اسکن هسته ای قلب

اسکن هسته ای قلب به معنی تصویربرداری از خونرسانی میوکارد (عضله قلب) به روش پزشکی هسته‌ای می‌باشد که با تزریق وریدی از یک ماده رادیو اکتیو بی‌خطر (معمولا تکنسیم یا تالیوم) ، خونرسانی به عضله قلب در دو حالت ورزش و استراحت بطور جداگانه مورد بررسی قرار می‌‌‌گیرد.

اسکن هسته ای قلب یکی از آزمایشهای دقیق قلب و عروق برای تشخیص بیماری سرخرگهای کرونر قلب (CAD) است و طی دو مرحله ورزش و استراحت ، کیفیت و کمیت خونرسانی به عضله قلب (سرخرگ های کرونر) را در زوایا و سطوح مختلف قلب بررسی می‌کند. کاربرد دیگر اسکن هسته ای قلب در بیماران با سابقه سکته قلبی یا بیماراننارسایی قلبی ، تشخیص میزان بافت زنده باقیمانده (بافت قابل نجات با اقدامات درمانی) در عضله قلب است.

در قلب طبیعی ، ماده رادیواکتیو بطور یکنواخت در عضله قلب پخش می‌شود. در بیماران مبتلا به تنگی عروق کرونر قلب ، در حال استراحت، اسکن هسته ای نرمال بوده اما پس از تست ورزش یا استرس دارویی در منطقه مشخصی کاهش برداشت دیده می‌شود که مجدداً پس از استراحت بطور کامل (آنژین قلبی) یا ناقص (سکته قلبی) به حال اول برمی‌گردد. اسکن هسته ای قلب معمولا به نام “تالیوم اسکن” ، “اسکن پرفوزیون” و یا “استرس تست ایزوتوپی” نیز شناخته می شود.

مراحل اسکن قلب

در زمان اسکن هسته ای قلب یک تکنسین الکترودهایی را روی قفسه سینه بیمار نصب خواهد کرد که به یک مانیتور وصل می‌باشند. ضربان قلب و فشار خون اندازه‌گیری می‌شوند و سپس بیمار بر روی یک تردمیل قرار می‌گیرد. بعد از قرار گرفتن بر روی تردمیل، به تدریج سرعت تردمیل افزایش می‌یابد تا اینکه به حداکثر میزان ممکن برسد. سپس به بیمار داروی رادیواکتیو که معمولا تالیوم یا تکنسیم است، تزریق می‌شود. ریتم قلب بیمار به طور مداوم کنترل می‌شود و فشار خون نیز به صورت دوره‌ای اندازه‌گیری می‌شود.

سپس بیمار بر روی یک تخت مجهز به دوربین گاما دراز می‌ کشد و تکنسین در حالی که قلب به شدت در حال فعالیت است، از آن تصویربرداری می‌کند. ممکن است لازم باشد که بیمار در حین اسکن هسته ای قلب یک موقعیت را برای چندین دقیقه حفظ نماید؛ بطور مثال ممکن است بازوها به مدت چند دقیقه بر روی سر نگه داشته شوند.

بعد از اتمام تست ورزش و گذشت یک بازه زمانی حدود ۳ الی ۴ ساعته ، بیمار مجدداً بر روی تخت و در زیر دوربین گاما دراز می‌کشد تا در حالت استراحت نیز از قلب تصویربرداری شود. حین اسکن هسته ای قلب داروی رادیواکتیو در بدن بیمار حرکت کرده است و اکنون قابل رؤیت است. دراز کشیدن در این قسمت از تست بسیار مهم است و ممکن است بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول بکشد.

بعد از اتمام اسکن هسته ای قلب بیمار می‌تواند فعالیت‌های معمولی خود را از سر بگیرد. در برخی از مراکز درمانی ، ابتدا اسکن  هسته ای قلب در حالت استراحت را انجام می‌دهند و سپس اسکن قلب با تست ورزش را انجام می‌دهند.

عوارض اسکن هسته ای برای اطرافیان

دارویی که در انتهای مرحله تست ورزش از طریق آنژیوکت به بیمار تزریق می شود ، یک ماده رادیواکتیو بی‌خطر است. این ماده معمولا تکنسیم یا تالیوم می‌باشد. ماده رادیواکتیوی که در اینجا به مقدار ناچیز بکار می‌رود ، تنها حاوی پرتو گاما است و نقش یک ماده شبرنگ را در محیط تاریک و غیر قابل دسترس داخل بدن بازی می‌کند.

به بیان دیگر ، ماده تزریقی از نوعی انتخاب شده که هیچگونه تابش آلفا یا بتا ندارد (چون انرژی و عوارض احتمالی یک ماده رادیواکتیو ، بیشتر بخاطر تابش ذرات آلفا و بتای آن می‌باشد). بنابراین ،داروی رادیواکتیوی که برای بیمار به مقدار بسیار اندک و با نیمه عمر بسیار کوتاه تجویز می‌شود ، فقط به عنوان یک ردیاب یا نشانه‌گر بی‌خطر به مدت چند ساعت در بدن بیمار باقی می‌ماند و از نظر تابش پرتو یا ترکیب شیمیایی ، ضرری برای بیمار نخواهد داشت.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نوروزی یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ،آیا اکو دادن و اسکن هسته ای در یک روز ضرر داره ؟
  مثلا اول باید کدوم انجام بشه ،چون ما باید بریم بیمارستان هر دوش رو انجام بدیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   خیر ضرر نداره

 • تصویر کاربر آرزو شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و احترام خدمت دکتر نجفی عزیز
  ۳۵ سال سن دارم و در اثر یک شوک استرسی دچار درد شانه و دست چپ شدم بعد مراجعه به پزشک،و انجام تست ورزش و نوار و اکو؛همه تستها به حز یک مقدار در تست ورزش،نرمال گزارش شدند ولی جهت اطمینان،تست اسکن هسته ای قلب انجام دادند که بنده ۵ ساعت قبل از مراجعه قرص پروپرانولول ۱۰ استفاده کرده بودم و در حین تست ورزش مرتب نفس گیری میکردم،و به علت گرفتگی پای چپم که ناشی از پارگی دیسک کمرم است دچار سختی در حین دو بودم،ولی نتیجه تست من را که ورزشکار هستم و خیلی مراقب تغذیه ام هستم نگران کرد و نشان داد ۱۵ درصد گرفتگی عروق دارم..آیا ممکنه نتیجه اشتباه شده باشه؟خیلی ناامید شدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   این تست باید بر اساس علایمتون تفسیر بشه

   اگر علایم تیپیک قلبی هست که باید انژیو شوید و اگر نه باید تحت نظر باشبد

 • تصویر کاربر سحر جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خطر اسكن هسته اى براى همراه چى هست و اگر نوجوانى مدت ١5 دقيقه زمان بين تزريق و اسكن فاصله كمتر از يك متر با بيمار رو داشته باشه چه خطرى براش داره؟ تاثير دوز چى هستش؟ مى تونن دوز بيشترى به بيمار بزنند تا زمان گرفتن عكس رو كوتاه تر بكنند؟ دوز خطرناك براى نوجوان همراه بيمار از چقدر هستش؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   برای همراه خطر نداره

   برای فردی هم که انجام میده خطر بسیار کمه و جای نگرانی نداره

 • تصویر کاربر Atiye جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.دلیل اینکه گفتن مرحله دوم اسکن قلب نیاز نیست چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   احتمالا مرحله استرس تست کاملا طبیعی بوده

 • تصویر کاربر سمیه سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  توضیح نتیجه سی تی اسکن قلب سن بیمار 67 ساله ده سال قبل سکته قلبی داشته و در یکی از عروق قلب گرفتگی بود که ده سال قلب استنت گذاشته شد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   همون شواهد سکته قدیمی رو نشون میده

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر