اسکن هسته ای قلب

اسکن هسته ای قلب به معنی تصویربرداری از خونرسانی میوکارد (عضله قلب) به روش پزشکی هسته‌ای می‌باشد که با تزریق وریدی از یک ماده رادیو اکتیو بی‌خطر (معمولا تکنسیم یا تالیوم) ، خونرسانی به عضله قلب در دو حالت ورزش و استراحت بطور جداگانه مورد بررسی قرار می‌‌‌گیرد.

اسکن هسته ای قلب یکی از آزمایشهای دقیق قلب و عروق برای تشخیص بیماری سرخرگهای کرونر قلب (CAD) است و طی دو مرحله ورزش و استراحت ، کیفیت و کمیت خونرسانی به عضله قلب (سرخرگ های کرونر) را در زوایا و سطوح مختلف قلب بررسی می‌کند. کاربرد دیگر اسکن هسته ای قلب در بیماران با سابقه سکته قلبی یا بیماراننارسایی قلبی ، تشخیص میزان بافت زنده باقیمانده (بافت قابل نجات با اقدامات درمانی) در عضله قلب است.

در قلب طبیعی ، ماده رادیواکتیو بطور یکنواخت در عضله قلب پخش می‌شود. در بیماران مبتلا به تنگی عروق کرونر قلب ، در حال استراحت، اسکن هسته ای نرمال بوده اما پس از تست ورزش یا استرس دارویی در منطقه مشخصی کاهش برداشت دیده می‌شود که مجدداً پس از استراحت بطور کامل (آنژین قلبی) یا ناقص (سکته قلبی) به حال اول برمی‌گردد. اسکن هسته ای قلب معمولا به نام “تالیوم اسکن” ، “اسکن پرفوزیون” و یا “استرس تست ایزوتوپی” نیز شناخته می شود.

مراحل اسکن قلب

در زمان اسکن هسته ای قلب یک تکنسین الکترودهایی را روی قفسه سینه بیمار نصب خواهد کرد که به یک مانیتور وصل می‌باشند. ضربان قلب و فشار خون اندازه‌گیری می‌شوند و سپس بیمار بر روی یک تردمیل قرار می‌گیرد. بعد از قرار گرفتن بر روی تردمیل، به تدریج سرعت تردمیل افزایش می‌یابد تا اینکه به حداکثر میزان ممکن برسد. سپس به بیمار داروی رادیواکتیو که معمولا تالیوم یا تکنسیم است، تزریق می‌شود. ریتم قلب بیمار به طور مداوم کنترل می‌شود و فشار خون نیز به صورت دوره‌ای اندازه‌گیری می‌شود.

سپس بیمار بر روی یک تخت مجهز به دوربین گاما دراز می‌ کشد و تکنسین در حالی که قلب به شدت در حال فعالیت است، از آن تصویربرداری می‌کند. ممکن است لازم باشد که بیمار در حین اسکن هسته ای قلب یک موقعیت را برای چندین دقیقه حفظ نماید؛ بطور مثال ممکن است بازوها به مدت چند دقیقه بر روی سر نگه داشته شوند.

بعد از اتمام تست ورزش و گذشت یک بازه زمانی حدود ۳ الی ۴ ساعته ، بیمار مجدداً بر روی تخت و در زیر دوربین گاما دراز می‌کشد تا در حالت استراحت نیز از قلب تصویربرداری شود. حین اسکن هسته ای قلب داروی رادیواکتیو در بدن بیمار حرکت کرده است و اکنون قابل رؤیت است. دراز کشیدن در این قسمت از تست بسیار مهم است و ممکن است بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول بکشد.

بعد از اتمام اسکن هسته ای قلب بیمار می‌تواند فعالیت‌های معمولی خود را از سر بگیرد. در برخی از مراکز درمانی ، ابتدا اسکن  هسته ای قلب در حالت استراحت را انجام می‌دهند و سپس اسکن قلب با تست ورزش را انجام می‌دهند.

عوارض اسکن هسته ای برای اطرافیان

دارویی که در انتهای مرحله تست ورزش از طریق آنژیوکت به بیمار تزریق می شود ، یک ماده رادیواکتیو بی‌خطر است. این ماده معمولا تکنسیم یا تالیوم می‌باشد. ماده رادیواکتیوی که در اینجا به مقدار ناچیز بکار می‌رود ، تنها حاوی پرتو گاما است و نقش یک ماده شبرنگ را در محیط تاریک و غیر قابل دسترس داخل بدن بازی می‌کند.

به بیان دیگر ، ماده تزریقی از نوعی انتخاب شده که هیچگونه تابش آلفا یا بتا ندارد (چون انرژی و عوارض احتمالی یک ماده رادیواکتیو ، بیشتر بخاطر تابش ذرات آلفا و بتای آن می‌باشد). بنابراین ،داروی رادیواکتیوی که برای بیمار به مقدار بسیار اندک و با نیمه عمر بسیار کوتاه تجویز می‌شود ، فقط به عنوان یک ردیاب یا نشانه‌گر بی‌خطر به مدت چند ساعت در بدن بیمار باقی می‌ماند و از نظر تابش پرتو یا ترکیب شیمیایی ، ضرری برای بیمار نخواهد داشت.

اسکن هسته ای قلب
3 (60%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرتیمورزاده دوشنبه ۲۹ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  مادر من 65 سالشون هست و برای کنترل فشارشون به دکتر قلب مراجعه کردند که نتیجه اکو و نوار قلب نیاز به اسکن رو نشون داد که نتیجه اسکن رو پیوست کردم
  پیشنهاد دکتر آنژیو گرافی بود
  ممنون میشم توصیه شما رو داشته باشم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۸ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   تصميم به عوامل مختلف ربط داره
   شرايط بيمار و شرح حال در تصميم گيري تاثير داره
   بيمار بايد ويزيت شود
  2. تصویر کاربرتیمورزادهیکشنبه ۲۸ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   ممنون از راهنماییتون
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۹ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   ممنونم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرعادل چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  لطفا در خصوص اسکن قلب که انجام دادم راهنمایی فرمایید اسکن را پیوست میکنم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   مشكل خفيف داره
   براي تصميم گيري شرح حال بيمار اهميت داره
 • تصویر کاربرنرگس چهارشنبه ۱۷ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اگر زوج اسکن قلب انجام داده باشد آیا نزدیکی با زوجه خطرناک خواهد بود یا خیر ؟؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۷ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   خير
 • تصویر کاربرعلی جمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام . من علی هستم و۲۱ سالمه. حدود چهار ماه پیش وقتی دچار اضطراب میشدم با درد در سمت چپ قلبم مواجه میشدم و بعد از خواب و ورزش تپش قلب پیدا میکردم که وقتی اکو دادم معلوم شد که گشادی دریچه قلب دارم و پرانول ۱۰ برام تجویز شد .
  اخیرا یه مدتیه که بعد از خواب درد شدید تو قفسه سینه ام احساس میکنم که نمیتونم درست نفس بکشم و تو حالت عادی هم قلبم درد میکنه و وقتی یکم بهم استرس وارد میشه دستام یخ میکنه و سر گیجه میگیرم و یکم تهوع میگیرم . من مجددا به دکتر مراجعه کرم و اکو دادم اما در کمال تعجب دکتر تشخیص داد که گشادی دریچه قلب ندارم .. الان این عوارض همچنان در من ادامه داره ... میخواsتم بدونم برای چیه این عوارض.... چه دارویی پیشنهاد میکنین مصرف کنم
  آزمایش خون هم دادم که هم آزمایش های اکو و هم آزمایش خونم رو براتون ضمیمه میکنم . باسپاس
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   ازمايش و اكوتون خوبه
   شما مشكل اضطرابي داريد
   بايد به روانپزشك مراجعه كنيد و دارو مصرف كنيد
 • تصویر کاربرعزیزی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  عوارض امپول هسته ای قلب چیست؟
  مادرم امروز امپول زده الان خیلی بی حال می باشد
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلااين طبيعيه تا حدي و بايد طي ١٢ ساعت مشكل حل بشه بخاطر گشادي عروقه اگر مشكل حل نشد به پزشك قلبتون اطلاع بديد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر