دکتر محمد حسین نجفی

فنر یا استنت در واقع تورینه بافته شده و جمع شده کوچکی از آلیاژهای مختلف فلزی است که بوسیله بالونی خالی بافته شده و در طی  آنژیوپلاستی، آن را از طریق شریان کشاله ران یا دست ، وارد رگ کرونری می کنند و توسط بالونی که داخل آن است، فنر را باز می نمایند تا هم اندازه دیواره درونی رگ شود.

بالن برای باز کردن رگ بسته قلب بکار می رود و استنت روی آن زده می شود. استنت برای باز نگه داشتن شریان های کرونر قلبی یا سایر عروق بدن مثل عروق کاروتید مغزی ، عروق کلیوی و… که تنگ یا بسته شده اند، استفاده می شود. در زیر عکس استنت قلب آمده است.

فنر یا استنت

 

تعبیه فنر آنژیوگرافی یا استنت گذاری قلب بعد بالون زدن موجب کاهش واضح و قابل توجه عوارض روش استفاده از بالون به تنهایی مثل بازگشت فوری تنگی یا انسداد مجدد و تدریجی آن با گذشت زمان می شود. اما عوارض خاص خود را هم دارد؛ مثلا پس از کارگذاری استنت فلزی در برخی از بیماران در روزهای اول (معمولا طی ماه اول)، لخته خون در داخل استنت ایجاد می‌شود که بیمار بایستی مجددا تحت آنژیوپلاستی قرار گیرد و گاهی حتی بدلیل ماهیت انسداد ناگهانی و کامل، سکته وسیع قلبی و مرگ بیمار رخ می دهد.

لذا مصرف داروهای ضد تجمع پلاکتی و بروز لخته خون مانند آسپیرین به همراه کلوپیدوگرل ( با نام تجاری پلاویکس، اوسفیکس و…) سفارش می شود. با تجویز داروهای فوق، میزان بروز لخته خون بسیار کاهش می یابد و لذا میزان موفقیت آنژیوپلاستی افزایش قابل توجهی پیدا می کند.

مشکل دیگری که پس از این مرحله دیده می شد، ایجاد تنگی مجدد عروق ناشی از تشکیل بافت اضافی در داخل استنت یا فنر بود که معمولا ۴-۳ ماه پس از گذاشتن فنر قلب بروز می‌ کرد. با توجه به بافت اضافی تشکیل شده در این محل (شامل سلول‌ های طبیعی داخل رگ که بیش از حد رشد کرده بودند)، محققان به فکر استفاده از داروهایی بر روی استنت افتادند که مانع بروز این تنگی مجدد از طریق کاهش رشد سلول‌های داخلی رگ شود.

 

لذا در سال ۲۰۰۳ با استفاده از پلی‌ مرهای حاوی دارو که داخل استنت کار گذاشته بودند (استنت های دارویی) دارو را به صورت تدریجی وارد رگ می ‌کردند، استنت دارویی موجب رفع این مشکل شد ولی بواسطه عدم اپیتلیالیزه شدن داخل رگ، مشکل افزایش احتمال تشکیل لخته و انسداد ناگهانی داخل رگ تا حدود یک سال باقی می ماند (بر خلاف فنر معمولی که در طی ماه اول این خطر زیاد بود) که با مصرف طولانی مدت داروهای ضد پلاکتی ، این مشکل نیز قابل حل شد.

انواع فنر قلب یا استنت

۱- استنت دارویی

۲-استنت غیر دارویی

فنر های دارویی به تدریج از خود موادی آزاد می کنند که جلوی بسته شدن مجدد استنت را تا حدی می گیرند؛ بنابراین باعث کاهش میزان بروز تنگی مجدد عروق کرونر و کاهش نیاز به انجام مجدد آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب در ماه‌ های پس از آنژیوگرافی می ‌شوند.

هرچند استنت‌ های دارویی باعث کاهش بروز تنگی مجدد در داخل فنر و کاهش انجام مجدد آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب می ‌گردند و تاثیری در طول عمر و یا مرگ و میر ندارند، اما استنت ‌های بدون دارو نیز مرگ و میر بسیار ناچیزی دارند. پس فلسفه تولید استنت‌های دارویی، افزایش طول عمر نیست، بلکه کاهش بروز تنگی مجدد در داخل فنر در بیماران خاص یا آناتومی های خاص انسداد عروقی با احتمال بالای تنگی مجدد می‌ باشد.

این فواید بیشتر در عروق باریک و تنگی‌ های طویل بیماران دیابتی و… رویت می‌ گردد. لذا توصیه‌ می ‌شود بیمار در مورد انتخاب نوع استنت (معمولی یا دارویی) حتما نظر پزشک معالج خود را ملاک عمل قرار دهد و برای استفاده از استنت دارویی اصرار نکند.

هنگام ترخیص از بیمارستان به شما خلاصه پرونده ای داده می شود که نام و سایز فنر استفاده شده در آن ذکر شده است؛ در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید می توانید از پزشک معالج خود سوال کنید.

تفاوت بالن و فنر آنژیوگرافی

بالن وقتی توسط کاتتر وارد رگ می شود، برای باز کردن عروق به کار می رود و پس از آن خارج می شود اما فنر قلب که ممکن است از جنس های مختلفی باشد، می تواند درون رگها بماند. این بستگی به تشخیص پزشک دارد.

آیا فنر در قلب میماند؟

فنر ها وسیله های دائمی هستند و در رگ باقی مانده و خارج نمی شوند.

عمر استنت قلب

ماندگاری استنت دائمی است. فقط 2 تا 3 درصد خطر بازگشت تنگی وجود دارد و اگر این اتفاق بیفتد معمولاً در عرض 6 تا 9 ماه است.

استنت امریکایی

مراقبت های بعد از استنت گذاری

۱-در ۶ ماه اول پس از تعبیه استنت انجام MRI ممنوع است. در مواردی که نیاز به انجام MRI بصورت اورژانسی در ۶ ماه پس از آنژیولاستی باشد، حتما با پزشک قلب خود مشورت کنید.

۲-وجود فنر قلبی باعث به صدا درآوردن زنگ خطرهای موجود در ایستگاه های بازرسی فرودگاه نمی شود.

۳-خطر انسداد فنر قلب بخصوص در کسانی که سیگاری هستند و یا داروهای ضد پلاکت ( آسپرین ، پلاویکس ، اوسویکس و کلوپیدوگرل) را مرتب مصرف نمی کنند، وجود دارد.

تنگی نفس بعد از استنت گذاری

گاهی اوقات مشکلات قلبی پس از استنت گذاری باز می گردند. اگر این اتفاق بیفتد، معمولاً علائمی مانند درد قفسه سینه، خستگی یا تنگی نفس خواهید داشت. اگر چنین علائمی دارید، تست استرس می تواند به متخصص قلب کمک کند تا ببیند چه اتفاقی در حال رخ دادن است. آیا انسداد جدیدی رخ داده است؟ آیا انسداد قبلی بازگشته است یا مربوط به مورد دیگری است.

هزینه استنت گذاری یا فنر زدن قلب

هزینه استنت و فنر قلبیکی از راه های باز کردن عروق بخصوص عروق قلب استفاده از استنت یا به اصطلاح عوام فنر است.  در مجموع امروزه دو گروه استنت بیشتر استفاده می شود:

 • استنت های غیر دارویی
 • استنت های دارویی

قیمت استنت های غیر دارویی به مراتب کمتر از استنت های داروئی است. هزینه قرار دادن استنت دارویی بر اساس اینکه بیمه پایه ( بیمه تامین اجتماعی – خدمات درمانی و یا نیروهای مسلح ) چه باشد، و اینکه آیا فرد بیمه تکمیلی ( آتیه سازان حافظ، ایران، آسیا، دانا،…. مخابرات و غیره) دارد یا خیر، متفاوت است.

بیمارستان هایی که در آن روش درمانی استنت گذاری یا آنژیوپلاستی انجام می شود، تعرفه گوناگون دارند. در برخی بیمارستان ها مانند بیمارستان شهید مصطفی خمینی، اگر بیمار بیمه پایه و نیز بیمه مکمل مانند آتیه سازان حافظ داشته باشد، می تواند بدون پرداخت هزینه تحت استنت گذاری یا قرار دادن فنر قرار بگیرد.

بیمارستان ها بر اساس نهاد موسس، دولتی یا خصوصی و یا هیات امنایی هستند. هزینه استنت قلب یا قیمت فنر زدن در بیمارستان های دولتی برای یک رگ به همراه گذاشتن یک استنت دارویی حدود یک و نیم میلیون تومان خواهد بود.

هزینه استنت گذاری یا فنر زدن قلب در یک بیمارستان خصوصی که با هیچ بیمه ای از قبیل بیمه پایه یا تکمیلی قرارداد ندارند، حدودا ده میلیون تومان می باشد.

هزینه استنت قلب در بیمارستان هیات امنایی تقریبا چیزی ما بین هزینه های فنر قلب در بیمارستان های دولتی و خصوصی است. هزینه آنژیوپلاستی یا بعبارتی قیمت فنر قلب حدود ۳ تا ۴ میلیون تومان خواهد بود.

تعرفه های ذکر شده برای باز کردن یک رگ با یک استنت یا فنر دارویی است. لازم به ذکر است که چنانچه این روند در شرایط اورژانسی مانند سکته حاد صورت گیرد، قیمت استنت قلب متفاوت خواهند بود.

 

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

3.7/5 - (38 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 444 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر جناب دکتر
  دوسال از زمان گذاشتن فنر میگذرد الان احساس خستگی و عرق سرد می نمایم.و داروی های متورال50_آتورواستاتین_آسپرین_نیتروگلیسرین پیوسته رهش2/6مصرف میکنم
  ممنون میشم علت خستگی و عرق سردم رو بگید
  با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام متاسفانه بدون معاینه نمی شه اظهار نظر کرد بعد از برطرف شدن شرایط  بامدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر بهروز پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 259 مشاهده پرسش
  انژیو کردم و فنر دارویی گذاشتم الان ۸ ماهه ولی گاهی درد دارم در ناحیه قفسه البته خفیفه ،البته کمی اضطراب هم دارم
  علت چیه؟ گاهی کبودی های زیر پوستی دارم البته زیلت استفاده میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   احتمالا این نوع دردها قلبی نیست 

   اما بهتره معاینه شوید

   کبودی جزیی اشکالی نداره

 • تصویر کاربر soli یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  سلام
  من 63 سال دارم 3سال پیش عمل تعویض دریچه انجام دادم. که وارفارین مصرف میکنم
  کراتین خونم 3 هست رگ سمت چپ گردن 80 درصد و سمت راست50درصد گرفتگی دارد.
  خطر انژیو چقدره واینکه روش بهتری وجود داره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام
   به دلیل مشکلات متعددی که دارید ریسک هر اقدامی مسلما بالاتر از یک فرد عادی هست
   ولی بدون دیدن بیمار و معاینه و دیدن مدارک ریسک قابل تخمین نیست
  2. تصویر کاربر soli شنبه ۱۷ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   سپاسگزارم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   خواهش میکنم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ازاد جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما ...اقای دکتر میخواستم بدونم استنت گذاری رگ های دوشاخه که 90 درصد گرفتگی داره خطر ناکه ....چون تو شهر ما دکتر بعد انژیو گفت نمیتونه استنت بزاره ..باید عمل باز بشه ...و جراح ها که بردیم گفتن همل لازم نیست با استن باز میشه حتی یکی از حراح ها گفت دارو کافیه
  میخواستم نظر شما رو هم بدونم خیلی نگرانم ...الان البته همسرم دارو قلبی استفاده میکنه تا بعد این وضعیت ایتن بزاریم
  ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   در این جور مواقع ریسک تشکیل لخته در استنت بالاتره

   ولی اینطور نیست که غیر قابل انجام باشه

   باید سی دی آنژیو دیده بشه تا بشه اظهار نظر دقیق کرد

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 277 مشاهده پرسش
  سلام تازه استنت گذاشتم هیچ دردی هم ندارم شب که میخام بخوابم جلوچشمهام سیاهی میره نفسم قطع میشه حتی فکر میکنم مردم بعدازکلی تلاش که خودم راتکان میدم از خواب بیدار میشم وکلی عرق میکنم ممنون میشم علتش راتوضیح دهید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   احتمالاً علتش حملات اضطراب و پانیک است اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید و حتما به پزشک تان هم شرایط تان را اطلاع بدید

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 283 مشاهده پرسش
  سلام تازه استنت گذاشتم هیچ دردی هم ندارم شب که میخام بخوابم جلوچشمهام سیاهی میره نفسم قطع میشه حتی فکر میکنم مردم بعدازکلی تلاش که خودم راتکان میدم از خواب بیدار میشم وکلی عرق میکنم ممنون میشم علتش راتوضیح دهید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   حتمالا مشکلتون اضطرابی هست

   به روانپزشک مراجعه کنید و در ضمن  برای اطمینان علائمتون را به پزشکتون اطلاع بدید

 • تصویر کاربر صبا سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.
  همسر من دو هفته پیش با گرفتگیه 80 درصدیه رگ LAD دچار حمله قلبی شد و کارکرد قلبش 40 درصد بود و به صورت اورژانسی براش استنت دارویی گذاشتن. بعد از گذشت دو هفته آیا نیاز هست شروع به پیاده روی کنه؟ اون درصدی که نشانگر کارکرد قلب هست چطور بالا میره؟ با ورزش؟ چطور میتونیم بفهمیم چقدر قلبش از کار افتاده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

    پیاده‌روی آهسته در سطح صاف ایرادی نداره

   عملکرد قلب هم اگر قلب آسیب جدی ندیده باشه با برقراری خونرسانی و مصرف دارو بهتر میشه

 • تصویر کاربر کیان دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکترمحترم
  آیاپس ازنصب استنت چه پیگیریهایی به جهت وضعیت قلب داشته باشیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   مصرف دارو

   ورزش رژیم مناسب و ورزش

   و مراجعات میگیری به پزشکتون

 • تصویر کاربر Aliasghar جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  پس از انجام انژیو پلاستی وبازشدن رگها با اعمالاستنت ایا درد درشانه وبازو امری عادی است؟
  ایا داروی نیتروگلسرین موجب درد درشانه وبازو میشود؟البته داروی پلاویکس هم استفاده میشود
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   درد شانه معمولا قلبی نیست و علتش باید مشخص و درمان شود

   خیر 

   به روماتولوژیست مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  باسلام
  من 1سال پيش عمل انژيو گرافي و استند گذاري انجام دادم و روزي 1 قرص اسپرين و پلاويكس و لوزارتان و قرص ضد چربي مصرف ميكنم لطفا درمورد ادامه مصرف قرص ها بنده را راهنمايي فرمائيد.
  باتشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ادامه هر دارو به وضعیت بیمار و کارکرد عضله قلب و .. بستگی داره

   باید با ندارک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟