دکتر محمد حسین نجفی

بهترین درمان کوآرکتاسیون آئورت درکودکان

کوآرکتاسیون یا تنگی آئورت (COA) یک نقص قلبی است که در بدو تولد (به صورت مادرزادی) به وجود می آید و به این معنا است که آئورت تنگ تر از چیزی است که باید باشد. آئورت شریان بزرگی است که خون غنی از اکسیژن را از بطن چپ به بدن انتقال می دهد؛ این تنگ شدن باعث می شود که خون غنی از اکسیژن کمتری به بدن برسد.

كواركتاسيون آئورت چيست

میزان تنگی آئورت می تواند متفاوت باشد. کودکی که تنگی آئورت بیشتری دارد، علائم بیشتری خواهد داشت. این علائم در سنین پایین نیز دیده خواهند شد. در برخی موارد، تنگی آئورت در دوران نوزادی دیده می شود و در برخی دیگر، ممکن است تا سن مدرسه یا نوجوانی مشخص نشود. COA ممکن است در نوزادان، کودکان در سن مدرسه یا نوجوانان تشخیص داده شود. این بیماری بیشتر در مردان دیده می شود و اگر یکی دیگر از اعضای خانواده این بیماری را داشته باشد، احتمال ابتلا به آن افزایش می یابد.

همچنین اغلب در افراد مبتلا به سندروم های ژنتیکی خاصی مانند سندروم ترنر رخ می دهد. کوآرکتاسیون آئورت عموماً با سایر نقایص قلبی مرتبط است که شامل بیماری دریچه ی آئورت دو لتی است.

علت COA در کودکان چیست؟

اکثر اوقات، COA هیچ علت شناخته شده ای ندارد. بعضی از نقایص قلبی موجود در هنگام تولد یک پیوند ژنتیکی دارند؛ این بدان معنی است که در خانواده های خاصی، بیشتر از معمول اتفاق می افتند و در خانواده هایی با سابقه ی ضایعات انسدادی سمت چپ قلب، خطر ابتلا به آن بیشتر خواهد بود.

علائم کوآرکتاسیون آئورت در کودکان چیست؟

بیماری قلبی در کودکان

 موارد زیر شایع ترین علائم کوآرکتاسیون آئورت هستند:

 • بد خلقی
 • پوست رنگ پریده
 • تعریق
 • تنفس سنگین یا سریع
 • کبد بزرگ شده (هپاتومگالی)
 • تغذیه ی نامناسب
 • وزن گیری ناکافی
 • ساق یا کف پای سرد
 • درد قفسه ی سینه
 • فشار خون بازوها بیشتر از فشار خون پاها
 • درد در قسمت های تحتانی پا هنگام راه رفتن (لنگیدن)

بزرگسالان مبتلا به این بیماری – به خصوص اگر فشار خون بالایی داشته باشند – در معرض بیشتر خطر ابتلا به آنوریسم داخل جمجمه ای (ضعیف شدن و باد کردن عروق خونی در مغز) قرار دارند. علائم COA در کودکان ممکن است مانند سایر بیماری ها به نظر برسد، در نتیجه حتماً برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص کوآرکتاسیون آئورت در کودکان

پزشک در مورد علائم و سابقه ی سلامتی کودک سوال می ‌پرسد و او را معاینه ی فیزیکی می کند. ممکن است شما را به یک متخصص قلب کودکان ارجاع دهد؛ یعنی پزشکی که برای درمان مشکلات قلبی در کودکان، آموزش های ویژه دیده است. متخصص قلب نیز کودک را معاینه می کند و به قلب و ریه های او گوش می دهد.

همچنین ممکن است کودک به آزمایشاتی مانند موارد زیر نیاز داشته باشد:

1- اشعه ی ایکس قفسه ی سینه

این تست ممکن است بزرگ شدن قلب یا تغییرات دیگر ناشی از COA را نشان دهد.

2- الکتروکاردیوگرام (ECG)

 ECG فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کند و می تواند ریتم های غیرطبیعی (آریتمی) و آسیب عضله ی قلب را پیدا کند.

3- اکوکاردیوگرام

از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر متحرک از قلب و دریچه های آن استفاده می کند. اکثر تنگی های آئورت با اکوکاردیوگرافی تشخیص داده می شوند.

4- کاتتریزاسیون قلبی

در این تست یک لوله ی نازک و انعطاف پذیر (کاتتر) از طریق عروق خونی به قلب منتقل می کنند. از رنگ برای به دست آوردن تصویر واضحی از قلب و آئورت استفاده می شود. همچنین ممکن است کاتتریزاسیون برای درمان تنگ شدن قلب به کار گرفته شود.

5- سی تی اسکن

این روش می تواند تصاویر دقیقی از آئورت تهیه کند و محل تنگی آن را نشان دهد.

6- MRI

تصاویر دقیقی از قلب و آئورت ایجاد می کند، می تواند به وضوح نشان دهد که تنگی کجاست و چقدر بزرگ است.

درمان تنگی آئورت در کودکان

روش درمانی به علائم، سن و سلامت عمومی کودک و همچنین شدت بیماری بستگی خواهد داشت. COA با ترمیم رگ تنگ شده درمان می شود. ممکن است با روش های زیر این کار را انجام دهند:

1- کاتتریزاسیون قلبی

در طول این عمل، برای آرامش و تسکین کودک به او دارو داده می شود. پزشک یک کاتتر را از طریق یک رگ خونی به بخش تنگ شده ی آئورت وارد می کند و یک بالون نیز در نوک کاتتر برای باز کردن آن ناحیه، باد شده است. پزشک ممکن است یک لوله ی توری فلزی کوچک (استنت) را در ناحیه ی تنگ شده قرار دهد تا آئورت را باز نگه دارد. معمولاً کودک بعد از این عمل باید یک شب در بیمارستان بستری شود.

انواع استنت قلبی

2- جراحی

به کودک برای بیهوشی عمومی، داروی خواب داده می شود. جراح یک برش روی قفسه ی سینه کودک ایجاد می کند. محل این شکاف به میزان تنگی آئورت بستگی دارد. همچنین، وجود نقص های دیگری که در طول همان جراحی باید ترمیم شوند نیز روی محل برش جراحی اثرگذار است. جراح، ناحیه ی تنگ شده را برش می دهد یا آن را بزرگ تر می کند و دو انتهای آئورت را به هم متصل می کند. در برخی موارد، جراح مجبور است برای طولانی ‌تر کردن آئورت از سایر بافت‌های نزدیک یا مواد پانسمان استفاده کند.

عوارض

 اگر COA درمان نشود، چند مشکل ایجاد می کند:

 • بطن چپ که خون را از طریق آئورت و بدن پمپاژ می کند ضعیف می شود و از کار می افتد.
 • فشار خون در اندام های بالاتنه بسیار بالا و در اندام های پایین تنه بسیار پایین است.
 • کلیه ها آن طور که باید کار نمی کنند.
 • بیماری عروق کرونر
 • عفونت قلب و دیواره ی عروق خونی
 • آئورت یا سایر شریان ها ممکن است پاره شود و باعث سکته ی مغزی یا خونریزی کنترل نشده شود.
 • مرگ

چگونه می توان به یک کودک مبتلا به COA کمک کرد؟

همه کودکان مبتلا به COA باید این نقص را برطرف کنند. بعضی از نوزادان بسیار بیمار خواهند بود و قبل از عمل نیاز به مراقبت در بخش مراقبت های ویژه دارند. در برخی موارد، کودک ممکن است نیاز به درمان اضطراری داشته باشد اما درمان کودکانی که علائم کمتری دارند، طبق برنامه ریزی انجام می شود.

اکثر کودکانی که ترمیم COA انجام داده اند زندگی سالمی خواهند داشت و سطح فعالیت، اشتها و رشد آن ها باید به موقع به حالت عادی بازگردد.

استاتین ها برای بازشدن عروق

بعد از درمان، متخصص قلب ممکن است توصیه کند که کودک قبل از انجام هر نوع جراحی یا عمل (مانند کارهای دندانپزشکی) به منظور جلوگیری از عفونت، آنتی بیوتیک مصرف کند.

با رشد کودک، آئورت ممکن است دوباره باریک شود. در صورتی که این اتفاق بیافتد، احتمال دارد عمل یا جراحی بالون دیگری انجام شود.

کنترل فشار خون موضوع بسیار مهمی است. فشار خون کودک ممکن است پس از ترمیم تنگی آئورت، بیشتر از قبل بوده و مجبور باشد برای کمک به کاهش آن، دارو مصرف کند.

کودک مبتلا، به یک برنامه ی مراقبتی تکمیلی منظم و مادالعمر در یک مرکز معتبر احتیاج خواهد داشت.

چه زمانی باید با پزشک کودک تماس گرفت؟

در صورتی که متوجه تغییراتی در علائم طبیعی کودک خود شدید، فوراً با پزشک او تماس بگیرید. برای مثال، کودک شما ممکن است مشکل تنفسی بیشتری داشته باشد یا کمتر بتواند غذا بخورد.

نکات کلیدی:

4.5/5 - (41 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر