خطرات و عوارض بعد از آنژیوگرافی قلب برای چه افرادی بیشتر است؟

0

اگر بخواهیم در مورد عوارض بعد از آنژیوگرافی صحبت کنیم، باید بگوییم که انجام آنژیوگرافی از طریق مچ دست در مقایسه با انجام آن از طریق کشاله ی ران عوارض جانبی کمتری را ایجاد می کند.

با این حال برخی افراد، پس از آنژیوگرافی دچار عوارضی می شوند که در ادامه به آنها می پردازیم.

هری ریختن دل

حین انجام آنژیوگرافی، ممکن است کمی احساس لرزش قلب و درد خفیف در قفسه ی سینه خود داشته باشید. اگر کاتتر برای شما از طریق کشاله ران وارد شده باشد، ممکن است در همان پا متوجه احساس قلقلک، مور مور شدن و سوزن سوزن شدن شوید. ممکن است ماده ی حاجبی که طی فرآیند استفاده می شود، باعث احساس گرگرفتگی، تاری دید، ایجاد سرفه یا حتی احساس ناخوشایند در شما شود. این علائم خفیف بوده و سریعا ازبین می روند، اما چنانچه متوجه آن ها شدید به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید. ممکن است در محلی که کاتتر وارد شریان شده است دچار مقداری کبودی، تورم یا خونریزی شوید. این اتفاق باید بعد از چند روز خود به خود برطرف شود. اگر ادامه داشت، با متخصص قلب یا پرستارتان تماس بگیرید.

عوارض بعد از آنژیوگرافی

بیشتر افراد بعد از آنژیوگرافی دچار عوارض خاصی نمی شوند. هرگونه عارضه ای که ایجاد شود، خفیف بوده و به سادگی درمان می شود. با این حال برخی از عوارض بعد از آنژیوگرافی عبارتند از:

⚠ عفونت بعد از آنژیوگرافی

ممکن است در محل ورود کاتتر دچار عفونت شوید، گرچه این مورد نادر است. ممکن است زخم شما قرمز و متورم شود و طی روزهای ابتدایی بعد از آنژیوگرافی از آن چرک خارج شود. اگر بعد از آن که به خانه رفتید متوجه آن شدید، با بیمارستانی که در آن آنژیوگرافی انجام داده اید، تماس بگیرید. شما باید در هنگام ترک بیمارستان از آن ها شماره ی تماس بگیرید. ممکن است نیاز به یک دوره استفاده از آنتی بیوتیک داشته باشید.

⚠ واکنش حساسیتی (آلرژیک) به رنگ

بعضی از افراد به رنگی که در طی آنژیوگرافی استفاده می شود، واکنش حساسیتی نشان می دهند. این اتفاق معمولا بعد از چند روز بهتر می شود، اما پزشک شما برای درمان و پیشگیری از وقوع آن می تواند برای شما داروهایی تجویز کند.

درصورتی که هرگونه حساسیتی دارید، باید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر هر نوع حساسیت یا آسم دارید، احتمال بیشتری دارد که به ماده حاجب، واکنش حساسیتی نشان دهید.

⚠ مشکلات کلیه بعد از آنژیوگرافی

از عوارض بعد از آنژیوگرافی می توان به مشکلات کلیه اشاره کرد؛ به خصوص اگر کلیه های شما نیز به خوبی کار نکنند. قبل از آنژیوگرافی، اگر هرگونه مشکل کلیه ای دارید، به متخصص قلب خود بگویید، زیرا ممکن است از ماده حاجب دیگری استفاده کند.

خطرات آنژیوگرافی

دکتر قلب شما می تواند با اطمینان از این که قبل از آنژیوگرافی بدن شما آب کافی داشته دارد، خطر ایجاد مشکلات کلیه ای را کاهش دهد.

همچنین درصورتی که دیابت یا فشار خون بالا دارید، شانس بیشتری برای دچار شدن به مشکلات کلیه ای خواهید داشت. درصورتی که از متفورمین استفاده می کنید (یک داروی متداول برای دیابت)، به پزشک خود بگویید. ممکن است نیاز باشد تا دو روز بعد از آنژیوگرافی استفاده از این دارو را متوقف کنید.

⚠ ریتم غیرطبیعی قلب (آریتمی)

ممکن است در اثر ورود کاتتر به قلبتان یا به دلیل تزریق ماده حاجب، دچار آریتمی شوید. اگر این اتفاق در هنگام آنژیوگرافی ایجاد شود، پزشکتان بی درنگ آن را درمان خواهد کرد.

⚠ تجمع خون زیر پوست (هماتوم)

اگر خون درهنگام آنژیوگرافی از عروق خارج شود، میتواند زیر پوست تجمع یابد. به این اتفاق هماتوم می گویند. ممکن است نیاز باشد که هماتوم را تخلیه کنید. اگر بعد از رفتن به خانه متوجه مشکلی شدید، با بیمارستانی که در آن آنژیوگرافی انجام داده اید، تماس بگیرید.

⚠ حمله ی قلبی یا سکته ی مغزی

به صورت خیلی نادر، نوک کاتتر می تواند باعث کنده شدن لخته ی خون یا پلاک چربی از دیواره عروق خونی شود. ممکن است که این لخته یا پلاک چربی عروقی که خون رسانی به قلب یا مغز را بر عهده دارد، را مسدود کند و منجربه حمله ی قلبی یا سکته ی مغزی شود.

عوارض آنژیوگرافی

در صورتی که شما مشکلات سلامتی دیگری مانند حساسیت یا مشکل کلیه ای دارید، احتمال بیشتری وجود دارد که به عوارض دچار شوید. پزشک شما در مورد فواید و مضرات آنژیوگرافی با شما صحبت خواهد کرد.

آیا کودکان می توانند آنژیوگرافی انجام دهند؟

کودکان می توانند آنژیوگرافی انجام دهند. هدف از آنژیوگرافی کودکان در درجه اول، تشخیص دقیق مشکلات قلبی آنهاست.

آنژیوگرافی کودکان همانند بزرگسالان بوده، اما معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. این به دلیل آن است که ممکن است کودکان بی حرکت بودن در هنگام آزمایش را سخت بدانند. اگر کودک شما بیهوش شود، به معنی آن است که هنگام آنژیوگرافی هوشیار نخواهد بود. کارکنان بیمارستان تمام کارهای لازم برای مراقبت از کودک شما در هنگام آنژیوگرافی را انجام خواهند داد.

کارکنان به صورت ویژه ای برای انجام آنژیوگرافی کودکان آموزش دیده اند. آن ها مقدار اشعه ای که به کودک شما تابیده خواهد شد را برحسب جثه ی فرزندان تنظیم خواهند کرد. این به دلیل حساسیت بیشتر کودکان در برابر اشعه است. کارکنان اطمینان حاصل خواهند کرد که نوع ماده حاجب مورد استفاده و کاتتر برای کودک مناسب است.

اگر در مورد انجام آنژیوگرافی برای کودکتان نگران هستید، در مورد عوارض بعد از آنژیوگرافی قلب با پزشک متخصص قلب صحبت کنید. شما میتوانید از فواید و معایب آنژیوگرافی آگاه شوید و بدانید آیا جاگزینی برای آن وجود دارد یا خیر؟

آیا آنژیوگرافی دردناک است؟

معمولا آنژیوگرافی دردناک نیست. معمولا این فرآیند تحت بی حسی موضعی برای شما انجام می شود. این به معنی آن است که در محل ورود کاتتر دردی احساس نخواهید کرد. اگر نگران یا مضطرب هستید، میتوانند به شما قبل از آزمایش آرامش بخش بدهند. این کار باعث رهایی از نگرانی و اضطراب خواهد شد.

چرا باید قبل از این فرآیند استفاده از وارفارین را متوقف کنم؟

ممکن است پزشکتان از شما بخواهد چند روز قبل از فرآیند استفاده از وارفارین را متوقف کنید. این کار باعث کاهش خطر خونریزی بعد و در هنگام آنژیوگرافی شود. اما بدون مشورت با پزشک استفاده از هرگونه دارو را متوقف نکنید.

وارفارین

وارفارین یک داروی ضد انعقاد است، چیزی که باعث کاهش ایجاد لخته ی خون می شود. اگر بیماری مانند فیبریلاسیون دهلیزی داشته باشید، ممکن است نیاز به استفاده از وارفارین داشته باشید.

اگر دارویی را همیشه مصرف می کنید، آن را به پزشکتان نشان دهید تا در مورد استفاده یا عدم استفاده از آن قبل از آنژیوگرافی توصیه های لازم را به شما اعلام کند.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جلال جمعه ۹ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بعد اکو کاردیو گرافی به تشخیص پزشک متخصص جهت اطلاع بیشتر نیازبه آنژیوگرافی دارم تشخیص اولیه گشادی رگ آئورت لطفا راهنمایی بفرمایید آیا راهی دیگر بجز شریان پا بدون جراحی برای آنژیوگرافی وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام شرح حالتون دقیق و کامل نیست

   باید بیمار و مدارک دیده بشن تا بشه نظر داد

 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت جناب آقای دکتر
  دخترم 37 سالشه که اخیرا در حین راه رفتن قفسه سینه‌ش درد گرفت به پزشک قلب مراجعه کردیم تمام مراحل رو تا آنژیوگرافی پیش رفت، سی دی آنژیوگرافی را چند پزشک هم دیدند گفتند گرفتگی چند رگ وجود دارد و تشخیص عمل باز دادن حالا دخترم بخاطر اینکه باید عمل باز بشه استرس شدیدی پیدا کرده و خیلی بیقراره به نظر شما میشه کمی تاریخ عمل را به تاخیر بیندازیم در چنین شرایط چه نکاتی را رو باید رعایت کنیم واقعا مستاصل شدم چونکه با این روحیه چطوری میتونه برای عمل آماده باشه.
  خواهش می‌کنم راهنمایمون کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   اگر گرفتگی عروق دارند باید یا استنت بزارند و یا عمل شوند

   به هر حال بهتره اقدام درمانی هر چه زودتر انجام بشه

 • تصویر کاربر صبا دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، همسر من 10 روز پیش با گرفتگیه حدود 90 درصد رگ ال ای دی دچار حمله قلبی شد. همسرم سی و شش سالش هست و دکتر از استنت دارویی برای درمانش استفاده کرد. از اون روز علائمی نداره ولی جدیدن متوجه شدیم وقتی فقط از یک بالشت استفاده میکنه تنفسش صدا دار میشه و گاهی یهو از خواب میپره برای چند ثانیه. آیا نشانه مشکلی هست و نیاز به مراجعه به پزشک هست؟ دکتر 3 هفته استراحت مطلق تجویز کردن و گفتن یک ماه بعد از عمل برای انجام آزمایشات بریم بیمارستان.آیا لازمخ زودتر اقدام کنیم برای آزمایشات؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه نارسایی قلبی یا آپنه خواب باشه 

   بهتره به پزشکتون اطلاع بدید

  2. تصویر کاربر صبا یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   ممنون از شما دکتر مهربون. ممنون که همراهی میکنین. ما در هند اقامت داریم و دکترای اینجا اصلا همدلی نمیکنن. امیدوارم یکروز شمارو ببینیم.
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   ممنونم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید محضر آقای دکتر نجفی.بنده ۳۳سالمه که حدود ۱۶ماهه که به علت گرفتگی عروق ۳تا فنر تو رگهای قلبم گذاشتن . میخواستم بدونم تا چه زمانی باید قرص پلاویکس را مصرف کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   حداقل یک سال

   ادامه بعد از یکسال به شرایط بیمار بستگی داره

 • تصویر کاربر سمیه جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اگر بیماری اورژانسی نیاز به آنژیوگرافی داشته باشد و پلاکت بالا داشته باشد .بیش از دو میلیون ، آیا می تواند به طور معمول با مصرف 8 پلاویکس آنژیو کند؟ خطر تدومبوز ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   باید پلاکت به تعداد تقریبا نرمال برسه و علتش هم مشخص بشخ

   باید قبلش با متخصص خون مشورت کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر