دکتر محمد حسین نجفی

انواع فنر یا استنت برای رگ

فنر یا استنت در واقع تورینه بافته شده و جمع شده کوچکی از آلیاژهای مختلف فلزی است که بوسیله بالونی خالی بافته شده و در طی آنژیوگرافی درمانی (بنام آنژیوپلاستی )، آن را از طریق شریان کشاله ران یا دست ، وارد رگ کرونری می کنند و توسط بالونی که داخل آن است، فنر را باز می نمایند تا هم اندازه دیواره درونی رگ شود.

بالن برای باز کردن رگ بسته قلب بکار می رود و استنت روی آن زده می شود. استنت برای باز نگه داشتن شریان های کرونر قلبی یا سایر عروق بدن مثل عروق کاروتید مغزی ، عروق کلیوی و… که تنگ یا بسته شده اند، استفاده می شود.

فنر یا استنت

 

تعبیه استنت یا استنت گذاری قلب بعد بالون زدن موجب کاهش واضح و قابل توجه عوارض روش استفاده از بالون به تنهایی مثل بازگشت فوری تنگی یا انسداد مجدد و تدریجی آن با گذشت زمان می شود. اما عوارض خاص خود را هم دارد؛ مثلا پس از کارگذاری استنت فلزی در برخی از بیماران در روزهای اول (معمولا طی ماه اول)، لخته خون در داخل استنت ایجاد می‌شود که بیمار بایستی مجددا تحت آنژیوپلاستی قرار گیرد و گاهی حتی بدلیل ماهیت انسداد ناگهانی و کامل، سکته وسیع قلبی و مرگ بیمار رخ می دهد.

لذا مصرف داروهای ضد تجمع پلاکتی و بروز لخته خون مانند آسپیرین به همراه کلوپیدوگرل ( با نام تجاری پلاویکس، اوسفیکس و…) سفارش می شود. با تجویز داروهای فوق، میزان بروز لخته خون بسیار کاهش می یابد و لذا میزان موفقیت آنژیوپلاستی افزایش قابل توجهی پیدا می کند.

مشکل دیگری که پس از این مرحله دیده می شد، ایجاد تنگی مجدد عروق ناشی از تشکیل بافت اضافی در داخل استنت یا فنر بود که معمولا ۴-۳ ماه پس از گذاشتن فنر قلب بروز می‌ کرد. با توجه به بافت اضافی تشکیل شده در این محل (شامل سلول‌ های طبیعی داخل رگ که بیش از حد رشد کرده بودند)، محققان به فکر استفاده از داروهایی بر روی استنت افتادند که مانع بروز این تنگی مجدد از طریق کاهش رشد سلول‌های داخلی رگ شود.

 

لذا در سال ۲۰۰۳ با استفاده از پلی‌ مرهای حاوی دارو که داخل استنت کار گذاشته بودند (استنت های دارویی) دارو را به صورت تدریجی وارد رگ می ‌کردند، استنت دارویی موجب رفع این مشکل شد ولی بواسطه عدم اپیتلیالیزه شدن داخل رگ، مشکل افزایش احتمال تشکیل لخته و انسداد ناگهانی داخل رگ تا حدود یک سال باقی می ماند (بر خلاف فنر معمولی که در طی ماه اول این خطر زیاد بود) که با مصرف طولانی مدت داروهای ضد پلاکتی ، این مشکل نیز قابل حل شد.

انواع فنر قلب یا استنت

۱- استنت دارویی

۲-استنت غیر دارویی

فنر های دارویی به تدریج از خود موادی آزاد می کنند که جلوی بسته شدن مجدد استنت را تا حدی می گیرند؛ بنابراین باعث کاهش میزان بروز تنگی مجدد عروق کرونر و کاهش نیاز به انجام مجدد آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب در ماه‌ های پس از آنژیوگرافی می ‌شوند.

هرچند استنت‌ های دارویی باعث کاهش بروز تنگی مجدد در داخل فنر و کاهش انجام مجدد آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب می ‌گردند و تاثیری در طول عمر و یا مرگ و میر ندارند، اما استنت ‌های بدون دارو نیز مرگ و میر بسیار ناچیزی دارند. پس فلسفه تولید استنت‌های دارویی، افزایش طول عمر نیست، بلکه کاهش بروز تنگی مجدد در داخل فنر در بیماران خاص یا آناتومی های خاص انسداد عروقی با احتمال بالای تنگی مجدد می‌ باشد.

این فواید بیشتر در عروق باریک و تنگی‌ های طویل بیماران دیابتی و… رویت می‌ گردد. لذا توصیه‌ می ‌شود بیمار در مورد انتخاب نوع استنت (معمولی یا دارویی) حتما نظر پزشک معالج خود را ملاک عمل قرار دهد و برای استفاده از استنت دارویی اصرار نکند.

هنگام ترخیص از بیمارستان به شما خلاصه پرونده ای داده می شود که نام و سایز فنر استفاده شده در آن ذکر شده است؛ در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید می توانید از پزشک معالج خود سوال کنید.

تفاوت بالن و فنر قلب

بالن وقتی توسط کاتتر وارد رگ می شود، برای باز کردن عروق به کار می رود و پس از آن خارج می شود اما فنر قلب که ممکن است از جنس های مختلفی باشد، می تواند درون رگها بماند. این بستگی به تشخیص پزشک دارد.

آیا فنر در قلب میماند؟

فنر ها وسیله های دائمی هستند و در رگ باقی مانده و خارج نمی شوند.

مراقبت های بعد از استنت گذاری

۱-در ۶ ماه اول پس از تعبیه استنت انجام MRI ممنوع است. در مواردی که نیاز به انجام MRI بصورت اورژانسی در ۶ ماه پس از آنژیولاستی باشد، حتما با پزشک قلب خود مشورت کنید.

۲-وجود فنر قلبی باعث به صدا درآوردن زنگ خطرهای موجود در ایستگاه های بازرسی فرودگاه نمی شود.

۳-خطر انسداد فنر قلب بخصوص در کسانی که سیگاری هستند و یا داروهای ضد پلاکت ( آسپرین ، پلاویکس ، اوسویکس و کلوپیدوگرل) را مرتب مصرف نمی کنند، وجود دارد.

هزینه استنت گذاری یا فنر زدن قلب

هزینه استنت و فنر قلبیکی از راه های باز کردن عروق بخصوص عروق قلب استفاده از استنت یا به اصطلاح عوام فنر است.  در مجموع امروزه دو گروه استنت بیشتر استفاده می شود:

 • استنت های غیر دارویی
 • استنت های دارویی

قیمت استنت های غیر دارویی به مراتب کمتر از استنت های داروئی است. هزینه قرار دادن استنت دارویی بر اساس اینکه بیمه پایه ( بیمه تامین اجتماعی – خدمات درمانی و یا نیروهای مسلح ) چه باشد، و اینکه آیا فرد بیمه تکمیلی ( آتیه سازان حافظ، ایران، آسیا، دانا،…. مخابرات و غیره) دارد یا خیر، متفاوت است.

بیمارستان هایی که در آن روش درمانی استنت گذاری یا آنژیوپلاستی انجام می شود، تعرفه گوناگون دارند. در برخی بیمارستان ها مانند بیمارستان شهید مصطفی خمینی، اگر بیمار بیمه پایه و نیز بیمه مکمل مانند آتیه سازان حافظ داشته باشد، می تواند بدون پرداخت هزینه تحت استنت گذاری یا قرار دادن فنر قرار بگیرد.

بیمارستان ها بر اساس نهاد موسس، دولتی یا خصوصی و یا هیات امنایی هستند. هزینه استنت قلب یا قیمت فنر زدن در بیمارستان های دولتی برای یک رگ به همراه گذاشتن یک استنت دارویی حدود یک و نیم میلیون تومان خواهد بود.

هزینه استنت گذاری یا فنر زدن قلب در یک بیمارستان خصوصی که با هیچ بیمه ای از قبیل بیمه پایه یا تکمیلی قرارداد ندارند، حدودا ده میلیون تومان می باشد.

هزینه استنت قلب در بیمارستان هیات امنایی تقریبا چیزی ما بین هزینه های فنر قلب در بیمارستان های دولتی و خصوصی است. هزینه آنژیوپلاستی یا بعبارتی قیمت فنر قلب حدود ۳ تا ۴ میلیون تومان خواهد بود.

تعرفه های ذکر شده برای باز کردن یک رگ با یک استنت یا فنر دارویی است. لازم به ذکر است که چنانچه این روند در شرایط اورژانسی مانند سکته حاد صورت گیرد، قیمت استنت قلب متفاوت خواهند بود.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

۳.۴/۵ - (۵ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر وحید شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام

  من مردی 38 ساله می باشم.که دو سال قبل آنژیوپلاستی(بالن و استنت گذاری) در یک رگ اصلی کرده ام.چند سوال خدمت شما دارم.

  1-آیا استنت دارویی را از رگ قلب میتوان خارج ساخت و از استنت جذبی به جای آن استفاده کرد؟

  2-آیا ورزش و تغذیه مناسب و مکرر(بخصوص میوه ها و سبزیجات تازه)در طولانی مدت باعث باز شدن رگ های قلب میشود.

  3-نظر شما در مورد تاثیر عصاره سیر و لیموترش و موارد مشابه در باز کردن عروق قلب که بین مردم خیلی شایع است چیست؟و یا به طب سنتی و اسلامی در باز کردن رگ های قلب اعتقاد دارید؟بطوریک بعضی ها از مردم و پزشکان ادعا می کنند رگ های قلب را با با تغذیه و ورزش باز کرده اند.

  4-من تا کی باید داروهای قلب(سوستاک،آسپرین،آتوورستاتین،متورال)را استفاده کنم ؟استفاده آنها تا آخر عمر با توجه به بعضی از عوارض و محدودیتها(رقیق کردن خون و محدودیت کردن در کارهای مربوط به جراحی و کشیدن دندان و غیره)برایم تا حدودی عذاب آور است.

  5-آیا از تکنولوژی لیزر میتوان رگ های قلب را باز کرد؟  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   سوال اول خير
   دوم تا حدي ولي نه خيلي
   سوم فايده اي نداره
   چهارم معمولا هميشه بستگي به عوامل مختلف داره
   پنجم خير
 • تصویر کاربر عبدالرصا شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام
  با تشکر از وقتی که در اختیار بنده قرار و جواب سوالمو میدید
  بعد از گذاشتن استنت ، میتونم مخلوط سیر و آبلیمو استفاده نمایم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   مشكلي نداره ولي روي قلبتون اثر خاصي نداره
 • تصویر کاربر نازی پنجشنبه ۱۱ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام من شوهرم صبح وقتی یکم دیرارخواب پامیشه سردردداره بعضی وقتهاحالت تهوع وتوهفته تقریبا2بارسردردداره این میتونه نشان دهنده چی باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   حتما بايد به متخصص مغز و اعصاب مراجعه كنن و ct اسكن انجام بدن
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۶ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  مادر اینجانب با 60سال سن و مشکل پر کاری تیروئید می باشند ،که علائمی همچون تنگی نفس و درد قفسه سینه داشتند ،از سال 91الی تا اواخر 94تحت نظارت پزشک بودند مدت یکسال است که خوب بودند لکن مدت یکماه است تیر 97عود کرده پس از آزمایش خون معلوم شد همان پر کاری تیروئید است ،اما پس از اکوی قلب گفتند انسداد عروق دارند و باید آنژیوگرافی کنند آیا تشخیص پزشک برای آنژیوگرافی صحیح است؟
  درمان مجدد پر کاری تیروئید باید چه موقع صورت بگیرد؟
  فشار ایشان با مصرف روزانه صبح و شب لوزارتان 25،متغیر بین 12و 14 است،قند و چربی هم نداشتند
  استرس بسیار دارند واهل پیاده روی وکار کردن هستند،تو رو خدا راهنمایی دقیق بفرمائید
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۶ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   بايد مدارك و خود بيمار ويزيت شرند تا بتوان تصميم گرفت
   درمان پركاري بلافاصله شروع شود
   براي اضطراب هم به روانپزشك مراجعه كنند
 • تصویر کاربر اسمعیلیان جمعه ۵ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  درکدام بیمارستانها؟ مهر؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر Samira.molaie دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام.پا در اثر خونریزی شدید بخاطر بالن قلب دچار کبودی بسیار شده سن مریض 49 درد بسیار دارد چه اقدامی باید انجام دهیم لطفا پاسخ دهید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   حتما فوري به پزسك مراجعه كنيد
   بايد از محل سونو انجام شود
   اگر سونو طبيعي باشد خودبخود طي زمان رفع مي سود و ميتوان مسكن مصرف كرد
 • تصویر کاربر امیریان شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  با سلام ایا آنژیو از رگ رادیال دست در هر صورت امکان پذیر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   اكثر مواقع ممكنه مگر رگ بسته باشد
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۶ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر،راستش من بدنسازی کار میکنم و یک ماهه که دارم کراتین مصرف میکنم الان یه یه هفته ای میشه که مصرفمو قطع کردم و معده درد شدید گرفتم هرچی قرص و دارو مصرف میکنم که معده دردم خوب شه نمیشه، میخاستم ببینم این بخاطر مصرف کراتین هستش یا نه ...با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   خير
   خيلي سريع به پزشك گوارش يا داخلي مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۱ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  آنژیوگرافی بعدآنژیوگرافی وبالن حالت تهوع شدیددارم ایاخطرسازهست وبایدبه دکترمراجعه کنم یاطبیعی ومقطعی است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   بله حتما سريع به پزشكاون اطلاع بديد
 • تصویر کاربر فیروز جمعه ۱ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  در آنژگرافی که انجام دادم دکتر گفت شما مشکل LAD:mid potion muscle bridge دارم که قرص متورال بنده دادند و دارم استفاده میکنم ولی بعضی وقتها تنگی نفس میگیرم و تیر میکشه در اکو چیزی مشخص نیستش و ایشان پیشنهاد دادند که اسکن قلب انجام بدم که ایشان گفتند که برای مویرگها قلب میباشد که عکس نسخه که برای اسکن نوشت رو میفرستم لطقا راهنمایی کنید بنده را
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   اسكن رو انجام بديد
   و جوابش رو بفرستيد
   اگر هم اضطراب هم داريد به روانپزشك مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر