اسکن هسته ای قلب

اسکن هسته ای قلب به معنی تصویربرداری از خونرسانی میوکارد (عضله قلب) به روش پزشکی هسته‌ای می‌باشد که با تزریق وریدی از یک ماده رادیو اکتیو بی‌خطر (معمولا تکنسیم یا تالیوم) ، خونرسانی به عضله قلب در دو حالت ورزش و استراحت بطور جداگانه مورد بررسی قرار می‌‌‌گیرد.

اسکن هسته ای قلب یکی از آزمایشهای دقیق قلب و عروق برای تشخیص بیماری سرخرگهای کرونر قلب (CAD) است و طی دو مرحله ورزش و استراحت ، کیفیت و کمیت خونرسانی به عضله قلب (سرخرگ های کرونر) را در زوایا و سطوح مختلف قلب بررسی می‌کند. کاربرد دیگر اسکن هسته ای قلب در بیماران با سابقه سکته قلبی یا بیماراننارسایی قلبی ، تشخیص میزان بافت زنده باقیمانده (بافت قابل نجات با اقدامات درمانی) در عضله قلب است.

در قلب طبیعی ، ماده رادیواکتیو بطور یکنواخت در عضله قلب پخش می‌شود. در بیماران مبتلا به تنگی عروق کرونر قلب ، در حال استراحت، اسکن هسته ای نرمال بوده اما پس از تست ورزش یا استرس دارویی در منطقه مشخصی کاهش برداشت دیده می‌شود که مجدداً پس از استراحت بطور کامل (آنژین قلبی) یا ناقص (سکته قلبی) به حال اول برمی‌گردد. اسکن هسته ای قلب معمولا به نام “تالیوم اسکن” ، “اسکن پرفوزیون” و یا “استرس تست ایزوتوپی” نیز شناخته می شود.

مراحل اسکن قلب

در زمان اسکن هسته ای قلب یک تکنسین الکترودهایی را روی قفسه سینه بیمار نصب خواهد کرد که به یک مانیتور وصل می‌باشند. ضربان قلب و فشار خون اندازه‌گیری می‌شوند و سپس بیمار بر روی یک تردمیل قرار می‌گیرد. بعد از قرار گرفتن بر روی تردمیل، به تدریج سرعت تردمیل افزایش می‌یابد تا اینکه به حداکثر میزان ممکن برسد. سپس به بیمار داروی رادیواکتیو که معمولا تالیوم یا تکنسیم است، تزریق می‌شود. ریتم قلب بیمار به طور مداوم کنترل می‌شود و فشار خون نیز به صورت دوره‌ای اندازه‌گیری می‌شود.

سپس بیمار بر روی یک تخت مجهز به دوربین گاما دراز می‌ کشد و تکنسین در حالی که قلب به شدت در حال فعالیت است، از آن تصویربرداری می‌کند. ممکن است لازم باشد که بیمار در حین اسکن هسته ای قلب یک موقعیت را برای چندین دقیقه حفظ نماید؛ بطور مثال ممکن است بازوها به مدت چند دقیقه بر روی سر نگه داشته شوند.

بعد از اتمام تست ورزش و گذشت یک بازه زمانی حدود ۳ الی ۴ ساعته ، بیمار مجدداً بر روی تخت و در زیر دوربین گاما دراز می‌کشد تا در حالت استراحت نیز از قلب تصویربرداری شود. حین اسکن هسته ای قلب داروی رادیواکتیو در بدن بیمار حرکت کرده است و اکنون قابل رؤیت است. دراز کشیدن در این قسمت از تست بسیار مهم است و ممکن است بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول بکشد.

بعد از اتمام اسکن هسته ای قلب بیمار می‌تواند فعالیت‌های معمولی خود را از سر بگیرد. در برخی از مراکز درمانی ، ابتدا اسکن  هسته ای قلب در حالت استراحت را انجام می‌دهند و سپس اسکن قلب با تست ورزش را انجام می‌دهند.

عوارض اسکن هسته ای برای اطرافیان

دارویی که در انتهای مرحله تست ورزش از طریق آنژیوکت به بیمار تزریق می شود ، یک ماده رادیواکتیو بی‌خطر است. این ماده معمولا تکنسیم یا تالیوم می‌باشد. ماده رادیواکتیوی که در اینجا به مقدار ناچیز بکار می‌رود ، تنها حاوی پرتو گاما است و نقش یک ماده شبرنگ را در محیط تاریک و غیر قابل دسترس داخل بدن بازی می‌کند.

به بیان دیگر ، ماده تزریقی از نوعی انتخاب شده که هیچگونه تابش آلفا یا بتا ندارد (چون انرژی و عوارض احتمالی یک ماده رادیواکتیو ، بیشتر بخاطر تابش ذرات آلفا و بتای آن می‌باشد). بنابراین ،داروی رادیواکتیوی که برای بیمار به مقدار بسیار اندک و با نیمه عمر بسیار کوتاه تجویز می‌شود ، فقط به عنوان یک ردیاب یا نشانه‌گر بی‌خطر به مدت چند ساعت در بدن بیمار باقی می‌ماند و از نظر تابش پرتو یا ترکیب شیمیایی ، ضرری برای بیمار نخواهد داشت.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر zohreh دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید هزینه اسکن فلب تقریبا چقدر می شود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   بر حسب نوع بیمه فرق داره

 • تصویر کاربر فریده شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام مادرم ۷۰ سالشونه قبلا مشکل خاص قلبی نداشتن ولی فشارخون دارن وقرص متورال لوزارتان وآس آ واترواستاتین ۱۰ میخورن چندروز بود احساس درد درناحیه جناغ داشتن وحس غش کردن بعداز انجام گامااسکن مشخص شدscan is posetiv for Ischemic but viable myocardium in above-mentiond regionsالان باید چکارکنم براشون بنظرتون آنژیوگرافی نیازهست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   بله

 • تصویر کاربر روح یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام،دکتر نجفی عزیز، خانمی 61 ساله هستم، چهار ماه پبش به علت تنگی نفس هنگام بالا رفتن از پله و سراشیبی ، تند راه رفتن و یا خواندن قرآن با صدای بلند به پزشک مراجعه کردم، در آزمایش خون میزان کلسترول 193، تری گلیسیرید249 ، قند خون 132و میزان فشار خونم 14 روی 10 بود و در آزمایش ادار دفع پروتئین گزارش شده بود . احتمال گرفتگی عروق قلبی را تشخیص دادند و اکو و اسکن هسته ای قلب و داروهای رزورکسین 10، متفورمین 500، فنوفیبرات200،لوزارتان25 ، آ اس آ 80 تجویز نمودند.
  پاسخ اکو و اسکن نرمال بود،در ازمایش خون جدید میزان کلسترول 115، تری گلیسیرید 108 ، قند خون 102و میزان فشار خونم 13 روی 9 بود و مجددا در آزمایش ادار دفع پروتئین مشاهده شده بود. مشکل تنگی نفس بر طرف نشده و پزشک معالج مجددا برای تشخیص احتمال گرفتگی عروق قلبی سی تی آنژیو را تجویز نموده اند.
  جناب دکتر چند سوال از خدمتتان دارم
  1- آیا سی تی اسکن هسته ای برای تشخیص گرفتگی عروق کافی نیست؟ آیا ممکن است با وجود اینکه جواب سی تی اسکن هسته ای قلب نرمال باشد ولی گرفتگی عروق قلبی وجود داشته باشد و این روش گرفتگی عروق را نشان ندهد ؟
  2- خواهشمندم شما سی تی اسکن هسته ای قلب مرا ملاحظه نموده و بفرمایید که آیا احتمال تنگی عروق قلبی دارم و آیا نیاز هست سی تی آنژیو قلب را انجام دهم؟
  سی تی اسکن هسته ای به پیوست تقدیم حضورتان گردید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   سام

   گاهی اسکن مشکل رو نشون نمیده

   بهتره سی تی انجام دهید

 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  اقای 73 ساله به دلیل در پیشرو داشتن عمل تعویض مفصل مشاوره قلب رفتند و اسکن انجام دادند با توجه به نتیجه اسکن و اینکه فشار خون و غیره ندارند بهتر است سیتی انژیو بروند یا انژیو؟ لطفا ادامه سوال خود را وارد نمایید.
  در صورت اتمام سوال، دکمه مرحله بعد ⏪ را فشار دهید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   انژیو کرافی

 • تصویر کاربر فرهاد یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  خسته باشید. 45 سالمه. با توجه به سابقه خانوادگی جهت چک کردن وضعیت قلبم به دکتر مراجعه کردم. اکو و نوار قلبم خوب بود، تست ورزش هم دادم که تو سرعت نرمال خوب بود ولی تو دور بیشتر از حد استاندارد دکتر گفتن که نوار قلب کمی تغییر داره. بهتره سی تی آنژیو هم انجام بدم. نتیجه سی تی رو براتون می فرستم، لطفاً اظهار نظر بفرمائید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   رگ هاتون تنگی داره

   باید انژیو شوید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر