بهترین ورزش برای بیماران قلبی

قدیمی ها راست میگفتند! ورزش و ورزیدگی بدن، تکاپو و حرکت و سلامتی بدن را تامین میکند. کسی از اهمیت ورزش برای سلامتی بی خبر نیست. پس چه در شرایط سلامتی و چه در  وضعیت بیماری ما موظفیم به بدن خود رسیدگی کنیم. برای کسانی که بیماری قلبی دارند، ورزش و تمرین مداوم بسیار ضروری است. فعالیت فیزیکی می‌تواند ماهیچه قلب را قوی کند و باعث تنظیم فشار و سطح کلسترول خون شود. در این مقاله ورزش های خوب و مفید برای بیماران قلبی را بررسی میکنیم…

ورزش و قلب سالم

اگر بیماری قلبی دارید حتماً به‌صورت مداوم ورزش کنید.

ورزش، ماهیچه قلب را تقویت می‌کند و باعث می‌شود بدون اینکه در قفسه سینه‌تان احساس درد داشته باشید یا علائم دیگری را تجربه کنید، راحت به فعالیت بپردازید.

⚠قبلاً افراد بر این باور بودند که ورزش شدید برای کسانی که در معرض ابتلا به بیماری قلبی هستند خطرناک است اما شواهد اخیر نشان داده که هرچه تمرین‌های ورزشی شدیدتر باشند، برای قلب فایده بیشتری دارند.

دوچرخه سواری برای بهبود بیماری قلبی

گاهی یک ورزش پر جنب‌وجوش ۱۵ دقیقه‌ای (هرچند که کوتاه است)، به اندازه یک جلسه کامل دوی ماراتون برای قلب مفید است.

ورزش باعث تداوم ضربان قلبتان می‌شود.

طبق تحقیقاتی که در مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (درآتلانتا) انجام شده، از بین هر ۱۴۵ بیمار دیابتی، سالانه یک نفر در اثر بیماری قلبی و عروقی جان می‌سپارد ولی اگر این افراد متقاعد شوند که حداقل دو ساعت در هفته پیاده‌روی کنند، می‌توان از این مرگ‌ومیر جلوگیری کرد.

ورزش رگ‌های خونی را باز می‌کند.

به گفته دکتر بیونگیل چوی، پزشک و استاد قلب‌وعروق در دانشگاه پزشکی ویسکانسین، ورزش باعث می‌شود رگ‌های خونی بزرگ‌تر شده و خون آزادانه‌تر در آن حرکت کند.

جریان خون بهتر با ورزش

کسانی که در هفته حدود ۵ کیلومتر پیاده‌روی می‌کنند، تا ۱۰ درصد از خطرات ناشی از بیماری‌های قلبی‌شان کاهش می‌یابد. حتی راه رفتن، بازی گلف و زدن چمن‌های حیاط خانه هم جزو ورزش‌های ملایمی به حساب می‌آیند که برای قلب مفیدند.

بعضی از مطالعات نشان داده‌اند ورزش متداوم ( ۳۰ تا ۶۰ دقیقه در روز) قند خون و فشار را پایین می‌آورد، سطح کلسترول خوب بدن را افزایش می‌دهد و می‌تواند پروتئین‌هایی را که باعث انعقاد خون می‌شوند، کمتر کند.

در یکی از مطالعاتی که در آلمان انجام شده به نتیجه رسیده‌اند کسانی که در طول زندگی‌شان مرتب ورزش می‌کنند، نسبت به افراد بی‌تحرک ۶۰ درصد کمتر احتمال دارد به بیماری‌های قلبی مبتلا شوند.

حتی کسانی که بعد از چهل سالگی شروع به فعالیت فیزیکی می‌کنند، نسبت به کسانی که هیچوقت در زندگی‌شان فعالیتی نداشته‌اند، ۵۵ درصد کمتر احتمال دارد به بیماری قلبی دچار شوند.

ورزش های مفید برای قلب

ورزش‌های هوازی برای مدتی طولانی شش‌ها و قلبتان را به کار می‌گیرند. وقتی ورزش هوازی یا ایروبیک انجام می‌دهید، قلبتان راحت‌تر از اکسیژن استفاده می‌کند و جریان خون در بدنتان بیشتر می‌شود.

بهتر است هر بار که ورزش می‌کنید نسبت به دفعه قبل فعالیتتان را کمی بیشتر کنید. مراقب باشید که شدت ورزش از حد توانتان بیشتر نشود.

ابتدا از فعالیت‌های هوازی ملایم مانند پیاده‌روی، شنا، دوی آهسته یا دوچرخه‌سواری شروع کنید و این کار را هفته‌ای سه یا چهار بار انجام دهید.

از انجام بیش از حد تمرینات کشش عضلات اجتناب کنید.

حرکات کششی مناسب برای بیماران قلبی

همیشه قبل از ورزش بدنتان را گرم کنید و برای پنج دقیقه حرکت‌های کششی انجام دهید تا ماهیچه‌ها و قلبتان کمی آماده شوند. بعد از اتمام ورزش هم باید بدن را سرد کنید. برای سرد کردن کافی است همان حرکات کششی اولیه را با سرعت کمتری انجام دهید.

حتماً بین ورزش به خودتان استراحت دهید تا بیش از حد خسته نشوید. اگر احساس خستگی کردید یا علائمی مانند قلب‌درد داشتید، ورزش را متوقف کنید. همچنین باید هنگام ورزش لباس‌های راحتی بپوشید.

ورزش های استقامتی برای بیماران قلبی

ورزش‌های استقامتی (تمرین با وزنه) هم می‌توانند به تقویت ماهیچه‌ها و بهتر کار کرد آن‌ها کمک کنند. این ورزش باعث می‌شود انجام فعالیت‌های روزانه برایتان آسان‌تر شود و فایده زیادی برای شما دارند. البته باید به یاد داشته باشید که این نوع تمرین‌ها به اندازه ورزش‌های هوازی به قلب کمک نمی‌کنند.

قبل از شروع این فعالیت‌ها، ابتدا تمرین‌های استقامتی‌تان را با پزشک چک کنید. در ابتدا با تمرین‌های آسان شروع کنید و وزنه‌های خیلی سنگین بلند نکنید. وقتی بیماری قلبی داشته باشید، ورزش‌های ملایم نسبت به ورش‌های سنگین برایتان بهترند.

 

در فصل گرم، هنگام صبح و بعدازظهر ورزش کنید و حواستان باشد بیش از حد لباس نپوشید. حتی می‌توانید برای پیاده‌روی به مراکز سرپوشیده و مجتمع‌های تجاری بروید تا گرما اذیتتان نکند.

در فصل‌های سرد سال، هنگام ورزش بینی و دهانتان را بپوشانید و نگذارید هوای سرد بخورد. اگر بیرون از خانه خیلی سرد بود یا برف می‌آمد، باز هم می‌توانید به مراکز سرپوشیده بروید و آنجا پیاده‌روی کنید. از پزشک خود بپرسید تا مطمئن شوید راه رفتن در دمای زیر صفر برایتان ضرری نداشته باشد.

مشورت با پزشک برای ورزش بیماران قلبی

شاید لازم باشد برای این کار با یک مربی یا درمانگر فیزیکی مشورت کنید و از او بخواهید نحوه صحیح انجام تمرین‌ها را به شما نشان دهد. حواستان باشد که هنگام انجام ورزش‌های وزنه‌ای باید به‌صورت منظم نفس بکشید و بین تمرین‌ها استراحت داشته باشید. همچنین بین تمرین‌های بالاتنه و پایین‌تنه تعادل ایجاد کنید و تمرینات مربوط به یک را پشت سر هم انجام ندهید.

کسانی که مبتلا به بیماری قلبی هستند، احتمال دارد واجد شرایط برنامه توانبخشی قلب باشند. به همین خاطر بهتر است با پزشکتان در این باره مشورت کنید و بپرسید برای این کار به چه کسی باید مراجعه کنید.

سرعت ورزشتان را تنظیم کنید و محدودیت‌های خود را بدانید.

اگر ورزش بیش از حد به قلبتان فشار بیاورد، علائمی از جمله موارد زیر را تجربه می‌کنید:

 • سرگیجه یا احساس سبکی در سر
 • درد در قفسه سینه
 • تپس قلب یا ضربان قلب نامنظم
 • کوتاه بودن فاصله نفس‌ها
 • حالت تهوع

باید به این علائم توجه زیادی داشته باشید و به محض اینکه متوجه هر یک از آن‌ها شدید ورزش کردن را متوقف کرده و استراحت کنید.

همچنین باید بدانید که در صورت بروز هریک از این علائم چطور باید آن‌ها را رفع کنید.

همیشه مقداری قرص نیتروگلیسیرین همراه خودتان داشته باشید.

اگر علائمی را در خودتان مشاهده کردید، زمان وقوع آن و حرکاتی که در آن زمان انجام می‌دادید را یادداشت کنید تا بتوانید بعداً آن را با پزشکتان در میان بگذارید. اگر این علائم خیلی شدید بودند یا بعد از توقف ورزش همچنان از بین نرفتند، فوراً با پزشک تماس بگیرید و مسئله را به او بگویید.

علاوه بر این، بهتر است در جلسه‌های متداومی که با دکتر دارید، او را در جریان ورزش‌های روزانه‌تان بگذارید و توصیه‌های لازم را از او دریافت کنید.

اندازه گیری ضربان قلب

ضربان قلبتان را در زمان استراحت اندازه‌گیری کنید. همچنین از پزشکتان بپرسید ضربان قلب در حین ورزش باید تا چه حد باشد که خطری شما را تهدید نکند. سپس هنگام ورزش ضربان قلبتان را مرتب چک کنید تا ببینید با آن میزان همخوانی دارد یا خیر؛

اگر ضربان بیش از حد زیاد بود، کمی از سرعتتان بکاهید. وقتی ورزش را تمام کردید، پس از ده دقیقه دوباره ضربان قلبتان را اندازه‌گیری کنید تا ببینید به حالت عادی برگشته یا نه.

برای اندازه‌گیری ضربان قلب کافی است نبض داخل مچ (که دقیقاً زیر انگشت شصت قرار گرفته) را لمس کنید؛ انگشت اشاره و انگشت وسط دست راست را روی نبض دست چپتان بگذارید و تعداد دفعاتی که نبض در یک دقیقه می زند را بشمارید.

هنگام ورزش مقدار زیادی آب بخورید و بین هر تمرین مرتب (یا هر فعالیت پرجنب‌وجوش دیگری که انجام می‌دهید) استراحت کنید.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عزیزی سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر تقریبا دوسال پیش به جهت تپش قلب اکو وتست ورزش انجام دادم پرولاپس خفيف دریچه میترال تشخیص دادن می‌خواستم بدونم میتونم کوهنوردی کنم چون بعدش تپش قلب پیدا میکنم ضرری نداره حین انجام احساس ناتوانی ندارم چند وقت یکبار باید برای این مشکل بررسی بشم ممکنه این مشکل از بین بره راهنمایی بفرمایید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 5 ماه پیش)
   اگر تست ورزش سالم بوده هیچ مشکلی نیست می توانید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۸ خرداد ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید، بنده 55 سال دارم و آئورتم 4 هست، خواستم ببینم ورز‌ش برای من مناسب هست؟ اگر هست چطور ورزش هایی؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۸ خرداد ۰( 6 ماه پیش)
   بله ورزشهای هوازی کنید از وزنه زدن دوری کنید
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام بنده چكاپ قلب كردم نوار قلب میخاستم چك كنم البته مشكلی ظاهری ندارم همینجوری چكاپ كردم.اكو هم فرستادم نیاز به دارو هست یا راهنمایی بفرمایید.ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش)
   تصویرتان را مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر امیرمهدی دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  با سلام من خانمی 36ساله هستم که بعد ازیه اکو ازقلب فهمیدم افتادگی دریچه میترال دارم وهم چربی دور قلب وفشارخون بالا اون موقع قدم 163بود ووزنم 83کیلو بود دکترم تشخیص دادن که هم دارو استفاده کنم هم ورزش وباید وزنم کم بشه بعد ازسه ماه ورزش درمنزل تونستم ده کیلو کم کنم ولی با این شرایط البته چندروزی هست که ورزش نکردم دوباره درد درقسمت چپم وکمی تنگی نفس بازدارم میخواستم ببینم با این شرایط باید دوباره ورزش کنم یا درد رو جدی بگیرم ودوباره برای ویزیت به دکتر بروم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام دردها اهنیت ندارد و خطرناک نیست
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید
  بنده 34 سال سن دارم متاهل وکارمند هستم کلسترولLDL بالا دارم و از طرفی با غلظت خون دارم
  حدود چدسالی هست متاسفاه هنگام استراحت و گاها در طول روز از درد پا مخصوصا ساق پا رنج می برم و با انجام حرکات کششی این درد را کنترل می کنم
  به صورت اتفاقی سایت شما را دیدم و مطالب را در مورد این مشکل مطالعه کردم
  به نظر شما بنده چه مشکلی دارم ؟
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   مشکلات عصبی یا عضلانی یا عروقی پا میتونه باعث این علائم بشه

   باید معاینه شویم

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   مشکلات عصبی یا عضلانی یا عروقی پا میتونه باعث این علائم بشه

   باید معاینه شوید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  با سلام بنده مدتی پیش درد خفیف در قسمت چپ قفسه سینه داشتم که به متخصص قلب مراجعه کردم با انجام نوار قلب و بعدش اکو و بعدش تست ورزش و هولتر قلب که همگی رو انجام دادم ایشان به من گفتن که هیچ مشکل قلبی نداری و تمام رگ ها ی قلبت باز هستن خدا رو شکر فقط یه مقداری آریتمی داری که اونم قرص کو کیوتن قرمز برام تجویز کردن و الان خدا رو شکر آریتمی هم کمتر شده و الان جدیدا یه مدت هستش که سمت چپ سرم و گوش چپم درد میگیره و سر گیجه دارم رفتم دکتر متخصص گوش حلق بینی ایشان قرص بتاسرک ۸ و گاباپنیتین ۱۰۰ میل برام تجویز کردن و گفتن اگه بعد دو هفته سر گیجه ات بهتر نشد به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کن الان سوال بنده اینه که بتاسرک و گاباپنیتین واسه قلب و آریتمی مشکل و تداخل اینجا نمیکنه ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام خیر مشکلی نیست می توانید مصرف کنید

 • تصویر کاربر بهروز پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام دکتر. من چندسالی میشه که متوجه شدم ساق پاهام ورم دارند حتی دکتر قلب رفتم آنژیوگرافی .تست ورزش و اسکنر انجام دادم گفتن گرفتگی ته رنگی هست اما مشکل ایجاد نمیکنه و ورزش کوهنوردی ودوچرخه سواری مرتب انجام میدهم ولی نفس کم میارم . به پزشک عمومی مراجعه کردم میگن علایم ادم ریه هستش لطفا راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باید از نظر نارسایی کلیه و قلب و کم کاری تیرویید و همچنین نارسایی وریدی بررسی شوید

   با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر موسوی یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام، مادرم 70 سالشه و دچار نارسایی قلب است. ضربان قلب بسیار نامنظمی دارد که بین 76 تا 150 نوسان دارد و گاهی که بدحال باشد به 180 هم می رسد. چه ورزشی برایش مناسب است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   تا زمانی که علایم و ضربان کنترل نشده ورزش میتونه خطرناک باشه

   ابتدا باید بیمار درمان کامل شود

   بعد از اون ورزش هوازی بلامانع و مفید است

درحال دریافت اطلاعات
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
خوراکی هایی که در ادامه درباره آنها صحبت می کنیم در کنترل و کاهش وزن شما اثر مثبتی دارند چرا که سبب سیری طولانی…
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر