سندرم حاد عروق کرونر (Acute coronary syndrome (ACS

سندرم حاد عروق کرونر یا بیماری acs واژه ای فراگیر است که در دل خود آنژین ( unstable Angina) و آنفارکتوس میوکارد را گنجانده است.

آنفارکتوس حاد میوکارد خود به دو نوع مختلف STEMI و NSTEMI بروز پیدا می کند. علت بروز STEMI در اثر انسداد یکی از عروق اصلی کرونر است. سندرم حاد عروق کرونر از تشکیل پلاک اترواسکلروتیک در عروق کرونر ناشی می شود.

شاه علامت اصلی ACS , درد قفسه سینه است. با این وجود ۲۰ درصد افراد بی علامت هستند( silent MI).

روش رایج تشخیص سندرم حاد عروق کرونر از طریق الکتروکاردیوگرام صورت می گیرد. روش تشخیصی دیگر، ردیابی آنزیم های حاصل از انفارکتوس میوکارد است. ( منظور تروپونین و کراتین کیناز است که تروپونین برای این تشخیص  اختصاصی تر تلقی می شود)

اهداف درمان در STEMI و NSTEMI

 ۱_ برقراری خون رسانی به شریان مربوطه و کاهش نیاز قلب به اکسیژن
۲_ تسکین علایم بیمار
۳_ در بیمار مبتلا به STEMI می بایست ظرف کم تر از ۳۰ دقیقه پس از پذیرش و تجویز داروی ترومبولیتیک ، خونرسانی به قلب برقرار شده باشد . چنانچه بیمار نیازمند PCI است ، می بایست ظرف ۹۰ دقیقه از بروز علایم اقدام شود.

درمان سندرم حاد عروق کرونر

درمان سندرم حاد عروق کرونر بر برقراری پرفیوژن قلب استوار است که با استراتژی های مختلفی مثل آنژیوپلاستی ، تجویز داروهای ترومبولیتیک، آنتی کواگولانت و ضد پلاکتی صورت می گیرد. درمان غیر دارویی شامل PCI و جراحی CABG است.

طبق گایدلاین های ACC و AHA اقدامات اولیه شامل، اکسیژن (چنانچه غلظت اشباع اکسیژن کم تر از ۹۰ درصد باشد)، نیتروگریسیرن زیرزبانی ، آسپیرین یا پلاویکس ، ملین ، بتا بلاکر ، استاتین و آنتی کواگولانت است.

درمان STEMI

 درمان STEMI یک اورژانس پزشکی تلقی می شود:

۱_ تجویز اکسیژن ، نیتروگریسیرن ( زیرزبانی یا وریدی ) ، اسپیرین یا کلپپیدوگرل ( اگر اسپیرین تحمل نشه ، کلپپیدوگرل ) و مورفین

۲_ بسته به این که چقدر از واقعه گذشته باشد ، رویکرد درمان متفاوت است.

حالت اول ، کم تر از ۱۲ ساعت از واقعه گذشته باشد . در صورت عدم دسترسی زودهنگام به مرکز دارای PCI فیبرینولیتیک داده میشود و در این حالت دسته داروهای Thienopyridines تجویز میشود.

چنانچه هدف PCI باشد، ابتدا پلاویکس یا پراسوگرل تجویز می شود و چنانچه که هدف تجویز فیبرینولیتیک باشد، ابتدا فیبرینولیتیک تجویز می شود و سپس پلاویکس ادامه میابد. بهترین اثرات سودمند داروهای فیبرینولیتیک زمانی است که فرد در ریسک خونریزی نباشد و ظرف تا ۳-۲ ساعت از شروع علایم تجویز شود و حداکثر تا ۱۲ ساعت فرصت برای تجویز داروهای فیبرینولیتیک وجود دارد . تجویز داروهای فیبرینولیتیک به بیماران Unstable Angina و NSTEMI توصیه نمی شود.

پس از تجویز فیبرینولیتیک بعد از ۱۲ ساعت یا بعد از چک pt …iNR که باید زیر ۲ باشد، می توان هپارین، انوکساپارین یا فونداپارینوکس را تجویز کرد. چنانچه برای بیمار PCI انجام شده باشد، مهارکننده های گلیکوپروتئین IIb/IIa (در موارد خاص AcUteMI) به همراه با اسپرین و پلاویکس داده می شود. از داروهای فیبرینولیتیک که برای STEMI مورد تجویز قرار می گیرد می توان به Alteplase , reteplas ، tenecteplase و استرپتوکیناز اشاره کرد.

چنانچه بیش از ۱۲ ساعت از واقعه STEMI گذشته باشد آنژیو بر فیبرینولیتیک ارجح تر است.

در این حالت به بیمار پلاویکس و آسپرین تجویز می شود و بعد از انجام آنژیو بر اساس جواب آنژیوگرافی عمل CABG و یا PCI صورت می گیرد . زمانی بیمار برای PCII بستری است و تا انجام آنژیو زمان زیادی ممکن است طول بکشد هپارین یا انوکساپارین را به همراه پلاویکس و آسپرین میدهند و در بعضی موارد خاص Acute MI در زمان آنژیو مهار کننده های گلیکوپروتئین IIb/IIIa تجویز می کنند.

پس از طی شدن مراحل اولیه برای بیمارSTEMI ، داروهای زیر برای بیمار در نظر گرفته می شود:

۱_ ACE inhibitors or ARB
۲_ aldosterone antagonists
۳_ beta blockers
۴_ Statin

درمان NSTEMI

مراحل اولیه درمان مشابه STEMI است ( اکسیژن، نیتروگریسیرن زیرزبانی یا وریدی، مورفین، اسپیرین یا پلاویکس، بتابلاکر ، ACE inhibitors و یا ARB). سپس با دو رویکردinvasive و یا conservative درمان پی گرفته می شود.

درمان Invasive( تهاجمی ) درمان انتخابی می باشد و در ۷۲ ساعت اول بهتر است انجام شود. در این حالت درمان با آنتی کواگولانت آغاز می شود (هپارین، enoxaparin ، Bivalirudin و یا fondaparinux ). قبل از شروع آنژیوگرافی حداقل یکی از داروهای کلپپیدوگرل یا پراسوگرل تجویز می شود، سپس آنژیوگرافی صورت می گیرد و در صورت لزوم PCI و یا عمل CABG صورت می گیرد.

رویکرد Conservative در مواردی انجام می شود که ریسک انجام آنژیوگرافی بر سود آن بیشتر باشد و بیمار بیماری های مزمن پیشرفته داشته باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌ آقای دکتر. خسته نباشین. آقای دکتر من ۳۷ سالمه و چند روزه سمت چپ زیر قلبم یه دردی دارم که تقرببا به صورت تیر کشیدن هستش. البته من به نظر خودم جای دردم یه جاییه که بیشتر به معده میخوره تا قلب چون بعضی وقتها پایین تره انگار ولی چون بالاس معمولا و نزدیک قلب به نظرم‌ ممکنه قلبم‌ باشه. آقای دکتر دردش تقریبا اینجوریه که وقتی جمع میشه شکمم یا بعد از جمع شدن کشیده میشه درد میگیره. یعنی مثلا عذر میخوام موقع دستشویی رفتن موقع نشستن‌که فشار روشه یا وقتی بلند میشم و بدنم‌صاف میشه درد میگیره. یا وقتی جلوی کامپیوتر یکم قوز کردم و شکم‌و قفسه سینه ام‌جمع شده درد میگیره. و دردش هم اکثرا به صورت تیر کشیدن شدیده. ولی تو حالتهای عادی راه رفتن یا خوابیدن یا کار با کامپیوتر درد نداده معمولا. و دستم هم درد نمیکنه یا فکم. بعضی وقتها تو همون زمانهایی که عرض کردم حس میکنم پشت قلبم‌هم درد میگیره ولی کم اتفاق افتاده و زیاد نیست. میخواستم بدونم باید اقدامی بکنم و میتونه خطرناک باشه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام درد شما قلبی نیست
 • تصویر کاربر عزیزی سه شنبه ۱۲ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام.پدر من ۵۰ساله هستند سابقه فشار خون دارند و کلا داروهاشون را نامنظم مصرف میکنند و۴سال قبل آنژیوپلاستی انجام دادند و۳تا استنت دارند.دیروز دچار دردخفیف قلبی شدند.به اورژانس مراجعه کردیم تروپونین مثبت شد و NSTEMIبودند.دارو دریافت کردند و بارضایت شخصی مرخصشان کردیم تا هفته بعد که تعطیلات تمام شود به پزشک قبلی خود در تهران برای آنژیوگرافی مراجعه کنند.آیا این یک هفته که در خانه هستند ایرادی ندارد؟برایشان مشکل حادی بوجود نمی آید؟الان درحال مصرف دارو هستند
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۲ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود بر شما جناب دکتر نجفی و تبریک سال نو . پسر ۲۲ ساله ام بشدت از درد زیر کتف چپش شکایت دارد ایشان تا کنون هیچ گونه بیماری زمینه ای نداشته است توصیه شما چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام این نوع درد قلبی نیست و عضلانی هست مسکن استفاده کنند

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌اقای دکتر ..همسرم ۲۱سالشه دوساله ک مشکل قلبی داره ..رفته دکتر میگن رگ‌اضافی داره و مادرزادیه و ابلیشین انجام دادن ولی هیچ‌تاثیری نداشت ..الان‌خیلی اذیتش میکنه هرشب میره بیمارستان‌امپول متورال میزنه تا درد قلبش اروم‌بشه چن‌شبه همراه قلب درد سرگیجه هم‌داره ...کلی دکتر رفتیم‌ولی اصلا جواب قاطعی بهمون ندادن شوهرم‌روز ب روز داره بدتر میشه لطفا کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام

   آریتمی باعث درد نمی شه و ابلیشن روی درد هیچ تاثیری نداره

   ابلیشن صرفاً آریتمی را درمان می کند

   برای درد قلب جداگانه باید بررسی شوید

   اگر اضطراب دارند  باید به روانپزشک مراجعه کنند چون اضطراب هم باعث درد میشه

 • تصویر کاربر داوودى شنبه ۲ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب، اختصاراً، مرد، ٤٢ ساله، ساكن تهران، سيگارى نيستم، هيچ بيمارى خاصى نداشته و ندارم و داروى خاصى مصرف نميكنم.مدت ٢ هفته است كه درد در قسمت چپ سينه و قلب دارم كه با فعاليت شدت يافته و با استراحت بهتر مى شود. هيچكدام از علائم كرونا را ندارم. اين درد بسيار نگرانم كرده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام

   این درد قلبی هست

   آسپرین ۸۰ روزی یک عدد و اتورواستاتین ۴۰ عصرها یک عدد استفاده کنید و بعد از برطرف شدن شرایط فورا به متخصص قلب مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر