اسکن هسته ای قلب

اسکن هسته ای قلب به معنی تصویربرداری از خونرسانی میوکارد (عضله قلب) به روش پزشکی هسته‌ای می‌باشد که با تزریق وریدی از یک ماده رادیو اکتیو بی‌خطر (معمولا تکنسیم یا تالیوم) ، خونرسانی به عضله قلب در دو حالت ورزش و استراحت بطور جداگانه مورد بررسی قرار می‌‌‌گیرد.

اسکن هسته ای قلب یکی از آزمایشهای دقیق قلب و عروق برای تشخیص بیماری سرخرگهای کرونر قلب (CAD) است و طی دو مرحله ورزش و استراحت ، کیفیت و کمیت خونرسانی به عضله قلب (سرخرگ های کرونر) را در زوایا و سطوح مختلف قلب بررسی می‌کند. کاربرد دیگر اسکن هسته ای قلب در بیماران با سابقه سکته قلبی یا بیماراننارسایی قلبی ، تشخیص میزان بافت زنده باقیمانده (بافت قابل نجات با اقدامات درمانی) در عضله قلب است.

در قلب طبیعی ، ماده رادیواکتیو بطور یکنواخت در عضله قلب پخش می‌شود. در بیماران مبتلا به تنگی عروق کرونر قلب ، در حال استراحت، اسکن هسته ای نرمال بوده اما پس از تست ورزش یا استرس دارویی در منطقه مشخصی کاهش برداشت دیده می‌شود که مجدداً پس از استراحت بطور کامل (آنژین قلبی) یا ناقص (سکته قلبی) به حال اول برمی‌گردد. اسکن هسته ای قلب معمولا به نام “تالیوم اسکن” ، “اسکن پرفوزیون” و یا “استرس تست ایزوتوپی” نیز شناخته می شود.

مراحل اسکن قلب

در زمان اسکن هسته ای قلب یک تکنسین الکترودهایی را روی قفسه سینه بیمار نصب خواهد کرد که به یک مانیتور وصل می‌باشند. ضربان قلب و فشار خون اندازه‌گیری می‌شوند و سپس بیمار بر روی یک تردمیل قرار می‌گیرد. بعد از قرار گرفتن بر روی تردمیل، به تدریج سرعت تردمیل افزایش می‌یابد تا اینکه به حداکثر میزان ممکن برسد. سپس به بیمار داروی رادیواکتیو که معمولا تالیوم یا تکنسیم است، تزریق می‌شود. ریتم قلب بیمار به طور مداوم کنترل می‌شود و فشار خون نیز به صورت دوره‌ای اندازه‌گیری می‌شود.

سپس بیمار بر روی یک تخت مجهز به دوربین گاما دراز می‌ کشد و تکنسین در حالی که قلب به شدت در حال فعالیت است، از آن تصویربرداری می‌کند. ممکن است لازم باشد که بیمار در حین اسکن هسته ای قلب یک موقعیت را برای چندین دقیقه حفظ نماید؛ بطور مثال ممکن است بازوها به مدت چند دقیقه بر روی سر نگه داشته شوند.

بعد از اتمام تست ورزش و گذشت یک بازه زمانی حدود ۳ الی ۴ ساعته ، بیمار مجدداً بر روی تخت و در زیر دوربین گاما دراز می‌کشد تا در حالت استراحت نیز از قلب تصویربرداری شود. حین اسکن هسته ای قلب داروی رادیواکتیو در بدن بیمار حرکت کرده است و اکنون قابل رؤیت است. دراز کشیدن در این قسمت از تست بسیار مهم است و ممکن است بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول بکشد.

بعد از اتمام اسکن هسته ای قلب بیمار می‌تواند فعالیت‌های معمولی خود را از سر بگیرد. در برخی از مراکز درمانی ، ابتدا اسکن  هسته ای قلب در حالت استراحت را انجام می‌دهند و سپس اسکن قلب با تست ورزش را انجام می‌دهند.

عوارض اسکن هسته ای برای اطرافیان

دارویی که در انتهای مرحله تست ورزش از طریق آنژیوکت به بیمار تزریق می شود ، یک ماده رادیواکتیو بی‌خطر است. این ماده معمولا تکنسیم یا تالیوم می‌باشد. ماده رادیواکتیوی که در اینجا به مقدار ناچیز بکار می‌رود ، تنها حاوی پرتو گاما است و نقش یک ماده شبرنگ را در محیط تاریک و غیر قابل دسترس داخل بدن بازی می‌کند.

به بیان دیگر ، ماده تزریقی از نوعی انتخاب شده که هیچگونه تابش آلفا یا بتا ندارد (چون انرژی و عوارض احتمالی یک ماده رادیواکتیو ، بیشتر بخاطر تابش ذرات آلفا و بتای آن می‌باشد). بنابراین ،داروی رادیواکتیوی که برای بیمار به مقدار بسیار اندک و با نیمه عمر بسیار کوتاه تجویز می‌شود ، فقط به عنوان یک ردیاب یا نشانه‌گر بی‌خطر به مدت چند ساعت در بدن بیمار باقی می‌ماند و از نظر تابش پرتو یا ترکیب شیمیایی ، ضرری برای بیمار نخواهد داشت.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Samane جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام جناب اقای دکتر من ۳۳ ساله هستم و تست ورزش ام اریتمی داشت و چون سابقه خانوادگی دارم مادربزرگ و مادرم و برادرم عمل قلب باز شدن و یکی دیگر از برادرهام استند گذاشتن توصیه کرد که حتمن اسکن کنم،چون به ۵ شنبه و جمعه خورده نتوستم ببرم دکتر نشون بدم خواهشا جواب عکس رو برام تفسیر بفرمایید .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   اسکن نرماله

 • تصویر کاربر Rezamostaghlchi شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  Mild stress induced ischemia in the social to mid part of songwriters wall
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   مشکل خفیف گزارش شده با احتنال گرفتگی عروق ۳لب به طور خفیف

 • تصویر کاربر ایران شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر لطفاتفسیر اسکن قلب مادرم رو بگید.
  براثر فشار خون دکتر قلب تجویز کردن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   عکس گزارش اسکن رو بفرستید

 • تصویر کاربر سحر سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخير شرمنده چند بار مزاحمتون شدم ممنون از همه كمك هاتون
  ببخشيد معذرت مى خوام سوالى داشتم چرا ميگن اسكن هسته اى براى فرد بيمار خطر نداره و حتى توى اتاق تزريق پيش بقيه ميشينه خطرى نداره ولى براى همراه ها خطر داره؟ با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   خطر برای همراه هم نداره

   ولی بهتره احتیاط انجام بشه

 • تصویر کاربر سخاوتی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر،من تپش قلب و تنگی نفس می گیرم و قفسه سینم هم گاهی درد داره،اسکن و اکو دادم اگه میشه تفسیرش رو می خوام .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   اینها نرماله

   اگر اصطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نشدید با مدارک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر