اسکن هسته ای قلب

اسکن هسته ای قلب به معنی تصویربرداری از خونرسانی میوکارد (عضله قلب) به روش پزشکی هسته‌ای می‌باشد که با تزریق وریدی از یک ماده رادیو اکتیو بی‌خطر (معمولا تکنسیم یا تالیوم) ، خونرسانی به عضله قلب در دو حالت ورزش و استراحت بطور جداگانه مورد بررسی قرار می‌‌‌گیرد.

اسکن هسته ای قلب یکی از آزمایشهای دقیق قلب و عروق برای تشخیص بیماری سرخرگهای کرونر قلب (CAD) است و طی دو مرحله ورزش و استراحت ، کیفیت و کمیت خونرسانی به عضله قلب (سرخرگ های کرونر) را در زوایا و سطوح مختلف قلب بررسی می‌کند. کاربرد دیگر اسکن هسته ای قلب در بیماران با سابقه سکته قلبی یا بیماراننارسایی قلبی ، تشخیص میزان بافت زنده باقیمانده (بافت قابل نجات با اقدامات درمانی) در عضله قلب است.

در قلب طبیعی ، ماده رادیواکتیو بطور یکنواخت در عضله قلب پخش می‌شود. در بیماران مبتلا به تنگی عروق کرونر قلب ، در حال استراحت، اسکن هسته ای نرمال بوده اما پس از تست ورزش یا استرس دارویی در منطقه مشخصی کاهش برداشت دیده می‌شود که مجدداً پس از استراحت بطور کامل (آنژین قلبی) یا ناقص (سکته قلبی) به حال اول برمی‌گردد. اسکن هسته ای قلب معمولا به نام “تالیوم اسکن” ، “اسکن پرفوزیون” و یا “استرس تست ایزوتوپی” نیز شناخته می شود.

مراحل اسکن قلب

در زمان اسکن هسته ای قلب یک تکنسین الکترودهایی را روی قفسه سینه بیمار نصب خواهد کرد که به یک مانیتور وصل می‌باشند. ضربان قلب و فشار خون اندازه‌گیری می‌شوند و سپس بیمار بر روی یک تردمیل قرار می‌گیرد. بعد از قرار گرفتن بر روی تردمیل، به تدریج سرعت تردمیل افزایش می‌یابد تا اینکه به حداکثر میزان ممکن برسد. سپس به بیمار داروی رادیواکتیو که معمولا تالیوم یا تکنسیم است، تزریق می‌شود. ریتم قلب بیمار به طور مداوم کنترل می‌شود و فشار خون نیز به صورت دوره‌ای اندازه‌گیری می‌شود.

سپس بیمار بر روی یک تخت مجهز به دوربین گاما دراز می‌ کشد و تکنسین در حالی که قلب به شدت در حال فعالیت است، از آن تصویربرداری می‌کند. ممکن است لازم باشد که بیمار در حین اسکن هسته ای قلب یک موقعیت را برای چندین دقیقه حفظ نماید؛ بطور مثال ممکن است بازوها به مدت چند دقیقه بر روی سر نگه داشته شوند.

بعد از اتمام تست ورزش و گذشت یک بازه زمانی حدود ۳ الی ۴ ساعته ، بیمار مجدداً بر روی تخت و در زیر دوربین گاما دراز می‌کشد تا در حالت استراحت نیز از قلب تصویربرداری شود. حین اسکن هسته ای قلب داروی رادیواکتیو در بدن بیمار حرکت کرده است و اکنون قابل رؤیت است. دراز کشیدن در این قسمت از تست بسیار مهم است و ممکن است بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول بکشد.

بعد از اتمام اسکن هسته ای قلب بیمار می‌تواند فعالیت‌های معمولی خود را از سر بگیرد. در برخی از مراکز درمانی ، ابتدا اسکن  هسته ای قلب در حالت استراحت را انجام می‌دهند و سپس اسکن قلب با تست ورزش را انجام می‌دهند.

عوارض اسکن هسته ای برای اطرافیان

دارویی که در انتهای مرحله تست ورزش از طریق آنژیوکت به بیمار تزریق می شود ، یک ماده رادیواکتیو بی‌خطر است. این ماده معمولا تکنسیم یا تالیوم می‌باشد. ماده رادیواکتیوی که در اینجا به مقدار ناچیز بکار می‌رود ، تنها حاوی پرتو گاما است و نقش یک ماده شبرنگ را در محیط تاریک و غیر قابل دسترس داخل بدن بازی می‌کند.

به بیان دیگر ، ماده تزریقی از نوعی انتخاب شده که هیچگونه تابش آلفا یا بتا ندارد (چون انرژی و عوارض احتمالی یک ماده رادیواکتیو ، بیشتر بخاطر تابش ذرات آلفا و بتای آن می‌باشد). بنابراین ،داروی رادیواکتیوی که برای بیمار به مقدار بسیار اندک و با نیمه عمر بسیار کوتاه تجویز می‌شود ، فقط به عنوان یک ردیاب یا نشانه‌گر بی‌خطر به مدت چند ساعت در بدن بیمار باقی می‌ماند و از نظر تابش پرتو یا ترکیب شیمیایی ، ضرری برای بیمار نخواهد داشت.

اسکن هسته ای قلب
3 (60%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربررضا پنجشنبه ۷ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  جناب دکتر با عرض سلام و احترام ...کمال سپاسگزاری را دارم از بابت پاسخ بصورت فایل صوتی جنابعالی در خصوص سوال بنده با کد پیگیری b70wr7799 ... لذا لازم دانستم کلیه مدارک مربوطه را نیز خدمت جنابعالی ارسال کنم و زحمت کشیده آنها را مشاهده فرمائید که آیا نقاط ایسکمی در سیتی اسکن جدید همان نقاطی از ماهیچه های قلب من است که در سی تی اسکن سه سال پیش با omi توضیح داده یا اینکه در نقاط دیگری از ماهیچه قلب ایسکمی جدیدی دارم که البته همکاران آقای دکتر فیروزی نظرشان این بود که سیتی اسکن جدید هیچ تفاوتی با سیتی اسکن سه سال پیش ندارد فقط در نحوه گزارش آن است ...پیشاپیش از حوصله جنابعالی به مشاهده و بررسی مدارک ارسالی بنده سپاسگزارم ....ادمه سوال با کد پیگیریb70wr7799
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۷ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام
   نظر جناب اقاي دكتر فيروزي كاملا قابل اعتماد و صحيح است
 • تصویر کاربرباران جمعه ۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باتشکر از پاسختون……
  فراموش کردم که بگم همسرم تست ورزش هم دادن که مثبت بود و در اسکن قلب تشخیص slight ischemia در قسمت هایی از عضله قلب داده شد و اینکه ایشون احساس درد در قلب و دست چپ هم دارند
  با این حال انجام آنژیوگرافی ضروری است؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
   تكراري
 • تصویر کاربردانشجو پنجشنبه ۳۰ دی ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر
  مادرم بلافاصله بعد از تجویز دکتربیمارستان وقت اسکن گرفتن و بدون رعایت نکات قبل از اسکن مثل عدم مصرف چای و داروی متورال ،مرحله اول اسکن هسته ای قلب انجام دادن. من از مسئول بخش اسکن سوال کردم که چرا این نکات رو به مادرم نگفتن ،تا بعد از رعایت این نکات یک روز دیگه اسکن رو انجام میدادن . گفتند برای مرحله اول اسکن رعایت نکات مهم نیست.و برای مرحله دوم رعایت یک سری نکات مهم است.ببخشید آقای دکتر ،چرا برای مرحله اول مهم نیست ولی برای مرحله دوم باید رعایت کرد؟آیا عدم رعایت در نتیجه اسکن تاثیری دارد ؟مادرم مرحله اول تزریق دارو داشتند و حدود ۳ ساعت طول کشید و انجام مرحله دوم ۱۲ روز بعد است.باآرزوی سلامتی و سعادت ،موفق باشید.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۳۰ دی ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام
   مرحله اول رست يا استراحت است
   در مرحله استرس شرايط بايد حفظ شود
 • تصویر کاربرمریم یکشنبه ۳ مرداد ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلتم آقای دکتر.ببخشید من مزاحم شدم دوروز پیش و لطف کردید جواب سوالم رو دادید.نتیجه اسکن رو براتون مینویسم میشه لطفا نظرتوم رو بگيد
  Non_transmural mi involving the apex, anterior wall from midventricle to apex. And in froapical segment with moderate residual ischemia is suggested.
  به نظرتون پدرم که اکو خوب داشته، بدون هیچ نشانه ای حتی در فعالیت سنگین، با اين نتيجه باید انژیو بشن؟ خیلی ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۳ مرداد ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام
   بله انجام آنژيوگرافي رو قطعا توصيه ميكنم حتي با اكو نرمال
 • تصویر کاربرساراآقاجانی سه شنبه ۲۵ اسفند ۹۴( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام،من۲۵ سال سن دارم ودچارmvpهمراه باmrیک تادومثبت هستم،وکلا هیچ مشکلی نداشتم تا اوایل سال ۹۴که یک زایمان زودرس داشتم وبعداز آن ضربانم زیاد شد وبه۱۱۰تارسید کادکترم به من متورال داد نصف صبح ونصف شب،بعداز این مشکل احساس میکنم دچارpvcشده ام،وقتی راه میرم ویا فعالیت شدید دارم بیشتر میشود این حالت زمانی کاسمت قلبم دراز میکشم ویا استرس دارم هم وجوددارد.میخواستم بدونم چقدرpvcجدی اس؟درضمن من ازگذاشتن هولتر میترسم،وتاالان دکتر به من پیشنهاد هولتررانکرده،چند pvcدرروز خطرناک نیست؟ من خیلی نگرانم،چون قصد بارداری دارم،درضمن efمن ۵۵٪است،لطفا منو راهنکایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۵ اسفند ۹۴( 3 سال پیش)
   سلام
   در مجموع ضربانهاي بطني نابجا بازاسترس تشديد ميشود.
   براي حاملگي هم تگراني وحود ندارد ولي بهت است متورال با بتا بلوكرهاي محلول در آب جايگزين شود ز
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر