دکتر محمد حسین نجفی

آنژیوپلاستی عروق کرونر (Angioplasty)

آنژیوپلاستی قلب یا استنت گذاری روشی است که طی آن در حین آنژیوگرافی، در صورت وجود گرفتگی و صلاح دید پزشک جهت باز کردن مسیر رگ و جلوگیری از گرفتگی مجدد با جایگذاری فنر یا استنت صورت میگیرد.  برخی استنت ها با لایه ای از دارو پوشیده شده اند تا به باز ماندن رگ کمک کنند (استنت های دارویی) و برخی دیگر فاقد پوشش دارویی هستند (استنت های فلزی خالص).

آنژیو پلاستی عروق کرونر می تواند برخی از علائم گرفتگی عروق مثل درد قفسه سینه و تنگی نفس را بهبود بخشد. آنژیو پلاستی همچنین می تواند طی حمله قلبی به منظور باز کردن سریع رگ و کاهش میزان آسیب به قلب به کار گرفته شود.

چرا باید آنژیوپلاستی قلب انجام داد؟

این سوال خیلی از افراد می باشد. آنژیوپلاستی عروق کرونر به منظور درمان نوعی بیماری قلبی به نام آترواسکلروز مورد استفاده قرار می گیرد. آترواسکلروز در واقع همان شکل گیری تدریجی پلاک های چربی در رگ های خونی قلب است. هنگامی که درمان دارویی یا تغییر شیوه زندگی برای بهبود سلامت قلب کفایت نکند یا در صورت وقوع سکته قلبی، درد صدری وخیم شونده (آنژین صدری) و یا علائم دیگر، پزشک ممکن است آنژیوپلاستی را به عنوان انتخاب درمانی پیشنهاد کند.

زندگی بعد از آنژیوپلاستی

در چه صورت آنژیوپلاستی درمان مناسبی نیست؟

آنژیوپلاستی عروق کرونر نمی تواند در همه موارد مورد استفاده قرار گیرد. اگر شریان اصلی تغذیه کننده بخش چپ قلب تنگ شده باشد یا در صورت ضعیف بودن عضلات قلبی و یا کوچک بودن رگ خونی گرفته شده،احتمالا جراحی باز عروق کرونر انتخاب بهتری برای درمان است. در جراحی باز عروق کرونر از طریق پیوند رگ از بخش دیگر بدن به بخش مسدود شده، یک مسیر فرعی ایجاد می کنند.

به علاوه در صورت ابتلا به دیابت یا وجود انسدادهای رگی متعدد نیز پزشک جراحی باز قلب را پیشنهاد می کند. تصمیم برای انجام آنژیوپلاستی یا جراحی باز به وسعت بیماری قلبی و شرایط کلی سلامتی بستگی دارد.

بالن بهتر است یا استنت گذاری؟

پیش از هر چیز باید بدانیم که هم بالن زدن و هم استنت گذاری هر دو روش های مداخله ای بسته برای گشودن عروق کرونری مسدود شده توسط پلاک های چربی هستند. فرق این دو روش در این است که در روش بالن ابزار مخصوصی وارد عروق کرونر می شود و سپس در محل تنگی باد می شود و با کنار زدن پلاک های چربی عروق را باز می کند. در این روش ابزاری داخل عروق قلبی نمی ماند.

اما در روش استنت گذاری وسیله ای شبیه به شکل وارد عروق شده و در همانجا باز می ماند و به بخشی از جداره ی رگ تبدیل می شود. به طور کل استنت گذاری روشی نوین است و امروزه مگر در موارد بسیار خاص از بالن زدن استفاده نمی شود.

⭕به طور کل عوارض استنت گذاری کمتر و اثربخشی آن بیش تر می باشد.

آنژیوپلاستی یا استنت گذازی

فیلم آنژیوپلاستی توسط دکتر نجفی فوق تخصص آنژیوپلاستی

مراحل انجام انژیو پلاستی

هیچ قسمتی از بدن شما بریده یا باز نمی شود به جز بریدگی کوچکی در کشاله ران، بازو یا مچ دست که به منظور ورود کاتتر برای انجام عمل ایجاد می شود. بسته به اینکه چند انسداد رگی وجود داشته باشد یا میزان پیچیدگی عمل، آنژیوپلاستی ممکن است بین ۳۰ دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

⬅️آنژیو پلاستی عروق کرونر توسط متخصص قلب و عروق (کاردیولوژیست) و تیمی از تکنسین ها و پرستاران ویژه کار قلب و عروق و معمولا در اتاقی به نام بخش آنژیوگرافی و کاتتریسم قلب انجام می گیرد.

⬅️آنژیوپلاستی عروق کرونر معمولا از طریق شریان کشاله ران ( شریان فمورال ) انجام می گیرد. گاهی هم ممکن است از طریق شریانی در بازو یا مچ دست انجام گیرد. قبل از عمل موضع مورد نظر با محلول ضدعفونی و گاز استریل پاک می شود. یک بی حس کننده موضعی به کشاله ران تزریق می شود تا موضع را بی حس کند.یک گیرنده الکترود روی قفسه سینه قرار می گیرد تا ضربان و ریتم قلب را طی عمل پایش کند.

از آنجا که در این عمل نیازی به بیهوشی عمومی نیست بیمار طی عمل بیدار خواهد بود و از طریق کاتتر درون وریدی مایعات و دارو دریافت خواهد نمود. بیمار جهت کاهش لخته شدن خون داروهای رقیق کننده خون(آنتی کواگولانت)دریافت خواهد کرد و سپس عمل به شرح زیر آغاز خواهد شد:

⬅️ پس از بی حس شدن ناحیه مورد نظر برای ایجاد برش،از یک سوزن کوچک برای دستیابی به شریان پا یا بازو استفاده می شود و یک برش کوچک در پوست ایجاد می شود.

⬅️ سپس پزشک کاتترمتصل به یک سیم راهنما را از ناحیه بریدگی وارد شریان می کند تا به سمت انسداد موجود در قلب هدایت کند.

⬅️ ممکن است بیمارحین انجام این کار در ناحیه کشاله احساس فشار کند اما به آن صورت دردی حس نمی شود و در صورت وجود درد باید به پزشک اطلاع داد. همچنین وجود کاتتر در بدن احساس نمی شود. مقدار کمی ماده حاجب از طریق کاتتر تزریق می شود تا به پزشک کمک کند از طریق تصویر اشعه ایکس به نام انسداد را مشاهده کند.

عوارض آنژیوپلاستی چیست؟

باید توجه داشت که در دستان پزشک توانمند و ماهر انجام آنژیوپلاستی با کمترین میزان عوارض همراه است. از جمله ی این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خونریزی از محل ورود ابزار (کشاله ی ران یا ساعد)

درد محل انجام آنژیوپلاستی

درد قفسه ی سینه حین انجام فرآیند

پارگی عروق کرونر

آریتمی ها

البته همان طور که گفتیم خطر بروز این عوارض اندک هستند و تنها در موارد بسیار نادری رخ می دهند و بسیاری از این عوارض هم خطرناک نیستند و قابل درمان و برطرف کردن هستند.

داروهای آنژیوپلاستی

مبحث داروهایی که باید بعد از آنژیوپلاستی استفاده شوند بسیار مهم و حیاتی می باشند. در واقع با عدم مصرف درست دارو پس از آنژیوپلاستی این فرآیند هیچ فایده ای برای بیمار نخواهد داشت. دو داروی بسیار مهم که در تمامی این بیماران باید استفاده شود و تنها در صورت دستور پزشک بیمار مجاز به قطع آنهاست:

 1. آسپرین
 2. و پلاویکس (زیلت/اسویکس)

هستند. این دو دارو از بروز لخته داخل استنت جلوگیری می کنند و قطع نابجای آنها ممکن است باعث گرفتگی استنت شود. هم چنین توصیه می شود که داروهای دسته ی استاتین (کاهنده ی چربی) نیز در تمامی بیماران به صورت بلند مدت استفاده شوند. هم چنین در برخی بیماران نیز ممکن است پزشک صلاح به استفاده از داروهای نظیر:

 • داروهای کاهنده ی فشارخون (مثل لوزارتان)
 • و کاهنده ی ضربان قلب (مثل متورال)

ببیند که این داروها نیز باید سر ساعت استفاده شوند. به طور کل با توجه به حساسیت عملیات آنژیوپلاستی هیچ دارویی جز با نظر پزشک نباید در دوره ی بعد از تعبیه ی استنت قطع شود.

زندگی بعد از آنژیوپلاستی

بسیاری از بیماران از این هراس دارند که بعد از انجام آنژیوپلاستی زندگی عادی برای آنها مقدور نباشد. اولین نکته این است که روزانه در همین کشور خودمان هزاران بیمار تحت آنژیوپلاستی قرار می گیرند و درصد بسیار زیادی از آنها پس از این موضوع به زندگی عادی خود ادامه می دهند و شکایت خاصی هم ندارند. بعد از آنژیوپلاستی به جز دوره ی کوتاهی که دوره ی حساسی محسوب می شود بیمار می تواند به زندگی عادی برگردد. ورزش کردن و پیاده روی در بیماران با استنت نه تنها جایز، بلکه یک ضرورت است. هم چنین رسیدگی به امور زندگی روزمره نیز هیچ تداخلی با آنژیوپلاستی ندارد. فعالیت های جنسی نیز در تمامی بیماران پس از سپری شدن دوره ی یکی دو هفته ای پس از استنت گذاری می تواند از سرگرفته شود.

بالون زدن قلب

یک بالون کوچک که در انتهای کاتتر نصب شده باد می شود تا شریان مسدود شده را عریض کند. بالون باد شده قبل از خالی شدن و خارج شدن از بدن تا چند دقیقه در ناحیه انسداد باقی می ماند تا موجب متسع شدن شریان شود. پزشک ممکن است بالون را پیش از خارج نمودن چند بار باد و خالی کند تا هر بار شریان را بیشتر متسع کند.

آنژیو پلاستیاز آنجا که بالون به طور موقت مسیرجریان خون قسمتی از قلب را سد می کند، ممکن است حین استفاده از آن در قفسه سینه درد احساس شود. اگر تعداد انسداد ها زیاد باشد ممکن است این عمل در ناحیه هر انسداد تکرار شود.

استنت گذاری قلبی چیست؟

در بیشتر افرادی که انژیو پلاستی عروق کرونر انجام می دهند،در محل انسداد، استنت یا فنر نیز گذاشته می شود. استنت معمولا در شریانی که توسط بالون گشاد شده است، قرار می گیرد. استنت دیواره شریان را از تنگ شدن مجدد پس از آنژیوپلاستی محافظت می کند. استنت شبیه یک فنر توری سیمی ریز است.

جایگذاری استنت یا استنت گذاری قلب

فنر فشرده،حول بالونی که به سر کاتتر متصل است قرار می گیرد و به سمت انسداد شریان هدایت می شود. در ناحیه انسداد،بالون باد شده و استنت فنری شکل متسع می شود و با دیواره شریان فشرده می شود. استنت به طور دائم در شریان باقی می ماند تا آنرا باز نگه دارد و جریان خون قلب را بهبود بخشد. هنگامی که استنت در محل قرار گرفت کاتتر بالون خارج می شود و عکس های بیشتری (آنژیوگرام)برای اطلاع از برقراری جریان خون مناسب در شریان تازه باز شده گرفته می شود. در نهایت با خارج نمودن کاتتر راهنما، عمل به پایان می رسد.

پس از استنت گذاری،احتمالا لازم است به مدت طولانی داروهای آنتی پلاکت مصرف شود تا احتمال تشکیل لخته در استنت کاهش یابد.

آنژیوپلاستی از دست

مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی عروق کرونر

احتمالا پس از انجام عمل آنژیوپلاستی عروق کرونر باید یک روز بستری بمانید و قلبتان پایش شود. مادامی که در بیمارستان هستید معمولا پزشک داروی ضد انعقاد خون جهت پیشگیری از تشکیل لخته و داروهایی جهت آرام نمودن شریان ها و اسپاسم های کرونری که ممکن است موجب حمله قلبی شوند، تجویزمی کند. شما احتمالا می توانید پس از یک هفته از انجام آنژیوپلاستی به کار و برنامه های عادی خود بپردازید.

چه زمان باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کرد؟

در صورت وجود خونریزی و تورم در محل ورود کاتتر

در صورت احساس درد فزاینده و ناراحتی در محل ورود کاتتر

وجود علائم عفونت مثل قرمزی،تورم،ترشح یا تب

در صورت تغییر در درجه حرارت یا رنگ پا یا بازویی که مورد عمل قرار گرفته است

احساس از بیحالی و یا ضعف مفرط

وجود درد سینه یا تنگی نفس

رقیق کننده های خون

رعایت دقیق توصیه های دکتر قلب در مورد درمان با داروهای رقیق کننده خون مثل آسپیرین،کلوپیدوگرل و داروهای مشابه بسیار مهم است.

بیشتر افرادی که آنژیوپلاستی انجام داده اند،چه استنت گذاشته باشند چه نه، باید مادام العمر آسپیرین مصرف کنند. در برخی موارد افرادی که استنت گذاشته اند.

باید به مدت یک سال یا بیشتر از داروهای رقیق کننده خون مثل کلوپیدوگرل استفاده کنند. در صورت لزوم انجام جراحی هایی غیر از جراحی قلب یا داشتن هر سوالی،پیش از متوقف نمودن مصرف داروهای قلبتان با متخصص قلبتان مشورت کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

۴.۱/۵ - (۱۰ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ستار شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آقای دکتر.مادرم ۶۵ ساله است و دو هفته پیش(تاریخ بیست و پنجم تیر ۹۸) آنژیو پلاستی شدن و دورگ lad و LCX رو استنت گذاشتن و گفتن که دیاگونال هم تنگی داره که نمیشه استنت بزاریم .اما همچنان درد کتف داره و در راه رفتن تنگی نفس میشه.مجددا به متخصص قلب مراجعه کردیم و اکو و نوار قلب گرفتن و ظاهرا مشکلی نداشتن.فرص پلاویکس ؛آسپرین و آتورواستاتین ۲۰ میلی و لوزارتان ۲۵ میلی و نیتروکانتین ۲/۶و متوپرولول ۴۷/۵ و پنتو پرازول ۴۰ مصرف میکنه.و گفتن اگه دردش تا هفته آینده بهتر نشد سیتی آنژیو بشه.بنظر شما علت درد و تنگی نفسش چیه.چکار کنیم.مدارک ضمیمه کردم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   ممکنه علایمشون صرفا قلبی نباشه و مشکل ریوی یا گوارشی یا اضطرابی داشته باشن

 • تصویر کاربر قاسم یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  مادر من حدود 4 ساله که استنت گذاشته.و قرص پلاویکس و ا اس ا مصرف میکرد.دکتر تقریبا 2 ماهه پیش پلاویکس رو قطع کرد..ولی بعد از قطعش وضعیتش تغییر کرد..سردرد و بالا رفتن فشار خصوصا فشار چشم که عمل آب مروارید داشت..به جایی کشید که متاسفانه عصب چشمش خشک شد ..سوال اینه که آیا ممکنه قطع کردن پلاویکس سکته مغزی ایجاد کنه..چون مادر من علائم سکته مغزی خفیف پیدا کرد و سردرد های شدید..؟؟ دکتر اعصاب براش قرص گابا پنتین رو تجویز کرده..با این حال هنوز از سردرد شکایت میکنه.
  و فشارش تنظیم نیست..
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   افزایش فشار و مشکل چشم به قطع پلاویکس ارتبلط نداره

   دوره توصیه شده برای پلاویوس ۱ سال هست

 • تصویر کاربر شهرام دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  اقای دکتر من بابام 70 سالش هست ومشکل انوریسم ائورت شکمی داره
  به بیمارستان مراجعه کردیم و قرار شد از طریق عمل اوار براشون استنت بگذارن
  اما بعد از انژیو مشخص شد تمام رگهای قلبشون هم گرفته و باید عمل قلب باز انجام بشه که اورژانسی و خوشبختانه موفق عمل شد.
  گفتن یک هفته بعد از عمل هم عمل اوار انجام میشه
  سوال من از حضرتعالی اینه که ایا بعد از یک هفته عمل قلب باز ایا قلب ترمیم میشه و توان عمل بعدی که استنت گذاری ائورت هست رو داره واقعا یا بهتره که بیشتر صبر کنیم تا کاملا خوب بشه؟
  ممنون از لطف شما و عرض معذرت بابت طولانی شدن سوالم????????????
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   این کاملا به شرایط و حال عمومی بیمار بستگی داره

   باید با پزشکی که بیمار رو ویزیت و معاینه کرده مشورت کنید

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقای دکتر پدرم ۴روز پیش فنر گذاشتن وعکسشم براتون فرستادم که کبودی زیادی روی دستشه خواستم بدونم آیا این لخته وکبودی از بین میره یا باید کاری بکنه.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   این از بین میره به تدریج

 • تصویر کاربر صالحه یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  پدرم 66 سالشه
  آبان 97 آنژیوپلاستی قلب کردند که در نهایت منجر به گذاشتن یک فنر در عروق قلبیشون شده
  بعد از عمل طبق تجویز دکتر مربوطه روزانه ( صبح و شب ) به تعداد 8 قرص مصرف می کنند .
  اما الان مدتیه از دردهایی در ناحیه دهان و دندانشون رنج می برند .
  به گفته خودشون اکثر دندوناشون درد می کنه و به لقی می زنه ، از همه مهمتر اینه که لثه های فک بالا و پایین به طور تقریبا محسوسی به عقب رفته اند ... آسیب ها به حدی رسیده که عمل خوردن غذا توام با درد همراه شده ...

  2 سوال از خدمت آقای دکتر داشتم : ????
  اگه این مشکلات ناشی از عوارض مصرف داروهای قلبی باشه ، آیا میشه امید داشت با مراجعه به دکترشون و صلاحدید ایشون میزان یا تعداد قرص های مصرفی کاهش پیدا کنه !!!؟؟؟

  چون از قرار معلوم تا حداقل یکسال و شایدم بیشتر مصرف این قرص ها اجباریست .

  و آیا اصلا برای رفع یا به حداقل رساندن مضرات ناشی از عوارض داروهای قلبی در مواردی اینچنین راه امیدی هست !!؟؟

  شاید لازم به توضیح باشد پدرم هیچگونه اعتیادی به مصرف انواع مواد مخدر ( سیگار و امثالهم ندارد )

  متشکرم از وقتی که صرف می کنید ????
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   این علایم جز عوارص داروها نیست

   در مورد داروها بدون دیدن بیمار و مدارک نمیشه نظر داد

 • تصویر کاربر امید دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام
  پدر‌ من یک هفته پیش دو‌تا از رگهاش را استند یا همان فنر گذاشتن ولی الان خیلی بی حال هستن و میگن در قفسه سینه شون حالت سری دادرن ایا این حالت طبیعی هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   این علایم به نظر قلبی نیست

   ممکنه افسردگی یا اضطرلبی باشه

 • تصویر کاربر بلوکی پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  سلام وقت به خیر 67 سال دارم مذکر و فروردین ماه عمل آنژیوپلاستی و تعبیه 4 استند داشته ام در ماه رمضان جاری با توجه به فاصله زمانی سحر تا افطار و بالعکس و مصرف داروهای پلاویکس75 نیتروکاردین2.6 آسپرین 80 و آنژیپول 47.5 روزه گرفتم و هم اکنون ادامه می دهم آیا برایم مضر است ؟ لطفا پاسخ سریع می طلبم .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   بله مضر هست

 • تصویر کاربر احــمــدے یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  ســلــام اقــاے دڪــتــر مــمــنــون ڪــه جــواب گــوے مــا هســتــیــد مــن 29ســالــه هســتــم 9711آنــژیــوپــلــاســتــے انــجــام دادم دوتــا رگ 99درصــد و 90 گــفــتــن بــایــد عــمــل بــاز بــشــه ولــے خــدا رو شــڪــر بــرام اســتــنــت گــذاشــتــن از مــوقــع عــمــل گــاهے درد هاے قــفــســه ســیــنــه پــشــت شــانــم و حــتــے اطــراف شــڪــمــم دارم و چــنــد شــب یــڪــبــار از درد شــدیــد قــفــســه ســیــنــه و تــنــگــے نــفــس و عــرق صــورت و ســر بــیــدار مــیــشــم بــاقــرص زیــر زبــانــے بــهتــر مــیــشــه دڪــتــرم از اول بــرام قــرص زیــلــت نــوشــتــن بــنــظــر شــمــا مــشــڪــلــے هســت ولــے تــنــگــے نــفــس رو در طــے روز زیــاد دارم ،منــاز 19ســالــگــے فــشــار خــون بــالــا داشــتــم گــاهے ڪــنــتــرل مــیــشــد و گــاهے خــیــلــے بــالــا بــود،لــطــفابــگــیــد تــا ڪــے بــایــد قــرص رقــیــق ڪــنــنــده بــخــورم اخــر عــمــرم ،وایــنــڪــه مــیــتــونــم بــاردار بــشــم بــرام مــشــڪــلــے پــیــش نــمــیــاد مــمــنــون یــڪ ســوال مــهمــم ایــن هســتــش ڪــه بــا ایــن عــمــل آنــژیــوپــلــاســتــے ڪــه مــن انــجــام دادم دو رگ گــرفــتــگــے داشــت هر دو بــالــاے 90 دذصــد مــیــتــونــم بــاردار بــشــم ایــا خــطــرنــاڪ اســت لــطــفــا بــفــرمــائیــد بــعــد چــنــد وقــت مــیــتــونــم بــاردار بــشــم فــشــار خــون بــالــا هم دارم الــبــتــه الــان ڪــنــتــرل شــده بــا دارو
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 3 سال پیش)

   سلام

   اضطرابتون رو درمان کنید

   تحت نظر پزشک میتونید باردار شید البته ریسکش از فرد عادی بالاتره

   دارو پلاویکس یک تا دو سال

   اسپرین همیشه

 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزبز
  من حدود 10ماه پیش انژیو پلاستی کردم مدتیه که شبها تو خواب دستام خواب میرن
  سوالم اینه اولا به انژیو پلاستی ویا داروهایی که میخورم ارتباط داره
  واگر نداره مشکلم چیه پیش کدام متخصص برم
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 3 سال پیش)

   سلام

   خیر

   ممکنه درگیری عصب دست یا اصطراب باشه

   به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  باسلام وتشکر از شما دکتر عزیز
  من حدود 10ماه پیش انژیوژلاستی کردم وقرص ااس او پلاویکس میخورم الان چند روزه یکی از دندونا اخرم عفونت کرده و صورتم متورم شده
  دکتر هم واسه من اموکسی سلین500روزی3عددوایبوبروفن وعکس از دندون نوشته
  سوال من اینه اولا این داروها با داروهای قلب تداخل تدا رن
  ومهمتر اینکه اگر قرار به پر کردن ویا حتی کشیدن دندون باشه واسه قلبم و اینکه رقیق کننده میخورم اشکالی ایجاد نمیشه
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   تداخل نداره
   بهتره داروهاتون رو قطع نکنید و ریسک خونریزی رو بپذیرید
   اگر امکان خونریزی شدید باشه میشه پلاویکس رو البته با قبول خطر قطع کرد ولی اسپرین نباید قطع شود
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر