اسکن هسته ای قلب

اسکن هسته ای قلب به معنی تصویربرداری از خونرسانی میوکارد (عضله قلب) به روش پزشکی هسته‌ای می‌باشد که با تزریق وریدی از یک ماده رادیو اکتیو بی‌خطر (معمولا تکنسیم یا تالیوم) ، خونرسانی به عضله قلب در دو حالت ورزش و استراحت بطور جداگانه مورد بررسی قرار می‌‌‌گیرد.

اسکن هسته ای قلب یکی از آزمایشهای دقیق قلب و عروق برای تشخیص بیماری سرخرگهای کرونر قلب (CAD) است و طی دو مرحله ورزش و استراحت ، کیفیت و کمیت خونرسانی به عضله قلب (سرخرگ های کرونر) را در زوایا و سطوح مختلف قلب بررسی می‌کند. کاربرد دیگر اسکن هسته ای قلب در بیماران با سابقه سکته قلبی یا بیماراننارسایی قلبی ، تشخیص میزان بافت زنده باقیمانده (بافت قابل نجات با اقدامات درمانی) در عضله قلب است.

در قلب طبیعی ، ماده رادیواکتیو بطور یکنواخت در عضله قلب پخش می‌شود. در بیماران مبتلا به تنگی عروق کرونر قلب ، در حال استراحت، اسکن هسته ای نرمال بوده اما پس از تست ورزش یا استرس دارویی در منطقه مشخصی کاهش برداشت دیده می‌شود که مجدداً پس از استراحت بطور کامل (آنژین قلبی) یا ناقص (سکته قلبی) به حال اول برمی‌گردد. اسکن هسته ای قلب معمولا به نام “تالیوم اسکن” ، “اسکن پرفوزیون” و یا “استرس تست ایزوتوپی” نیز شناخته می شود.

مراحل اسکن قلب

در زمان اسکن هسته ای قلب یک تکنسین الکترودهایی را روی قفسه سینه بیمار نصب خواهد کرد که به یک مانیتور وصل می‌باشند. ضربان قلب و فشار خون اندازه‌گیری می‌شوند و سپس بیمار بر روی یک تردمیل قرار می‌گیرد. بعد از قرار گرفتن بر روی تردمیل، به تدریج سرعت تردمیل افزایش می‌یابد تا اینکه به حداکثر میزان ممکن برسد. سپس به بیمار داروی رادیواکتیو که معمولا تالیوم یا تکنسیم است، تزریق می‌شود. ریتم قلب بیمار به طور مداوم کنترل می‌شود و فشار خون نیز به صورت دوره‌ای اندازه‌گیری می‌شود.

سپس بیمار بر روی یک تخت مجهز به دوربین گاما دراز می‌ کشد و تکنسین در حالی که قلب به شدت در حال فعالیت است، از آن تصویربرداری می‌کند. ممکن است لازم باشد که بیمار در حین اسکن هسته ای قلب یک موقعیت را برای چندین دقیقه حفظ نماید؛ بطور مثال ممکن است بازوها به مدت چند دقیقه بر روی سر نگه داشته شوند.

بعد از اتمام تست ورزش و گذشت یک بازه زمانی حدود ۳ الی ۴ ساعته ، بیمار مجدداً بر روی تخت و در زیر دوربین گاما دراز می‌کشد تا در حالت استراحت نیز از قلب تصویربرداری شود. حین اسکن هسته ای قلب داروی رادیواکتیو در بدن بیمار حرکت کرده است و اکنون قابل رؤیت است. دراز کشیدن در این قسمت از تست بسیار مهم است و ممکن است بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول بکشد.

بعد از اتمام اسکن هسته ای قلب بیمار می‌تواند فعالیت‌های معمولی خود را از سر بگیرد. در برخی از مراکز درمانی ، ابتدا اسکن  هسته ای قلب در حالت استراحت را انجام می‌دهند و سپس اسکن قلب با تست ورزش را انجام می‌دهند.

عوارض اسکن هسته ای برای اطرافیان

دارویی که در انتهای مرحله تست ورزش از طریق آنژیوکت به بیمار تزریق می شود ، یک ماده رادیواکتیو بی‌خطر است. این ماده معمولا تکنسیم یا تالیوم می‌باشد. ماده رادیواکتیوی که در اینجا به مقدار ناچیز بکار می‌رود ، تنها حاوی پرتو گاما است و نقش یک ماده شبرنگ را در محیط تاریک و غیر قابل دسترس داخل بدن بازی می‌کند.

به بیان دیگر ، ماده تزریقی از نوعی انتخاب شده که هیچگونه تابش آلفا یا بتا ندارد (چون انرژی و عوارض احتمالی یک ماده رادیواکتیو ، بیشتر بخاطر تابش ذرات آلفا و بتای آن می‌باشد). بنابراین ،داروی رادیواکتیوی که برای بیمار به مقدار بسیار اندک و با نیمه عمر بسیار کوتاه تجویز می‌شود ، فقط به عنوان یک ردیاب یا نشانه‌گر بی‌خطر به مدت چند ساعت در بدن بیمار باقی می‌ماند و از نظر تابش پرتو یا ترکیب شیمیایی ، ضرری برای بیمار نخواهد داشت.

اسکن هسته ای قلب
3 (60%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرs.ebrahim دوشنبه ۱۱ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  میخواستم بدونم این آزمایش
  آنژیو لازم دارد یا خیر؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۱ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بله
 • تصویر کاربرپرستوکریمی سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام می کنم خدمت آقای دکتر.
  پدرم دیابتی و فشار خونی و شخصیت استرسی هست.66ساله .عوارض میکروسکولار دیابت رو تجربه کرده.دو بار عمل تنگی کانال نخاع داشته و محدودیت حرکتی بعد عمل بیشتر شد .دیروز ام آر آی مجدد گرفتیم.
  اخیرا در نوار قلب ونکباخ داشته.با هزار زحمت راضی کردمشون به ویزیت متخصص قلب. اکو بسیار خوب بود و دکتر براشون اسکن پرفیوژن نوشت و گفت در اسرع وقت انجام بدن
  پدرم تمایلی به این کار نداره چون میگه مشکلی ندارم اما علایم غیر اختصاصی داره.ضمنا فعالیت آنچنانی نداره که خودش رو نشون بده.
  من ضمن اصرار قلبا خیلی نگرانم ...چون پدرم ویلچر می شینه اکثرا راه نمیره مرحله استرس آیا خطر حمله قلبی و... ایجاد نمی کنه؟و دیگه اینکه جراح اعصاب دلوکستین براشون نوشته بود همون یک ماه رو مصرف کردن و برای تجدید نسخه مراجعه نکردن
  با توجه به اینکه کمی قند وفشارخون رو افزایش میده ...آیا با توجه به افسردگی و نوروپاتی شروع مجددش منطقی هست؟؟
  کراتینین 1.5
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام حتما اسكن و ترجيحا انژيو انجام بدن در ضمن به فوق الكتروفيزيولوژي مراجعه كنيد بهتره دارو ضد افسردگي مصرف كنن
 • تصویر کاربراحمد شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام محضر استاد نجفی گرامی و عرض تشکر بابت پاسخ به سوالات

  1) در تعارض بین نتیجه اسکن هسته ای و سی تی آنژیوگرافی ، نتایج کدام تست ارجح تر است؟
  در کل نتایج کدامیک از این دو تست اطلاعات بیشتر، وسیعتر و از همه مهمتر اطلاعات دقیقتری را در اختیار پزشک قرار میدهد؟

  2) بلحاظ پرتوگیری کدامیک از این دو تست کمتر ضرردارد؟؟؟

  3)شما در پاسخ به یکی از سئوالات کاربران فرمودید اسکن هسته ای نرمال 2 سال گارانتی دارد، سی تی آنژیوگرافی نرمال چه مدت گارانتی دارد؟
  با سپاس
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بستگي به شرايط سن و فامتورهاس خطر بيمار داره كه تا چه زمان ارزشمنده
   هر كدام اطلاعات مختلفي ميدن و ما بر اساس شرايط بيمار تست رو انتخاب ميكنيم
   پزشكي هستهاي ماده راديو اكتيو با دوز بسيار پايين داره و سي تي اشعه ايكس هست و با هم كاملا فرق دارن
   هر كدام مزايا و معايب خودشو داره
  2. تصویر کاربراحمدجمعه ۱ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام مجدد
   اگر بیمار 66 ساله باشد و تست ورزش وجود مشکلی را تایید کند، فارغ از بحث هزینه ، اسکن هسته ای اطلاعات دقیقتری را به پزشک ارائه میدهد یا سی تی آنژیوگرافی؟

   با تشکر
  3. تصویر کاربراحمدجمعه ۱ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام مجدد
   اگر بیمار 66 ساله باشد و تست ورزش وجود مشکلی را تایید کند، فارغ از بحث هزینه ، اسکن هسته ای اطلاعات دقیقتری را به پزشک ارائه میدهد یا سی تی آنژیوگرافی؟

   با تشکر
  4. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سي تي
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربرروشن جمعه ۱ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته باشيد، لطفا در مورد نتيجه اسكن اطلاعات مورد نظر را جهت شفافيت موضوع مرقوم بفرماييد.
  1-severe fixed perfusion defects ( transmural scar tissue) of the lateral wall with severe decreased wall motion and thickening.
  2- ischemic (viable myocardium) of the inferiore and inferoseptal wall.revascularization is recommended.
  3- the study is negative for stress induced ischemia throughout the rest of myocardium.
  4- LVEF:39%
  5-EDV:95ml
  لازم به ذكر مي باشد كه بيمار مورد نظر پس از 8 ساعت بستري در بيمارستان قلب به خاطر نامنظم بودن نوار قلب و درد سينه متاسفانه دچار ايست قلبي شده و پس از cpr مجددا به حيات بر مي گردند.
  پس از احيا بلا فاصله يك رگ استند زده مي شود و يك رگ ديگر به علت مسدود بودن قديمي شرايط بالان زدن و استند را نداشته است.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   رگ ها بسته بوده و اقدامات درست انجام شده است
 • تصویر کاربرویدا یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.
  آقای دکترمن از اهواز هستم. من مامان 154 کیلو هست و دکتر گفت باید عمل بای پس انجام بده برای انجام این عمل حتما باید تایید قلب رو داشته باشیم اقای دکتر نوار و اکو از مامانم گرفتن اما گفتن باید اسکن قلب بگیره اما من همه جا رفتم و سوال کردم جایی بالای 120 انجام نمیده اقای دکتر خواهش می کنم بهم کمک کنید و راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   تهران
   مركز پزشكي هسته اي رسالت
   ٧٧٢٢٥٢٦٩
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر