انواع فنر یا استنت برای رگ

فنر یا استنت نوعی لوله کوچک مشبک و توری مانند است که در داخل رگ بسته قرار می گیرد و آن را باز نگه می دارد. 

فنر یا استنت در واقع تورینه بافته شده و جمع شده کوچکی از آلیاژهای مختلف فلزی است که بوسیله بالونی خالی بافته شده و در طی آنژیوگرافی درمانی (بنام آنژیوپلاستی )، آن را از طریق شریان کشاله ران یا دست ، وارد رگ کرونری می کنند و توسط بالونی که داخل آن است، فنر را باز می نمایند تا هم اندازه دیواره درونی رگ شود.

بالن برای باز کردن رگ بسته قلب بکار می رود و استنت روی آن زده می شود. استنت برای باز نگه داشتن شریان های کرونر قلبی یا سایر عروق بدن مثل عروق کاروتید مغزی ، عروق کلیوی و… که تنگ یا بسته شده اند، استفاده می شود.

فنر یا استنت گذاریتعبیه استنت یا استنت گذاری قلب بعد بالون زدن موجب کاهش واضح و قابل توجه عوارض روش استفاده از بالون به تنهایی مثل بازگشت فوری تنگی یا انسداد مجدد و تدریجی آن با گذشت زمان می شود. اما عوارض خاص خود را هم دارد؛ مثلا پس از کارگذاری استنت فلزی در برخی از بیماران در روزهای اول (معمولا طی ماه اول)، لخته خون در داخل استنت ایجاد می‌شود که بیمار بایستی مجددا تحت آنژیوپلاستی قرار گیرد و گاهی حتی بدلیل ماهیت انسداد ناگهانی و کامل، سکته وسیع قلبی و مرگ بیمار رخ می دهد.

لذا مصرف داروهای ضد تجمع پلاکتی و بروز لخته خون مانند آسپیرین به همراه کلوپیدوگرل ( با نام تجاری پلاویکس ، اوسفیکس و…) سفارش می شود. با تجویز داروهای فوق، میزان بروز لخته خون بسیار کاهش می یابد و لذا میزان موفقیت آنژیوپلاستی افزایش قابل توجهی پیدا می کند.

مشکل دیگری که پس از این مرحله دیده می شد، ایجاد تنگی مجدد عروق ناشی از تشکیل بافت اضافی در داخل استنت یا فنر بود که معمولا ۴-۳ ماه پس از گذاشتن فنر قلب بروز می‌ کرد. با توجه به بافت اضافی تشکیل شده در این محل (شامل سلول‌ های طبیعی داخل رگ که بیش از حد رشد کرده بودند)، محققان به فکر استفاده از داروهایی بر روی استنت افتادند که مانع بروز این تنگی مجدد از طریق کاهش رشد سلول‌های داخلی رگ شود.

لذا در سال ۲۰۰۳ با استفاده از پلی‌ مرهای حاوی دارو که داخل استنت کار گذاشته بودند (استنت های دارویی) دارو را به صورت تدریجی وارد رگ می ‌کردند، استنت دارویی موجب رفع این مشکل شد ولی بواسطه عدم اپیتلیالیزه شدن داخل رگ، مشکل افزایش احتمال تشکیل لخته و انسداد ناگهانی داخل رگ تا حدود یک سال باقی می ماند (بر خلاف فنر معمولی که در طی ماه اول این خطر زیاد بود) که با مصرف طولانی مدت داروهای ضد پلاکتی ، این مشکل نیز قابل حل شد.

انواع فنر قلب یا استنت

فنر یا استنت۱- استنت دارویی

۲-استنت غیر دارویی

فنر های دارویی به تدریج از خود موادی آزاد می کنند که جلوی بسته شدن مجدد استنت را تا حدی می گیرند؛ بنابراین باعث کاهش میزان بروز تنگی مجدد عروق کرونر و کاهش نیاز به انجام مجدد آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب در ماه‌ های پس از آنژیوگرافی می ‌شوند.

پیشنهاد دکتر محمد حسین نجفی برای مطالعه بیشتر:
حتما درباره آنژیوپلاستی عروق کرونر بخوانید. برای آگاهی بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

آنژیوپلاستی عروق کرونر (Angioplasty)

هرچند استنت‌ های دارویی باعث کاهش بروز تنگی مجدد در داخل فنر و کاهش انجام مجدد آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب می ‌گردند و تاثیری در طول عمر و یا مرگ و میر ندارند، اما استنت ‌های بدون دارو نیز مرگ و میر بسیار ناچیزی دارند. پس فلسفه تولید استنت‌های دارویی، افزایش طول عمر نیست، بلکه کاهش بروز تنگی مجدد در داخل فنر در بیماران خاص یا آناتومی های خاص انسداد عروقی با احتمال بالای تنگی مجدد می‌ باشد.

این فواید بیشتر در عروق باریک و تنگی‌ های طویل بیماران دیابتی و… رویت می‌ گردد. لذا توصیه‌ می ‌شود بیمار در مورد انتخاب نوع استنت (معمولی یا دارویی) حتما نظر پزشک معالج خود را ملاک عمل قرار دهد و برای استفاده از استنت دارویی اصرار نکند.

هنگام ترخیص از بیمارستان به شما خلاصه پرونده ای داده می شود که نام و سایز فنر استفاده شده در آن ذکر شده است؛ در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید می توانید از پزشک معالج خود سوال کنید.

تفاوت بالن و فنر قلب

بالن وقتی توسط کاتتر وارد رگ می شود، برای باز کردن عروق به کار می رود و پس از آن خارج می شود اما فنر قلب که ممکن است از جنس های مختلفی باشد، می تواند درون رگها بماند. این بستگی به تشخیص پزشک دارد.

آیا فنر در قلب میماند ؟

فنر ها وسیله های دائمی هستند و در رگ باقی مانده و خارج نمی شوند.

مراقبت های بعد از استنت گذاری

۱-در ۶ ماه اول پس از تعبیه استنت انجام MRI ممنوع است. در مواردی که نیاز به انجام MRI بصورت اورژانسی در ۶ ماه پس از آنژیولاستی باشد، حتما با پزشک قلب خود مشورت کنید.

۲-وجود فنر قلبی باعث به صدا درآوردن زنگ خطرهای موجود در ایستگاه های بازرسی فرودگاه نمی شود.

۳-خطر انسداد فنر قلب بخصوص در کسانی که سیگاری هستند و یا داروهای ضد پلاکت ( آسپرین ، پلاویکس ، اوسویکس و کلوپیدوگرل) را مرتب مصرف نمی کنند، وجود دارد.

هزینه استنت قلب

هزینه استنت و فنر قلبیکی از راه های باز کردن عروق بخصوص عروق قلب استفاده از استنت یا به اصطلاح عوام فنر است.  در مجموع امروزه دو گروه استنت بیشتر استفاده می شود:

 • استنت های غیر دارویی
 • استنت های دارویی

قیمت استنت های غیر دارویی به مراتب کمتر از استنت های داروئی است. هزینه قرار دادن استنت دارویی بر اساس اینکه بیمه پایه ( بیمه تامین اجتماعی – خدمات درمانی و یا نیروهای مسلح ) چه باشد، و اینکه آیا فرد بیمه تکمیلی ( آتیه سازان حافظ، ایران، آسیا، دانا،…. مخابرات و غیره) دارد یا خیر، متفاوت است.

بیمارستان هایی که در آن روش درمانی استنت گذاری یا آنژیوپلاستی انجام می شود، تعرفه گوناگون دارند. در برخی بیمارستان ها مانند بیمارستان شهید مصطفی خمینی، اگر بیمار بیمه پایه و نیز بیمه مکمل مانند آتیه سازان حافظ داشته باشد، می تواند بدون پرداخت هزینه تحت استنت گذاری یا قرار دادن فنر قرار بگیرد.

بیمارستان ها بر اساس نهاد موسس، دولتی یا خصوصی و یا هیات امنایی هستند. هزینه استنت قلب یا قیمت فنر زدن در بیمارستان های دولتی برای یک رگ به همراه گذاشتن یک استنت دارویی حدود یک و نیم میلیون تومان خواهد بود.

هزینه استنت گذاری یا فنر زدن قلب در یک بیمارستان خصوصی که با هیچ بیمه ای از قبیل بیمه پایه یا تکمیلی قرارداد ندارند، حدودا ده میلیون تومان می باشد.

هزینه استنت قلب در بیمارستان هیات امنایی تقریبا چیزی ما بین هزینه های فنر قلب در بیمارستان های دولتی و خصوصی است. هزینه آنژیوپلاستی یا بعبارتی قیمت فنر قلب حدود ۳ تا ۴ میلیون تومان خواهد بود.

تعرفه های ذکر شده برای باز کردن یک رگ با یک استنت یا فنر دارویی است. لازم به ذکر است که چنانچه این روند در شرایط اورژانسی مانند سکته حاد صورت گیرد، قیمت استنت قلب متفاوت خواهند بود.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

انواع فنر یا استنت برای رگ
4 (80%) 7 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرhadi1 سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من 9ماه پیش از طریق دست راستم استنت گذاری 2 عدد در یکی از رگهام شده خوشبختانه دیگه ناراحتی قلبی ندارم ولی از 6ماه پیش درد خفیفی تو ناحیه بازوی راستم ایجاد شده با دکتر عمل کننده مشورت کردم گفتند مربوط به کار ما نمیشه ؟! با دکتر ارتوپد رجوع کردم ام آر آی گرفت گفت واشر مفصل شانت پاره شده و آب آورده حالا میخوام بدونم امکانش هست موقع استنت گذاری به این واشر مفصلم آسیب رسیده باشه ؟نا گفته نماند که موقع عمل دردی در بازم ایجاد شده بود ؟ منتظر پاسخ شما هستم . ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

   خیر ارتباطی نداره

 • تصویر کاربرمحمدی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . با عرض خسته نباشید خدمت آقای دکتر عزیز . برای دختر من در دو ماهگی یک ای اس دی سه و نیم میلی متری تشخیص داده شد و در 6 ماهگی که برای چکاب رفتیم ببینیم بسته شده یا نه دکتر متوجه یک پی دی ای شد . و گفت این احتمال بسته شدن نداره . یا خیلی کمه . بعد به بیمارستان شهید رجایی تهران مراجعه کردم که گفتن اصلا اورزانس نیست ولی همین الان میتونید بخوابونید با آنزیو ببندیم .ما به هفته بعد موکول کردیم به نظر شما صلاح هست یه بچه 6 ماهه با 8 کیلو وزن تو این سن آنژیو بشه . و چقدر امکان سلامت کامل هست؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

   اورژانس نیست

   میتونید کمی صبر کنید

 • تصویر کاربرسلمانی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود بر آقای دکتر ضمن سپاس از قبول زحمت به اختصار اینجانب مرد و 45 سال دارم طبق اکو های انجام شده دریچه اورت تنگ و نیز آنوریسم صعودی به میزان 5.1 میباشم. لطفا بفرمایید آیا امکان تعویض یا ترمیم دریچه و نیز اصلاح و برطرف نمودن گشاده اورت بدون عمل قلب باز میسور هست و اینکه بنظر جنابعالی و دور از هرگونه تعصب به دکترهایی وطنی در اینخصوص پیشنهاد شما عمل جراحی داخل ایران است یا خارج از کشور بعنوان نمونه انگلستان. سربلند باشید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

   دریچه گاهی ولی انوریسم خیر

   داخل هم خوبه

 • تصویر کاربرزهرا دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۴۹سالمه ۲۸روز پیش برام انژیو واستند رگ چپ با ۸۰درصد گرفتگی انجام شد بعد از انژیو سنگینی قفسه سینه و تنگ نفس موقع فعالیت و صحبت کرد ن دارم ضمنا تست ورزش یک هفته بعد از استند در مرحله یک و دوایسکمی داشتم که اخیرا در استر احت نیز نوار قلب v1تاv3ایسکمی دارم لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   باید فورا به پزشکتون مراجعه کنید

 • تصویر کاربرزهرا دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۴۹سالمه ۲۸روز پیش برام انژیو واطتند گزارط رگ چپ با ۸۰درصد گرفتگی انجام شد بعد از انژیو سنگینی قفسه سینه و تنگ نفس موقع فعالطت و صحبت کر ن دارم ضمنا نوار قلب v1تاv3ایسکمی دارم لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   باید فورا به پزشکتون اطلاع بدید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر