آنژیوپلاستی

آنژیوپلاستی از دو کلمه آنژیو=رگ و پلاستی=ترمیم تشکیل شده است و یک روش درمانی جهت باز کردن عروق تغذیه کننده قلب و یا سایر اندامهاست.

آنژیوپلاستی

در روند آنژیوپلاستی، گرفتگی عروق بواسطه بالون و یا استنت ( فنر) باز می شود.

در روش بالون آنژیوپلاستی با باز کردن بالون در محل گرفتگی رگ باز می شود.

استنت-آنژیوپلاستی

به علت شانس بالای گرفتگی مجدد در روش بالون آنژیوپلاستی، امروزه در گرفتگی های خاص از آن استفاده می گردد.

برای جلوگیری از بازگشت گرفتگی رگ، از یک داربست و تعبیه آن داخل رگ استفاده می شود. این داربست، استنت نامیده می شود. برای جلوگیری از بازگشت گرفتگی رگ ممکن است سطح استنت آغشته به داروهای خاص شود. این استنت ها، استنت داروئی نامیده شده و قیمت آن در مقایسه با استنت غیر داروئی گرانتر است.

آنژیوپلاستی هم از طریق شریان کشاله ران ( فمورال) و هم از طریق شریان دست (رادیال) قابل انجام است.

در زمان آنژیوپلاستی بیمار کاملا هوشیار بوده و تنها از طریق بی حسی موضعی روند درمان انجام می پذیرد.

بیماران اغلب پس از آنژیوپلاستی یک شب را در بیمارستان سپری می نمایند.

پس از انجام آنژیوپلاستی مصرف داروهای ضد انعقادی بسیار مهم است به نحوی که مصرف آسپرین و پلاویکس برای جلوگیری از ایجاد لخته روی استنت اجباری است.

طول مدت درمان با داروهای ضد انعقادی براساس نوع استنت بکار رفته از یک ماه تا یکسال بوده و توسط پزشک تعیین می گردد.

هیچ قسمتی از بدن شما بریده یا باز نمی شود به جز بریدگی کوچکی در رگ پا،بازو یا مچ دست که به منظور ورود کاتتر برای انجام عمل ایجاد می شود.بسته به اینکه چند انسداد رگی وجود داشته باشد یا میزان پیچیدگی عمل،آنژیوپلاستی ممکن است بین ۳۰ دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

آنژیوپلاستی توسط متخصص قلب (کاردیولوژیست) و تیمی از تکنسین ها و پرستاران ویژه کار قلب و عروق و معمولا در اتاقی به نام لخش آنژیوگرافی و کاتتریسم قلب انجام می گیرد.

آنژیوپلاستی معمولا از طریق شریان کشاله ران(شریان فمورال)انجام می گیرد.گاهی هم ممکن است از طریق شریانی در بازو یا مچ دست انجام گیرد.قبل از عمل موضع مورد نظر با محلول ضدعفونی و گاز استریل پاک می شود.یک بی حس کننده موضعی به کشاله ران تزریق می شود تا موضع را بی حس کند.یک گیرنده الکترود روی قفسه سینه قرار می گیرد تا ضربان و ریتم قلب را طی عمل پایش کند.

از آنجا که در این عمل نیازی به بیهوشی عمومی نیست بیمار طی عمل بیدار خواهد بود و از طریق کاتتر درون وریدی مایعات و دارو دریافت خواهد نمود.بیمار جهت کاهش لخته شدن خون داروهای رقیق کننده خون(آنتی کواگولانت)دریافت خواهد کرد و سپس عمل به شرح زیر آغاز خواهد شد:

پس از بی حس شدن ناحیه مورد نظر برای ایجاد برش،از یک سوزن کوچک برای دستیابی به شریان پا یا بازو استفاده می شود.و یک برش کوچک در پوست ایجاد می شود.

سپس پزشک کاتترمتصل به یک سیم راهنما را از ناحیه بریدگی وارد شریان می کند تا به سمت انسداد موجود در قلب هدایت کند.

ممکن است بیمارحین انجام این کار در ناحیه کشاله احساس فشار کند اما به آن صورت دردی حس نمی شود و در صورت وجود درد باید به پزشک اطلاع داد.همچنین وجود کاتتر در بدن احساس نمی شود.

مقدار کمی ماده حاجب از طریق کاتتر تزریق می شود تا به پزشک کمک کند از طریق تصویر اشعه ایکس به نام انسداد را مشاهده کند.

یک بالون کوچک که در انتهای کاتتر نصب شده باد می شود تا شریان مسدود شده را عریض کند.بالون باد شده قبل از خالی شدن و خارج شدن از بدن تا چند دقیقه در ناحیه انسداد باقی می ماند تا موجب متسع شدن شریان شود.پزشک ممکن است بالون را پیش از خارج نمودن چند بار باد و خالی کند تا هر بار شریان را بیشتر متسع کند.

از آنجا که بالون به طور موقت مسیرجریان خون قسمتی از قلب را سد می کند،ممکن است حین استفاده از آن در قفسه سینه درد احساس شود.اگر تعداد انسداد ها زیاد باشد ممکن است این عمل در ناحیه هر انسداد تکرار شود.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران

فلوشیپ آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.