دکتر محمد حسین نجفی

انواع فنر یا استنت برای رگ

فنر یا استنت در واقع تورینه بافته شده و جمع شده کوچکی از آلیاژهای مختلف فلزی است که بوسیله بالونی خالی بافته شده و در طی آنژیوگرافی درمانی (بنام آنژیوپلاستی )، آن را از طریق شریان کشاله ران یا دست ، وارد رگ کرونری می کنند و توسط بالونی که داخل آن است، فنر را باز می نمایند تا هم اندازه دیواره درونی رگ شود.

بالن برای باز کردن رگ بسته قلب بکار می رود و استنت روی آن زده می شود. استنت برای باز نگه داشتن شریان های کرونر قلبی یا سایر عروق بدن مثل عروق کاروتید مغزی ، عروق کلیوی و… که تنگ یا بسته شده اند، استفاده می شود.

فنر یا استنت

 

تعبیه استنت یا استنت گذاری قلب بعد بالون زدن موجب کاهش واضح و قابل توجه عوارض روش استفاده از بالون به تنهایی مثل بازگشت فوری تنگی یا انسداد مجدد و تدریجی آن با گذشت زمان می شود. اما عوارض خاص خود را هم دارد؛ مثلا پس از کارگذاری استنت فلزی در برخی از بیماران در روزهای اول (معمولا طی ماه اول)، لخته خون در داخل استنت ایجاد می‌شود که بیمار بایستی مجددا تحت آنژیوپلاستی قرار گیرد و گاهی حتی بدلیل ماهیت انسداد ناگهانی و کامل، سکته وسیع قلبی و مرگ بیمار رخ می دهد.

لذا مصرف داروهای ضد تجمع پلاکتی و بروز لخته خون مانند آسپیرین به همراه کلوپیدوگرل ( با نام تجاری پلاویکس، اوسفیکس و…) سفارش می شود. با تجویز داروهای فوق، میزان بروز لخته خون بسیار کاهش می یابد و لذا میزان موفقیت آنژیوپلاستی افزایش قابل توجهی پیدا می کند.

مشکل دیگری که پس از این مرحله دیده می شد، ایجاد تنگی مجدد عروق ناشی از تشکیل بافت اضافی در داخل استنت یا فنر بود که معمولا ۴-۳ ماه پس از گذاشتن فنر قلب بروز می‌ کرد. با توجه به بافت اضافی تشکیل شده در این محل (شامل سلول‌ های طبیعی داخل رگ که بیش از حد رشد کرده بودند)، محققان به فکر استفاده از داروهایی بر روی استنت افتادند که مانع بروز این تنگی مجدد از طریق کاهش رشد سلول‌های داخلی رگ شود.

 

لذا در سال ۲۰۰۳ با استفاده از پلی‌ مرهای حاوی دارو که داخل استنت کار گذاشته بودند (استنت های دارویی) دارو را به صورت تدریجی وارد رگ می ‌کردند، استنت دارویی موجب رفع این مشکل شد ولی بواسطه عدم اپیتلیالیزه شدن داخل رگ، مشکل افزایش احتمال تشکیل لخته و انسداد ناگهانی داخل رگ تا حدود یک سال باقی می ماند (بر خلاف فنر معمولی که در طی ماه اول این خطر زیاد بود) که با مصرف طولانی مدت داروهای ضد پلاکتی ، این مشکل نیز قابل حل شد.

انواع فنر قلب یا استنت

۱- استنت دارویی

۲-استنت غیر دارویی

فنر های دارویی به تدریج از خود موادی آزاد می کنند که جلوی بسته شدن مجدد استنت را تا حدی می گیرند؛ بنابراین باعث کاهش میزان بروز تنگی مجدد عروق کرونر و کاهش نیاز به انجام مجدد آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب در ماه‌ های پس از آنژیوگرافی می ‌شوند.

هرچند استنت‌ های دارویی باعث کاهش بروز تنگی مجدد در داخل فنر و کاهش انجام مجدد آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب می ‌گردند و تاثیری در طول عمر و یا مرگ و میر ندارند، اما استنت ‌های بدون دارو نیز مرگ و میر بسیار ناچیزی دارند. پس فلسفه تولید استنت‌های دارویی، افزایش طول عمر نیست، بلکه کاهش بروز تنگی مجدد در داخل فنر در بیماران خاص یا آناتومی های خاص انسداد عروقی با احتمال بالای تنگی مجدد می‌ باشد.

این فواید بیشتر در عروق باریک و تنگی‌ های طویل بیماران دیابتی و… رویت می‌ گردد. لذا توصیه‌ می ‌شود بیمار در مورد انتخاب نوع استنت (معمولی یا دارویی) حتما نظر پزشک معالج خود را ملاک عمل قرار دهد و برای استفاده از استنت دارویی اصرار نکند.

هنگام ترخیص از بیمارستان به شما خلاصه پرونده ای داده می شود که نام و سایز فنر استفاده شده در آن ذکر شده است؛ در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید می توانید از پزشک معالج خود سوال کنید.

تفاوت بالن و فنر قلب

بالن وقتی توسط کاتتر وارد رگ می شود، برای باز کردن عروق به کار می رود و پس از آن خارج می شود اما فنر قلب که ممکن است از جنس های مختلفی باشد، می تواند درون رگها بماند. این بستگی به تشخیص پزشک دارد.

آیا فنر در قلب میماند؟

فنر ها وسیله های دائمی هستند و در رگ باقی مانده و خارج نمی شوند.

مراقبت های بعد از استنت گذاری

۱-در ۶ ماه اول پس از تعبیه استنت انجام MRI ممنوع است. در مواردی که نیاز به انجام MRI بصورت اورژانسی در ۶ ماه پس از آنژیولاستی باشد، حتما با پزشک قلب خود مشورت کنید.

۲-وجود فنر قلبی باعث به صدا درآوردن زنگ خطرهای موجود در ایستگاه های بازرسی فرودگاه نمی شود.

۳-خطر انسداد فنر قلب بخصوص در کسانی که سیگاری هستند و یا داروهای ضد پلاکت ( آسپرین ، پلاویکس ، اوسویکس و کلوپیدوگرل) را مرتب مصرف نمی کنند، وجود دارد.

هزینه استنت گذاری یا فنر زدن قلب

هزینه استنت و فنر قلبیکی از راه های باز کردن عروق بخصوص عروق قلب استفاده از استنت یا به اصطلاح عوام فنر است.  در مجموع امروزه دو گروه استنت بیشتر استفاده می شود:

 • استنت های غیر دارویی
 • استنت های دارویی

قیمت استنت های غیر دارویی به مراتب کمتر از استنت های داروئی است. هزینه قرار دادن استنت دارویی بر اساس اینکه بیمه پایه ( بیمه تامین اجتماعی – خدمات درمانی و یا نیروهای مسلح ) چه باشد، و اینکه آیا فرد بیمه تکمیلی ( آتیه سازان حافظ، ایران، آسیا، دانا،…. مخابرات و غیره) دارد یا خیر، متفاوت است.

بیمارستان هایی که در آن روش درمانی استنت گذاری یا آنژیوپلاستی انجام می شود، تعرفه گوناگون دارند. در برخی بیمارستان ها مانند بیمارستان شهید مصطفی خمینی، اگر بیمار بیمه پایه و نیز بیمه مکمل مانند آتیه سازان حافظ داشته باشد، می تواند بدون پرداخت هزینه تحت استنت گذاری یا قرار دادن فنر قرار بگیرد.

بیمارستان ها بر اساس نهاد موسس، دولتی یا خصوصی و یا هیات امنایی هستند. هزینه استنت قلب یا قیمت فنر زدن در بیمارستان های دولتی برای یک رگ به همراه گذاشتن یک استنت دارویی حدود یک و نیم میلیون تومان خواهد بود.

هزینه استنت گذاری یا فنر زدن قلب در یک بیمارستان خصوصی که با هیچ بیمه ای از قبیل بیمه پایه یا تکمیلی قرارداد ندارند، حدودا ده میلیون تومان می باشد.

هزینه استنت قلب در بیمارستان هیات امنایی تقریبا چیزی ما بین هزینه های فنر قلب در بیمارستان های دولتی و خصوصی است. هزینه آنژیوپلاستی یا بعبارتی قیمت فنر قلب حدود ۳ تا ۴ میلیون تومان خواهد بود.

تعرفه های ذکر شده برای باز کردن یک رگ با یک استنت یا فنر دارویی است. لازم به ذکر است که چنانچه این روند در شرایط اورژانسی مانند سکته حاد صورت گیرد، قیمت استنت قلب متفاوت خواهند بود.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

۳/۵ - (۳ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر كريمي چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام دكتر
  آيا اين درسته كه بعد از استنت، به علت وجود فنر در داخل رگ امكان عملباز براى رفع گرفتگي مجدد وجود نداره؟
  اگه اينطوره پس عمل باز در اولين گرفتگي رگ بهتر از آنژيو است؟
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 3 سال پیش)

   سلام

   خیر صحیح نیست

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  با عرض سلام آیا حضرتعالی در بیمارستان خاتم الانبیا هم این کا را انجام میدهید ؟ و آیا خبر دارید که در خاتم این کار میشود و شدنی است یا خیر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 3 سال پیش)

   سلام

   با مطب تناس بگیرید

 • تصویر کاربر افسانه جمعه ۳ اسفند ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید یه دختر۱۸ساله دارم ک باید بالن بزاره میخواستم راهنماییم کنید که خطر نداره براش زود نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 3 سال پیش)

   سلام

   هر اقدامی میتونه ریسک هم داشته باشه

   باید دید سود بیشتره یا ریسک

 • تصویر کاربر محمدی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلام همسر من دو روز پیش دو فنر گذاشتن الان سرماخوردگی شدید داره آیا میتونه قرص سرماخوردگی و یا مسکن مصرف کنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 3 سال پیش)

   سلام

   بله

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۳ اسفند ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  من درد در قفسه سینه بخصوص ناحیه قلب .احساس می کنم که یک سوزن در مرکز قلبم فرو می کنند و بعضی مواقع جلوگیری از تنفس میشه.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 3 سال پیش)

   سلام

   احتمالا دردتون قلبی نیست

   ولی بهتره تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربر م یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  آیا ممکن است که براثر آنژیوگرافی لخته های خون درمغز برود چون همزمان بعداز عمل این مشکل بوجود آمد یا براثر کانسرم ایشان که دکتر آنکولوژی نمی پذیرفتندکه براثر کانسرم باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 3 سال پیش)

   سلام

   بله محتمله

 • تصویر کاربر فری سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام دکترجان
  وقت بخیر یه پسربچه ۱۴ماهه دارم که مادرزادیکی از عروق دریچه قلبش به میزان۷۳درصدگرفتگی داشت یکسال دارو بهش دادندیکماه پیش دکترش گفت داروجواب نمیده بایدفنر بزنم الان بعدازیکماه که فنرزده بردیمش اکو دکترش گفت جواب نداده جنس فنرژاپنی بوده الان کانادایی بگیرین براش جایگزین کنم به احتمال زیاد جواب میده درغیراینصورت عمل باز بکنم ///من دیگه عقلم ،مغزم کاردرست وغلط رو تشخیص نمیده نظرشما برام خیلی مهمه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهناز جمعه ۵ بهمن ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  مادر من 4ماه پیش انژیو و بالن زدند الان دوباره با تب مراجعه کردند اورژانس و با ازمایش گفتن انزیم قلب بالاس با اکو گفتن باید دوباره آنژیوگرافی بشن ایا این فاصله کم مشکل ساز نیسن مادر من 4ماه پیش انژیو و بالن زدند الان دوباره با تب مراجعه کردند اورژانس و با ازمایش گفتن انزیم قلب بالاس با اکو گفتن باید دوباره آنژیوگرافی بشن ایا این فاصله کم مشکل ساز نیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام محدوديتي ندارد
 • تصویر کاربر آرزو پنجشنبه ۲۷ دی ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید شوهرم ۳۹سالشه حدود ۱۰روز پیش سکته وسیع قلبی کرده آنژیوگرافی کرده گفتن دوتا رگهای قلبش گرفته باید فنر بزارن براش دوتااز رگهاش گرفته ...آیا دوتا فنر را باهم میزارن براش یا با فاصله ی زمانی انجام میدن ..درضمن خیلی هم نگرانشم لطفا حواب بدی ..بیهوشش میکنن یا بیحسی انجام میدن؟؟تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۷ دی ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   هر دو روش امكان پذيره و به نظر پزشك بستگي داره
   بيحسي
 • تصویر کاربر مهديه شنبه ۱ دی ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد
  آيا دليل خاصي وجود دارد كه بعد از بالون زدن استنت يا فنر درون رگ مربوطه گذاشته نميشود؟
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ دی ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   به دلايل پزشكي و تكنيكي هست
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر