اسکن هسته ای قلب

اسکن هسته ای قلب به معنی تصویربرداری از خونرسانی میوکارد (عضله قلب) به روش پزشکی هسته‌ای می‌باشد که با تزریق وریدی از یک ماده رادیو اکتیو بی‌خطر (معمولا تکنسیم یا تالیوم) ، خونرسانی به عضله قلب در دو حالت ورزش و استراحت بطور جداگانه مورد بررسی قرار می‌‌‌گیرد.

اسکن هسته ای قلب یکی از آزمایشهای دقیق قلب و عروق برای تشخیص بیماری سرخرگهای کرونر قلب (CAD) است و طی دو مرحله ورزش و استراحت ، کیفیت و کمیت خونرسانی به عضله قلب (سرخرگ های کرونر) را در زوایا و سطوح مختلف قلب بررسی می‌کند. کاربرد دیگر اسکن هسته ای قلب در بیماران با سابقه سکته قلبی یا بیماراننارسایی قلبی ، تشخیص میزان بافت زنده باقیمانده (بافت قابل نجات با اقدامات درمانی) در عضله قلب است.

در قلب طبیعی ، ماده رادیواکتیو بطور یکنواخت در عضله قلب پخش می‌شود. در بیماران مبتلا به تنگی عروق کرونر قلب ، در حال استراحت، اسکن هسته ای نرمال بوده اما پس از تست ورزش یا استرس دارویی در منطقه مشخصی کاهش برداشت دیده می‌شود که مجدداً پس از استراحت بطور کامل (آنژین قلبی) یا ناقص (سکته قلبی) به حال اول برمی‌گردد. اسکن هسته ای قلب معمولا به نام “تالیوم اسکن” ، “اسکن پرفوزیون” و یا “استرس تست ایزوتوپی” نیز شناخته می شود.

مراحل اسکن قلب

در زمان اسکن هسته ای قلب یک تکنسین الکترودهایی را روی قفسه سینه بیمار نصب خواهد کرد که به یک مانیتور وصل می‌باشند. ضربان قلب و فشار خون اندازه‌گیری می‌شوند و سپس بیمار بر روی یک تردمیل قرار می‌گیرد. بعد از قرار گرفتن بر روی تردمیل، به تدریج سرعت تردمیل افزایش می‌یابد تا اینکه به حداکثر میزان ممکن برسد. سپس به بیمار داروی رادیواکتیو که معمولا تالیوم یا تکنسیم است، تزریق می‌شود. ریتم قلب بیمار به طور مداوم کنترل می‌شود و فشار خون نیز به صورت دوره‌ای اندازه‌گیری می‌شود.

سپس بیمار بر روی یک تخت مجهز به دوربین گاما دراز می‌ کشد و تکنسین در حالی که قلب به شدت در حال فعالیت است، از آن تصویربرداری می‌کند. ممکن است لازم باشد که بیمار در حین اسکن هسته ای قلب یک موقعیت را برای چندین دقیقه حفظ نماید؛ بطور مثال ممکن است بازوها به مدت چند دقیقه بر روی سر نگه داشته شوند.

بعد از اتمام تست ورزش و گذشت یک بازه زمانی حدود ۳ الی ۴ ساعته ، بیمار مجدداً بر روی تخت و در زیر دوربین گاما دراز می‌کشد تا در حالت استراحت نیز از قلب تصویربرداری شود. حین اسکن هسته ای قلب داروی رادیواکتیو در بدن بیمار حرکت کرده است و اکنون قابل رؤیت است. دراز کشیدن در این قسمت از تست بسیار مهم است و ممکن است بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول بکشد.

بعد از اتمام اسکن هسته ای قلب بیمار می‌تواند فعالیت‌های معمولی خود را از سر بگیرد. در برخی از مراکز درمانی ، ابتدا اسکن  هسته ای قلب در حالت استراحت را انجام می‌دهند و سپس اسکن قلب با تست ورزش را انجام می‌دهند.

عوارض اسکن هسته ای برای اطرافیان

دارویی که در انتهای مرحله تست ورزش از طریق آنژیوکت به بیمار تزریق می شود ، یک ماده رادیواکتیو بی‌خطر است. این ماده معمولا تکنسیم یا تالیوم می‌باشد. ماده رادیواکتیوی که در اینجا به مقدار ناچیز بکار می‌رود ، تنها حاوی پرتو گاما است و نقش یک ماده شبرنگ را در محیط تاریک و غیر قابل دسترس داخل بدن بازی می‌کند.

به بیان دیگر ، ماده تزریقی از نوعی انتخاب شده که هیچگونه تابش آلفا یا بتا ندارد (چون انرژی و عوارض احتمالی یک ماده رادیواکتیو ، بیشتر بخاطر تابش ذرات آلفا و بتای آن می‌باشد). بنابراین ،داروی رادیواکتیوی که برای بیمار به مقدار بسیار اندک و با نیمه عمر بسیار کوتاه تجویز می‌شود ، فقط به عنوان یک ردیاب یا نشانه‌گر بی‌خطر به مدت چند ساعت در بدن بیمار باقی می‌ماند و از نظر تابش پرتو یا ترکیب شیمیایی ، ضرری برای بیمار نخواهد داشت.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پیمان یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام

  پدر من سال ۹۴ آنژیو شدن و نتیجه این بود که رگ اصلی به میزان ۷۰ درصد و یک رگ فرعی به صورت جزئی مسدود شده و دکتر براشون دارودرمانی رو تجویز کرد تا اینکه چون گاها شبا دچار تنگی نفس میشن دیروز برای چکاپ پیش یه دکتر دیگه رفتیم و ایشون برای پدرم اسکن هسته ای قلب رو تجویز کردن با استرس به وسیله تردمیل و در راهنمای اسکن که مرکز پزشکی هسته ای به ما داده نوشته شده که از شب نباید قبل داروی ضد فشار و نیتروکانتین رو مصرف کنن. خواستم بپرسم مصرف نکردن این دوتا دارو برای یک وعده باعث ایجاد مشکلی برای ایشون نمیشه؟ همچنین فشاری که در بخش استرس اسکن به ایشون وارد میشه اونم بدون مصرف داروی ضد فشار و گشادکننده عروق، خطرناک نیست؟ ضمنا پدرم فردا شب باید قرص آسپرین رو هم مصرف نکنن؟ در این مورد چیزی در راهنما نوشته نشده و منم خاطرم نبود که بپرسم.

  مرسی از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام

   مصرف نکردن در حد یک روز مشکلی ایجاد نمیکنه

   به هر حال اسکن هم میتونه کمی ریسک داشته باشه ولی ریسک بالا نیست و پزشک قلب هم حضور داره

 • تصویر کاربر ماهرخ یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام متدر بنده درتاریخ 97/3/23آنژیو پلاستی نمودند ولی باگذشت چندین ماه همچنان دچار درد قفسه سینه هستند چند روز پیش تست ورزش هم انجام دادند سالم بود بنظر شما این درد میتواند مربوط به قلب باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه درد گوارشی یا عضلانی یا اضطرابی باشه

 • تصویر کاربر ابوذر یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام..درد شدید قفسه سینه..دست چپ..ارنج و بازو..سوزش قلب ندارم..یه جور گرفتگی و درد که..چند دقیقه طول میکشه زیاد تو تنفس مشکل پیدا نمیکنم ولی عرق میکنم از درد زیاد..
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام

   بهتره جهت بررسی مراجعه کنید

   اکو و تست ورزش انجام دهید

   در صورت وجود اصطراب به روانپزشک مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر ابوذر شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 8 ماه پیش)
   سلام اکو و اسکن رو لطف کنید ببینید
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 8 ماه پیش)

   ایسکمی خفیف گزارش شده

   بهتره انژیو شوید اگر چه احتمال اینکه مثبت کادب باشه و گرفتگی رگ نباشه زیاد هست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Abdolhamid شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  according to agatston’s system “calcium score” is 234 indicating moderate risk patient for CAD
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   رگها تنگی و رسوب کلسیم داره

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.تصویر جواب اسکن هسته ای رو پیوست کردم در صورت امکان راهنمایی بفرمایید
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   اسکن نرماله

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر