دکتر محمد حسین نجفی

فنر یا استنت در واقع تورینه بافته شده و جمع شده کوچکی از آلیاژهای مختلف فلزی است که بوسیله بالونی خالی بافته شده و در طی  آنژیوپلاستی، آن را از طریق شریان کشاله ران یا دست ، وارد رگ کرونری می کنند و توسط بالونی که داخل آن است، فنر را باز می نمایند تا هم اندازه دیواره درونی رگ شود.

بالن برای باز کردن رگ بسته قلب بکار می رود و استنت روی آن زده می شود. استنت برای باز نگه داشتن شریان های کرونر قلبی یا سایر عروق بدن مثل عروق کاروتید مغزی ، عروق کلیوی و… که تنگ یا بسته شده اند، استفاده می شود. در زیر عکس استنت قلب آمده است.

فنر یا استنت

 

تعبیه فنر آنژیوگرافی یا استنت گذاری قلب بعد بالون زدن موجب کاهش واضح و قابل توجه عوارض روش استفاده از بالون به تنهایی مثل بازگشت فوری تنگی یا انسداد مجدد و تدریجی آن با گذشت زمان می شود. اما عوارض خاص خود را هم دارد؛ مثلا پس از کارگذاری استنت فلزی در برخی از بیماران در روزهای اول (معمولا طی ماه اول)، لخته خون در داخل استنت ایجاد می‌شود که بیمار بایستی مجددا تحت آنژیوپلاستی قرار گیرد و گاهی حتی بدلیل ماهیت انسداد ناگهانی و کامل، سکته وسیع قلبی و مرگ بیمار رخ می دهد.

لذا مصرف داروهای ضد تجمع پلاکتی و بروز لخته خون مانند آسپیرین به همراه کلوپیدوگرل ( با نام تجاری پلاویکس، اوسفیکس و…) سفارش می شود. با تجویز داروهای فوق، میزان بروز لخته خون بسیار کاهش می یابد و لذا میزان موفقیت آنژیوپلاستی افزایش قابل توجهی پیدا می کند.

مشکل دیگری که پس از این مرحله دیده می شد، ایجاد تنگی مجدد عروق ناشی از تشکیل بافت اضافی در داخل استنت یا فنر بود که معمولا ۴-۳ ماه پس از گذاشتن فنر قلب بروز می‌ کرد. با توجه به بافت اضافی تشکیل شده در این محل (شامل سلول‌ های طبیعی داخل رگ که بیش از حد رشد کرده بودند)، محققان به فکر استفاده از داروهایی بر روی استنت افتادند که مانع بروز این تنگی مجدد از طریق کاهش رشد سلول‌های داخلی رگ شود.

 

لذا در سال ۲۰۰۳ با استفاده از پلی‌ مرهای حاوی دارو که داخل استنت کار گذاشته بودند (استنت های دارویی) دارو را به صورت تدریجی وارد رگ می ‌کردند، استنت دارویی موجب رفع این مشکل شد ولی بواسطه عدم اپیتلیالیزه شدن داخل رگ، مشکل افزایش احتمال تشکیل لخته و انسداد ناگهانی داخل رگ تا حدود یک سال باقی می ماند (بر خلاف فنر معمولی که در طی ماه اول این خطر زیاد بود) که با مصرف طولانی مدت داروهای ضد پلاکتی ، این مشکل نیز قابل حل شد.

انواع فنر قلب یا استنت

۱- استنت دارویی

۲-استنت غیر دارویی

فنر های دارویی به تدریج از خود موادی آزاد می کنند که جلوی بسته شدن مجدد استنت را تا حدی می گیرند؛ بنابراین باعث کاهش میزان بروز تنگی مجدد عروق کرونر و کاهش نیاز به انجام مجدد آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب در ماه‌ های پس از آنژیوگرافی می ‌شوند.

هرچند استنت‌ های دارویی باعث کاهش بروز تنگی مجدد در داخل فنر و کاهش انجام مجدد آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب می ‌گردند و تاثیری در طول عمر و یا مرگ و میر ندارند، اما استنت ‌های بدون دارو نیز مرگ و میر بسیار ناچیزی دارند. پس فلسفه تولید استنت‌های دارویی، افزایش طول عمر نیست، بلکه کاهش بروز تنگی مجدد در داخل فنر در بیماران خاص یا آناتومی های خاص انسداد عروقی با احتمال بالای تنگی مجدد می‌ باشد.

این فواید بیشتر در عروق باریک و تنگی‌ های طویل بیماران دیابتی و… رویت می‌ گردد. لذا توصیه‌ می ‌شود بیمار در مورد انتخاب نوع استنت (معمولی یا دارویی) حتما نظر پزشک معالج خود را ملاک عمل قرار دهد و برای استفاده از استنت دارویی اصرار نکند.

هنگام ترخیص از بیمارستان به شما خلاصه پرونده ای داده می شود که نام و سایز فنر استفاده شده در آن ذکر شده است؛ در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید می توانید از پزشک معالج خود سوال کنید.

تفاوت بالن و فنر آنژیوگرافی

بالن وقتی توسط کاتتر وارد رگ می شود، برای باز کردن عروق به کار می رود و پس از آن خارج می شود اما فنر قلب که ممکن است از جنس های مختلفی باشد، می تواند درون رگها بماند. این بستگی به تشخیص پزشک دارد.

آیا فنر در قلب میماند؟

فنر ها وسیله های دائمی هستند و در رگ باقی مانده و خارج نمی شوند.

عمر استنت قلب

ماندگاری استنت دائمی است. فقط 2 تا 3 درصد خطر بازگشت تنگی وجود دارد و اگر این اتفاق بیفتد معمولاً در عرض 6 تا 9 ماه است.

استنت امریکایی

مراقبت های بعد از استنت گذاری

۱-در ۶ ماه اول پس از تعبیه استنت انجام MRI ممنوع است. در مواردی که نیاز به انجام MRI بصورت اورژانسی در ۶ ماه پس از آنژیولاستی باشد، حتما با پزشک قلب خود مشورت کنید.

۲-وجود فنر قلبی باعث به صدا درآوردن زنگ خطرهای موجود در ایستگاه های بازرسی فرودگاه نمی شود.

۳-خطر انسداد فنر قلب بخصوص در کسانی که سیگاری هستند و یا داروهای ضد پلاکت ( آسپرین ، پلاویکس ، اوسویکس و کلوپیدوگرل) را مرتب مصرف نمی کنند، وجود دارد.

تنگی نفس بعد از استنت گذاری

گاهی اوقات مشکلات قلبی پس از استنت گذاری باز می گردند. اگر این اتفاق بیفتد، معمولاً علائمی مانند درد قفسه سینه، خستگی یا تنگی نفس خواهید داشت. اگر چنین علائمی دارید، تست استرس می تواند به متخصص قلب کمک کند تا ببیند چه اتفاقی در حال رخ دادن است. آیا انسداد جدیدی رخ داده است؟ آیا انسداد قبلی بازگشته است یا مربوط به مورد دیگری است.

هزینه استنت گذاری یا فنر زدن قلب

هزینه استنت و فنر قلبیکی از راه های باز کردن عروق بخصوص عروق قلب استفاده از استنت یا به اصطلاح عوام فنر است.  در مجموع امروزه دو گروه استنت بیشتر استفاده می شود:

 • استنت های غیر دارویی
 • استنت های دارویی

قیمت استنت های غیر دارویی به مراتب کمتر از استنت های داروئی است. هزینه قرار دادن استنت دارویی بر اساس اینکه بیمه پایه ( بیمه تامین اجتماعی – خدمات درمانی و یا نیروهای مسلح ) چه باشد، و اینکه آیا فرد بیمه تکمیلی ( آتیه سازان حافظ، ایران، آسیا، دانا،…. مخابرات و غیره) دارد یا خیر، متفاوت است.

بیمارستان هایی که در آن روش درمانی استنت گذاری یا آنژیوپلاستی انجام می شود، تعرفه گوناگون دارند. در برخی بیمارستان ها مانند بیمارستان شهید مصطفی خمینی، اگر بیمار بیمه پایه و نیز بیمه مکمل مانند آتیه سازان حافظ داشته باشد، می تواند بدون پرداخت هزینه تحت استنت گذاری یا قرار دادن فنر قرار بگیرد.

بیمارستان ها بر اساس نهاد موسس، دولتی یا خصوصی و یا هیات امنایی هستند. هزینه استنت قلب یا قیمت فنر زدن در بیمارستان های دولتی برای یک رگ به همراه گذاشتن یک استنت دارویی حدود یک و نیم میلیون تومان خواهد بود.

هزینه استنت گذاری یا فنر زدن قلب در یک بیمارستان خصوصی که با هیچ بیمه ای از قبیل بیمه پایه یا تکمیلی قرارداد ندارند، حدودا ده میلیون تومان می باشد.

هزینه استنت قلب در بیمارستان هیات امنایی تقریبا چیزی ما بین هزینه های فنر قلب در بیمارستان های دولتی و خصوصی است. هزینه آنژیوپلاستی یا بعبارتی قیمت فنر قلب حدود ۳ تا ۴ میلیون تومان خواهد بود.

تعرفه های ذکر شده برای باز کردن یک رگ با یک استنت یا فنر دارویی است. لازم به ذکر است که چنانچه این روند در شرایط اورژانسی مانند سکته حاد صورت گیرد، قیمت استنت قلب متفاوت خواهند بود.

 

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

3.7/5 - (38 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میعاد شنبه ۸ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  دکتر جان پدرم ۶۳ ساله هستند و بدون هیچ علائمی با چکاپ گرفتگی مشخص شد و دو رگ استنت دارویی گذاشته شد ، الان حدود ۵ ماه میگذره و دارو ها حتی یدونه هم فراموش نشده هیچ مشکلی هم ندارن اما افراد مختلف به ایشون میگن رگ های استنت گذاشته شده بازم دچار گرفتگی میشه ، خواستم بپرسم این مطلب درسته؟ و واقعا با توجه به تجربیات گرانقدر جنابعالی میزان کرفتگی مجدد عروق استنت گذاری شده چه میزان هست ؟ دارو ها هم ررزو استاتین ۲۰-کنکور ۲/۵ ، اسپرین ۸۰ بسیار ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۸ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   بله احتمال گرفتگی استنت وجود دارد ولی مصرف منظم داروها باعث میشود امکانش بسیار پایین باشد پس توصیه می شود داروها را منظم و کامل استفاده کنند
 • تصویر کاربر p پنجشنبه ۲۲ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  سلام من۵۲ ساله هستم و چندین ساله داروی قلب میخورم فشار خون بالا دارم ۹۵ انژیو شدم مشکلی نداشتم شهریور حالم بد شد حمله قلبی داشتم اسکن هسته ای اسکیمی خفیف نوشته درد قفسه سینه شدید دارم مرکز قلب تهران سی تی انژیو شدم تصویر رو خدمت شما ارسال کردم میخواستم بپرسم استنت برام لازمه یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ دی ۱( 1 سال پیش)
   طبق این گزارش گرفتگی ها خفیف هستند و نیاز به کار بیشتری جز مصرف دارو نیست
 • تصویر کاربر صفی پنجشنبه ۱۷ شهریور ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر من دوشنبه خدمتتون ویزیت شدم و قرار شد ۳شنبه آینده دومین رگم آنژیو پلاستی کنید(یک استنت اردیبهشت ماه گذاشتین)
  در حال حاضر پلاویکس و زالربان (چون AF داشتم )و متورال مصرف می کنم
  ممنون میشم بفرمایید چند روز قبل عمل باید قطع شوند؟و کدام داروها؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   هیچ دارویی قطع نشود تمام داروها استفاده شوند
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۸ تیر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت شما بخیر
  پدر بنده در مهر ماه پارسال متاسفانه به علت گرفتگی عروق دچار سکته قلبی شدن و استنت گذاشتن ( سال 84 هم سکته قلبی کرده بودن و استنت گذاشتن ) اما پدر بنده بعد از گذاشتن استنت هم بازم دارای درد زیر قفسه سینه هستن آیا ممکنه بعد از گذشتن حدود 10 ماه بازم دچار گرفتگی عروق شده باشن یا آنژیوگرافی ناقص بوده باشه ؟؟؟
  آیا پدرم مجاز به آندوسکپی معده هستن ؟؟؟ پدر بنده 63 ساله هستن
  دارو های مصرفی : آ س آ 80 شبی 1 عدد / رزوواستاتین 40 شبی 1 عدد / لوزارتان 25 روزی 2 عدد صبح و شب / هیدروکلروتیازید 50 صبح ها نصف قرص / زیلت 75 یک عدد صبح / امپاگلیفوژن 10 نصف قبل از صبحانه و یک عدد قبل از ناهار / کارودیلول 6.25 روزی 2 عدد صبح و شب / پنتومید 40 قبل از صبحانه
  گزارش آنژیوپلاستی و پرونده و اکو رو هم فرستادم خدممتون اگه لطف کنید ببینید ممنون میشم . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۸ تیر ۱( 1 سال پیش)
   بر اساس این گزارش که منعی جهت اندوسگوپی نیست فقط باید اجازه ی کتبی متخصص خودشان را داشته باشند ولی مشکلی در کل نیست. داروهای فعلی هم عالی هستند همینها را ادامه بدهند
 • تصویر کاربر هادی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 256 مشاهده پرسش
  سلام
  من هفته گذشته طی آنزیو برای 3 تا از رگهای قلبم استنت گذاشته شد قرص نیترو کانتین که در بیمارستان داده شد برای 4 روز بود نمی دانم ایا باید تجدید شود ؟
  قرص بلاریویس تا کی باید مصرف شود ؟ وقت دکترم برای چند روز اینده است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 2 سال پیش)
   بله تهیه کنید و حداقل تا ۶ ماه باید استفاده کنید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 307 مشاهده پرسش
  سلام،،مدت ۳سال فنرقلب گذاشته ام دردورگ قلبم..سوال من این است ایاممکن است بازهم رگهامسدودشودواین دردهای کماکان چیست ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   بله امکانش هست ولی اندک است اگر درد شدید است باید پزشکتان مجدد ویزیتتان کنند
 • تصویر کاربر امجدی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 312 مشاهده پرسش
  باسلام.پدر من اسفند۱۳۹۸،بانظر متخصص قلب در کرج،فنر گذاشتند تو قلبشون.اما متاسفانه بعد فنرگذاری،حالشون بهتر که نشد،بدتر هم شد.تپش بالا،افت فشار،سردی دست وپا،و...ومهمتر بی خوابی،داروی خواهد اور هم دکتر دادند ولی تاثیری نداشت.متخصص داخلی به دکتر قلبشون گفتن بهتره فنر خارج بشه واصلا نباید فنرگذاری میشداما متخصص قلب قبول نکردند.لطف میکنین راهنمایی بفرمایین؟
  ۶
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   فنر که اصلن خارج شدنی نیست ، در این مورد نظر متخصص قلب ارجح است، باید سی دی شان را ببینیم تا بشود اظهار نظر دقیق کرد، اگر مقدور بود بیاورید ما ببینیم اگر هم نمی شود به یک متخصص قلب دیگر نشان بدهید
 • تصویر کاربر عیسی پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 298 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  آقای دکتر من یکی از رگهای قلبم فنر گذاشتن میخواستم بپرسم آیا فنر تا آخر عمر باقی می مونه یا با دارو حل میشه میره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   نه تا اخر عمر میماند
 • تصویر کاربر مسعود دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 348 مشاهده پرسش
  ایا بدون ماده حاجب می‌شود انژیو رگهای پا را انجام داد چون من نارسایی کلیه دارم و پزشکم گفته احتمالا بعد از انژیو دیالیزی میشوم ولی رگهای پایم گرفته و احتیاج به انژیو دارد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلان بله با گاز دی اکسید کربن
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 4081 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  اوایل دی ماه ۹۷ دچار سکته حاد قلبی شدم و عمل آنژیوپلاستی انجام دادم و در یکی از رگهایم استنت کار گذاشته شد.
  در اولین ویزیت بعد از مرخص شدن، دکتر تاکید کرد که تا ۱۸ ماه حتما قرص زیلت ۷۵ رو روزی یه عدد مصرف کنم.
  میخواستم بپرسم با توجه به اینکه ۱۸ ماه به پایان رسیده میتونم مصرف این قرص رو قطع کنم؟
  ضمنا روزی ۲ عدد نیتروکانتین ۲/۶، یک عدد لوزارتان ۲۵، یک عدد رزوروکسین ۱۰ و یک عدد آسپرین هم میخورم و ۳۹ ساله هستم.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام قطع قرص پلاویکس یا زیلت بر اساس گرفتگی با عدم گرفتگی سایر عروق است. چون اطلاع از سایر عروق شما ندارم پیشنهاد قطع نمیدهم
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟