اسکن هسته ای قلب

اسکن هسته ای قلب به معنی تصویربرداری از خونرسانی میوکارد (عضله قلب) به روش پزشکی هسته‌ای می‌باشد که با تزریق وریدی از یک ماده رادیو اکتیو بی‌خطر (معمولا تکنسیم یا تالیوم) ، خونرسانی به عضله قلب در دو حالت ورزش و استراحت بطور جداگانه مورد بررسی قرار می‌‌‌گیرد.

اسکن هسته ای قلب یکی از آزمایشهای دقیق قلب و عروق برای تشخیص بیماری سرخرگهای کرونر قلب (CAD) است و طی دو مرحله ورزش و استراحت ، کیفیت و کمیت خونرسانی به عضله قلب (سرخرگ های کرونر) را در زوایا و سطوح مختلف قلب بررسی می‌کند. کاربرد دیگر اسکن هسته ای قلب در بیماران با سابقه سکته قلبی یا بیماراننارسایی قلبی ، تشخیص میزان بافت زنده باقیمانده (بافت قابل نجات با اقدامات درمانی) در عضله قلب است.

در قلب طبیعی ، ماده رادیواکتیو بطور یکنواخت در عضله قلب پخش می‌شود. در بیماران مبتلا به تنگی عروق کرونر قلب ، در حال استراحت، اسکن هسته ای نرمال بوده اما پس از تست ورزش یا استرس دارویی در منطقه مشخصی کاهش برداشت دیده می‌شود که مجدداً پس از استراحت بطور کامل (آنژین قلبی) یا ناقص (سکته قلبی) به حال اول برمی‌گردد. اسکن هسته ای قلب معمولا به نام “تالیوم اسکن” ، “اسکن پرفوزیون” و یا “استرس تست ایزوتوپی” نیز شناخته می شود.

مراحل اسکن قلب

در زمان اسکن هسته ای قلب یک تکنسین الکترودهایی را روی قفسه سینه بیمار نصب خواهد کرد که به یک مانیتور وصل می‌باشند. ضربان قلب و فشار خون اندازه‌گیری می‌شوند و سپس بیمار بر روی یک تردمیل قرار می‌گیرد. بعد از قرار گرفتن بر روی تردمیل، به تدریج سرعت تردمیل افزایش می‌یابد تا اینکه به حداکثر میزان ممکن برسد. سپس به بیمار داروی رادیواکتیو که معمولا تالیوم یا تکنسیم است، تزریق می‌شود. ریتم قلب بیمار به طور مداوم کنترل می‌شود و فشار خون نیز به صورت دوره‌ای اندازه‌گیری می‌شود.

سپس بیمار بر روی یک تخت مجهز به دوربین گاما دراز می‌ کشد و تکنسین در حالی که قلب به شدت در حال فعالیت است، از آن تصویربرداری می‌کند. ممکن است لازم باشد که بیمار در حین اسکن هسته ای قلب یک موقعیت را برای چندین دقیقه حفظ نماید؛ بطور مثال ممکن است بازوها به مدت چند دقیقه بر روی سر نگه داشته شوند.

بعد از اتمام تست ورزش و گذشت یک بازه زمانی حدود ۳ الی ۴ ساعته ، بیمار مجدداً بر روی تخت و در زیر دوربین گاما دراز می‌کشد تا در حالت استراحت نیز از قلب تصویربرداری شود. حین اسکن هسته ای قلب داروی رادیواکتیو در بدن بیمار حرکت کرده است و اکنون قابل رؤیت است. دراز کشیدن در این قسمت از تست بسیار مهم است و ممکن است بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول بکشد.

بعد از اتمام اسکن هسته ای قلب بیمار می‌تواند فعالیت‌های معمولی خود را از سر بگیرد. در برخی از مراکز درمانی ، ابتدا اسکن  هسته ای قلب در حالت استراحت را انجام می‌دهند و سپس اسکن قلب با تست ورزش را انجام می‌دهند.

عوارض اسکن هسته ای برای اطرافیان

دارویی که در انتهای مرحله تست ورزش از طریق آنژیوکت به بیمار تزریق می شود ، یک ماده رادیواکتیو بی‌خطر است. این ماده معمولا تکنسیم یا تالیوم می‌باشد. ماده رادیواکتیوی که در اینجا به مقدار ناچیز بکار می‌رود ، تنها حاوی پرتو گاما است و نقش یک ماده شبرنگ را در محیط تاریک و غیر قابل دسترس داخل بدن بازی می‌کند.

به بیان دیگر ، ماده تزریقی از نوعی انتخاب شده که هیچگونه تابش آلفا یا بتا ندارد (چون انرژی و عوارض احتمالی یک ماده رادیواکتیو ، بیشتر بخاطر تابش ذرات آلفا و بتای آن می‌باشد). بنابراین ،داروی رادیواکتیوی که برای بیمار به مقدار بسیار اندک و با نیمه عمر بسیار کوتاه تجویز می‌شود ، فقط به عنوان یک ردیاب یا نشانه‌گر بی‌خطر به مدت چند ساعت در بدن بیمار باقی می‌ماند و از نظر تابش پرتو یا ترکیب شیمیایی ، ضرری برای بیمار نخواهد داشت.

اسکن هسته ای قلب
3 (60%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرآرزو شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و احترام خدمت دکتر نجفی عزیز
  ۳۵ سال سن دارم و در اثر یک شوک استرسی دچار درد شانه و دست چپ شدم بعد مراجعه به پزشک،و انجام تست ورزش و نوار و اکو؛همه تستها به حز یک مقدار در تست ورزش،نرمال گزارش شدند ولی جهت اطمینان،تست اسکن هسته ای قلب انجام دادند که بنده ۵ ساعت قبل از مراجعه قرص پروپرانولول ۱۰ استفاده کرده بودم و در حین تست ورزش مرتب نفس گیری میکردم،و به علت گرفتگی پای چپم که ناشی از پارگی دیسک کمرم است دچار سختی در حین دو بودم،ولی نتیجه تست من را که ورزشکار هستم و خیلی مراقب تغذیه ام هستم نگران کرد و نشان داد ۱۵ درصد گرفتگی عروق دارم..آیا ممکنه نتیجه اشتباه شده باشه؟خیلی ناامید شدم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   این تست باید بر اساس علایمتون تفسیر بشه

   اگر علایم تیپیک قلبی هست که باید انژیو شوید و اگر نه باید تحت نظر باشبد

 • تصویر کاربرسحر جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خطر اسكن هسته اى براى همراه چى هست و اگر نوجوانى مدت ١5 دقيقه زمان بين تزريق و اسكن فاصله كمتر از يك متر با بيمار رو داشته باشه چه خطرى براش داره؟ تاثير دوز چى هستش؟ مى تونن دوز بيشترى به بيمار بزنند تا زمان گرفتن عكس رو كوتاه تر بكنند؟ دوز خطرناك براى نوجوان همراه بيمار از چقدر هستش؟ ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۴ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   برای همراه خطر نداره

   برای فردی هم که انجام میده خطر بسیار کمه و جای نگرانی نداره

 • تصویر کاربرAtiye جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.دلیل اینکه گفتن مرحله دوم اسکن قلب نیاز نیست چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۴ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   احتمالا مرحله استرس تست کاملا طبیعی بوده

 • تصویر کاربرسمیه سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  توضیح نتیجه سی تی اسکن قلب سن بیمار 67 ساله ده سال قبل سکته قلبی داشته و در یکی از عروق قلب گرفتگی بود که ده سال قلب استنت گذاشته شد
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   همون شواهد سکته قدیمی رو نشون میده

 • تصویر کاربرzohreh دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید هزینه اسکن فلب تقریبا چقدر می شود
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   بر حسب نوع بیمه فرق داره

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر