اسکن هسته ای قلب

اسکن هسته ای قلب به معنی تصویربرداری از خونرسانی میوکارد (عضله قلب) به روش پزشکی هسته‌ای می‌باشد که با تزریق وریدی از یک ماده رادیو اکتیو بی‌خطر (معمولا تکنسیم یا تالیوم) ، خونرسانی به عضله قلب در دو حالت ورزش و استراحت بطور جداگانه مورد بررسی قرار می‌‌‌گیرد.

اسکن هسته ای قلب یکی از آزمایشهای دقیق قلب و عروق برای تشخیص بیماری سرخرگهای کرونر قلب (CAD) است و طی دو مرحله ورزش و استراحت ، کیفیت و کمیت خونرسانی به عضله قلب (سرخرگ های کرونر) را در زوایا و سطوح مختلف قلب بررسی می‌کند. کاربرد دیگر اسکن هسته ای قلب در بیماران با سابقه سکته قلبی یا بیماراننارسایی قلبی ، تشخیص میزان بافت زنده باقیمانده (بافت قابل نجات با اقدامات درمانی) در عضله قلب است.

در قلب طبیعی ، ماده رادیواکتیو بطور یکنواخت در عضله قلب پخش می‌شود. در بیماران مبتلا به تنگی عروق کرونر قلب ، در حال استراحت، اسکن هسته ای نرمال بوده اما پس از تست ورزش یا استرس دارویی در منطقه مشخصی کاهش برداشت دیده می‌شود که مجدداً پس از استراحت بطور کامل (آنژین قلبی) یا ناقص (سکته قلبی) به حال اول برمی‌گردد. اسکن هسته ای قلب معمولا به نام “تالیوم اسکن” ، “اسکن پرفوزیون” و یا “استرس تست ایزوتوپی” نیز شناخته می شود.

مراحل اسکن قلب

در زمان اسکن هسته ای قلب یک تکنسین الکترودهایی را روی قفسه سینه بیمار نصب خواهد کرد که به یک مانیتور وصل می‌باشند. ضربان قلب و فشار خون اندازه‌گیری می‌شوند و سپس بیمار بر روی یک تردمیل قرار می‌گیرد. بعد از قرار گرفتن بر روی تردمیل، به تدریج سرعت تردمیل افزایش می‌یابد تا اینکه به حداکثر میزان ممکن برسد. سپس به بیمار داروی رادیواکتیو که معمولا تالیوم یا تکنسیم است، تزریق می‌شود. ریتم قلب بیمار به طور مداوم کنترل می‌شود و فشار خون نیز به صورت دوره‌ای اندازه‌گیری می‌شود.

سپس بیمار بر روی یک تخت مجهز به دوربین گاما دراز می‌ کشد و تکنسین در حالی که قلب به شدت در حال فعالیت است، از آن تصویربرداری می‌کند. ممکن است لازم باشد که بیمار در حین اسکن هسته ای قلب یک موقعیت را برای چندین دقیقه حفظ نماید؛ بطور مثال ممکن است بازوها به مدت چند دقیقه بر روی سر نگه داشته شوند.

بعد از اتمام تست ورزش و گذشت یک بازه زمانی حدود ۳ الی ۴ ساعته ، بیمار مجدداً بر روی تخت و در زیر دوربین گاما دراز می‌کشد تا در حالت استراحت نیز از قلب تصویربرداری شود. حین اسکن هسته ای قلب داروی رادیواکتیو در بدن بیمار حرکت کرده است و اکنون قابل رؤیت است. دراز کشیدن در این قسمت از تست بسیار مهم است و ممکن است بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول بکشد.

بعد از اتمام اسکن هسته ای قلب بیمار می‌تواند فعالیت‌های معمولی خود را از سر بگیرد. در برخی از مراکز درمانی ، ابتدا اسکن  هسته ای قلب در حالت استراحت را انجام می‌دهند و سپس اسکن قلب با تست ورزش را انجام می‌دهند.

عوارض اسکن هسته ای برای اطرافیان

دارویی که در انتهای مرحله تست ورزش از طریق آنژیوکت به بیمار تزریق می شود ، یک ماده رادیواکتیو بی‌خطر است. این ماده معمولا تکنسیم یا تالیوم می‌باشد. ماده رادیواکتیوی که در اینجا به مقدار ناچیز بکار می‌رود ، تنها حاوی پرتو گاما است و نقش یک ماده شبرنگ را در محیط تاریک و غیر قابل دسترس داخل بدن بازی می‌کند.

به بیان دیگر ، ماده تزریقی از نوعی انتخاب شده که هیچگونه تابش آلفا یا بتا ندارد (چون انرژی و عوارض احتمالی یک ماده رادیواکتیو ، بیشتر بخاطر تابش ذرات آلفا و بتای آن می‌باشد). بنابراین ،داروی رادیواکتیوی که برای بیمار به مقدار بسیار اندک و با نیمه عمر بسیار کوتاه تجویز می‌شود ، فقط به عنوان یک ردیاب یا نشانه‌گر بی‌خطر به مدت چند ساعت در بدن بیمار باقی می‌ماند و از نظر تابش پرتو یا ترکیب شیمیایی ، ضرری برای بیمار نخواهد داشت.

اسکن هسته ای قلب
3 (60%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرعلی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. خسته نباشید ممنون از وقتی که میزارید
  این نتیجه اسکن قلب مادرم است ۵۵ ساله
  ممنون میشم اگه مشکلی هست بفرمایید
  Prominent breast attenuation on the anteroapical segment ,more prominently on the rest images
  Relatively good coronary flow reserve with no evidence of appreciable stres- induced ischemia throughout the LV myocardium
  باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۳ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)

   سلام

   نرمال هست

 • تصویر کاربرزمانى جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  دكتر اين جواب اسكن چه چيزي نشون ميده؟
  با تشكر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام
   جواب اسکن نرماله
 • تصویر کاربرمنصور جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام،
  می خواستم بدونم با توجه به جواب اسکن گرفتگی عروق در چه حد است .آیا نیاز به آنژیو دارد؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)
   گزارش قابل مشاهده نبود
 • تصویر کاربرمحسن چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.پدر بنده 83 ساله مبتلا به آریتمی قلبی و af میباشد.و بصورت روزانه دچار تنگی نفس میباشد. فعلا دارو درمانی میشود.به پیوست تصویر اسکن قلب ارسال میگردد.خواهشمندم ضمن تفسیر اسکن ،راهنمایی در خصوص درمان بفرمایید.باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام
   اسکن نرماله
   درمان دارویی هست
   ولی به این شکل بدون دیدن بیمار و مدارک در مورد درمان نمیشه نظر داد
 • تصویر کاربرنیلوفر سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.مادرمن دوهفته هستش که فشارشون خیلی بالا میره و بیشتر با درد پشت و قفسه سینه همراه بوده..الان چندروزی میشه فشارش با مصرف دارویی که پزشک داده کنترل میشه ولی پشتش همچنان درد داره..علت این درد زیادش چی میتونه باشه؟جواب نوار قلب و اکو هم سالم بوده امروز هم برای مرحله دوم اسکن باید بریم اقای دکتر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام
   ممكنه از عروق قلب باشه يا گوارشي يا اضطرابي يا عضلاني
   همه اينها ميتونه باشه و تا بيمار معاينه نشه نميشه نظر قطعي داد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر