دکتر محمد حسین نجفی

انواع فنر یا استنت برای رگ

فنر یا استنت در واقع تورینه بافته شده و جمع شده کوچکی از آلیاژهای مختلف فلزی است که بوسیله بالونی خالی بافته شده و در طی آنژیوگرافی درمانی (بنام آنژیوپلاستی )، آن را از طریق شریان کشاله ران یا دست ، وارد رگ کرونری می کنند و توسط بالونی که داخل آن است، فنر را باز می نمایند تا هم اندازه دیواره درونی رگ شود.

بالن برای باز کردن رگ بسته قلب بکار می رود و استنت روی آن زده می شود. استنت برای باز نگه داشتن شریان های کرونر قلبی یا سایر عروق بدن مثل عروق کاروتید مغزی ، عروق کلیوی و… که تنگ یا بسته شده اند، استفاده می شود. در زیر عکس استنت قلب آمده است.

فنر یا استنت

 

تعبیه فنر آنژیوگرافی یا استنت گذاری قلب بعد بالون زدن موجب کاهش واضح و قابل توجه عوارض روش استفاده از بالون به تنهایی مثل بازگشت فوری تنگی یا انسداد مجدد و تدریجی آن با گذشت زمان می شود. اما عوارض خاص خود را هم دارد؛ مثلا پس از کارگذاری استنت فلزی در برخی از بیماران در روزهای اول (معمولا طی ماه اول)، لخته خون در داخل استنت ایجاد می‌شود که بیمار بایستی مجددا تحت آنژیوپلاستی قرار گیرد و گاهی حتی بدلیل ماهیت انسداد ناگهانی و کامل، سکته وسیع قلبی و مرگ بیمار رخ می دهد.

لذا مصرف داروهای ضد تجمع پلاکتی و بروز لخته خون مانند آسپیرین به همراه کلوپیدوگرل ( با نام تجاری پلاویکس، اوسفیکس و…) سفارش می شود. با تجویز داروهای فوق، میزان بروز لخته خون بسیار کاهش می یابد و لذا میزان موفقیت آنژیوپلاستی افزایش قابل توجهی پیدا می کند.

مشکل دیگری که پس از این مرحله دیده می شد، ایجاد تنگی مجدد عروق ناشی از تشکیل بافت اضافی در داخل استنت یا فنر بود که معمولا ۴-۳ ماه پس از گذاشتن فنر قلب بروز می‌ کرد. با توجه به بافت اضافی تشکیل شده در این محل (شامل سلول‌ های طبیعی داخل رگ که بیش از حد رشد کرده بودند)، محققان به فکر استفاده از داروهایی بر روی استنت افتادند که مانع بروز این تنگی مجدد از طریق کاهش رشد سلول‌های داخلی رگ شود.

 

لذا در سال ۲۰۰۳ با استفاده از پلی‌ مرهای حاوی دارو که داخل استنت کار گذاشته بودند (استنت های دارویی) دارو را به صورت تدریجی وارد رگ می ‌کردند، استنت دارویی موجب رفع این مشکل شد ولی بواسطه عدم اپیتلیالیزه شدن داخل رگ، مشکل افزایش احتمال تشکیل لخته و انسداد ناگهانی داخل رگ تا حدود یک سال باقی می ماند (بر خلاف فنر معمولی که در طی ماه اول این خطر زیاد بود) که با مصرف طولانی مدت داروهای ضد پلاکتی ، این مشکل نیز قابل حل شد.

انواع فنر قلب یا استنت

۱- استنت دارویی

۲-استنت غیر دارویی

فنر های دارویی به تدریج از خود موادی آزاد می کنند که جلوی بسته شدن مجدد استنت را تا حدی می گیرند؛ بنابراین باعث کاهش میزان بروز تنگی مجدد عروق کرونر و کاهش نیاز به انجام مجدد آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب در ماه‌ های پس از آنژیوگرافی می ‌شوند.

هرچند استنت‌ های دارویی باعث کاهش بروز تنگی مجدد در داخل فنر و کاهش انجام مجدد آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب می ‌گردند و تاثیری در طول عمر و یا مرگ و میر ندارند، اما استنت ‌های بدون دارو نیز مرگ و میر بسیار ناچیزی دارند. پس فلسفه تولید استنت‌های دارویی، افزایش طول عمر نیست، بلکه کاهش بروز تنگی مجدد در داخل فنر در بیماران خاص یا آناتومی های خاص انسداد عروقی با احتمال بالای تنگی مجدد می‌ باشد.

این فواید بیشتر در عروق باریک و تنگی‌ های طویل بیماران دیابتی و… رویت می‌ گردد. لذا توصیه‌ می ‌شود بیمار در مورد انتخاب نوع استنت (معمولی یا دارویی) حتما نظر پزشک معالج خود را ملاک عمل قرار دهد و برای استفاده از استنت دارویی اصرار نکند.

هنگام ترخیص از بیمارستان به شما خلاصه پرونده ای داده می شود که نام و سایز فنر استفاده شده در آن ذکر شده است؛ در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید می توانید از پزشک معالج خود سوال کنید.

تفاوت بالن و فنر آنژیوگرافی

بالن وقتی توسط کاتتر وارد رگ می شود، برای باز کردن عروق به کار می رود و پس از آن خارج می شود اما فنر قلب که ممکن است از جنس های مختلفی باشد، می تواند درون رگها بماند. این بستگی به تشخیص پزشک دارد.

آیا فنر در قلب میماند؟

فنر ها وسیله های دائمی هستند و در رگ باقی مانده و خارج نمی شوند.

عمر استنت قلب

ماندگاری استنت دائمی است. فقط 2 تا 3 درصد خطر بازگشت تنگی وجود دارد و اگر این اتفاق بیفتد معمولاً در عرض 6 تا 9 ماه است.

استنت امریکایی

مراقبت های بعد از استنت گذاری

۱-در ۶ ماه اول پس از تعبیه استنت انجام MRI ممنوع است. در مواردی که نیاز به انجام MRI بصورت اورژانسی در ۶ ماه پس از آنژیولاستی باشد، حتما با پزشک قلب خود مشورت کنید.

۲-وجود فنر قلبی باعث به صدا درآوردن زنگ خطرهای موجود در ایستگاه های بازرسی فرودگاه نمی شود.

۳-خطر انسداد فنر قلب بخصوص در کسانی که سیگاری هستند و یا داروهای ضد پلاکت ( آسپرین ، پلاویکس ، اوسویکس و کلوپیدوگرل) را مرتب مصرف نمی کنند، وجود دارد.

هزینه استنت گذاری یا فنر زدن قلب

هزینه استنت و فنر قلبیکی از راه های باز کردن عروق بخصوص عروق قلب استفاده از استنت یا به اصطلاح عوام فنر است.  در مجموع امروزه دو گروه استنت بیشتر استفاده می شود:

 • استنت های غیر دارویی
 • استنت های دارویی

قیمت استنت های غیر دارویی به مراتب کمتر از استنت های داروئی است. هزینه قرار دادن استنت دارویی بر اساس اینکه بیمه پایه ( بیمه تامین اجتماعی – خدمات درمانی و یا نیروهای مسلح ) چه باشد، و اینکه آیا فرد بیمه تکمیلی ( آتیه سازان حافظ، ایران، آسیا، دانا،…. مخابرات و غیره) دارد یا خیر، متفاوت است.

بیمارستان هایی که در آن روش درمانی استنت گذاری یا آنژیوپلاستی انجام می شود، تعرفه گوناگون دارند. در برخی بیمارستان ها مانند بیمارستان شهید مصطفی خمینی، اگر بیمار بیمه پایه و نیز بیمه مکمل مانند آتیه سازان حافظ داشته باشد، می تواند بدون پرداخت هزینه تحت استنت گذاری یا قرار دادن فنر قرار بگیرد.

بیمارستان ها بر اساس نهاد موسس، دولتی یا خصوصی و یا هیات امنایی هستند. هزینه استنت قلب یا قیمت فنر زدن در بیمارستان های دولتی برای یک رگ به همراه گذاشتن یک استنت دارویی حدود یک و نیم میلیون تومان خواهد بود.

هزینه استنت گذاری یا فنر زدن قلب در یک بیمارستان خصوصی که با هیچ بیمه ای از قبیل بیمه پایه یا تکمیلی قرارداد ندارند، حدودا ده میلیون تومان می باشد.

هزینه استنت قلب در بیمارستان هیات امنایی تقریبا چیزی ما بین هزینه های فنر قلب در بیمارستان های دولتی و خصوصی است. هزینه آنژیوپلاستی یا بعبارتی قیمت فنر قلب حدود ۳ تا ۴ میلیون تومان خواهد بود.

تعرفه های ذکر شده برای باز کردن یک رگ با یک استنت یا فنر دارویی است. لازم به ذکر است که چنانچه این روند در شرایط اورژانسی مانند سکته حاد صورت گیرد، قیمت استنت قلب متفاوت خواهند بود.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

3.1/5 - (16 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مادر من حدود یک ماه و نیم پیش انژیو پلاستی شدن و استنت گذاشتن علان حدود یک هفته ای هست که از درد عمده در قسمت راست قفسه سینه به خصوص زیر سینه شون و درد گه گاه در وسط و چپ قفسه سینه شاکی هستند علان هم شکایت از درد در پشت طرف راست شاکی هستند اقای دکتر می خواستم بدونم علت چی می تونه باشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ممکنه قلبی یا گوارشی یا اضطرابی باشه

   باید معاینه شوند

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ممکنه قلبی یا گوارشی یا اضطرابی باشه

   باید معاینه شوند

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ذبیح شنبه ۱۴ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  سلام مدت 105روز آنژیوپلاستی 2عروق انجام دادم . و مدت 120روز است که نیتروگلیسیرین 2.6مصرف می کنم و اتورواستاتین 40هم وهمچنان اسپرین بچه 80 و پلاویکس هم روزی یکی خواستم بدونم آیا مصرف بیش از اندازه نیاز هست یانه .ممنون از پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۴ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر نیاز نیست

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید دکتر من از شیراز مزاحم میشم بنده مشکل گرفتگی عروق کرونر هستم پزشک معالج من برام استنت گذاری تجویز کرده ولی متاسفانه استان فارس یافت نمیشه میخواستم لطف کنید راهنماییم کنید اگر بیام تهران اونجا میتونم این عمل رو انجام بدم اونجا موجود هست یانه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام بله احتمالا

   بعیده تو شیراز نباشه

   ولی قبلش باید خودتون و سی دی آنژیو دیده شود

 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  مادرم در تاریخ98/10/2 آنژو شدن و در رگ lad یک استنت گذاشتن وقرص پلاویکس و اسپرین نیتروکاردین و کارودیلول و پنتوپرازول و انالاپرین و اترواستاتین تجویز شد. شبها دچار سوزش معده و سوزش سینه و درد خفیف سمت چپ و راست سینه میشن و بسیار عرق میکنن ولی درداشون خفیفه پزشکشون گفتن طبیعیه و فشارخونشون 9تا10هست و تپش قلب دارن ک 100ب بالاست و سردرد خفیف هم دارن مسکل چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلتم

   پنتوپرازول رو هر ۱۲ساعتراستفاده کنند

   و اگر مشکل تضطرابی دارند به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر P.m چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، 38 ساله هستم و جنسیتم هم مرد، نه سیگار میکشم و نه تا بحال الکل و .. خوردم، در جوانی ورزش حرفه ای انجام میدادم و بارفیکس، شنا و .. رو بعضی اوقات انجام میدادم و هیچ گونه بیماری نداشتم و تمام آزمایشاتم نرمال بود و حتی نوار قلب و ... تا با درد قفسه سینه آنژیوپلاستی شدم. موضوع مهم اینه که من ساعت 6 صبح پلاویکس رو خورده بودم و 20 (8شب) آنژیو انجام شد در حالیکه در این مدت هیچ غذا و آبی هم نخورده بودم و به دکتر ها هم اطلاع دادم و با این که خونم خشک شده بود آنژیو شدم و بسیار وخیم، حالم بد شد، تعریق سرد و تنگی نفس بسیار شدید در آنژبو و بی قراری به من دست داد حالتی شبیه مرگ. الان با وجود 6 ماه که از آنژیوپلاستی میگزره هنوز در هنگام استراحت تنگی نفس دارم، از روز اول آنژیو تنگی نفس داشتم تا حالا، البته در هنگام فعالیت راحت ترم و گرفتگی رو قفسه سینم هم هنوز برطرف نشد ولی در فعالیت دیگه درد قفسه سینه ندارم، به دکتر اطلاع دادم میفرمایند اشکالی نداره! من به هیچ عنوان قبل آنژیوگرافی حتی با دویدن و ورزش هم تنگی نفس نداشتم، آقای دکتر خواهشمندم صادقانه بفرمایید امکانش هست به خاطر تاخیر در زمان خوردن پلاویکس تا زمان آنژیو و غلیظ شدن خون لخته های خونی در ریه و قلب و ... پخش شده باشن، گزارش آنژیو رو ضمیه کردم، خیلی نگرانم آقای دکتر، مرسی از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خیراگر لخته ایجاد شه به سایر ارگان ها میره و نه قلب

   چنین امکانی نیست 

   باید برای یافتن علت علایمتون معاینه شوید

 • تصویر کاربر عارفه دوشنبه ۴ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام. انجام mri بعد از 6 ماه هیچ مشکلی نداره؟ حتی برای استنت های قدیمی که فکر می کنم بیشتر فلزی بودند هم مشکلی ایجاد نمی کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۴ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   خیر مشکلی نداره

 • تصویر کاربر نبی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام پس از عرض ارادت بعرض می رسانم ۵۲ ساله هستم ودرسال ۹۲ دو عدد استنت قلبی کار گذاشته در این مدت ورزشهای هوازی انجام میدادم ،ولی مدت یکسال است که در کنار پیاده روی به ورزش بدنسازی پرداخته و قبل از عمل فوتبالیست بوده ام ضربان قلبم در حالت عادی بین ۴۸ تا ۵۲ میباشد.خواستم بدانم بدنسازی لطمه ای بسلامتی حقیر نمی زند؟و با چه کیفیتی و کمیتی کار با وزنه را ادامه بدهم؟
  در ضمن بتازگی اسکن هسته ای داده که مشکلی وجود نداشت
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   ورزش هوازی برای شما مناسبتره

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   ورزش هوازی برای شما مناسبتره

    

   حداقل ۵ روز در هفته حداقل ۴۵ دقیقه

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر پانی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.اقای دکتر پدر من دچار گرفتگی شدید عروق کرونر ھستن 2 سال پیش انژیو شدن دکتر گفتن باید عمل قلب بشن 2 روز بیمارستان بستری بودن روز عمل دکتر عمل رو کنسل کرد گفت ریسک بالایی دارہ.این 2 سال دارو مصرف کردن اما الان درد قفسہ سینہ و فشار بالا دارن باز دکتر داروھاش رو عوض کردن اما چندان فرقی نکرد خواستم راھنماییم کنید ایا ممکن ھست راھی جز عمل برای درمان باشہ ..تشکر میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید بیمار و سی دی آنژیو دیده شوند تا بشه در مورد نوع درمان نظر داد

 • تصویر کاربر نازیلا یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  لطفا نظرتون رو راجع به این انژیوگرافی بفرمایید
  راهکارش چی هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   عکس گزارش را بفرستید

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من ۳۶ سالمه چند روز پیش سمت چپ سینه و دست چپم دچار درد شدید شد و با اورژانس رفتم بیمارستان که بعد تقریبا یک و نیم ساعت درد ول کرد. تو سی سی یو سه روز بستری بودم و دکتر مربوطه با ام آ برام تجویز انژیو کرد رفتم مشهد بیمارستان رضوی و انژیو شدم و دوتا فنر هم گذاشتن. میخواستم بدونم با توجه به اینکه بیمه خوبی دارم امکان اینکه فنرو بدون ضرورت گذاشته باشن هست؟ چون بعد از اون درد اول من به راحتی از پله چند طبقه بالا رفتم و فعالیت زیاد داشتم و هیچ علامت کم اوردن و یا فشار احساس نکردم. فیلم انژیو رو هم که دیدم جریان خون تو رگ برقرار بود. و اگه ضرورت نداشته باشه گذاشتن فنر، با توجه به سنم بعد از پایان یک سال مثل اولم میشم. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   خیر به هیچ وجه

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر