پرولاپس دریچه میترال از نمای نزدیک

327 views

دریچه میترال بین دهلیز و بطن چپ قرار گرفته است و منجر به یک طرفه شدن جهت جریان خون از دهلیز به بطن چپ می شود. در پرولاپس دریچه میترال به میزان غیر عادی و بیشتر از حد عادی به سمت دهلیز خم می شود که این امر گاه می تواند موجب پس زدن خون از بطن چپ به دهلیز چپ شود که به آن نارسایی دریچه میترال می گویند.

تشخیص پرولاپس دریچه میترال یا افتادگی دریچه قلب با معاینه و اکوکاردیوگرافی است.اغلب مبتلایان به پرولاپس دریچه میترال نیاز به درمان ندارند؛ ولی توصیه می شود که بیماران هر ۵-۳ سال جهت پی گیری و معاینات مجدد و اکوکاردیوگرافی مراجعه کنند.

افتادگی دریچه میترال ممکن است در هر شخص و هر سنی دیده شود. علائم شدید شلی دریچه میترال اغلب در مردان بیشتر از ۵۰ سال مشاهده می شود.

پزشک ممکن است در هر سنی برای شما تشخیص پرولاپس میترال بگذارد. حتی ممکن است طی معاینه فیزیکی پزشک به شما بگوید دچار شلی میترال هستید.

روش تشخیص افتادگی دریچه میترال ممکن است پزشک با گوشی پزشکی به قلب شما گوش دهد و یک کلیک مرمر بشنود که در سندرم پرولاپس میترال شایع است. ممکن است پزشک صدای ناشی از نارسایی میترال را با گوشی پزشکی بشنود (MR ). سایر قسمت های تشخیص که در شناسایی پرولاپس میترال کاربرد دارند شامل:

-اکوکاردیوگرافی 

اغلب از اکو برای تایید تشخیص شلی دریچه میترال استفاده می شود. اکو یک نوع سونوگرافی است برای ارزیابی ساختمان قلب، اکوکاردیوگرافی راه مناسبی برای تشخیص نارسایی میترال نیز می باشد. حتی ممکن است از شما اکویی از طریق مری انجام گیرد. در این روش تشخیص پزشک یک لوله را از طریق دهان دارد وارد مری کرده و جزئیات بیشتری از ساختار دریچه میترال را مشاهده می کند. این روش به پزشک کمک می کند که شدت نارسایی دریچه را دقیقا ارزیابی نماید.

بخوانید  چگونه تعداد ضربان قلب خود را اندازه گیری کنیم؟

-عکس قفسه صفری(CXR)

این عکس نمای قلب و ریه ها و توزیع خون داخل ریه را نشان می دهد. این روش جهت ارزیابی سایز قلب مفید است.

-نوار قلب(ECG)

در این روش دستیار پزشک برای ثبت ایمپالس الکتریکی قلب روی سینه شما پروب ها را قرار داده و نوار می گیرد. در نوار قلب ممکن است آریتمی و حتی اصولی ناشی از افتادگی دریچه میترال مشاهده شود.

-تست استرس

ممکن است دکتر قلب برای ارزیابی علائم نارسایی میترال درخواست تست استرس نماید تا میزان محدودیت فعالیت شما را برسی کند. در تست های استرس شما را روی تردمیل دوانده و یا بواسطه دارو های ضربان قلب را بالا می برند تا فشار بر روی قلب اعمال نمایند. گاهی از استرس برای بررسی گرفتگی عروق کرونر استفاده می شود.

-آنژیوگرافی کرونر یا کاتتریسم قلب

آنژیوگرافی از راه دست

اغلب نیازی به انجام آنژیوگرافی و یا کاتتریسم قلب در بیماران با افتادگی دریچه میترال برای تشخیص این بیماری نمی باشد اما ممکن است پزشک برای برسی شدت نارسایی میترال و برسی فشار ریوی کاتتریسم قلب را مد نظر داشته باشند. ممکن است پزشک پیش از فرستادن شما برای جراحی اصطلاحا پرولاپس میترال آنژیوگرافی نماید تا از باز بودن عروق تغذیه کننده قلب مطمئن شود.

در کاتتریسم پزشک یک لوله نازک قابل انعطاف بلند (کاتتر) را از طریق ناحیه کشاله ران یا شریان دست تحت هدایت اشعه ایکس وارد قلب می نماید. سپس  پزشک ماده حاجب را از طریق این لوله به داخل قلب تزریق کرده و رگ های قلب را مشاهده می نماید.


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
درد قفسه سینه

به مدت ۸روزه که درد خفیفی در قفسه سینه سمت چپم دارم کلافم کرده دکتر اورژانس رفتم ازم نوار قلب و آزمایش گرفت گفت چیز حادی نیست مسکن بخور خوب میشی..من سابقه افتادگی دریچه میترال هم دارم..ممنون میشم اگه راهنماییم کنیید مشاهده پاسخ دکتر
2
انژیوگرافی

سلام وقت بخیر آقای دکتر
مادرمن ۱سال پیش انژیو کردن.ولی الان مدتیه خیلی در کشاله ران درددارن لطفا راهنمایی کنین.خطرناک نیست؟؟؟؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
خون دماغ شدن طی دوره مصرف پلاویکس واسپیرین

باعرض سلام.
مادرم 6ماه پیش بعد بایک سکته دو مرتبه آنژیو گرافی شدند و2عدد استنت براشون گذاشتند.الان در طی شبانه روز قرص های پلاویکس واسپیرین واتروکسین ومتورال و کاپتوپریل مصرف می کنند.
الان یک هفته است که یک روز درمیان خون دماغ می شوند ودیر بند می آید.آیا این مشکل طبیعی است؟
خیلی ممنون.
مشاهده پاسخ دکتر
4
بیماری قلبی مادرزادی

باسلام خدمت دکترمحترم.سوالی دارم به طور اضطراری که خواهشا زود جواب داده شود.خواهری دارم 15 ساله که الان متوجه شدیم که به طور مادرزادی سوراخی درقلب به اندازه 3mmداردکه از طریق اکومشخص شد.به 2تااز فوق تخصص های قلب توتبریز بردیم پیشنهادعمل آنژیو،وگذاشتن چتررو دادن.واسه آنژیو کردن برامون وقت دادن،3روز بعد خواستن ببریم.میخوام نظرشمارو بدونم چون 15 سالشه وعلایم الان خودشونشون داده.ویه قرصی بنام پلاویکس75تجویز شده روزی 1عدد.منتظر جواب شما هستم آقای دکتر؟؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
درد بعد از انژیو پلاستی

سلام
پدر من ۵۸ سالشونه و یک رگو که در دوجا گرفتگی داشت،انژیوپلاستی کردن و فنر گذاشتن اما الان بعد از نزدیک حدود یک ماهو نیم سوزش سینه و احساس گر گرفتگی و درد دارن.بعضی اوقات خوبن،بعضی اوقات اینجورب میشن.دکترشون میگه چیزی نیست اما خودشون ناراحتن.چیکار میشه کرد؟
نوار قلبشون هم خوب بود اما بهشون یه بار متورال و بار دیگه فلوکستین دادن.ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
6
افتادگی دریچه

سلام.اقای دکتر مامانم 50سالشونه وت یروئید و فشار خون بالا دارند و یک ماه پیش عمل قلب باز داشتن ک سه تا رگشون بسته بوده و دریچه قلبشونو تعویض کردن.بخاطر تعویض دریچه صدای قلبشون ب وضوح شنیده میشه ولی گاهی اوقات این صدای تیک تاک خیلی شدید میشه و قلبشون خیلی تند تند میتپه.آیا طبیعی هست.؟خیلی میترسیم مشاهده پاسخ دکتر
7
باتری قلب

سلام آقای دکتر...وقتتان بخیر...مادربزرگم یک ماه است باتری قلب گذاشتند واحساس درد شدیدی در چشم به خصوص چشم چپ دارند؟آیا ارتباطی به هم دارند؟تشکر مشاهده پاسخ دکتر
8
باتری قلب

سلام آقای دکتر...وقتتان بخیر...مادربزرگم یک ماه است باتری قلب گذاشتند واحساس درد شدیدی در چشم به خصوص چشم چپ دارند؟آیا ارتباطی به هم دارند؟تشکر مشاهده پاسخ دکتر
9
علایم

با سلام .با سپاس برای جواب پرسش قبل
آقای دکتر علایم وعوارض نشتی دریچه چی هستن؟
مشاهده پاسخ دکتر
10
قلب

با سلام خدمت شما..من هفده ساله هستمو دوبار این اتفاق برام رخ داد ک وقتی استرس شدید گرفتم و بهم فشار عصبی اومد تپش قلب شدید پیدا کردم و دستام شرو کرد به گزگز کردنو سر شدن.و همچنین بعضی اوقات شبا موقع استراحت یهو تپش قلب میگیرم.بدون هیچ دلیلی.میخاستم ببینم میتونه مشکل جدی باشه یا ن؟؟؟؟
ممنونم ازتون....
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 65 بعدی » همه