دکتر محمد حسین نجفی

انواع فنر یا استنت برای رگ

فنر یا استنت در واقع تورینه بافته شده و جمع شده کوچکی از آلیاژهای مختلف فلزی است که بوسیله بالونی خالی بافته شده و در طی آنژیوگرافی درمانی (بنام آنژیوپلاستی )، آن را از طریق شریان کشاله ران یا دست ، وارد رگ کرونری می کنند و توسط بالونی که داخل آن است، فنر را باز می نمایند تا هم اندازه دیواره درونی رگ شود.

بالن برای باز کردن رگ بسته قلب بکار می رود و استنت روی آن زده می شود. استنت برای باز نگه داشتن شریان های کرونر قلبی یا سایر عروق بدن مثل عروق کاروتید مغزی ، عروق کلیوی و… که تنگ یا بسته شده اند، استفاده می شود.

فنر یا استنت

 

تعبیه استنت یا استنت گذاری قلب بعد بالون زدن موجب کاهش واضح و قابل توجه عوارض روش استفاده از بالون به تنهایی مثل بازگشت فوری تنگی یا انسداد مجدد و تدریجی آن با گذشت زمان می شود. اما عوارض خاص خود را هم دارد؛ مثلا پس از کارگذاری استنت فلزی در برخی از بیماران در روزهای اول (معمولا طی ماه اول)، لخته خون در داخل استنت ایجاد می‌شود که بیمار بایستی مجددا تحت آنژیوپلاستی قرار گیرد و گاهی حتی بدلیل ماهیت انسداد ناگهانی و کامل، سکته وسیع قلبی و مرگ بیمار رخ می دهد.

لذا مصرف داروهای ضد تجمع پلاکتی و بروز لخته خون مانند آسپیرین به همراه کلوپیدوگرل ( با نام تجاری پلاویکس، اوسفیکس و…) سفارش می شود. با تجویز داروهای فوق، میزان بروز لخته خون بسیار کاهش می یابد و لذا میزان موفقیت آنژیوپلاستی افزایش قابل توجهی پیدا می کند.

مشکل دیگری که پس از این مرحله دیده می شد، ایجاد تنگی مجدد عروق ناشی از تشکیل بافت اضافی در داخل استنت یا فنر بود که معمولا ۴-۳ ماه پس از گذاشتن فنر قلب بروز می‌ کرد. با توجه به بافت اضافی تشکیل شده در این محل (شامل سلول‌ های طبیعی داخل رگ که بیش از حد رشد کرده بودند)، محققان به فکر استفاده از داروهایی بر روی استنت افتادند که مانع بروز این تنگی مجدد از طریق کاهش رشد سلول‌های داخلی رگ شود.

 

لذا در سال ۲۰۰۳ با استفاده از پلی‌ مرهای حاوی دارو که داخل استنت کار گذاشته بودند (استنت های دارویی) دارو را به صورت تدریجی وارد رگ می ‌کردند، استنت دارویی موجب رفع این مشکل شد ولی بواسطه عدم اپیتلیالیزه شدن داخل رگ، مشکل افزایش احتمال تشکیل لخته و انسداد ناگهانی داخل رگ تا حدود یک سال باقی می ماند (بر خلاف فنر معمولی که در طی ماه اول این خطر زیاد بود) که با مصرف طولانی مدت داروهای ضد پلاکتی ، این مشکل نیز قابل حل شد.

انواع فنر قلب یا استنت

۱- استنت دارویی

۲-استنت غیر دارویی

فنر های دارویی به تدریج از خود موادی آزاد می کنند که جلوی بسته شدن مجدد استنت را تا حدی می گیرند؛ بنابراین باعث کاهش میزان بروز تنگی مجدد عروق کرونر و کاهش نیاز به انجام مجدد آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب در ماه‌ های پس از آنژیوگرافی می ‌شوند.

هرچند استنت‌ های دارویی باعث کاهش بروز تنگی مجدد در داخل فنر و کاهش انجام مجدد آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب می ‌گردند و تاثیری در طول عمر و یا مرگ و میر ندارند، اما استنت ‌های بدون دارو نیز مرگ و میر بسیار ناچیزی دارند. پس فلسفه تولید استنت‌های دارویی، افزایش طول عمر نیست، بلکه کاهش بروز تنگی مجدد در داخل فنر در بیماران خاص یا آناتومی های خاص انسداد عروقی با احتمال بالای تنگی مجدد می‌ باشد.

این فواید بیشتر در عروق باریک و تنگی‌ های طویل بیماران دیابتی و… رویت می‌ گردد. لذا توصیه‌ می ‌شود بیمار در مورد انتخاب نوع استنت (معمولی یا دارویی) حتما نظر پزشک معالج خود را ملاک عمل قرار دهد و برای استفاده از استنت دارویی اصرار نکند.

هنگام ترخیص از بیمارستان به شما خلاصه پرونده ای داده می شود که نام و سایز فنر استفاده شده در آن ذکر شده است؛ در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید می توانید از پزشک معالج خود سوال کنید.

تفاوت بالن و فنر قلب

بالن وقتی توسط کاتتر وارد رگ می شود، برای باز کردن عروق به کار می رود و پس از آن خارج می شود اما فنر قلب که ممکن است از جنس های مختلفی باشد، می تواند درون رگها بماند. این بستگی به تشخیص پزشک دارد.

آیا فنر در قلب میماند؟

فنر ها وسیله های دائمی هستند و در رگ باقی مانده و خارج نمی شوند.

مراقبت های بعد از استنت گذاری

۱-در ۶ ماه اول پس از تعبیه استنت انجام MRI ممنوع است. در مواردی که نیاز به انجام MRI بصورت اورژانسی در ۶ ماه پس از آنژیولاستی باشد، حتما با پزشک قلب خود مشورت کنید.

۲-وجود فنر قلبی باعث به صدا درآوردن زنگ خطرهای موجود در ایستگاه های بازرسی فرودگاه نمی شود.

۳-خطر انسداد فنر قلب بخصوص در کسانی که سیگاری هستند و یا داروهای ضد پلاکت ( آسپرین ، پلاویکس ، اوسویکس و کلوپیدوگرل) را مرتب مصرف نمی کنند، وجود دارد.

هزینه استنت گذاری یا فنر زدن قلب

هزینه استنت و فنر قلبیکی از راه های باز کردن عروق بخصوص عروق قلب استفاده از استنت یا به اصطلاح عوام فنر است.  در مجموع امروزه دو گروه استنت بیشتر استفاده می شود:

 • استنت های غیر دارویی
 • استنت های دارویی

قیمت استنت های غیر دارویی به مراتب کمتر از استنت های داروئی است. هزینه قرار دادن استنت دارویی بر اساس اینکه بیمه پایه ( بیمه تامین اجتماعی – خدمات درمانی و یا نیروهای مسلح ) چه باشد، و اینکه آیا فرد بیمه تکمیلی ( آتیه سازان حافظ، ایران، آسیا، دانا،…. مخابرات و غیره) دارد یا خیر، متفاوت است.

بیمارستان هایی که در آن روش درمانی استنت گذاری یا آنژیوپلاستی انجام می شود، تعرفه گوناگون دارند. در برخی بیمارستان ها مانند بیمارستان شهید مصطفی خمینی، اگر بیمار بیمه پایه و نیز بیمه مکمل مانند آتیه سازان حافظ داشته باشد، می تواند بدون پرداخت هزینه تحت استنت گذاری یا قرار دادن فنر قرار بگیرد.

بیمارستان ها بر اساس نهاد موسس، دولتی یا خصوصی و یا هیات امنایی هستند. هزینه استنت قلب یا قیمت فنر زدن در بیمارستان های دولتی برای یک رگ به همراه گذاشتن یک استنت دارویی حدود یک و نیم میلیون تومان خواهد بود.

هزینه استنت گذاری یا فنر زدن قلب در یک بیمارستان خصوصی که با هیچ بیمه ای از قبیل بیمه پایه یا تکمیلی قرارداد ندارند، حدودا ده میلیون تومان می باشد.

هزینه استنت قلب در بیمارستان هیات امنایی تقریبا چیزی ما بین هزینه های فنر قلب در بیمارستان های دولتی و خصوصی است. هزینه آنژیوپلاستی یا بعبارتی قیمت فنر قلب حدود ۳ تا ۴ میلیون تومان خواهد بود.

تعرفه های ذکر شده برای باز کردن یک رگ با یک استنت یا فنر دارویی است. لازم به ذکر است که چنانچه این روند در شرایط اورژانسی مانند سکته حاد صورت گیرد، قیمت استنت قلب متفاوت خواهند بود.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

۳/۵ - (۳ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  سلام تازه استنت گذاشتم هیچ دردی هم ندارم شب که میخام بخوابم جلوچشمهام سیاهی میره نفسم قطع میشه حتی فکر میکنم مردم بعدازکلی تلاش که خودم راتکان میدم از خواب بیدار میشم وکلی عرق میکنم ممنون میشم علتش راتوضیح دهید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   حتمالا مشکلتون اضطرابی هست

   به روانپزشک مراجعه کنید و در ضمن  برای اطمینان علائمتون را به پزشکتون اطلاع بدید

 • تصویر کاربر صبا سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.
  همسر من دو هفته پیش با گرفتگیه 80 درصدیه رگ LAD دچار حمله قلبی شد و کارکرد قلبش 40 درصد بود و به صورت اورژانسی براش استنت دارویی گذاشتن. بعد از گذشت دو هفته آیا نیاز هست شروع به پیاده روی کنه؟ اون درصدی که نشانگر کارکرد قلب هست چطور بالا میره؟ با ورزش؟ چطور میتونیم بفهمیم چقدر قلبش از کار افتاده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    پیاده‌روی آهسته در سطح صاف ایرادی نداره

   عملکرد قلب هم اگر قلب آسیب جدی ندیده باشه با برقراری خونرسانی و مصرف دارو بهتر میشه

 • تصویر کاربر کیان دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکترمحترم
  آیاپس ازنصب استنت چه پیگیریهایی به جهت وضعیت قلب داشته باشیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   مصرف دارو

   ورزش رژیم مناسب و ورزش

   و مراجعات میگیری به پزشکتون

 • تصویر کاربر Aliasghar جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  پس از انجام انژیو پلاستی وبازشدن رگها با اعمالاستنت ایا درد درشانه وبازو امری عادی است؟
  ایا داروی نیتروگلسرین موجب درد درشانه وبازو میشود؟البته داروی پلاویکس هم استفاده میشود
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   درد شانه معمولا قلبی نیست و علتش باید مشخص و درمان شود

   خیر 

   به روماتولوژیست مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  باسلام
  من 1سال پيش عمل انژيو گرافي و استند گذاري انجام دادم و روزي 1 قرص اسپرين و پلاويكس و لوزارتان و قرص ضد چربي مصرف ميكنم لطفا درمورد ادامه مصرف قرص ها بنده را راهنمايي فرمائيد.
  باتشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ادامه هر دارو به وضعیت بیمار و کارکرد عضله قلب و .. بستگی داره

   باید با ندارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام من پدرم انژیوگرافی انجام داده گفتن ۳رگ قلبش میگن گرفتگی داره میخواستم بدونم باید عمل قلب باز انجام بده یا انژیوپلاسی انجام بده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   جهت تصمیم گیری باید بیمار و سی دی آنژیو دیده شود تا بشه نظر داد

 • تصویر کاربر الی چهارشنبه ۲ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  کسی که استنت گذاشته از چه داروهایی نباید استفاده کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   منع خاصی بصورت قطعی وجوددنداره

   فرد به فرد بر حسب شریط فرق داره

 • تصویر کاربر عبدالقفور پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  سلام دکترعزیز من بعد سکته قلبی آنژیوگرافی شدم ویک استنت دارویی گذاشتم که بعد از آن وقبل آن هیچگونه دردی را احساس نکردم والان هم نه تنگی نفس ونه درد دارم روزی یک ساعت پیاده روی میکنم والان یکسال ودوماه میگذرد که سریکسال عکس اکو گرفتم دکتر گفت عضله قلب تان ضعیف است وefقلب 25درصد است آیا به مرور زمان امکان بالا رفتن efوجود دارد ضمنا بنده هیچ مشکلی را احساس نمی‌کنم دارومصرفی آسپرین وآتورستاتین وکوردیلول است باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   گاهی امکانش هست که گرفتگی عروق و نارسایی بی علامت باشه

   داروهاتون رو ادامه بدید و تحت نظر باشید

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخير آقاي دكتر فاميلي دارم در باكو ي آذربايجان اسند رگ فلب داره ٢ ماهه اينكارو انجام دادن و بعد از استند كمر درد گرفتند كه دو ماهه ادامه داره .ميخواستم كمكي كنم به ايشون مزاحم شدم ١-آيا هر گونه استند گذاري عوارض درد كمري احتمالي دارد٢-بدليل طي شدن ٢ ماه و عدم امكان mri چه روش ديگري را براي مطالعه علت كمردرد پيشنهاد ميكنيد ؟
  تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   به هم مرتبط نمیشه

   البته بهتره از نظر بررسی ایورت شکمی سونو شوند 

    

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مادر من حدود یک ماه و نیم پیش انژیو پلاستی شدن و استنت گذاشتن علان حدود یک هفته ای هست که از درد عمده در قسمت راست قفسه سینه به خصوص زیر سینه شون و درد گه گاه در وسط و چپ قفسه سینه شاکی هستند علان هم شکایت از درد در پشت طرف راست شاکی هستند اقای دکتر می خواستم بدونم علت چی می تونه باشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ممکنه قلبی یا گوارشی یا اضطرابی باشه

   باید معاینه شوند

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ممکنه قلبی یا گوارشی یا اضطرابی باشه

   باید معاینه شوند

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر