کاربرد آنژیوگرافی قلب

کاربرد آنژیوگرافی قلب بررسی دقیق عروق کرونر می باشد. آنژیوگرافی قلب اطلاعاتی را در اختیار متخصص قلب و عروق قرار می دهد که شاید هیچ روش دیگری قادر به انجام آن نباشد.

تعریف آنژیوگرافی قلب

کاتتریزاسیون و آنژیوگرافی قلب روش قطعی و استاندارد برای بررسی آناتومی عروق قلب می‌باشد.

تاریخچه آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب که در ابتدا بر روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شد، برای اولین بار در سال ۱۹۲۹توسط ورنر فورسمن بر روی انسان صورت گرفت. هدف فورسمن ابداع روشی برای رساندن مستقیم داروها به درون قلب بود، اما قابلیت تکنیک فورسمن، به عنوان یک ابزار تشخیصی توسط افراد دیگر مورد توجه قرار گرفت. امروزه کاتتریزاسیون و آنژیوگرافی قلب برای اهداف تشخیصی، مداخله درمانی و یا هر دو انجام می‌پذیرند.

نحوه انجام آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی رادیال

در آنژیوگرافی کاتتر ( لوله‌ای باریک) از طریق سیاهرگ( برای ارزیابی قلب و راست سرخرگ ریوی) یا سرخرگهای (ارزیابی آئورت، قلب چپ و سرخرگ کرونروی) پا یا آنژیوگرافی از راه دست به سمت قلب هدایت شده و مستقیماً اندازه‌گیری‌ ها و تصویربرداری های لازم را انجام می‌دهد. پیشنهاد می کنیم فیلم آنژیوگرافی را در مقاله روش انجام آنژیوگرافی قلب نیز مشاهده نمایید.

کاربرد آنژیوگرافی قلب

کاربرد آنژیوگرافی تشخیصی قلب

مهم‌ترین کاربرد آنژیوگرافی بررسی دقیق عروق کرونر قلب می باشد. این روش تصویربرداری اطلاعاتی را به دست می‌دهد که شاید هیچ روش دیگری قادر به مهیاکردن آنها نباشد. در این روش امکان اندازه‌گیری مستقیم فشارهای داخل قلب و با تزریق ماده حاجب امکان مشاهده عروق کرونر قلب، حفره‌های قلبی و عروق بزرگ فراهم می‌شود.

گرفتگی عروق-آمادگی بیمار برای آنژیوگرافیکاربرد آنژیوگرافی قلب به طور معمول شامل تایید ناهنجاری های احتمالی داخل قلبی و تعیین موقعیت آناتومیک و اهمیت فیزیولوژیک آنها و نیز بررسی تنگی عروق کرونری  قلب می‌باشد. اگر عروق قلب به‌طور کامل باز باشند، ماده حاجب به خوبی در طول رگ امتداد پیدا می‌کند اما اگر مناطقی از رگ دچار تنگی باشند، در این نواحی ماده حاجب خوب عبور نمی‌کند و در عکس به خوبی محل تنگی و شدت آن مشخص می‌شود، و از روی همین اطلاعات، نحوه درمان و نیاز به آنژیوپلاستی یا جراحی قلب را تعیین می‌کند.

پس قبل از اقدامات درمانی مانند آنژیوپلاستی شریان (سرخرگ) کرونر، جراحی باز پیوند عروق کرونر یا عمل جراحی دریچه‌ها، به آنژیوگرافی تشخیصی نیاز است.

– کاربرد آنژیوگرافی درمانی (آنژیوپلاستی)

آنژیوپلاستی به معنی باز کردن یا ترمیم رگ می‌باشد. در این روش رگ مسدود توسط بادکنکی متسع می‌شود و چند ثانیه در این حالت نگاه داشته می‌شود تا رگ باز شود. اغلب برای محکم کاری یک لوله فنر مانند به نام استنت (Stent) داخل رگ مسدود قرار داده می‌شود تا از انسداد مجدد آن جلوگیری به عمل آید.

عوارض آنژیوگرافی تشخیصی و درمانی

انجام این بررسی نیاز به یک یا دو روز بستری شدن دارد ولی انجام آن حدود نیم ساعت به طول می‌انجامد و معمولاً بیمار بدون عارضه‌ای خاص از بیمارستان مرخص می‌شود. اگرچه آنژیوگرافی قلب معمولا روش بی‌خطری است، بصورت نادر ممکن است با عوارضی چون آسیب عروق، نارسایی کلیه (به علت ماده حاجب)، سکته قلبی یا سکته مغزی (بدلیل ارسال لخته) همراه باشد. ریسک این عوارض در بیماران مختلف متفاوت است و نیز در آنژیوگرافی تشخیصی کمتر ار آنژیوپلاستی است. در مورد ریسک این عوارض در شما از پزشک خود سئوال کنید.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

کاربرد آنژیوگرافی قلب
5 (100%) 5 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرعلی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر من مادرم تنگی نفس و درد قفسه سینه داشت دکتر مراجعه کردیم بعد اکو و انژیو گفتن یه تیکه گوشت اضافه خوشخیم روی قلبش هست نمیشه کاریش هم کرد فقط دارو واسه ی فشار و یه بسته متورال بهش دادن. ولی تغییری نکرده وضع و حالش به نظر شما چیکار بکنیم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه مشکلشون قلبی نباشه و مشکل ریوی یا گوارشی یا اضطرابی باشه

   باید با مدارک مراجعه کنند

 • تصویر کاربررضا چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  36.5 agatston ca scoringاگه ممکنه تفسیر سی تی آنژیو رو محبت بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام

   عکس گزارش رو بفرستید

 • تصویر کاربرترنم سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخسته نباشید من درباره مادرم سوال کرده بودم میخواستم عکس اسکن شم بفرستم سوالمم دوباره مطرح میکنم
  باسلام آقای دکترمادرمن یه مدت فشارش بالا بودالبته سابقه فشارداشت ده پانزده ساله آنتونل میخورد ولی این اواخرپایین نمیاومدفشارش رفتیم دکترقلب بعداسکن هسته ای اکو براش آنژیو نوشت داروهاشم عوض کرد مشکل تیروئیدم داشت انگاربایکم چربی بالا بریه اونام دکترداخلی دارو نوشته دکترقلبم گفت آنژیو باید بره داروهاروخورده خیلی بهتر میگه نمیرم آنژیو ده سال پیشم آنژیو شده اگه میشه راهنماییم کنید ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)
   سلام
   بهتره انژيو انجام بشه چون اسكن مشكل داره
 • تصویر کاربراکرم شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای دکتر نجفی
  پدربزرگی 90 ساله دارم که به تازگی بنا به تشخیص پزشک یکی از قلب های ایشون گرفته و گفتن که می بایست آنژیوگرافی انجام شه، اما گفتن در هر حالت چه آنژیو انجام شه و نشه مشکل قلب ایشون خطرناک هست.
  همچنین گفتن که چند وقت پیش سکته قلبی هم رد کردن
  به نظر شما در خصوص این مورد انجام آنژیو موثر هست؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.
  با سپاس
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۴ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام
   بيمار همراه مدارك بايد ديده شوند تا بشه نظر داد
   انژيو صرفا جنبه تشخيصي دارد نه درماني
 • تصویر کاربرزهره شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای من که وزنم 135کیلو هست کدام مرکز در تهران دارای سی تی آنژیو هست؟ متاسفانه بیمارستان میلاد برای وزن من این دستگاه راندارد
  متشکرن
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۴ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام
   من متاسفانه اطلاع ندارم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر