دکتر محمد حسین نجفی

بهترین درمان کوآرکتاسیون آئورت درکودکان

کوآرکتاسیون یا تنگی آئورت (COA) یک نقص قلبی است که در بدو تولد (به صورت مادرزادی) به وجود می آید و به این معنا است که آئورت تنگ تر از چیزی است که باید باشد. آئورت شریان بزرگی است که خون غنی از اکسیژن را از بطن چپ به بدن انتقال می دهد؛ این تنگ شدن باعث می شود که خون غنی از اکسیژن کمتری به بدن برسد.

كواركتاسيون آئورت چيست

میزان تنگی آئورت می تواند متفاوت باشد. کودکی که تنگی آئورت بیشتری دارد، علائم بیشتری خواهد داشت. این علائم در سنین پایین نیز دیده خواهند شد. در برخی موارد، تنگی آئورت در دوران نوزادی دیده می شود و در برخی دیگر، ممکن است تا سن مدرسه یا نوجوانی مشخص نشود. COA ممکن است در نوزادان، کودکان در سن مدرسه یا نوجوانان تشخیص داده شود. این بیماری بیشتر در مردان دیده می شود و اگر یکی دیگر از اعضای خانواده این بیماری را داشته باشد، احتمال ابتلا به آن افزایش می یابد.

همچنین اغلب در افراد مبتلا به سندروم های ژنتیکی خاصی مانند سندروم ترنر رخ می دهد. کوآرکتاسیون آئورت عموماً با سایر نقایص قلبی مرتبط است که شامل بیماری دریچه ی آئورت دو لتی است.

علت COA در کودکان چیست؟

اکثر اوقات، COA هیچ علت شناخته شده ای ندارد. بعضی از نقایص قلبی موجود در هنگام تولد یک پیوند ژنتیکی دارند؛ این بدان معنی است که در خانواده های خاصی، بیشتر از معمول اتفاق می افتند و در خانواده هایی با سابقه ی ضایعات انسدادی سمت چپ قلب، خطر ابتلا به آن بیشتر خواهد بود.

علائم کوآرکتاسیون آئورت در کودکان چیست؟

بیماری قلبی در کودکان

 موارد زیر شایع ترین علائم کوآرکتاسیون آئورت هستند:

 • بد خلقی
 • پوست رنگ پریده
 • تعریق
 • تنفس سنگین یا سریع
 • کبد بزرگ شده (هپاتومگالی)
 • تغذیه ی نامناسب
 • وزن گیری ناکافی
 • ساق یا کف پای سرد
 • درد قفسه ی سینه
 • فشار خون بازوها بیشتر از فشار خون پاها
 • درد در قسمت های تحتانی پا هنگام راه رفتن (لنگیدن)

بزرگسالان مبتلا به این بیماری – به خصوص اگر فشار خون بالایی داشته باشند – در معرض بیشتر خطر ابتلا به آنوریسم داخل جمجمه ای (ضعیف شدن و باد کردن عروق خونی در مغز) قرار دارند. علائم COA در کودکان ممکن است مانند سایر بیماری ها به نظر برسد، در نتیجه حتماً برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص کوآرکتاسیون آئورت در کودکان

پزشک در مورد علائم و سابقه ی سلامتی کودک سوال می ‌پرسد و او را معاینه ی فیزیکی می کند. ممکن است شما را به یک متخصص قلب کودکان ارجاع دهد؛ یعنی پزشکی که برای درمان مشکلات قلبی در کودکان، آموزش های ویژه دیده است. متخصص قلب نیز کودک را معاینه می کند و به قلب و ریه های او گوش می دهد.

همچنین ممکن است کودک به آزمایشاتی مانند موارد زیر نیاز داشته باشد:

1- اشعه ی ایکس قفسه ی سینه

این تست ممکن است بزرگ شدن قلب یا تغییرات دیگر ناشی از COA را نشان دهد.

2- الکتروکاردیوگرام (ECG)

 ECG فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کند و می تواند ریتم های غیرطبیعی (آریتمی) و آسیب عضله ی قلب را پیدا کند.

3- اکوکاردیوگرام

از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر متحرک از قلب و دریچه های آن استفاده می کند. اکثر تنگی های آئورت با اکوکاردیوگرافی تشخیص داده می شوند.

4- کاتتریزاسیون قلبی

در این تست یک لوله ی نازک و انعطاف پذیر (کاتتر) از طریق عروق خونی به قلب منتقل می کنند. از رنگ برای به دست آوردن تصویر واضحی از قلب و آئورت استفاده می شود. همچنین ممکن است کاتتریزاسیون برای درمان تنگ شدن قلب به کار گرفته شود.

5- سی تی اسکن

این روش می تواند تصاویر دقیقی از آئورت تهیه کند و محل تنگی آن را نشان دهد.

6- MRI

تصاویر دقیقی از قلب و آئورت ایجاد می کند، می تواند به وضوح نشان دهد که تنگی کجاست و چقدر بزرگ است.

درمان تنگی آئورت در کودکان

روش درمانی به علائم، سن و سلامت عمومی کودک و همچنین شدت بیماری بستگی خواهد داشت. COA با ترمیم رگ تنگ شده درمان می شود. ممکن است با روش های زیر این کار را انجام دهند:

1- کاتتریزاسیون قلبی

در طول این عمل، برای آرامش و تسکین کودک به او دارو داده می شود. پزشک یک کاتتر را از طریق یک رگ خونی به بخش تنگ شده ی آئورت وارد می کند و یک بالون نیز در نوک کاتتر برای باز کردن آن ناحیه، باد شده است. پزشک ممکن است یک لوله ی توری فلزی کوچک (استنت) را در ناحیه ی تنگ شده قرار دهد تا آئورت را باز نگه دارد. معمولاً کودک بعد از این عمل باید یک شب در بیمارستان بستری شود.

انواع استنت قلبی

2- جراحی

به کودک برای بیهوشی عمومی، داروی خواب داده می شود. جراح یک برش روی قفسه ی سینه کودک ایجاد می کند. محل این شکاف به میزان تنگی آئورت بستگی دارد. همچنین، وجود نقص های دیگری که در طول همان جراحی باید ترمیم شوند نیز روی محل برش جراحی اثرگذار است. جراح، ناحیه ی تنگ شده را برش می دهد یا آن را بزرگ تر می کند و دو انتهای آئورت را به هم متصل می کند. در برخی موارد، جراح مجبور است برای طولانی ‌تر کردن آئورت از سایر بافت‌های نزدیک یا مواد پانسمان استفاده کند.

عوارض

 اگر COA درمان نشود، چند مشکل ایجاد می کند:

 • بطن چپ که خون را از طریق آئورت و بدن پمپاژ می کند ضعیف می شود و از کار می افتد.
 • فشار خون در اندام های بالاتنه بسیار بالا و در اندام های پایین تنه بسیار پایین است.
 • کلیه ها آن طور که باید کار نمی کنند.
 • بیماری عروق کرونر
 • عفونت قلب و دیواره ی عروق خونی
 • آئورت یا سایر شریان ها ممکن است پاره شود و باعث سکته ی مغزی یا خونریزی کنترل نشده شود.
 • مرگ

چگونه می توان به یک کودک مبتلا به COA کمک کرد؟

همه کودکان مبتلا به COA باید این نقص را برطرف کنند. بعضی از نوزادان بسیار بیمار خواهند بود و قبل از عمل نیاز به مراقبت در بخش مراقبت های ویژه دارند. در برخی موارد، کودک ممکن است نیاز به درمان اضطراری داشته باشد اما درمان کودکانی که علائم کمتری دارند، طبق برنامه ریزی انجام می شود.

اکثر کودکانی که ترمیم COA انجام داده اند زندگی سالمی خواهند داشت و سطح فعالیت، اشتها و رشد آن ها باید به موقع به حالت عادی بازگردد.

آیا قرص متورال برای استرس مفید است؟

بعد از درمان، متخصص قلب ممکن است توصیه کند که کودک قبل از انجام هر نوع جراحی یا عمل (مانند کارهای دندانپزشکی) به منظور جلوگیری از عفونت، آنتی بیوتیک مصرف کند.

با رشد کودک، آئورت ممکن است دوباره باریک شود. در صورتی که این اتفاق بیافتد، احتمال دارد عمل یا جراحی بالون دیگری انجام شود.

کنترل فشار خون موضوع بسیار مهمی است. فشار خون کودک ممکن است پس از ترمیم تنگی آئورت، بیشتر از قبل بوده و مجبور باشد برای کمک به کاهش آن، دارو مصرف کند.

کودک مبتلا، به یک برنامه ی مراقبتی تکمیلی منظم و مادالعمر در یک مرکز معتبر احتیاج خواهد داشت.

چه زمانی باید با پزشک کودک تماس گرفت؟

در صورتی که متوجه تغییراتی در علائم طبیعی کودک خود شدید، فوراً با پزشک او تماس بگیرید. برای مثال، کودک شما ممکن است مشکل تنفسی بیشتری داشته باشد یا کمتر بتواند غذا بخورد.

نکات کلیدی:

4.5/5 - (41 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پسرم پنجشنبه ۱۶ خرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 287 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر من سوالی دارم در رابطه با هیپوپلازی بطن چپ قلب جنین که در هفته ۱۹ بارداری توسط اکوکاردیوگرافی تشخیص داده شد و من مجبور به سقط جنین شدم. چقدر احتمال درمان وجود داشت؟در بارداری بعدی چقدر ریسک وجود داره؟ برای پیشگیری چکار کنم؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۶ خرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید با متخصص قلب اطفال مشورت کنید

 • تصویر کاربر Mahmoud یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من 26 سالمه و 4 سالگی عمل قلب باز asd انجام دادم الان توی جدیدترین اکوم normal rv size and mild systolic dysfunction نوشته شده آیا میتونم تمرینات بدنسازیمو داشته باشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   بله

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 942 مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب خدمت شما سرور گرامی به تازگی فرزند اول من که دختر هست به دنیا آومده و دارای ضربات قلبی نامنظم بود که اکو مادرزادی به عمل اومده جوابش رو برای شما ارسال میکنم اما دکتر اکو گیرنده فرمودند که نوزاد دررحم مادر دارای یک رگ و دریچه اضافی در قلب میباشد که پس از تولد بسته میشه اما در نوزاد من رگ بسته شده دریچه بسته نشده و من بابت این مسئله نگرانم لطفا راهنمایی بفرمایید در ضمن یک شربت نوشته که الان اسمش رو حضور ذهن ندارم در آخر دخترم 24 اردیبهشت دو ماهش تموم میشه ، پیشاپیش بینهایت از توجهتون سپاس گذارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   یک سوراخ بین دهلیز هست

   ممکنه به تدریج بسته بشه ولی گاهی هم بسته نمیشه

   اگر باز بمونه و بزرگ باشه جراحی میشه

 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  پسری دارم 2 سال و 9 ماه مادرزادی مشکل آترزی پولمونری و VSD بین بطنی و pdf که در 3 ماهگی عمل شنت شده و pdf بسته میشود الان وقت عمل اصلی هستش میخواستم بدونم که ایا امکان دارد از رگ های اطراف قلبش آترزی ریوی پیوند بزنن یا این امکان وجود ندارد و اینکه بعد از عمل چه مشکلاتی این نوع بیماری میتونه داشته باشه ممنون و سپاسگذار
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید با جراح قلب اطفال مشورت کنید

 • تصویر کاربر Mahdiyeh یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  سلام خستع نباشید اقای دکتر من باردارم الان هفته ۳۴هستم در هفته ۱۸هفته سونو انومالی انجام دادم و مشکلی در قلب جنینم نبود و ۴حفره تشکیل و نرمال بود و چیزی در قلب دیده نشد در هفته ۲۳ب اختیار خودم اکو قلب جنین انجام دادم و گفته شد توده ایی در قلب جنینه ک ن رگی مسدود کرده ن باعث انسداد شده و قلب سالمه و در هفته ۲۸ اکو انجام دادم گفتند چیزی در قلب نیست و قلب نرمال و در هفته ۲۹باز اکو انجام دادم گفتند هیچ چیزی در قلب نیست و دکتر اکو گفتند فوکوس اکوژن نیست و مثل گوشت اضافه بوده و در هفته ۲۸و ۲۹چیزی دیده نشد نشون یک دکتر قلب دادم اکو گفتن احتمال زیاد خطای تصویری بوده چون توده در نوک بطن راست بوده حالا من کدوم اکو را باور کنم ؟ایا واقعا خطای تصویری بوده ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 4 سال پیش)

   سلام

   باید با فوق قلب اطفال مشورت کنید

 • تصویر کاربر شهناز سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  خواهرزاده ام 13 بهمن 97 البته آخر 33 هفتگی دوران بارداری خواهرم به دنیا آمده و تا 4 روز به نوزاد اکسیژن وصل بود روز 11/16 گفتن که قلب بچه سوراخه و باید 20 عدد آمپول تهیه کنید تا با آمپول سوراخ قلب بچه پر بشه . حالا میخوام بدونم آیا این مشکل حادیه و یا اینکه با همین آمپولها سوراخ قلب پر میشه و برای آینده اش مشکلی پیش نمی آید ؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   معمولا بسته میشه
   و اگر نشه میشه با روشهایی سوراخ رو بست
 • تصویر کاربر یعقوب سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید من حدود سه هفته پیش
  سوالی درمورد کوآرکتاسیون آئورت مطرح نمودم
  جنابعالی پیگری وویزت هرچه زودتر را مطرح نمودید بنده هم به پزشکم مراجعه نمودم
  که گفتن زیاد شدید نیست احتمال پارگی آئورت شما به این زودی خیلی کم است
  لطف باتوجه به جواب سی تی آنژیوگرافی اسپیرال وعکس بفرمائید بیماری بنده تا چقدر پیشرفته ست برای اینکه تپش وتنگی نفسم بدون فعالیت هم زیاده بطوریکه تپش شدید وناگهانی باعث بیدارشدن از خواب میشه
  درضمن دکتر برای آخر بهمن ماه برای درمانم وقت داده
  لطفا راهنمایی نمائید وبهترین راه حل رابفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   فايلتون باز نميشه
 • تصویر کاربر ح چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  باسلام
  نتیجه اکوی 2ماهگی فرزندم اینطور بود
  Good Ef/good size 4 chambers/NRGA IAS
  Pm VSD,,sever inf.valvar and supra
  valvar PS ,septal malalignment
  RPA: 6.2 mm و LPA:6.7mm
  در اکوی اول دکتر گفت بیماری تترالوژی ولی در اکوی 2ماهگی ب بیماری دیگری مشکوک شد ک گفت شبیه تترالوژی است
  اما درمان متفاوت و راحتری دارد...
  بر اساس اکوی 2ماهگی بیماری پسرم چیست و چکار باید انجام دهیم؟
  ایا چندماه اینده ممکن است کبود شود در اینصورت چکار کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   شما بايد با فوق قلب اطفال مشورت كنيد
 • تصویر کاربر صدیقه سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  آیا بیماری تترالوژی فالوت در سن 37 سالگی قابل درمان است؟ میشه لطفا بابت درمان و جراحیش راهنمایی کنید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   معمولا در اين سن اين بيماري وجود ندارد
   اكوتون رو ارسال كنيد
  2. تصویر کاربر صدیقه دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 4 سال پیش)
   بیماری مادرزادی می باشد. آیا امکان درمان دارد؟آخرین نمونه اکو را خدمتتان ارسال کردم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   بله
  4. تصویر کاربر صدیقه سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 4 سال پیش)
   اما پزشکان بیمارستان رجایی و رشت اعلام کردن امکان درمان وجود نداره
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   كاملا به شرايط بيمار ارتباط داره
   بايد همون بيمارستان رجايي مراجعه كنيد و طبق توصيه اونها عمل كنيد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر بزرگوار
  دختری دارم که از بدو تولد دارای یک سوراخ asd و vsd بود که تحت نظر فوق تخصص قلب کودکان بود . در حال حاضر در سن 6 سالگی هستند . سوراخ asd بسته شده ولی vsd از 7 میل به 4 میل رسیده ولی هنوز بسته نشده .دکترشون گفتند ببرید برای عمل .بردم پیش دکتر سیدحسن عارفی ایشون اکو کردن گفتند سوراخی نداره . دیروز بردم پیش دکتر سوم اکو کردند گفتند سوراخ vsd داره ببرید عمل . واقعا الان موندم چکار کنم . دخترم سالمه خوب میخوره وزنش خوبه یه ساعت میدود ولی مشکلی نداره . چکار کنم . کمکم کنید . دکتر عارفی با قاطعیت گفت سوراخی نداره قلب و ریه هم نرماله ولی دوتا دکتر دیگه گفتن داره . چکار کنم دکتر ؟لطفا کمکم کنید . خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   بهتره به بيمارستان اطفال مثل رجايي جهت اكو دقيق مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر