کاربرد آنژیوگرافی قلب

کاربرد آنژیوگرافی قلب بررسی دقیق عروق کرونر می باشد. آنژیوگرافی قلب اطلاعاتی را در اختیار متخصص قلب و عروق قرار می دهد که شاید هیچ روش دیگری قادر به انجام آن نباشد.

تعریف آنژیوگرافی قلب

کاتتریزاسیون و آنژیوگرافی قلب روش قطعی و استاندارد برای بررسی آناتومی عروق قلب می‌باشد.

تاریخچه آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب که در ابتدا بر روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شد، برای اولین بار در سال ۱۹۲۹توسط ورنر فورسمن بر روی انسان صورت گرفت. هدف فورسمن ابداع روشی برای رساندن مستقیم داروها به درون قلب بود، اما قابلیت تکنیک فورسمن، به عنوان یک ابزار تشخیصی توسط افراد دیگر مورد توجه قرار گرفت. امروزه کاتتریزاسیون و آنژیوگرافی قلب برای اهداف تشخیصی، مداخله درمانی و یا هر دو انجام می‌پذیرند.

نحوه انجام آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی رادیال

در آنژیوگرافی کاتتر ( لوله‌ای باریک) از طریق سیاهرگ( برای ارزیابی قلب و راست سرخرگ ریوی) یا سرخرگهای (ارزیابی آئورت، قلب چپ و سرخرگ کرونروی) پا یا آنژیوگرافی از راه دست به سمت قلب هدایت شده و مستقیماً اندازه‌گیری‌ ها و تصویربرداری های لازم را انجام می‌دهد. پیشنهاد می کنیم فیلم آنژیوگرافی را در مقاله روش انجام آنژیوگرافی قلب نیز مشاهده نمایید.

کاربرد آنژیوگرافی قلب

کاربرد آنژیوگرافی تشخیصی قلب

مهم‌ترین کاربرد آنژیوگرافی بررسی دقیق عروق کرونر قلب می باشد. این روش تصویربرداری اطلاعاتی را به دست می‌دهد که شاید هیچ روش دیگری قادر به مهیاکردن آنها نباشد. در این روش امکان اندازه‌گیری مستقیم فشارهای داخل قلب و با تزریق ماده حاجب امکان مشاهده عروق کرونر قلب، حفره‌های قلبی و عروق بزرگ فراهم می‌شود.

گرفتگی عروق-آمادگی بیمار برای آنژیوگرافیکاربرد آنژیوگرافی قلب به طور معمول شامل تایید ناهنجاری های احتمالی داخل قلبی و تعیین موقعیت آناتومیک و اهمیت فیزیولوژیک آنها و نیز بررسی تنگی عروق کرونری  قلب می‌باشد. اگر عروق قلب به‌طور کامل باز باشند، ماده حاجب به خوبی در طول رگ امتداد پیدا می‌کند اما اگر مناطقی از رگ دچار تنگی باشند، در این نواحی ماده حاجب خوب عبور نمی‌کند و در عکس به خوبی محل تنگی و شدت آن مشخص می‌شود، و از روی همین اطلاعات، نحوه درمان و نیاز به آنژیوپلاستی یا جراحی قلب را تعیین می‌کند.

پس قبل از اقدامات درمانی مانند آنژیوپلاستی شریان (سرخرگ) کرونر، جراحی باز پیوند عروق کرونر یا عمل جراحی دریچه‌ها، به آنژیوگرافی تشخیصی نیاز است.

– کاربرد آنژیوگرافی درمانی (آنژیوپلاستی)

آنژیوپلاستی به معنی باز کردن یا ترمیم رگ می‌باشد. در این روش رگ مسدود توسط بادکنکی متسع می‌شود و چند ثانیه در این حالت نگاه داشته می‌شود تا رگ باز شود. اغلب برای محکم کاری یک لوله فنر مانند به نام استنت (Stent) داخل رگ مسدود قرار داده می‌شود تا از انسداد مجدد آن جلوگیری به عمل آید.

عوارض آنژیوگرافی تشخیصی و درمانی

انجام این بررسی نیاز به یک یا دو روز بستری شدن دارد ولی انجام آن حدود نیم ساعت به طول می‌انجامد و معمولاً بیمار بدون عارضه‌ای خاص از بیمارستان مرخص می‌شود. اگرچه آنژیوگرافی قلب معمولا روش بی‌خطری است، بصورت نادر ممکن است با عوارضی چون آسیب عروق، نارسایی کلیه (به علت ماده حاجب)، سکته قلبی یا سکته مغزی (بدلیل ارسال لخته) همراه باشد. ریسک این عوارض در بیماران مختلف متفاوت است و نیز در آنژیوگرافی تشخیصی کمتر ار آنژیوپلاستی است. در مورد ریسک این عوارض در شما از پزشک خود سئوال کنید.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

کاربرد آنژیوگرافی قلب
5 (100%) 5 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرپویا یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  نوار قلبتست ورزشو تست اکو و ازمایش را انجام دادم. و دکتر بنده گفتند که باید انژیوگرافی هم انجام بشود. خواستم ببینم ایا ضرورت انژیوگرافی وجود دارد یا نه؟ سن بیمار 65 سال است.
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   کم کاری تیرویید و کمبود ویتامین د دارید

   تست ورزش باید کامل دیده شود تا بشه نظر داد

 • تصویر کاربرسعید چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدا قوت؛ من پدرم 73 سال دارد و متاسفانه اخیرا متوجه شدیم سه تا رگ قلبش بسته شده، دکتر های متخصص اعلام کردند که ایشان قلبش نیاز به عمل باز داره و با آنژیوگرافی حل نمیشه و رگ ها جواب آنژیوگرافی را نمیدن، منتهی ایشان زیر بار عمل نمیرند و اجازه عمل نمیدن، در کنار این بیماری قلبی، کلیه های ایشان نیز در شرایط خوبی نیست و دکتر کلیه گفتند که کلیه هاشان کوچک شده و دچار کیست هست، با توجه به توضیحات بنده و شرح شرایط پدرم از شما درخواست کمک و مشورت دارم، میخواستم ببینم با این شرایط ما آنژیوگرافی انجام دهیم یا ندهیم، و اگر روش دیگری هست که قلب ایشان بدون عمل قلب باز به شرایط مناسب برسه
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   باید بیمار و سی دی دیده شود تا بشه اظهار نظر کرد

  2. تصویر کاربرسعیددوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   آقای دکتر کی میتونم خدمت برسم
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   با منشی هماهنگ کنید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرAlireza جمعه ۷ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  علیرضا
  با سلام
  مادر اینجانب با سن 72 جهت چکاپ به دکتر قلب مراجعه نمودند. دکتر پس بررسی نوار قلب و اکو گفتند احتمالا گرفتگی عروق داری باید اسکن قلب انجام شود. پس ارائه پاسخ اسکن قلب و تست ورزش دکتر گفتند سه تا از عروق شما گرفته و باید آنژو انجام شود. ما برای اطمینان بیشتر به دکتر دیگری مراجعه کردیم و ایشان گفتند احتمالا یک رگ شما گرفته و میتوان با درمان دارویی شروع کرد و این مسئله بر شک ما اضافه کرد. بناچار به پزشک سوم مراجعه شد و ایشان گفتند اسکن شما یه مشکل کوچک را نشان میدهد که با دارو میتواند مرتفع گردد لیکن پس از بررسی تست ورزش گفتند نیاز هست آنژیو انجام گردد. به پیوست گزارش اسکن، تست ورزش جهت بررسی و اعلام نظر جنابعالی ارسال میگردد. خواهشمند است نظراتان را در خصوص ضرورت و یا عدم ضرورت آنژیو اعلام فرمایید. لازم بذکر ایشان دارای بیماری قند کنترل شده نیز میباشند

  تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۷ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   مدارک ارسال نشده

 • تصویر کاربرجواد یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خواهش میکنم کمکم کنید
  بدجوری استرس گرفتم
  پدرم 54سالشه دوشنبه سکته قلبی کرد
  شهرستان آنژیو انجام دادن و روز بعدش اکو انجام دادن
  شنبه جواب اکو تو تهران به دکتر حیدری نشون دادم گفتن خوبه
  فقط یکی از رگای فرعیشون هم گرفته شده که با دارو احتمالا حل بشه
  بین حرفاشون گفتن طبق اکو پمپاژ قلبشون 35{617bde1ed008398007b968968ae202cc2e28a65f2fd7307d8858a9dd51ba4f23}
  اونجا اصلا حواسم نبود الاندکه سرچ کردم فهمیدم همون ef میشه
  دارم دیوونه میشم الان یعنی وضع پدرم خیلی خرابه؟ دکتر توروخدا کمکم کنید نیازی به جراحی داره؟
  Ef 35
  یعنی نارسایی قلبی؟؟؟؟
  راهی واسه درمانش نیست؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

   این ef کنی پایینه ولی لزوما به معنای وضع بد نیست و با دارو میتونند کاملا حال مناسب داشته باشند

 • تصویر کاربرعلی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر من مادرم تنگی نفس و درد قفسه سینه داشت دکتر مراجعه کردیم بعد اکو و انژیو گفتن یه تیکه گوشت اضافه خوشخیم روی قلبش هست نمیشه کاریش هم کرد فقط دارو واسه ی فشار و یه بسته متورال بهش دادن. ولی تغییری نکرده وضع و حالش به نظر شما چیکار بکنیم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه مشکلشون قلبی نباشه و مشکل ریوی یا گوارشی یا اضطرابی باشه

   باید با مدارک مراجعه کنند

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر