستان پزشک توانمند و ماهر انجام آنژیوپلاستی با کمترین میزان عوارض همراه است. از جمله ی این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خونریزی از محل ورود ابزار (کشاله ی ران یا ساعد)

درد محل انجام آنژیوپلاستی

درد قفسه ی سینه حین انجام فرآیند

پارگی عروق کرونر

آریتمی ها

البته همان طور که گفتیم خطر بروز این عوارض اندک هستند و تنها در موارد بسیار نادری رخ می دهند و بسیاری از این عوارض هم خطرناک نیستند و قابل درمان و برطرف کردن هستند.

داروهای آنژیوپلاستی

مبحث داروهایی که باید بعد از آنژیوپلاستی استفاده شوند بسیار مهم و حیاتی می باشند. در واقع با عدم مصرف درست دارو پس از آنژیوپلاستی این فرآیند هیچ فایده ای برای بیمار نخواهد داشت. دو داروی بسیار مهم که در تمامی این بیماران باید استفاده شود و تنها در صورت دستور پزشک بیمار مجاز به قطع آنهاست:

 1. آسپرین
 2. و پلاویکس (زیلت/اسویکس)

هستند. این دو دارو از بروز لخته داخل استنت جلوگیری می کنند و قطع نابجای آنها ممکن است باعث گرفتگی استنت شود. هم چنین توصیه می شود که داروهای دسته ی استاتین (کاهنده ی چربی) نیز در تمامی بیماران به صورت بلند مدت استفاده شوند. هم چنین در برخی بیماران نیز ممکن است پزشک صلاح به استفاده از داروهای نظیر:

 • داروهای کاهنده ی فشارخون (مثل لوزارتان)
 • و کاهنده ی ضربان قلب (مثل متورال)

ببیند که این داروها نیز باید سر ساعت استفاده شوند. به طور کل با توجه به حساسیت عملیات آنژیوپلاستی هیچ دارویی جز با نظر پزشک نباید در دوره ی بعد از تعبیه ی استنت قطع شود.

زندگی بعد از آنژیوپلاستی

بسیاری از بیماران از این هراس دارند که بعد از انجام آنژیوپلاستی زندگی عادی برای آنها مقدور نباشد. اولین نکته این است که روزانه در همین کشور خودمان هزاران بیمار تحت آنژیوپلاستی قرار می گیرند و درصد بسیار زیادی از آنها پس از این موضوع به زندگی عادی خود ادامه می دهند و شکایت خاصی هم ندارند. بعد از آنژیوپلاستی به جز دوره ی کوتاهی که دوره ی حساسی محسوب می شود بیمار می تواند به زندگی عادی برگردد. ورزش کردن و پیاده روی در بیماران با استنت نه تنها جایز، بلکه یک ضرورت است. هم چنین رسیدگی به امور زندگی روزمره نیز هیچ تداخلی با آنژیوپلاستی ندارد. فعالیت های جنسی نیز در تمامی بیماران پس از سپری شدن دوره ی یکی دو هفته ای پس از استنت گذاری می تواند از سرگرفته شود.

بالون زدن قلب

یک بالون کوچک که در انتهای کاتتر نصب شده باد می شود تا شریان مسدود شده را عریض کند. بالون باد شده قبل از خالی شدن و خارج شدن از بدن تا چند دقیقه در ناحیه انسداد باقی می ماند تا موجب متسع شدن شریان شود. پزشک ممکن است بالون را پیش از خارج نمودن چند بار باد و خالی کند تا هر بار شریان را بیشتر متسع کند.

آنژیو پلاستیاز آنجا که بالون به طور موقت مسیرجریان خون قسمتی از قلب را سد می کند، ممکن است حین استفاده از آن در قفسه سینه درد احساس شود. اگر تعداد انسداد ها زیاد باشد ممکن است این عمل در ناحیه هر انسداد تکرار شود.

استنت گذاری قلبی چیست؟

در بیشتر افرادی که انژیو پلاستی عروق کرونر انجام می دهند،در محل انسداد، استنت یا فنر نیز گذاشته می شود. استنت معمولا در شریانی که توسط بالون گشاد شده است، قرار می گیرد. استنت دیواره شریان را از تنگ شدن مجدد پس از آنژیوپلاستی محافظت می کند. استنت شبیه یک فنر توری سیمی ریز است.

جایگذاری استنت یا استنت گذاری قلب

فنر فشرده،حول بالونی که به سر کاتتر متصل است قرار می گیرد و به سمت انسداد شریان هدایت می شود. در ناحیه انسداد،بالون باد شده و استنت فنری شکل متسع می شود و با دیواره شریان فشرده می شود. استنت به طور دائم در شریان باقی می ماند تا آنرا باز نگه دارد و جریان خون قلب را بهبود بخشد. هنگامی که استنت در محل قرار گرفت کاتتر بالون خارج می شود و عکس های بیشتری (آنژیوگرام)برای اطلاع از برقراری جریان خون مناسب در شریان تازه باز شده گرفته می شود. در نهایت با خارج نمودن کاتتر راهنما، عمل به پایان می رسد.

پس از استنت گذاری،احتمالا لازم است به مدت طولانی داروهای آنتی پلاکت مصرف شود تا احتمال تشکیل لخته در استنت کاهش یابد.

آنژیوپلاستی از دست

مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی عروق کرونر

احتمالا پس از انجام عمل آنژیوپلاستی عروق کرونر باید یک روز بستری بمانید و قلبتان پایش شود. مادامی که در بیمارستان هستید معمولا پزشک داروی ضد انعقاد خون جهت پیشگیری از تشکیل لخته و داروهایی جهت آرام نمودن شریان ها و اسپاسم های کرونری که ممکن است موجب حمله قلبی شوند، تجویزمی کند. شما احتمالا می توانید پس از یک هفته از انجام آنژیوپلاستی به کار و برنامه های عادی خود بپردازید.

چه زمان باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کرد؟

در صورت وجود خونریزی و تورم در محل ورود کاتتر

در صورت احساس درد فزاینده و ناراحتی در محل ورود کاتتر

وجود علائم عفونت مثل قرمزی،تورم،ترشح یا تب

در صورت تغییر در درجه حرارت یا رنگ پا یا بازویی که مورد عمل قرار گرفته است

احساس از بیحالی و یا ضعف مفرط

وجود درد سینه یا تنگی نفس

رقیق کننده های خون

رعایت دقیق توصیه های دکتر قلب در مورد درمان با داروهای رقیق کننده خون مثل آسپیرین،کلوپیدوگرل و داروهای مشابه بسیار مهم است.

بیشتر افرادی که آنژیوپلاستی انجام داده اند،چه استنت گذاشته باشند چه نه، باید مادام العمر آسپیرین مصرف کنند. در برخی موارد افرادی که استنت گذاشته اند.

باید به مدت یک سال یا بیشتر از داروهای رقیق کننده خون مثل کلوپیدوگرل استفاده کنند. در صورت لزوم انجام جراحی هایی غیر از جراحی قلب یا داشتن هر سوالی،پیش از متوقف نمودن مصرف داروهای قلبتان با متخصص قلبتان مشورت کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

۴.۱/۵ - (۱۰ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام و ادب و احترام خدمت شما ، پدر من 6 ماه پیش دو تا از رگهای اصلی قلبشون بسته شده بود که با آنژیو پلاستی باز شد ، سن پدرم 59 ساله ، تقریبا یک ماهه پیش حال سرگیجه و تهوع به ایشان دست داد که متخصص قلب دروکانتین 2/6 نسخه کردن که شکر خدا بهتر شدن ، ولی دو سه روزه که سر انگشتان دست راستشیون که آنژیو پلاستی از این دست انجام شده حالت شکنندگی پیدا کرده ، سر انگشتان رو که میخوان خم کنند درد زیاد میگیره که فریاد میکشن ، البته سر صبح اینجوری میشن ، وسط های روز بهتر میشن ، میخواستم از شما خواهش کنم خدای ناکرده مشکل خاصی که ندارند . . . با تشکر از شما.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   ممكنه اصلا به انژيو ارتباط نداشته باشه
   توسط متحصص قلب و مغز و اعصاب ويزيت شوند
   شايد عصب دست درگيره
 • تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  2سال پیش 4 تا استنت توسط دکتر شریفیان در بیمارستان شفا گرگان گذاشتم یکمقدار بی ملاحظه گری کردم توی هوای گرم خرید انجام دادم 3 روز دردخفیف وگاهی تنگی نفس دارم که با نصف نیتروکانتین 2.6 bd ومتورال استفاده میکنم گاهی آلپرازولام البته زمان مصرف خوبم ولی گاهی اوقات ریز درد وتنگی نفس خفیف سراغم میاد که با دارو مرتفع میشه 3 روز بستری ccuبودم چون نرس ومدیر بیمارستان هستم فعلا در منزل استراحت میکنم میخواستم نظرتون را در باره وضعیت فعلی خودم بدونم تصاویر EKG فعلی ارسال میگردد یکماه بعد از آنژیوگرافی مجددا بدلیل چست پین مجددا آنژیوگرافی شدم منتظر راهنمایی شما دکتر گرامی هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   اينها مشكل مهمي نداره
   بايد ويزيت و معاينه شويد
 • تصویر کاربر راحله شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 722 مشاهده پرسش
  در کلیه من آنژیو میولیپوما در کلیه چپ 100*55*37 میباشد نظر پزشکان انجام آنژیو آمبولیزاسیون میباشد که به گفته ی دکتر قراعتی متخصص کلیه چند رگ به این توده وصل است وکل کلیه احاطه کرده. آیا شما این عمل را انجام میدهید!؟ اگر نه چه پزشکی در تهران یا اصفهان معرفی میکنید که انجام بدهد؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   خير من انجام نميدهم
   به مطب زنگ بزنيد وربه متشي بفرماييد به من ياداوري كنند
  2. تصویر کاربر راحله پنجشنبه ۱۸ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام. ممنون از لطفتون. چه کسانی در تهران انجام میدهد؟
  3. تصویر کاربر راحله پنجشنبه ۱۸ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام. ممنون از لطفتون. چه کسانی در تهران انجام میدهد؟
  4. تصویر کاربر راحله پنجشنبه ۱۸ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام. ممنون از لطفتون. چه کسانی در تهران انجام میدهد؟
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   بايد بپرسم
  6. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   بيارستان سينا
  7. تصویر کاربر راحله جمعه ۱۹ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   ممنون ???
  8. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   خواهش ميكنم
  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر زهراشیرازی سه شنبه ۱۶ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  سلام و وقت به خیر
  نامزدم 34 سال سن دارن، ایشون به صورت ژنتیکی مستعد گرفتگی عروق هستند و سال گذشته 2 رگ را استنت گذاشتن، پدرشون رو در سن 47 سالگی به علت حمله قلبی از دست دادند.
  دیروز دوره ی چکاپ یکساله شون بود، اکو و نوار قلب و فشار خون، همه موارد رو اقای دکتر جمالی (در شیراز) گفتن اکی هست.
  الان سوالی که دارم به خاطر سابقه بیماری ایشون، خانواده ام مخالفت میکنن با ازدواج ما، آیا به خاطر مشکلشون ایشون نمیتونن ازدواج کنند؟من همیشه باید نگران باشم که خدای نکرده اتفاق بدی میفته؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۶ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   به هر حال ريسك بيماري قلبي در ايشون بالاتره و شما با توجه به اين ريسك بايد تصميم بگيريد
 • تصویر کاربر بهبهانی چهارشنبه ۱۷ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید دکتر دوهفته هست که آنژیو پلاتی دوتا از رگهارو انجام دادم و الان دو شبه که عرق میکنم و فشارم تا 15 بالا میره و نفسم یکم میگیره ولی درد قفسه سینه و سوزش ندارم به دکتر خودم هم رفتم نوار قلب گرفتن و معاینه هم کردم گفتن چیزی نیست با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۷ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   ممكنه اضطرابي باشه
   با روانپزشك مشورت كنيد
   اگر بهتر نشديد مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر Amin شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  دلیل خشک شدن دست و پا به صورت ناگهانی بعد از انژیوپلاستی برای بیمار 19 ساله چیست و راهکار ان چیست
  ایا نیاز به عمل باز هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   معمولا ارتباطي نداره با اين حال به پزشكتون اطلاع بديد
 • تصویر کاربر مونا شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  Mona Ghajar:
  سلام
  پدر من ۷۶ سال دارند، یک شنبه شب با یک درد شدید در ناحیه قلب به بیمارستان مراجعه کردند که بعد از گرفتن نوار قلب، پدرم بالا آوردند.
  بلافاصله آنژیو گرافی و پلاستی براشون انجام شد و یک رگ که کاملا بسته شده بود باز شد، در آنژیوگرافی گفته شد سه رگ ایشون درگیر هست، یکی کامل گرفته بود که با آنژیوپلاستی باز شد، یکی ۹۰%و دیگری 30% دیروز مجدد آنژیوپلاستی براشون انجام شد و گفتند دو رگ دیگر رو هم باز کردند و قرار شد امروز به بخش منتقل شوند ، اما گفتن که در آزمایش خونشون فاکتوری بالا پایین هست و باید فردا سونوگرافی کلیه انجام بدهند?.
  در آزمایش خون اولی بعد از آنژیوپلاستی مشخص شد که قند خون پدرم بالاست، که البته قبلا کمی بالا بود اما نه زیاد که با داروهای گیاهی تحت کنترل بود.
  دیروز هم دستگاه فشار پدرم را که همیشه 13.5روی8.5بود 8.4روی5نشان داد که به پرستارشون گفتیم و گفتند دارو را قطع کردیم. اما امروز هم 9.6روی 5.8 بود.
  راستش پدرم بیمارستان قلب شهید رجایی هستند که دولتی هست و دکترشون بهرام محبی هستند، آنژیوپلاستی اول و خودشون انجام دادند اما آنژیو دوم رو بدون اطلاع ما رزیدنت هاشون انجام دادند? و ما نگران این هستیم که نکنه.‌... مثلا آنژیو طولانی شده و تزریق دارو بیش از اندازه بوده که منجر به نارسایی کلیه شده?
  آنژیو اول چهل دقیقه و آنژیو دوم 1:۳۰ طول کشید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   براي بررسي نارسايي كليه ازمايش انجام ميشه و اگر كليه مسكلي باشه ميشه فهميد
   برايفشارشون ميشه دوز داروهاشونو تنظيم كرد
   بيمارستان رجايي بيمارستان خوبيه و جاي نگراني نيست
 • تصویر کاربر معین جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت آقای دکتر،
  پدر بنده 66 سال سن دارند و الان 10 ماه است که در LAD خود دو استنت گذاشته اند و طبیعتا پلاویکس، آسپیرین، و پرانول 10 به همراه آتورواستاتین 20 مصرف میکنند. در مراجعه اخیر ما به دکتر مغز و اعصاب (به دلیل مشاهده مقداری لرزش در دست چپ در مواقع استراحت)، دکتر تشخیص پارکینسون داده (که البته پیش یک دکتر دیگر نیز دو سال پیش رفته بودیم و همین تشخیص را داده بود و بعد از 2 سال که مادوپار و تریفن 2 میخوردند دکتر به این نتیجه رسید که پارکینسون ندارد و میوپاتی است و پدر بنده پس از متحمل شدن اثرات قلبی مادوپار، مجبور به آنژیوپلاستی شدند که تازه متوجه شدیم به خاطر همان داروها بوده). حال دکتر فعلی مغز و اعصاب با علم به انجام آنژیوپلاستی پدر، اقدام به تجویز isicom نموده که از مشتقات مادوپار هست فکر میکنم. دکتر فرمودند که باید 1/4 قرص را در هر 6 ساعت در یک نوشیدنی گازدار پدر بخورند و پیشنهاد دادند ک از قرص جوشان ویتامین ث استفاده شود. سوال بنده این است که آیا مصرف این اندازه (حدود 4000 میلی گرم در روز) ویتامین ث برای ایشان مضر نیست؟ آیا جایگزینی مثلا نوشابه گاز دار بدون قند وجود دارد؟ آیا این نوشابه ها برای پدرم با شرایط عنوان شده ضرر ندارند؟ سوال دیگری هم که از حضورتان دارم و به دلیل اینکه شما را معتمد میدانم و حدود یکسال است که همواره مزاحم میشوم، این است که با توجه به تجربه بدی که از متخصصین مغز و اعصاب برای ما پیش آمده، آیا امکانش هست که پزشکی که تخصص در پارکینسون داشته باشد و بتواند لرزش نهادی را از لرزش پارکینسون به خوبی تمیز دهد به ما معرفی کنید؟ چون ما باز هم میترسیم که این دکتر نیز اشتباه کند و این وسط فقط پدرم متحمل عوارض ناشی از مصرف این قرصها بر قلب خود شود.
  از لطف و توجه شما کمال تشکر و قدردانی را دارم.
  با احترام،
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   ويتامين مضر نيست
   نوشايه بدون قند هم وجود دارد
   به منسي زنگ بزنيد و ادرس هايي كه داريم رو براي پزشك از ايشون بپرسيد
 • تصویر کاربر مصی شنبه ۲ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  تا چند وقت بعد از انژو پلاستیکی باید اسپرین مصرف کرد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   بايد ديد رگ بسته هست يا خير
   شرايط با هم فرق ميكنه
  2. تصویر کاربر مصی شنبه ۲ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام بنده انژیو پلاستیکی کردم و داخل رگ قلبم به اصطلاح فنر گذاشتن با این توضیح نظر شما در مورد اسپرین چیست الان یکسال هست اسپرین مصرف میکنم جدیدا با افت فشار خون مواجه شدم دائم موقع بلند شدن سرم گیج میره و تو این یکسال ۲۵ کیلو وزن کم کردم ایا اینه به اسپرین ربطی داره
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   خير اسپرين تا اخر عمر
   براي اين مشكلات به دكتر داخلي مراجعه كنيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ارش یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  سلام بنده چند روز پیش شرح اکوی قلبم را فرستاده بود و کد رهگیری 254602nt21 را دریافت کردم و پیام امد که جواب سوال امده اما هر چه کد رو میزنم میگه یافت نشد....جناب اقای دکتر یک سوال خیلی خیلی مهم دارم خواهش میکنم با توجه به این اکو به این سوالم پاسخ بدین: جنس پسر و سن ۱۸
  Normal lv size
  No sig vhd
  No sig ph
  No sig pe
  No clot
  Ef=66%
  عکس اکو رو براتون فرستادم سوالم اینه که من hcm یا هر گونه بیماری مادر زاد دیگه که ندارم؟؟ خواهش میکنم بگید دریچه ها در چه وضعن؟
  1. تصویر کاربر ارش شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   Lvidd 4.88cm
   Lvsd 0.954cm
   Lvpwd 0.87cm
   Lvss 0.839cm
   Lvids 3.08cm
   Lvpws 0.763cm
   Edv 112ml
   Esv 37.6ml
   Fs 36.7%
   Ef 66.4%
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   اين اكو نرماله و جاي نگراني نداره
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر