دکتر محمد حسین نجفی

انواع فنر یا استنت برای رگ

فنر یا استنت در واقع تورینه بافته شده و جمع شده کوچکی از آلیاژهای مختلف فلزی است که بوسیله بالونی خالی بافته شده و در طی آنژیوگرافی درمانی (بنام آنژیوپلاستی )، آن را از طریق شریان کشاله ران یا دست ، وارد رگ کرونری می کنند و توسط بالونی که داخل آن است، فنر را باز می نمایند تا هم اندازه دیواره درونی رگ شود.

بالن برای باز کردن رگ بسته قلب بکار می رود و استنت روی آن زده می شود. استنت برای باز نگه داشتن شریان های کرونر قلبی یا سایر عروق بدن مثل عروق کاروتید مغزی ، عروق کلیوی و… که تنگ یا بسته شده اند، استفاده می شود.

فنر یا استنت

 

تعبیه استنت یا استنت گذاری قلب بعد بالون زدن موجب کاهش واضح و قابل توجه عوارض روش استفاده از بالون به تنهایی مثل بازگشت فوری تنگی یا انسداد مجدد و تدریجی آن با گذشت زمان می شود. اما عوارض خاص خود را هم دارد؛ مثلا پس از کارگذاری استنت فلزی در برخی از بیماران در روزهای اول (معمولا طی ماه اول)، لخته خون در داخل استنت ایجاد می‌شود که بیمار بایستی مجددا تحت آنژیوپلاستی قرار گیرد و گاهی حتی بدلیل ماهیت انسداد ناگهانی و کامل، سکته وسیع قلبی و مرگ بیمار رخ می دهد.

لذا مصرف داروهای ضد تجمع پلاکتی و بروز لخته خون مانند آسپیرین به همراه کلوپیدوگرل ( با نام تجاری پلاویکس، اوسفیکس و…) سفارش می شود. با تجویز داروهای فوق، میزان بروز لخته خون بسیار کاهش می یابد و لذا میزان موفقیت آنژیوپلاستی افزایش قابل توجهی پیدا می کند.

مشکل دیگری که پس از این مرحله دیده می شد، ایجاد تنگی مجدد عروق ناشی از تشکیل بافت اضافی در داخل استنت یا فنر بود که معمولا ۴-۳ ماه پس از گذاشتن فنر قلب بروز می‌ کرد. با توجه به بافت اضافی تشکیل شده در این محل (شامل سلول‌ های طبیعی داخل رگ که بیش از حد رشد کرده بودند)، محققان به فکر استفاده از داروهایی بر روی استنت افتادند که مانع بروز این تنگی مجدد از طریق کاهش رشد سلول‌های داخلی رگ شود.

 

لذا در سال ۲۰۰۳ با استفاده از پلی‌ مرهای حاوی دارو که داخل استنت کار گذاشته بودند (استنت های دارویی) دارو را به صورت تدریجی وارد رگ می ‌کردند، استنت دارویی موجب رفع این مشکل شد ولی بواسطه عدم اپیتلیالیزه شدن داخل رگ، مشکل افزایش احتمال تشکیل لخته و انسداد ناگهانی داخل رگ تا حدود یک سال باقی می ماند (بر خلاف فنر معمولی که در طی ماه اول این خطر زیاد بود) که با مصرف طولانی مدت داروهای ضد پلاکتی ، این مشکل نیز قابل حل شد.

انواع فنر قلب یا استنت

۱- استنت دارویی

۲-استنت غیر دارویی

فنر های دارویی به تدریج از خود موادی آزاد می کنند که جلوی بسته شدن مجدد استنت را تا حدی می گیرند؛ بنابراین باعث کاهش میزان بروز تنگی مجدد عروق کرونر و کاهش نیاز به انجام مجدد آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب در ماه‌ های پس از آنژیوگرافی می ‌شوند.

هرچند استنت‌ های دارویی باعث کاهش بروز تنگی مجدد در داخل فنر و کاهش انجام مجدد آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب می ‌گردند و تاثیری در طول عمر و یا مرگ و میر ندارند، اما استنت ‌های بدون دارو نیز مرگ و میر بسیار ناچیزی دارند. پس فلسفه تولید استنت‌های دارویی، افزایش طول عمر نیست، بلکه کاهش بروز تنگی مجدد در داخل فنر در بیماران خاص یا آناتومی های خاص انسداد عروقی با احتمال بالای تنگی مجدد می‌ باشد.

این فواید بیشتر در عروق باریک و تنگی‌ های طویل بیماران دیابتی و… رویت می‌ گردد. لذا توصیه‌ می ‌شود بیمار در مورد انتخاب نوع استنت (معمولی یا دارویی) حتما نظر پزشک معالج خود را ملاک عمل قرار دهد و برای استفاده از استنت دارویی اصرار نکند.

هنگام ترخیص از بیمارستان به شما خلاصه پرونده ای داده می شود که نام و سایز فنر استفاده شده در آن ذکر شده است؛ در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید می توانید از پزشک معالج خود سوال کنید.

تفاوت بالن و فنر قلب

بالن وقتی توسط کاتتر وارد رگ می شود، برای باز کردن عروق به کار می رود و پس از آن خارج می شود اما فنر قلب که ممکن است از جنس های مختلفی باشد، می تواند درون رگها بماند. این بستگی به تشخیص پزشک دارد.

آیا فنر در قلب میماند؟

فنر ها وسیله های دائمی هستند و در رگ باقی مانده و خارج نمی شوند.

مراقبت های بعد از استنت گذاری

۱-در ۶ ماه اول پس از تعبیه استنت انجام MRI ممنوع است. در مواردی که نیاز به انجام MRI بصورت اورژانسی در ۶ ماه پس از آنژیولاستی باشد، حتما با پزشک قلب خود مشورت کنید.

۲-وجود فنر قلبی باعث به صدا درآوردن زنگ خطرهای موجود در ایستگاه های بازرسی فرودگاه نمی شود.

۳-خطر انسداد فنر قلب بخصوص در کسانی که سیگاری هستند و یا داروهای ضد پلاکت ( آسپرین ، پلاویکس ، اوسویکس و کلوپیدوگرل) را مرتب مصرف نمی کنند، وجود دارد.

هزینه استنت گذاری یا فنر زدن قلب

هزینه استنت و فنر قلبیکی از راه های باز کردن عروق بخصوص عروق قلب استفاده از استنت یا به اصطلاح عوام فنر است.  در مجموع امروزه دو گروه استنت بیشتر استفاده می شود:

 • استنت های غیر دارویی
 • استنت های دارویی

قیمت استنت های غیر دارویی به مراتب کمتر از استنت های داروئی است. هزینه قرار دادن استنت دارویی بر اساس اینکه بیمه پایه ( بیمه تامین اجتماعی – خدمات درمانی و یا نیروهای مسلح ) چه باشد، و اینکه آیا فرد بیمه تکمیلی ( آتیه سازان حافظ، ایران، آسیا، دانا،…. مخابرات و غیره) دارد یا خیر، متفاوت است.

بیمارستان هایی که در آن روش درمانی استنت گذاری یا آنژیوپلاستی انجام می شود، تعرفه گوناگون دارند. در برخی بیمارستان ها مانند بیمارستان شهید مصطفی خمینی، اگر بیمار بیمه پایه و نیز بیمه مکمل مانند آتیه سازان حافظ داشته باشد، می تواند بدون پرداخت هزینه تحت استنت گذاری یا قرار دادن فنر قرار بگیرد.

بیمارستان ها بر اساس نهاد موسس، دولتی یا خصوصی و یا هیات امنایی هستند. هزینه استنت قلب یا قیمت فنر زدن در بیمارستان های دولتی برای یک رگ به همراه گذاشتن یک استنت دارویی حدود یک و نیم میلیون تومان خواهد بود.

هزینه استنت گذاری یا فنر زدن قلب در یک بیمارستان خصوصی که با هیچ بیمه ای از قبیل بیمه پایه یا تکمیلی قرارداد ندارند، حدودا ده میلیون تومان می باشد.

هزینه استنت قلب در بیمارستان هیات امنایی تقریبا چیزی ما بین هزینه های فنر قلب در بیمارستان های دولتی و خصوصی است. هزینه آنژیوپلاستی یا بعبارتی قیمت فنر قلب حدود ۳ تا ۴ میلیون تومان خواهد بود.

تعرفه های ذکر شده برای باز کردن یک رگ با یک استنت یا فنر دارویی است. لازم به ذکر است که چنانچه این روند در شرایط اورژانسی مانند سکته حاد صورت گیرد، قیمت استنت قلب متفاوت خواهند بود.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

۳/۵ - (۳ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Setare یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  هزینه انژیو با دفتر و بدون دفتر لطفا میفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   با منشی مطب تماس بگیرید

 • تصویر کاربر صفایی یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  ۴۶سالمه حدود ۳ماه پیش آنژیو و برای یک رگم فنر گذاشتن الان به یکی از دکترای شهرمون مراجعه کردم مسکن واسه رگ شما ۳تا فنر گذاشتن الان بخاطر اون سینه شما درد داره و امکان گرفتگی فنر وجود داره باید یه بار دیگه هم بستری بشم لازم به ذکر هست آقای دکتر دکتر قبلی گفته سه تا از رگهام انسداد دارن الان هم بعضی موقع سینه ام درد داره دستهام شل میشن وضمنا اصلا نمیتونم پیاده روی کنم و سیگاری هم هستم خواهش میکنم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   به این سکل نمیشه نظر داد

   باید هم خودتون و هم مدارکتون دیده بشه تا بشه اطهار نظر کرد

 • تصویر کاربر وحید یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پدر من چهارسال پیش عمل قلب باز انجام داد پارسال حالش بد شد بردیم دکتر گفتن رگاش گرفته باید استنت بذاریم وگذاشتن والان بعد ازیک سال باز رگش گرفته طوری ک خیلی سخت راه میره پاش سرده چندروز انژیو انجام داد گفتن رگاش گرفته میخواستم بدونم با جراحی نمیشه رگشو باز کرد ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید بیمار و مدارک دیده شوند

   بدون دیدن اینه نمیشه اظهار نطر کرد

 • تصویر کاربر اسماعیل دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام
  قیمت استنت فلزی صفراوی دائم چند است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   من اطلاع ندارم

 • تصویر کاربر هادی پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  سلام.پدر بنده با 67 سال سن بعد یک سکته خفیف و افزایش فشار خون دچار انسداد رگ کاروتید درونی شدن. بعد چند ویزیت دکترشون تشخیص به استنت دادن بعد از سی تی و انژوگرافی متعدد. عمل رو انجام دادن اما بعد از مرخص شدن گردن و سرشون درد میکنه. فشار هاشون هم خوبه. دیابت دارن و انسولین استفاده میکنن.قرصهاشون هم پلاویکیس و آ اس آ. انالاپریل و متوررال و آستروواستاتین و گاباپنتین هستش.ایا این سردردها طبیعیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   احتمالا سردرد و درد گردن علت دیگه ای داره

   به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر بابک یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 277 مشاهده پرسش
  با سلام پدرم ۷۲ سال سن دارند هقته پیش در اثر سکته در ccu بستری شدند بعد از سه روز اکو شدند ef برابر ۳۰ بوده بعد از یک هفته انژیو پلاستی شدند رگ اصلی کاملا مسدود و با استند باز شد بعد از دو روز ef برابر ۲۰ بوده ایا امکان افزایش میزان ef و تقویت قلب وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   گاهی  تا ۵ تا ۱۰ درصد

 • تصویر کاربر سهیلا دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 367 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز
  بنده 4 روزه که آنژیوگرافی گرفتم، و الان ترخیص شدم
  دو تا از رگهامو استنپ گذاشتن، و بعد ترخیص داروهای مربوطه رو برام تجویز کردن، و امروز از صبح احساس ضعف و خستگی دارم مخصوصا در ناحیه معده، به طوریکی یک لیوان آبم مصرف میکنم، روده هام سروصدا میکنند، و بی حس میشم، و طول این چند روز بیمارستان دچار یبوست شدم، خواستم بپرسم این علائم جدی هستند، و اگه میشه راهنمایی کنید ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   قرص پنتوپرازول ۲۰ هر دوازده ساعت مصرف کنیو و اگر بهتر نشدید به پزشکتون اطلاع بدید

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  امروز متوجه شدم که قلب پسر پنج سالم در سمت راست قرار داره باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   در اکثر موارد مشکل ایجاد نمیکنه و زندگی عادی هست

   بهتره با فوق قلب اطفال مشورت کنید

 • تصویر کاربر علیرضا جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر بند مدت 20 روزه سمت چپم بعضی مواقع درد دارم در حد 5دقیقه وقتی دراز کشیده یا نشسته هستم درد ندارم یا پیاده روی 6 کیلومتر راه می رم نه درد دارم نه تنگه نفس میشم فقط وقتی ایستاده هستم پیش متخصص قلب رفتم اکو و تست ورزش گرفتم میگفت باید انژو بشی یک یا دو رگ قلبت بسته هست ایا درست میگه البته بنده دیابت هم دارم متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید مدارک و بیمار دیده شوند تا بشه نطر داد

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباش.وقت بخیر
  میخواستم بدونم هزینه ی آزاد بدون دفترچه واسه فنر گذاشتن واسه ی هر کدوم از رگها حدودا چقدره؟
  خیلی ممنون....
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 3 سال پیش)

   سلام

   لطفا با مطب تماس بگیرید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر