سندرم حاد عروق کرونر (Acute coronary syndrome (ACS

سندرم حاد عروق کرونر یا بیماری acs واژه ای فراگیر است که در دل خود آنژین ( unstable Angina) و آنفارکتوس میوکارد را گنجانده است.

آنفارکتوس حاد میوکارد خود به دو نوع مختلف STEMI و NSTEMI بروز پیدا می کند. علت بروز STEMI در اثر انسداد یکی از عروق اصلی کرونر است. سندرم حاد عروق کرونر از تشکیل پلاک اترواسکلروتیک در عروق کرونر ناشی می شود.

شاه علامت اصلی ACS , درد قفسه سینه است. با این وجود ۲۰ درصد افراد بی علامت هستند( silent MI).

روش رایج تشخیص سندرم حاد عروق کرونر از طریق الکتروکاردیوگرام صورت می گیرد. روش تشخیصی دیگر، ردیابی آنزیم های حاصل از انفارکتوس میوکارد است. ( منظور تروپونین و کراتین کیناز است که تروپونین برای این تشخیص  اختصاصی تر تلقی می شود)

اهداف درمان در STEMI و NSTEMI

 ۱_ برقراری خون رسانی به شریان مربوطه و کاهش نیاز قلب به اکسیژن
۲_ تسکین علایم بیمار
۳_ در بیمار مبتلا به STEMI می بایست ظرف کم تر از ۳۰ دقیقه پس از پذیرش و تجویز داروی ترومبولیتیک ، خونرسانی به قلب برقرار شده باشد . چنانچه بیمار نیازمند PCI است ، می بایست ظرف ۹۰ دقیقه از بروز علایم اقدام شود.

درمان سندرم حاد عروق کرونر

درمان سندرم حاد عروق کرونر بر برقراری پرفیوژن قلب استوار است که با استراتژی های مختلفی مثل آنژیوپلاستی ، تجویز داروهای ترومبولیتیک، آنتی کواگولانت و ضد پلاکتی صورت می گیرد. درمان غیر دارویی شامل PCI و جراحی CABG است.

طبق گایدلاین های ACC و AHA اقدامات اولیه شامل، اکسیژن (چنانچه غلظت اشباع اکسیژن کم تر از ۹۰ درصد باشد)، نیتروگریسیرن زیرزبانی ، آسپیرین یا پلاویکس ، ملین ، بتا بلاکر ، استاتین و آنتی کواگولانت است.

درمان STEMI

 درمان STEMI یک اورژانس پزشکی تلقی می شود:

۱_ تجویز اکسیژن ، نیتروگریسیرن ( زیرزبانی یا وریدی ) ، اسپیرین یا کلپپیدوگرل ( اگر اسپیرین تحمل نشه ، کلپپیدوگرل ) و مورفین

۲_ بسته به این که چقدر از واقعه گذشته باشد ، رویکرد درمان متفاوت است.

حالت اول ، کم تر از ۱۲ ساعت از واقعه گذشته باشد . در صورت عدم دسترسی زودهنگام به مرکز دارای PCI فیبرینولیتیک داده میشود و در این حالت دسته داروهای Thienopyridines تجویز میشود.

چنانچه هدف PCI باشد، ابتدا پلاویکس یا پراسوگرل تجویز می شود و چنانچه که هدف تجویز فیبرینولیتیک باشد، ابتدا فیبرینولیتیک تجویز می شود و سپس پلاویکس ادامه میابد. بهترین اثرات سودمند داروهای فیبرینولیتیک زمانی است که فرد در ریسک خونریزی نباشد و ظرف تا ۳-۲ ساعت از شروع علایم تجویز شود و حداکثر تا ۱۲ ساعت فرصت برای تجویز داروهای فیبرینولیتیک وجود دارد . تجویز داروهای فیبرینولیتیک به بیماران Unstable Angina و NSTEMI توصیه نمی شود.

پس از تجویز فیبرینولیتیک بعد از ۱۲ ساعت یا بعد از چک pt …iNR که باید زیر ۲ باشد، می توان هپارین، انوکساپارین یا فونداپارینوکس را تجویز کرد. چنانچه برای بیمار PCI انجام شده باشد، مهارکننده های گلیکوپروتئین IIb/IIa (در موارد خاص AcUteMI) به همراه با اسپرین و پلاویکس داده می شود. از داروهای فیبرینولیتیک که برای STEMI مورد تجویز قرار می گیرد می توان به Alteplase , reteplas ، tenecteplase و استرپتوکیناز اشاره کرد.

چنانچه بیش از ۱۲ ساعت از واقعه STEMI گذشته باشد آنژیو بر فیبرینولیتیک ارجح تر است.

در این حالت به بیمار پلاویکس و آسپرین تجویز می شود و بعد از انجام آنژیو بر اساس جواب آنژیوگرافی عمل CABG و یا PCI صورت می گیرد . زمانی بیمار برای PCII بستری است و تا انجام آنژیو زمان زیادی ممکن است طول بکشد هپارین یا انوکساپارین را به همراه پلاویکس و آسپرین میدهند و در بعضی موارد خاص Acute MI در زمان آنژیو مهار کننده های گلیکوپروتئین IIb/IIIa تجویز می کنند.

پس از طی شدن مراحل اولیه برای بیمارSTEMI ، داروهای زیر برای بیمار در نظر گرفته می شود:

۱_ ACE inhibitors or ARB
۲_ aldosterone antagonists
۳_ beta blockers
۴_ Statin

درمان NSTEMI

مراحل اولیه درمان مشابه STEMI است ( اکسیژن، نیتروگریسیرن زیرزبانی یا وریدی، مورفین، اسپیرین یا پلاویکس، بتابلاکر ، ACE inhibitors و یا ARB). سپس با دو رویکردinvasive و یا conservative درمان پی گرفته می شود.

درمان Invasive( تهاجمی ) درمان انتخابی می باشد و در ۷۲ ساعت اول بهتر است انجام شود. در این حالت درمان با آنتی کواگولانت آغاز می شود (هپارین، enoxaparin ، Bivalirudin و یا fondaparinux ). قبل از شروع آنژیوگرافی حداقل یکی از داروهای کلپپیدوگرل یا پراسوگرل تجویز می شود، سپس آنژیوگرافی صورت می گیرد و در صورت لزوم PCI و یا عمل CABG صورت می گیرد.

رویکرد Conservative در مواردی انجام می شود که ریسک انجام آنژیوگرافی بر سود آن بیشتر باشد و بیمار بیماری های مزمن پیشرفته داشته باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میرهاشمی شنبه ۲۸ اسفند ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و ادب، سپاس از بزرگ منشی تان در جواب سوال و راهنمایی،
  بنده حدود سه سال است، در ابتدا دچار تپش قلب شدم که به علت قطع نشدن همان روز به بیمارستان رفته و بستری شدم که با دارو کنترل شد و بعد از سه روز بعنوان بیمار عادی مرخص کردند،
  اما بعد از آن تا الان حدود سه سال دچار درد دایمی قفسه سینه هستم، تکرار می کنم درد دایم بدون حتی یک ثانیه قطعی، بخدا ناامید شدم دیگه، اکو، تست ورزش، اسکن هسته ای هم طی این مدت انجام دادم و می گویند مشکلی نیست، دستگاه گوارش رو هم آندوسکوپی کردم که مشکلی نبود، چند وقتی هم روانشناس دارو داد، اما به هیچ وجه درد برطرف نمی شود، در هنگام کار و اشتغال درد کمتر است و در زمان استراحت بیشتر،
  تو. رو خدا کمک کنید راهنمایی کنید بخدا خسته شدم از درد دایمی تو را خدا کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۸ اسفند ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام
   قطعا قلبي نيست
   فوق متخصصين درد ميتونن كمكتون كنن
 • تصویر کاربر هاتف سه شنبه ۱۷ اسفند ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما .
  آقای دکتر من 35 سالمه و از نظر جسمانی هم مشکل خاصی ندارم اما حدود 5 ویا 6 ماهه که درد سینه دارم . البته این درد اوایل خیلی کمتر بود و بیشتر سمت چپ قفسه سینه بود اما کم کم درد بیشتر شد و به سمت راست قفسه سینه هم رسید . راستش اوایل فکر میکردم مشکل قلبی باشه و فکر میکردم هر لحظه ممکن سکته قلبی کنم آخه درد دقیقا روی ناحیه قلبم بود و یه وقتایی اینقدر شدید بود که نفسم بند میومد اما کم کم درد توی سینه ام پخش شد و الان یه جای مشخص درد نمیکنه و هر دفعه یه جای سینه ام درد میگیره . اما مسئله اینجاست که درد شدید تر شده و بیشتر به سمت راست سینه فشار میاره . آقای دکتر عذر میخوام از اونجایی که من عادت دارم موقع خواب معمولا دمر میخوابم جدیدا وقتی دمر مخوابم قفه سینه ام چنان دردی میگیره که به واقع نفسم بند میاد نمیدونم دقیقا چیه اما مثل این میمونه که دندهام فرو میره توی ریه ام و یا ریه ا م زیر فشار بدنم له میشه در حالی که تا چند ماه پیش اصلا همچین مشکلی نداشتم . درست نمیتونم توضیحش بدم اما به هرحال این مشکلیه که من دارم و ممنون میشم که راهنماییم کنید و بهم بگید که مشکل سینه ام واقعا چیه . بازم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۷ اسفند ۹۵( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر ف. یکشنبه ۱۵ اسفند ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  من نه فشار خون دارم.نه اضافه وزن دارم ورزش هم می کنم.سابقه بیماری قلبی هم در خانواده نداریم.ولی حدود 2 ماه است که برای یک ثانیه یا کمتر احساس ناراحتی در سمت چپ سینه دارم.شبها روی سینه ام میخوابم همیشه.ایا این درد مهم است یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۵ اسفند ۹۵( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۳ اسفند ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید
  پسری هستم 17ساله من نزدیک به یک هفته هست که دقیقا روی سینه چپم وقتی از خواب بیدار میشم درد میگیره حتی یه بار هم شد که شب بیدار شدم دست چپم و شانه سمت چپم هم درد داشت
  خواهشا رهنماییم کنین در ضمن به خاطر بیماری معده که اسید معده ام زیاد بود 21کیلو وزن کم کردم 82کیلو بودم الان 61 هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ اسفند ۹۵( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر استادزاده پنجشنبه ۲۸ بهمن ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام مادر بنده با سن 63 سال سال بعد تست ورزش که مثبت شد..سال93 انژیوگرافی انجام دادن و نرمال بود اما بعد از آن درد ادامه داشت تا اینکه در اکو های متعدد مشخص شد دریچه قلب مشکل دارد و درد قفسه سینه و درد دست چپ و پشت شدید شده است هر پزشکی مراجعه میکنم درمان خاص نمیدهند واقعا سر در گم هستم نمیدانم باید چیکار کنم ازتون خواهش میکنم بگید من چیکار کنم بفرمایید اگه لازمه خدمت شما برسم مادر را.
  ممنون میشم بسیار که پاسخ بفرمایید ...قرص هایی که در حال حاضر مصرف میشه: هیدروکلروتیازید50///کاپتوپریل 25/////دروکانتین2/6//////و در موارد درد قرص زیر زبانی..... باز هم سپاس گزارم...تصویر انژیو و اخرین اکو ارسال گردید. در ضمن درد مستمر نیست . اقای دکتر متاسفانه در سوال قبلی جواب اکو ارسال نشده بود که مجدد خدمت حضرت عالی ارسال میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ بهمن ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام اكو بيمار را ديدم
   نيازمند كار خاصي نيستند
   لطفا انژيو رو هم برام بفرستين
   ممنونم
  2. تصویر کاربر استادزاده سه شنبه ۲۶ بهمن ۹۵( 3 سال پیش)
   اقای دکتر عزیز ممنونم ممنون از پاسخگویی شما
   ارزو میکنم همیشه سالم و سلامت باشید موفق باشید
   انژیو گرافی را خدمت شما در این پاسخ ارسال میکنم

   اقای دکتر درد قفسه سینه و دست چپ و پشت مادر چیکار کنم؟ راه حل ش چیه ممنونم ممنون از شما دکتر عزیز
   اقای دکتر انژیو گرافی تاریخ انقضا داره...تاریخ انژیو برای سال 93 میباشد.
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ بهمن ۹۵( 3 سال پیش)
   انژيو رو نديدم
   لطفا بفرستيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات