دکتر محمد حسین نجفی

انواع فنر یا استنت برای رگ

فنر یا استنت در واقع تورینه بافته شده و جمع شده کوچکی از آلیاژهای مختلف فلزی است که بوسیله بالونی خالی بافته شده و در طی آنژیوگرافی درمانی (بنام آنژیوپلاستی )، آن را از طریق شریان کشاله ران یا دست ، وارد رگ کرونری می کنند و توسط بالونی که داخل آن است، فنر را باز می نمایند تا هم اندازه دیواره درونی رگ شود.

بالن برای باز کردن رگ بسته قلب بکار می رود و استنت روی آن زده می شود. استنت برای باز نگه داشتن شریان های کرونر قلبی یا سایر عروق بدن مثل عروق کاروتید مغزی ، عروق کلیوی و… که تنگ یا بسته شده اند، استفاده می شود.

فنر یا استنت

 

تعبیه استنت یا استنت گذاری قلب بعد بالون زدن موجب کاهش واضح و قابل توجه عوارض روش استفاده از بالون به تنهایی مثل بازگشت فوری تنگی یا انسداد مجدد و تدریجی آن با گذشت زمان می شود. اما عوارض خاص خود را هم دارد؛ مثلا پس از کارگذاری استنت فلزی در برخی از بیماران در روزهای اول (معمولا طی ماه اول)، لخته خون در داخل استنت ایجاد می‌شود که بیمار بایستی مجددا تحت آنژیوپلاستی قرار گیرد و گاهی حتی بدلیل ماهیت انسداد ناگهانی و کامل، سکته وسیع قلبی و مرگ بیمار رخ می دهد.

لذا مصرف داروهای ضد تجمع پلاکتی و بروز لخته خون مانند آسپیرین به همراه کلوپیدوگرل ( با نام تجاری پلاویکس، اوسفیکس و…) سفارش می شود. با تجویز داروهای فوق، میزان بروز لخته خون بسیار کاهش می یابد و لذا میزان موفقیت آنژیوپلاستی افزایش قابل توجهی پیدا می کند.

مشکل دیگری که پس از این مرحله دیده می شد، ایجاد تنگی مجدد عروق ناشی از تشکیل بافت اضافی در داخل استنت یا فنر بود که معمولا ۴-۳ ماه پس از گذاشتن فنر قلب بروز می‌ کرد. با توجه به بافت اضافی تشکیل شده در این محل (شامل سلول‌ های طبیعی داخل رگ که بیش از حد رشد کرده بودند)، محققان به فکر استفاده از داروهایی بر روی استنت افتادند که مانع بروز این تنگی مجدد از طریق کاهش رشد سلول‌های داخلی رگ شود.

 

لذا در سال ۲۰۰۳ با استفاده از پلی‌ مرهای حاوی دارو که داخل استنت کار گذاشته بودند (استنت های دارویی) دارو را به صورت تدریجی وارد رگ می ‌کردند، استنت دارویی موجب رفع این مشکل شد ولی بواسطه عدم اپیتلیالیزه شدن داخل رگ، مشکل افزایش احتمال تشکیل لخته و انسداد ناگهانی داخل رگ تا حدود یک سال باقی می ماند (بر خلاف فنر معمولی که در طی ماه اول این خطر زیاد بود) که با مصرف طولانی مدت داروهای ضد پلاکتی ، این مشکل نیز قابل حل شد.

انواع فنر قلب یا استنت

۱- استنت دارویی

۲-استنت غیر دارویی

فنر های دارویی به تدریج از خود موادی آزاد می کنند که جلوی بسته شدن مجدد استنت را تا حدی می گیرند؛ بنابراین باعث کاهش میزان بروز تنگی مجدد عروق کرونر و کاهش نیاز به انجام مجدد آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب در ماه‌ های پس از آنژیوگرافی می ‌شوند.

هرچند استنت‌ های دارویی باعث کاهش بروز تنگی مجدد در داخل فنر و کاهش انجام مجدد آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب می ‌گردند و تاثیری در طول عمر و یا مرگ و میر ندارند، اما استنت ‌های بدون دارو نیز مرگ و میر بسیار ناچیزی دارند. پس فلسفه تولید استنت‌های دارویی، افزایش طول عمر نیست، بلکه کاهش بروز تنگی مجدد در داخل فنر در بیماران خاص یا آناتومی های خاص انسداد عروقی با احتمال بالای تنگی مجدد می‌ باشد.

این فواید بیشتر در عروق باریک و تنگی‌ های طویل بیماران دیابتی و… رویت می‌ گردد. لذا توصیه‌ می ‌شود بیمار در مورد انتخاب نوع استنت (معمولی یا دارویی) حتما نظر پزشک معالج خود را ملاک عمل قرار دهد و برای استفاده از استنت دارویی اصرار نکند.

هنگام ترخیص از بیمارستان به شما خلاصه پرونده ای داده می شود که نام و سایز فنر استفاده شده در آن ذکر شده است؛ در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید می توانید از پزشک معالج خود سوال کنید.

تفاوت بالن و فنر قلب

بالن وقتی توسط کاتتر وارد رگ می شود، برای باز کردن عروق به کار می رود و پس از آن خارج می شود اما فنر قلب که ممکن است از جنس های مختلفی باشد، می تواند درون رگها بماند. این بستگی به تشخیص پزشک دارد.

آیا فنر در قلب میماند؟

فنر ها وسیله های دائمی هستند و در رگ باقی مانده و خارج نمی شوند.

مراقبت های بعد از استنت گذاری

۱-در ۶ ماه اول پس از تعبیه استنت انجام MRI ممنوع است. در مواردی که نیاز به انجام MRI بصورت اورژانسی در ۶ ماه پس از آنژیولاستی باشد، حتما با پزشک قلب خود مشورت کنید.

۲-وجود فنر قلبی باعث به صدا درآوردن زنگ خطرهای موجود در ایستگاه های بازرسی فرودگاه نمی شود.

۳-خطر انسداد فنر قلب بخصوص در کسانی که سیگاری هستند و یا داروهای ضد پلاکت ( آسپرین ، پلاویکس ، اوسویکس و کلوپیدوگرل) را مرتب مصرف نمی کنند، وجود دارد.

هزینه استنت گذاری یا فنر زدن قلب

هزینه استنت و فنر قلبیکی از راه های باز کردن عروق بخصوص عروق قلب استفاده از استنت یا به اصطلاح عوام فنر است.  در مجموع امروزه دو گروه استنت بیشتر استفاده می شود:

 • استنت های غیر دارویی
 • استنت های دارویی

قیمت استنت های غیر دارویی به مراتب کمتر از استنت های داروئی است. هزینه قرار دادن استنت دارویی بر اساس اینکه بیمه پایه ( بیمه تامین اجتماعی – خدمات درمانی و یا نیروهای مسلح ) چه باشد، و اینکه آیا فرد بیمه تکمیلی ( آتیه سازان حافظ، ایران، آسیا، دانا،…. مخابرات و غیره) دارد یا خیر، متفاوت است.

بیمارستان هایی که در آن روش درمانی استنت گذاری یا آنژیوپلاستی انجام می شود، تعرفه گوناگون دارند. در برخی بیمارستان ها مانند بیمارستان شهید مصطفی خمینی، اگر بیمار بیمه پایه و نیز بیمه مکمل مانند آتیه سازان حافظ داشته باشد، می تواند بدون پرداخت هزینه تحت استنت گذاری یا قرار دادن فنر قرار بگیرد.

بیمارستان ها بر اساس نهاد موسس، دولتی یا خصوصی و یا هیات امنایی هستند. هزینه استنت قلب یا قیمت فنر زدن در بیمارستان های دولتی برای یک رگ به همراه گذاشتن یک استنت دارویی حدود یک و نیم میلیون تومان خواهد بود.

هزینه استنت گذاری یا فنر زدن قلب در یک بیمارستان خصوصی که با هیچ بیمه ای از قبیل بیمه پایه یا تکمیلی قرارداد ندارند، حدودا ده میلیون تومان می باشد.

هزینه استنت قلب در بیمارستان هیات امنایی تقریبا چیزی ما بین هزینه های فنر قلب در بیمارستان های دولتی و خصوصی است. هزینه آنژیوپلاستی یا بعبارتی قیمت فنر قلب حدود ۳ تا ۴ میلیون تومان خواهد بود.

تعرفه های ذکر شده برای باز کردن یک رگ با یک استنت یا فنر دارویی است. لازم به ذکر است که چنانچه این روند در شرایط اورژانسی مانند سکته حاد صورت گیرد، قیمت استنت قلب متفاوت خواهند بود.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

۳.۴/۵ - (۵ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امین شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  با سلام.پدر من 14 سال پیش عمل باز انجام دادن و دوباره دچار گرفتگی عروق شدن ایا امکان این.وجود داره بعد از استنت گذاری برای مدت طولانی مثلا بیست یا سی سال و یا حتی تا اخر عمر دیگه دچار انسداد مجدد عروق نشوند؟ چون اصولا عمر مفید رگ های پیوندی 10 سال هست و بعد اون احتمال زیاد دچار گرفتگی میشن خواستم بدونم.برای استنت هم چنین عمر مفیدی وجود داره یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ممکنه بله و یا خیر

   قابل پیش بینی نیست چون به عوامل متعدد بستگی داره

 • تصویر کاربر لادن یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  سلام و قت بخیر آقای دکترنجفی مادر بنده گرفتگی عروق 80 درصدی دارن و همکاران شما بیشتربه عمل باز توصیه میکنند گرفتگی دردوطرف قلبشون هست باتوجه به ضعف جسمانی و عدم آمادگی روانی مادرم برای عمل باز لطفا بفرمایید میشه جایگزین استنت گذاری باشه شماکدوم.بیمارستان دولتی فعالیت دارین لطفا جهت مراجعه حضوری رهنمایی بفرمایید ضمنا بیمه تکمیلی شون آتیه سازان حافظ میباشد ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید سی دی انژیو دیده شود

   گاهی از نظر تکنیکی امکان پذیر نیست

 • تصویر کاربر زهره چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  سلام
  روز بخیر مادر من بر اساس تشخیص پزشک به بیماری روماتیسم قلبی حاد دچار هستند که از طریق مری اکو انجام دادند می خواستم بپرسم ایشان می تواند برای باز کردن دریچه از بالون استفاده کنند جواب اکو مری ضمیمه می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   امکانش هست

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   امکانش هست

   اما اسکور دریچه بالا هست و ممکنه سخت باشه و یا جواب مناسب نده

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر منا سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  پدرم دیابت داره وهفته پیش آنژیو شد ولی جواب نداد گفتند عمل باز ولی دکتر دیگه ای میگه عمل ریسکش خیلی بالاست وبا فنر و بالن میشه به نظر شما کدومش خوبه عمل باز یا فنر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   کاملا به شرایط بیمار و نوع گرفتگی بستگی داره

   بتید بیمار و سی دی انژیو دیده شود

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام همسرم قراره چندروزآینده برای اولین بارعمل ابلیشن انجام بده آیا روزسوم عملش میتونه شیش هفت ساعت رانندگی کند؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   اگر دچار عارضه ای نشوند بله

 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  خانم50ساله به مدت 20روز درد قفسه سینه وکتف سمت چپ،دارم تنگی نفس موقع راه رفتن دارم،،رفتم دکتر نوار قلب مورد داشت اکوهم مشکوک به گرقتگی رگ بود،دکتر دارو وسی تی نوشت،نوبت سیتی 10 روز دیگس،دیروز دست وپاهام بی حس وسرد شد خیلی حالم بدشد بردن بیملرستان رجایی حصارک سرم وآمپول زدن کمی بهترشدم دکترش گفت چرادیر اومدی سی تی نمیخواد باید هرچه زودترآنژیو بشی، شوهرم نمیذاره میگه اول برو سی تی ببینیم چیه،بعد آنژیو،،،دکتر شما چه صلاح میدونین،،
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 48 سالم هست وقتی از پله بالا میروم خسته میشم میخوام بالای خو نمونو بسازم ایا میتونم یا برام ضرر داره میتونم برم مسافرت من 20 روز عمل کردم و کسل هستم خوب می شوم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید ابتدا معاینه و بررسی شوید تا مشخص شود مشکل قلبی دارید یا خیر تا بشه نظر دقیق داد

 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  با سلام 30روز پیش عمل کوانتومی شدم و حالا بعلت گرفتگی 70رگ مغزم قرار آنرو پلاست شوم و استان بگذارند ایا خطری دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   به هر حال هر اقدامی با ریسکهایی همراه هست

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.پدر من 63ساله دیالیز هم میشه.ایا امکان استنت عروق پا هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   سلتم

   بله ولی سخت تره

 • تصویر کاربر کریمی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  از حدود دو ماه پیش پدرم متوجه یک توده سفت روی شکمش شد که بعد از چندین بار سونوگرافی گفتند مشکل آئورت شکمی است و آئورت متورم ، نازک و هر آن ممکن است پارگی دهد و هرچه سریعتر باید برای فنر گذاری (استند) اقدام شود . برای پیگیری و نتیجه بهتر او را به مرکز قلب تهران منتقل کردیم ولی بدلیل داشتن فقط بیمه تامین اجتماعی قادر به پرداخت هزینه بسیار بالای این عمل نشدیم .
  فعلاً او بدون هیچ کاری در خانه مشغول استراحت است . آیا خطری او را تهدید می کند او در این مدت چه باید بکند ؟
  هزینه شما برای استند گذاری و زدن فنر چقدر است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   چون هزینه استنت بالاهست و نه دستمزد پزشک هزینه تفاوتی نداره

   به هر حال ریسک هست ولی ریسک متوسطه

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر