اسکن هسته ای قلب

اسکن هسته ای قلب به معنی تصویربرداری از خونرسانی میوکارد (عضله قلب) به روش پزشکی هسته‌ای می‌باشد که با تزریق وریدی از یک ماده رادیو اکتیو بی‌خطر (معمولا تکنسیم یا تالیوم) ، خونرسانی به عضله قلب در دو حالت ورزش و استراحت بطور جداگانه مورد بررسی قرار می‌‌‌گیرد.

اسکن هسته ای قلب یکی از آزمایشهای دقیق قلب و عروق برای تشخیص بیماری سرخرگهای کرونر قلب (CAD) است و طی دو مرحله ورزش و استراحت ، کیفیت و کمیت خونرسانی به عضله قلب (سرخرگ های کرونر) را در زوایا و سطوح مختلف قلب بررسی می‌کند. کاربرد دیگر اسکن هسته ای قلب در بیماران با سابقه سکته قلبی یا بیماراننارسایی قلبی ، تشخیص میزان بافت زنده باقیمانده (بافت قابل نجات با اقدامات درمانی) در عضله قلب است.

در قلب طبیعی ، ماده رادیواکتیو بطور یکنواخت در عضله قلب پخش می‌شود. در بیماران مبتلا به تنگی عروق کرونر قلب ، در حال استراحت، اسکن هسته ای نرمال بوده اما پس از تست ورزش یا استرس دارویی در منطقه مشخصی کاهش برداشت دیده می‌شود که مجدداً پس از استراحت بطور کامل (آنژین قلبی) یا ناقص (سکته قلبی) به حال اول برمی‌گردد. اسکن هسته ای قلب معمولا به نام “تالیوم اسکن” ، “اسکن پرفوزیون” و یا “استرس تست ایزوتوپی” نیز شناخته می شود.

مراحل اسکن قلب

در زمان اسکن هسته ای قلب یک تکنسین الکترودهایی را روی قفسه سینه بیمار نصب خواهد کرد که به یک مانیتور وصل می‌باشند. ضربان قلب و فشار خون اندازه‌گیری می‌شوند و سپس بیمار بر روی یک تردمیل قرار می‌گیرد. بعد از قرار گرفتن بر روی تردمیل، به تدریج سرعت تردمیل افزایش می‌یابد تا اینکه به حداکثر میزان ممکن برسد. سپس به بیمار داروی رادیواکتیو که معمولا تالیوم یا تکنسیم است، تزریق می‌شود. ریتم قلب بیمار به طور مداوم کنترل می‌شود و فشار خون نیز به صورت دوره‌ای اندازه‌گیری می‌شود.

سپس بیمار بر روی یک تخت مجهز به دوربین گاما دراز می‌ کشد و تکنسین در حالی که قلب به شدت در حال فعالیت است، از آن تصویربرداری می‌کند. ممکن است لازم باشد که بیمار در حین اسکن هسته ای قلب یک موقعیت را برای چندین دقیقه حفظ نماید؛ بطور مثال ممکن است بازوها به مدت چند دقیقه بر روی سر نگه داشته شوند.

بعد از اتمام تست ورزش و گذشت یک بازه زمانی حدود ۳ الی ۴ ساعته ، بیمار مجدداً بر روی تخت و در زیر دوربین گاما دراز می‌کشد تا در حالت استراحت نیز از قلب تصویربرداری شود. حین اسکن هسته ای قلب داروی رادیواکتیو در بدن بیمار حرکت کرده است و اکنون قابل رؤیت است. دراز کشیدن در این قسمت از تست بسیار مهم است و ممکن است بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول بکشد.

بعد از اتمام اسکن هسته ای قلب بیمار می‌تواند فعالیت‌های معمولی خود را از سر بگیرد. در برخی از مراکز درمانی ، ابتدا اسکن  هسته ای قلب در حالت استراحت را انجام می‌دهند و سپس اسکن قلب با تست ورزش را انجام می‌دهند.

عوارض اسکن هسته ای برای اطرافیان

دارویی که در انتهای مرحله تست ورزش از طریق آنژیوکت به بیمار تزریق می شود ، یک ماده رادیواکتیو بی‌خطر است. این ماده معمولا تکنسیم یا تالیوم می‌باشد. ماده رادیواکتیوی که در اینجا به مقدار ناچیز بکار می‌رود ، تنها حاوی پرتو گاما است و نقش یک ماده شبرنگ را در محیط تاریک و غیر قابل دسترس داخل بدن بازی می‌کند.

به بیان دیگر ، ماده تزریقی از نوعی انتخاب شده که هیچگونه تابش آلفا یا بتا ندارد (چون انرژی و عوارض احتمالی یک ماده رادیواکتیو ، بیشتر بخاطر تابش ذرات آلفا و بتای آن می‌باشد). بنابراین ،داروی رادیواکتیوی که برای بیمار به مقدار بسیار اندک و با نیمه عمر بسیار کوتاه تجویز می‌شود ، فقط به عنوان یک ردیاب یا نشانه‌گر بی‌خطر به مدت چند ساعت در بدن بیمار باقی می‌ماند و از نظر تابش پرتو یا ترکیب شیمیایی ، ضرری برای بیمار نخواهد داشت.

اسکن هسته ای قلب
3 (60%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرنیلوفر سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.مادرمن دوهفته هستش که فشارشون خیلی بالا میره و بیشتر با درد پشت و قفسه سینه همراه بوده..الان چندروزی میشه فشارش با مصرف دارویی که پزشک داده کنترل میشه ولی پشتش همچنان درد داره..علت این درد زیادش چی میتونه باشه؟جواب نوار قلب و اکو هم سالم بوده امروز هم برای مرحله دوم اسکن باید بریم اقای دکتر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام
   ممكنه از عروق قلب باشه يا گوارشي يا اضطرابي يا عضلاني
   همه اينها ميتونه باشه و تا بيمار معاينه نشه نميشه نظر قطعي داد
 • تصویر کاربرصادقي دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و تشكر خالصانه براي پاسخگويي به سوالات
  ميشه لطفا" نظرتون راجع به اين اسكن بفرماييد. خيلي ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام
   بايد جواب گزارش رو بفرستيد
 • تصویر کاربرمحمد شنبه ۱۵ دی ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وتشکر از شما به خاطر وقتی که جهت خواندن سوالات وپاسخگویی میگذارید.من چهل سالم هست وبابت اکتاتیک عروق کرونر در قفسه سینه وپشت سوزش ودرد دارم دکتر هم قرص اسپرین 80 ودیلتیازم ولیپوفیکس تجویز کرده خواستم ببینم این سوزش ودرد چقدر میکشه بهبود پیداکنه؟ودرمان فقط دارویی هست؟ ضمناعکس سی تی انژیو ارسال گردید.باسپاس فراوان
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۵ دی ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام
   با دارو بايد درد نداشته باشيد
   اگر هنوز درد داريد بايد ساير علل بررسي شوند مثل مشكل گوارش و اضطراب
 • تصویر کاربرمهسا دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من هفته 10 بارداری هستم و پرستارم متاسفانه اطلاع از اسکن بیمار نداشتم و بعد از یک ساعت از اسکن بیمار نزدیک بیمارم شدم خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام
   مهم نيست و جاي نگراني نداره
 • تصویر کاربرعلیرضا یکشنبه ۲ دی ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خداقوت استدعا دارم با توجه به جواب سی تی انژو اینجانب که ب پیوست ایفاد میگردد خواهشمند است در صورت امکان بفرمایید رگهای قلب در چه وضعیتی هستند.ودر صورت نیاز کدام دارو را تجویز می فرمایید.ضمنا 49 سال دارم .
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲ دی ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام
   بايد تست ورزش هم انجام دهيد كه معلوم شود انژيو لازم هست يا نه
   چون گرفتگي خفيف وجود دارد
   اسپرين و اتورواستاتين هم مصرف كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر